ISU Junior Challenge Series-Danubia 2, Spisska Nova Ves, SVK, 14.12. - 16.12.2018


Heat Results

 
1. Distance 
JUNIOR A MEN  HEATS  1500 m
RACE: 43    HEAT: 1    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (3) 172.  ŞİMŞEK Tunay TUR TUR 2:32.161  
2 (4) 55.  SZÁSZ Attila HUN HUN 2:32.760  
3 (2) 13.  ALIATDZINAU Artsem BLR BLR 2:34.543  
4 (1) 85.  PILAGS Arturs LAT-SPARS LAT 2:37.600  
5 (5) 193.  IOFIN Denys UKR-KYIV UKR 2:42.020  
RACE: 44    HEAT: 2    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 57.  TIBORCZ Dániel HUN HUN 2:49.449  
2 (5) 39.  SEJPAL Zdenek CZE CZE 2:50.024  
3 (4) 124.  GISZKA Krystian POL POL 2:50.588  
4 (2) 2.  LIU Heinrich AUT AUT 2:56.215  
5 (3) 58.  VAJDA Balázs HUN HUN NO TIME finished
RACE: 45    HEAT: 3    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (4) 56.  SZIKLÁSI András HUN HUN 2:37.465  
2 (2) 84.  KRŪZBERGS Roberts LAT-SPARS LAT 2:37.846  
3 (5) 1.  ANDERMANN Nicolas AUT AUT 2:42.961  
4 (1) 14.  ARLOU Heorhi BLR BLR 2:45.016  
5 (3) 194.  KHOCHYN Mykyta UKR-KYIV UKR 2:45.808  
6 (6) 54.  RÉVÉSZ Gergő HUN HUN NO TIME finished
 
JUNIOR A MEN  FINAL  1500 m
RACE: 76    HEAT: 1    GROUP: C    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (2) 194.  KHOCHYN Mykyta UKR-KYIV UKR 2:33.148  
2 (1) 193.  IOFIN Denys UKR-KYIV UKR 2:43.808  
3 (3) 58.  VAJDA Balázs HUN HUN 2:52.884  
- (4) 54.  RÉVÉSZ Gergő HUN HUN PEN. no finish
RACE: 77    HEAT: 2    GROUP: B    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (5) 124.  GISZKA Krystian POL POL 3:00.295  
2 (3) 1.  ANDERMANN Nicolas AUT AUT 3:00.628  
3 (1) 13.  ALIATDZINAU Artsem BLR BLR 3:03.061  
4 (2) 85.  PILAGS Arturs LAT-SPARS LAT 3:07.921  
5 (6) 2.  LIU Heinrich AUT AUT NO TIME finished
- (4) 14.  ARLOU Heorhi BLR BLR PEN. yellow card
RACE: 78    HEAT: 3    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (4) 84.  KRŪZBERGS Roberts LAT-SPARS LAT 2:18.786  
2 (1) 172.  ŞİMŞEK Tunay TUR TUR 2:19.135  
3 (3) 56.  SZIKLÁSI András HUN HUN 2:20.068  
4 (6) 39.  SEJPAL Zdenek CZE CZE 2:21.449  
5 (2) 55.  SZÁSZ Attila HUN HUN 2:21.489  
6 (5) 57.  TIBORCZ Dániel HUN HUN 2:26.775  
 
2. Distance 
JUNIOR A MEN  HEATS  500 m
RACE: 182    HEAT: 1    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (3) 84.  KRŪZBERGS Roberts LAT-SPARS LAT 42.832
2 (4) 1.  ANDERMANN Nicolas AUT AUT 43.305
3 (2) 58.  VAJDA Balázs HUN HUN 44.244
4 (1) 13.  ALIATDZINAU Artsem BLR BLR 44.992
RACE: 183    HEAT: 2    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (4) 56.  SZIKLÁSI András HUN HUN 43.720
2 (3) 124.  GISZKA Krystian POL POL 44.083
3 (1) 2.  LIU Heinrich AUT AUT 46.069
4 (2) 193.  IOFIN Denys UKR-KYIV UKR 46.264
RACE: 184    HEAT: 3    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (3) 39.  SEJPAL Zdenek CZE CZE 44.649
2 (2) 55.  SZÁSZ Attila HUN HUN 44.668
3 (1) 194.  KHOCHYN Mykyta UKR-KYIV UKR 46.159
- (4) 54.  RÉVÉSZ Gergő HUN HUN PEN. no start
RACE: 185    HEAT: 4    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (3) 14.  ARLOU Heorhi BLR BLR 45.967
2 (1) 85.  PILAGS Arturs LAT-SPARS LAT 48.017
3 (4) 172.  ŞİMŞEK Tunay TUR TUR 1:03.172  
4 (2) 57.  TIBORCZ Dániel HUN HUN NO TIME finished
 
