Baltic Cup 1 - 8th EVO CUP - BIAŁYSTOK, POL, 16.11. - 18.11.2018


Heat Results

 
2. Distance 
MEN  HEATS  500 m
RACE: 110    HEAT: 1        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (2) 258.  DERKACH Artem RUS-PET RUS 43.732
2 (3) 144.  ADAMSKI Paweł POL-JUV POL 43.820
3 (1) 17.  ALIATDZINAU Artsem BLR BLR 45.730
4 (4) 145.  BIELECKI Jakub POL-JUV POL 46.053
5 (5) 87.  PILAGS Arturs LAT-SPARS LAT 47.691
RACE: 111    HEAT: 2        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (2) 24.  STRELKOV Eduard BLR BLR 43.697
2 (3) 147.  KŁUJSZO Ignacy POL-JUV POL 43.887
3 (5) 263.  ROSHCHEKTAEV Dzhonatan RUS-PET RUS 46.207
4 (1) 16.  AKIMAU Uladzislau BLR BLR 46.440
5 (4) 168.  BOROWIECKI Jędrzej POL-ORZEL POL 46.637
RACE: 112    HEAT: 3        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 21.  LAHIMAKHAU Ivan BLR BLR 43.654
2 (4) 149.  MIKOŁAJUK Mateusz POL-JUV POL 44.059
3 (3) 261.  KATIN Aleksandr RUS-PET RUS 44.626
4 (5) 264.  USTIUZHANIN Anatolii RUS-PET RUS 46.399
5 (2) 20.  DZMITRYIENKA Ilya BLR BLR 47.288
RACE: 113    HEAT: 4        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (5) 22.  RYZHOU Yauheni BLR BLR 43.684
2 (1) 259.  ILINSKII Semen RUS-PET RUS 44.626
3 (3) 152.  SZKIL Piotr POL-JUV POL 47.739
4 (4) 155.  WERPACHOWSKI Patryk POL-JUV POL 48.983
5 (2) 32.  ZHERMANOV Aleksandr BLR-ORS BLR NO TIME finished
RACE: 114    HEAT: 5        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (5) 257.  BALBEKOV Vladimir RUS-PET RUS 44.550
2 (1) 19.  BRANKOVSKIY Anton BLR BLR 48.222
3 (2) 169.  RYBAK Arkadiusz POL-ORZEL POL 48.866
4 (3) 159.  PAWŁOWSKI Michał POL-MOSIR POL 1:06.804   advanced
- (4) 146.  DĄBROWSKI Robert POL-JUV POL PEN. impeding
RACE: 115    HEAT: 6        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 148.  KONOPKO Bartosz POL-JUV POL 42.687
2 (4) 260.  KARPOV Viacheslav RUS-PET RUS 43.629
3 (2) 18.  ARLOU Heorhi BLR BLR 45.788
4 (5) 153.  WASILEWSKI Jakub POL-JUV POL 45.911
5 (3) 173.  ZGRZYWA Marek POL-STOCZ POL 53.525
RACE: 116    HEAT: 7        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 262.  MILOVANOV Sergei RUS-PET RUS 43.363
2 (4) 23.  SIARHYEU Maksim BLR BLR 43.808
3 (5) 151.  NIEŚCIER Karol POL-JUV POL 44.839
4 (2) 154.  WERPACHOWSKI Krystian POL-JUV POL 48.029
5 (3) 238.  BEREGOVOJ Dmitrij RUS-KAL RUS 51.581
 
MEN  QUATER-FINAL  500 m
RACE: 197    HEAT: 1        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 22.  RYZHOU Yauheni BLR BLR 42.940
2 (3) 257.  BALBEKOV Vladimir RUS-PET RUS 43.119
3 (2) 144.  ADAMSKI Paweł POL-JUV POL 43.157
4 (4) 259.  ILINSKII Semen RUS-PET RUS 44.411
5 (5) 159.  PAWŁOWSKI Michał POL-MOSIR POL 1:07.928  
RACE: 198    HEAT: 2        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (2) 147.  KŁUJSZO Ignacy POL-JUV POL 43.704
2 (3) 149.  MIKOŁAJUK Mateusz POL-JUV POL 43.773
3 (4) 261.  KATIN Aleksandr RUS-PET RUS 43.830
4 (5) 18.  ARLOU Heorhi BLR BLR 45.219
- (1) 262.  MILOVANOV Sergei RUS-PET RUS PEN. false start
RACE: 199    HEAT: 3        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 148.  KONOPKO Bartosz POL-JUV POL 42.518
2 (3) 258.  DERKACH Artem RUS-PET RUS 42.757
3 (4) 17.  ALIATDZINAU Artsem BLR BLR 45.154
4 (5) 19.  BRANKOVSKIY Anton BLR BLR 46.768
5 (2) 24.  STRELKOV Eduard BLR BLR NO TIME finished
RACE: 200    HEAT: 4        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (2) 21.  LAHIMAKHAU Ivan BLR BLR 43.405
2 (3) 23.  SIARHYEU Maksim BLR BLR 43.432
3 (1) 260.  KARPOV Viacheslav RUS-PET RUS 43.609
4 (4) 151.  NIEŚCIER Karol POL-JUV POL 43.725
5 (5) 263.  ROSHCHEKTAEV Dzhonatan RUS-PET RUS 45.256
 