JUNIOR A MEN  SEMI-FINAL  500 m
RACE: 207    HEAT: 1    GROUP: B    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (4) 57.  TIBORCZ Dániel HUN HUN 45.146
2 (1) 2.  LIU Heinrich AUT AUT 46.762
3 (2) 194.  KHOCHYN Mykyta UKR-KYIV UKR 46.886
4 (3) 193.  IOFIN Denys UKR-KYIV UKR 46.939
RACE: 208    HEAT: 2    GROUP: B    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (3) 172.  ŞİMŞEK Tunay TUR TUR 45.140
2 (1) 58.  VAJDA Balázs HUN HUN 45.363
3 (2) 13.  ALIATDZINAU Artsem BLR BLR 45.656
RACE: 209    HEAT: 3    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 56.  SZIKLÁSI András HUN HUN 43.630
2 (2) 124.  GISZKA Krystian POL POL 44.045
3 (4) 55.  SZÁSZ Attila HUN HUN 44.198
4 (3) 39.  SEJPAL Zdenek CZE CZE 44.533
RACE: 210    HEAT: 4    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 84.  KRŪZBERGS Roberts LAT-SPARS LAT 43.298
2 (2) 1.  ANDERMANN Nicolas AUT AUT 43.479
3 (3) 14.  ARLOU Heorhi BLR BLR 45.839
4 (4) 85.  PILAGS Arturs LAT-SPARS LAT 50.578
 
JUNIOR A MEN  FINAL  500 m
RACE: 229    HEAT: 1    GROUP: D    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 13.  ALIATDZINAU Artsem BLR BLR 45.796
2 (3) 193.  IOFIN Denys UKR-KYIV UKR 46.591
3 (2) 194.  KHOCHYN Mykyta UKR-KYIV UKR 46.787
RACE: 230    HEAT: 2    GROUP: C    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (2) 57.  TIBORCZ Dániel HUN HUN 43.570
2 (1) 172.  ŞİMŞEK Tunay TUR TUR 43.668
3 (3) 58.  VAJDA Balázs HUN HUN 44.434
4 (4) 2.  LIU Heinrich AUT AUT 45.567
RACE: 231    HEAT: 3    GROUP: B    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 55.  SZÁSZ Attila HUN HUN 44.512
2 (2) 39.  SEJPAL Zdenek CZE CZE 44.515
3 (3) 14.  ARLOU Heorhi BLR BLR 45.261
4 (4) 85.  PILAGS Arturs LAT-SPARS LAT 46.878
RACE: 232    HEAT: 4    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 84.  KRŪZBERGS Roberts LAT-SPARS LAT 43.136
2 (3) 56.  SZIKLÁSI András HUN HUN 43.314
3 (2) 1.  ANDERMANN Nicolas AUT AUT 43.573
4 (4) 124.  GISZKA Krystian POL POL 51.115
 
3. Distance 
JUNIOR A MEN  HEATS  1000 m
RACE: 288    HEAT: 1    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (5) 172.  ŞİMŞEK Tunay TUR TUR 1:33.922  
2 (6) 1.  ANDERMANN Nicolas AUT AUT 1:35.268  
3 (4) 57.  TIBORCZ Dániel HUN HUN 1:35.408  
4 (1) 193.  IOFIN Denys UKR-KYIV UKR 1:38.753  
5 (3) 85.  PILAGS Arturs LAT-SPARS LAT 1:43.016  
- (2) 54.  RÉVÉSZ Gergő HUN HUN PEN. no start
RACE: 289    HEAT: 2    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 56.  SZIKLÁSI András HUN HUN 1:32.580  
2 (3) 39.  SEJPAL Zdenek CZE CZE 1:33.897  
3 (5) 14.  ARLOU Heorhi BLR BLR 1:35.214  
4 (4) 194.  KHOCHYN Mykyta UKR-KYIV UKR 1:37.777  
5 (2) 2.  LIU Heinrich AUT AUT 1:38.846  
RACE: 290    HEAT: 3    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (5) 84.  KRŪZBERGS Roberts LAT-SPARS LAT 1:30.928  
2 (3) 124.  GISZKA Krystian POL POL 1:31.668  
3 (4) 55.  SZÁSZ Attila HUN HUN 1:31.888  
4 (1) 58.  VAJDA Balázs HUN HUN 1:33.091  
5 (2) 13.  ALIATDZINAU Artsem BLR BLR 1:34.944  
 
JUNIOR A MEN  SEMI-FINAL  1000 m
RACE: 310    HEAT: 1    GROUP: B    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 13.  ALIATDZINAU Artsem BLR BLR 1:38.187  
2 (3) 193.  IOFIN Denys UKR-KYIV UKR 1:39.089  
3 (4) 2.  LIU Heinrich AUT AUT 1:39.124  
4 (5) 85.  PILAGS Arturs LAT-SPARS LAT 1:39.229  
5 (2) 194.  KHOCHYN Mykyta UKR-KYIV UKR 1:40.404  
RACE: 311    HEAT: 2    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (4) 172.  ŞİMŞEK Tunay TUR TUR 1:29.568  
2 (5) 1.  ANDERMANN Nicolas AUT AUT 1:30.221  
3 (1) 55.  SZÁSZ Attila HUN HUN 1:30.553  
4 (2) 56.  SZIKLÁSI András HUN HUN 1:30.603  
5 (3) 58.  VAJDA Balázs HUN HUN 1:39.511  
RACE: 312    HEAT: 3    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 84.  KRŪZBERGS Roberts LAT-SPARS LAT 1:30.027  
2 (5) 57.  TIBORCZ Dániel HUN HUN 1:30.164  
3 (3) 39.  SEJPAL Zdenek CZE CZE 1:31.209  
4 (2) 124.  GISZKA Krystian POL POL 1:33.580  
5 (4) 14.  ARLOU Heorhi BLR BLR 1:35.334  
 
JUNIOR A MEN  FINAL  1000 m
RACE: 329    HEAT: 1    GROUP: C    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 13.  ALIATDZINAU Artsem BLR BLR 1:36.645  
2 (4) 85.  PILAGS Arturs LAT-SPARS LAT 1:36.895  
3 (3) 2.  LIU Heinrich AUT AUT 1:37.033  
4 (2) 193.  IOFIN Denys UKR-KYIV UKR 1:38.908  
5 (5) 194.  KHOCHYN Mykyta UKR-KYIV UKR NO TIME finished
RACE: 330    HEAT: 2    GROUP: B    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 56.  SZIKLÁSI András HUN HUN 1:37.303  
2 (2) 39.  SEJPAL Zdenek CZE CZE 1:37.669  
3 (3) 124.  GISZKA Krystian POL POL 1:37.699  
4 (4) 14.  ARLOU Heorhi BLR BLR 1:41.449  
5 (5) 58.  VAJDA Balázs HUN HUN NO TIME finished
RACE: 331    HEAT: 3    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (3) 57.  TIBORCZ Dániel HUN HUN 1:41.026  
2 (2) 84.  KRŪZBERGS Roberts LAT-SPARS LAT 1:41.090  
3 (4) 1.  ANDERMANN Nicolas AUT AUT 1:41.149  
4 (5) 55.  SZÁSZ Attila HUN HUN 1:41.279  
5 (1) 172.  ŞİMŞEK Tunay TUR TUR NO TIME finished



ISU Junior Challenge Series-Danubia 2, Spisska Nova Ves, SVK, 14.12. - 16.12.2018


Overall Classification


JUNIOR A MEN
 
Rank No.  Name Member   Distances FP CDR
1. 84.  KRŪZBERGS Roberts LAT-SPARS LAT 1. 1. 2. 89 4
2. 56.  SZIKLÁSI András HUN HUN 3. 2. 6. 37 11
3. 57.  TIBORCZ Dániel HUN HUN 6. 9. 1. 37 16
4. 1.  ANDERMANN Nicolas AUT AUT 8. 3. 3. 27 14
5. 172.  ŞİMŞEK Tunay TUR TUR 2. 10. 5. 26 17
6. 55.  SZÁSZ Attila HUN HUN 5. 5. 4. 18 14
7. 39.  SEJPAL Zdenek CZE CZE 4. 6. 7. 13 17
8. 124.  GISZKA Krystian POL POL 7. 4. 8. 11 19
9. 14.  ARLOU Heorhi BLR BLR 16. 7. 9. 2 32
10. 85.  PILAGS Arturs LAT-SPARS LAT 10. 8. 12. 1 30
11. 13.  ALIATDZINAU Artsem BLR BLR 9. 13. 11. 33
12. 58.  VAJDA Balázs HUN HUN 14. 11. 10. 35
13. 2.  LIU Heinrich AUT AUT 11. 12. 13. 36
14. 193.  IOFIN Denys UKR-KYIV UKR 13. 14. 14. 41
15. 194.  KHOCHYN Mykyta UKR-KYIV UKR 12. 15. 15. 42
16. 54.  RÉVÉSZ Gergő HUN HUN 15. 16. 16. 47