MEN  SEMI-FINAL  500 m
RACE: 207    HEAT: 1        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 258.  DERKACH Artem RUS-PET RUS 43.400
2 (2) 257.  BALBEKOV Vladimir RUS-PET RUS 43.505
3 (3) 21.  LAHIMAKHAU Ivan BLR BLR 43.763
4 (5) 149.  MIKOŁAJUK Mateusz POL-JUV POL 43.850
5 (4) 23.  SIARHYEU Maksim BLR BLR 44.163
RACE: 208    HEAT: 2        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 148.  KONOPKO Bartosz POL-JUV POL 42.203
2 (2) 22.  RYZHOU Yauheni BLR BLR 42.322
3 (3) 144.  ADAMSKI Paweł POL-JUV POL 42.825
4 (5) 147.  KŁUJSZO Ignacy POL-JUV POL 43.508
5 (4) 260.  KARPOV Viacheslav RUS-PET RUS 44.983
 
MEN  B-FINAL  500 m
RACE: 215    HEAT: 1        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 144.  ADAMSKI Paweł POL-JUV POL 43.800
2 (2) 147.  KŁUJSZO Ignacy POL-JUV POL 44.334
3 (3) 21.  LAHIMAKHAU Ivan BLR BLR 44.444
4 (4) 149.  MIKOŁAJUK Mateusz POL-JUV POL 1:02.783  
 
MEN  FINAL  500 m
RACE: 216    HEAT: 1        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 148.  KONOPKO Bartosz POL-JUV POL 42.514
2 (2) 22.  RYZHOU Yauheni BLR BLR 42.698
3 (4) 257.  BALBEKOV Vladimir RUS-PET RUS 42.905
4 (3) 258.  DERKACH Artem RUS-PET RUS 53.914



Baltic Cup 1 - 8th EVO CUP - BIAŁYSTOK, POL, 16.11. - 18.11.2018


Distance Classification


MEN 500 m
 
Qualif.-Round Rank   Heat No.  Name Member   FP CDR Time
FINAL
  1. 1. 148.  KONOPKO Bartosz POL-JUV POL 34 1 0:42.203
  2. 2. 22.  RYZHOU Yauheni BLR BLR 21 2 0:42.322
  3. 3. 257.  BALBEKOV Vladimir RUS-PET RUS 13 3 0:42.905
  4. 4. 258.  DERKACH Artem RUS-PET RUS 8 4 0:42.757
B-FINAL
  5. 1. 144.  ADAMSKI Paweł POL-JUV POL 5 5 0:42.825
  6. 2. 147.  KŁUJSZO Ignacy POL-JUV POL 3 6 0:43.508
  7. 3. 21.  LAHIMAKHAU Ivan BLR BLR 2 7 0:43.405
  8. 4. 149.  MIKOŁAJUK Mateusz POL-JUV POL 1 8 0:43.773
SEMI-FINAL
  9. 5. 23.  SIARHYEU Maksim BLR BLR 9 0:43.432
  10. 5. 260.  KARPOV Viacheslav RUS-PET RUS 10 0:43.609
QUATER-FINAL
  11. 3. 261.  KATIN Aleksandr RUS-PET RUS 11 0:43.830
  12. 3. 17.  ALIATDZINAU Artsem BLR BLR 12 0:45.154
  13. 4. 259.  ILINSKII Semen RUS-PET RUS 13 0:44.411
  14. 4. 19.  BRANKOVSKIY Anton BLR BLR 14 0:46.768
  15. 4. 151.  NIEŚCIER Karol POL-JUV POL 15 0:43.725
  16. 4. 18.  ARLOU Heorhi BLR BLR 16 0:45.219
  17. 5. 24.  STRELKOV Eduard BLR BLR 17 0:43.697
  18. 5. 263.  ROSHCHEKTAEV Dzhonatan RUS-PET RUS 18 0:45.256
  19. 5. 159.  PAWŁOWSKI Michał POL-MOSIR POL 19 1:06.804
  20. 262.  MILOVANOV Sergei RUS-PET RUS 20 0:43.363
HEATS
  21. 3. 152.  SZKIL Piotr POL-JUV POL 21 0:47.739
  22. 3. 169.  RYBAK Arkadiusz POL-ORZEL POL 22 0:48.866
  23. 4. 153.  WASILEWSKI Jakub POL-JUV POL 23 0:45.911
  24. 4. 145.  BIELECKI Jakub POL-JUV POL 24 0:46.053
  25. 4. 264.  USTIUZHANIN Anatolii RUS-PET RUS 25 0:46.399
  26. 4. 16.  AKIMAU Uladzislau BLR BLR 26 0:46.440
  27. 4. 154.  WERPACHOWSKI Krystian POL-JUV POL 27 0:48.029
  28. 4. 155.  WERPACHOWSKI Patryk POL-JUV POL 28 0:48.983
  29. 5. 168.  BOROWIECKI Jędrzej POL-ORZEL POL 29 0:46.637
  30. 5. 20.  DZMITRYIENKA Ilya BLR BLR 30 0:47.288
  31. 5. 87.  PILAGS Arturs LAT-SPARS LAT 31 0:47.691
  32. 5. 238.  BEREGOVOJ Dmitrij RUS-KAL RUS 32 0:51.581
  33. 5. 173.  ZGRZYWA Marek POL-STOCZ POL 33 0:53.525
  34. 5. 32.  ZHERMANOV Aleksandr BLR-ORS BLR 34 NO TIME
  146.  DĄBROWSKI Robert POL-JUV POL 35 -----

 


Splitted Distance Classification


JUNIOR B MEN 500 m
 
Qualif.-Round Rank   Heat No.  Name Member   FP CDR Time
FINAL
  1. (3.) 3. 257.  BALBEKOV Vladimir RUS-PET RUS 13 3 0:42.905
B-FINAL
  2. (6.) 2. 147.  KŁUJSZO Ignacy POL-JUV POL 3 6 0:43.508
  3. (8.) 4. 149.  MIKOŁAJUK Mateusz POL-JUV POL 1 8 0:43.773
SEMI-FINAL
  4. (10.) 5. 260.  KARPOV Viacheslav RUS-PET RUS 10 0:43.609
QUATER-FINAL
  5. (11.) 3. 261.  KATIN Aleksandr RUS-PET RUS 11 0:43.830
  6. (13.) 4. 259.  ILINSKII Semen RUS-PET RUS 13 0:44.411
  7. (14.) 4. 19.  BRANKOVSKIY Anton BLR BLR 14 0:46.768
  8. (18.) 5. 263.  ROSHCHEKTAEV Dzhonatan RUS-PET RUS 18 0:45.256
  9. (19.) 5. 159.  PAWŁOWSKI Michał POL-MOSIR POL 19 1:06.804
HEATS
  10. (21.) 3. 152.  SZKIL Piotr POL-JUV POL 21 0:47.739
  11. (22.) 3. 169.  RYBAK Arkadiusz POL-ORZEL POL 22 0:48.866
  12. (23.) 4. 153.  WASILEWSKI Jakub POL-JUV POL 23 0:45.911
  13. (24.) 4. 145.  BIELECKI Jakub POL-JUV POL 24 0:46.053
  14. (25.) 4. 264.  USTIUZHANIN Anatolii RUS-PET RUS 25 0:46.399
  15. (26.) 4. 16.  AKIMAU Uladzislau BLR BLR 26 0:46.440
  16. (28.) 4. 155.  WERPACHOWSKI Patryk POL-JUV POL 28 0:48.983
  17. (29.) 5. 168.  BOROWIECKI Jędrzej POL-ORZEL POL 29 0:46.637
  18. (30.) 5. 20.  DZMITRYIENKA Ilya BLR BLR 30 0:47.288
  19. (32.) 5. 238.  BEREGOVOJ Dmitrij RUS-KAL RUS 32 0:51.581
  20. (33.) 5. 173.  ZGRZYWA Marek POL-STOCZ POL 33 0:53.525
  21. (34.) 5. 32.  ZHERMANOV Aleksandr BLR-ORS BLR 34 NO TIME

 


Splitted Distance Classification


JUNIOR A MEN 500 m
 
Qualif.-Round Rank   Heat No.  Name Member   FP CDR Time
QUATER-FINAL
  1. (12.) 3. 17.  ALIATDZINAU Artsem BLR BLR 12 0:45.154
  2. (16.) 4. 18.  ARLOU Heorhi BLR BLR 16 0:45.219
  3. (20.) 262.  MILOVANOV Sergei RUS-PET RUS 20 0:43.363
HEATS
  4. (27.) 4. 154.  WERPACHOWSKI Krystian POL-JUV POL 27 0:48.029
  5. (31.) 5. 87.  PILAGS Arturs LAT-SPARS LAT 31 0:47.691
  - 146.  DĄBROWSKI Robert POL-JUV POL 35 -----

 


Splitted Distance Classification


MEN 500 m
 
Qualif.-Round Rank   Heat No.  Name Member   FP CDR Time
FINAL
  1. (1.) 1. 148.  KONOPKO Bartosz POL-JUV POL 34 1 0:42.203
  2. (2.) 2. 22.  RYZHOU Yauheni BLR BLR 21 2 0:42.322
  3. (4.) 4. 258.  DERKACH Artem RUS-PET RUS 8 4 0:42.757
B-FINAL
  4. (5.) 1. 144.  ADAMSKI Paweł POL-JUV POL 5 5 0:42.825
  5. (7.) 3. 21.  LAHIMAKHAU Ivan BLR BLR 2 7 0:43.405
SEMI-FINAL
  6. (9.) 5. 23.  SIARHYEU Maksim BLR BLR 9 0:43.432
QUATER-FINAL
  7. (15.) 4. 151.  NIEŚCIER Karol POL-JUV POL 15 0:43.725
  8. (17.) 5. 24.  STRELKOV Eduard BLR BLR 17 0:43.697