Danubia 2 - CZECH OPEN - Benátky n/J /CZE, 07.10. - 09.10.2016


Heat Results

 
1. Distance 
MEN  HEATS  1500 m
RACE: 8    HEAT: 1    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (4) 2.  ANDERMANN Nicolas AUT AUT 2:46.486  
2 (2) 141.  SZÁSZ Attila ROU ROU 2:46.554  
3 (1) 97.  PILAGS Arturs LAT-SPARS LAT 2:47.856  
4 (5) 135.  PRZYBYLAK Adam POL-WMKS POL 2:52.831  
5 (3) 174.  SPIŠÁK Filip SVK SVK 2:53.703  
RACE: 9    HEAT: 2    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (2) 159.  URLEP Bor Luka SLO SLO 2:42.341  
2 (1) 4.  WOLFGANG Matthias AUT AUT 2:42.428  
3 (3) 11.  POSAVEC Jan CRO CRO NO TIME
- (4) 74.  VELLA Márton HUN-MTK HUN PEN. off track
RACE: 10    HEAT: 3    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (3) 142.  TIMÁR Ádám ROU ROU 2:51.100  
2 (4) 10.  MARTINIC Ivan CRO CRO 2:52.701  
3 (1) 3.  LIU Heinrich AUT AUT 2:54.208  
- (2) 37.  SEJPAL Zdenek CZE-KSB CZE PEN. no start
 
MEN  FINAL  1500 m
RACE: 18    HEAT: 1    GROUP: B    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 97.  PILAGS Arturs LAT-SPARS LAT 2:46.146  
2 (4) 3.  LIU Heinrich AUT AUT 2:46.815  
3 (3) 174.  SPIŠÁK Filip SVK SVK 2:50.650  
4 (2) 135.  PRZYBYLAK Adam POL-WMKS POL 2:50.735  
5 (5) 11.  POSAVEC Jan CRO CRO NO TIME
RACE: 19    HEAT: 2    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (4) 141.  SZÁSZ Attila ROU ROU 2:41.989  
2 (5) 142.  TIMÁR Ádám ROU ROU 2:42.089  
3 (3) 2.  ANDERMANN Nicolas AUT AUT 2:42.157  
4 (6) 10.  MARTINIC Ivan CRO CRO 2:43.066  
5 (2) 4.  WOLFGANG Matthias AUT AUT 2:43.079  
6 (1) 159.  URLEP Bor Luka SLO SLO NO TIME
 
2. Distance 
MEN  HEATS  500 m
RACE: 24    HEAT: 1    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 142.  TIMÁR Ádám ROU ROU 46.249
2 (2) 97.  PILAGS Arturs LAT-SPARS LAT 49.529
3 (3) 135.  PRZYBYLAK Adam POL-WMKS POL 53.951
RACE: 25    HEAT: 2    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (2) 10.  MARTINIC Ivan CRO CRO 46.092
2 (3) 74.  VELLA Márton HUN-MTK HUN 48.179
3 (1) 4.  WOLFGANG Matthias AUT AUT NO TIME
RACE: 26    HEAT: 3    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 2.  ANDERMANN Nicolas AUT AUT 46.094
2 (2) 159.  URLEP Bor Luka SLO SLO 47.564
3 (3) 11.  POSAVEC Jan CRO CRO 54.191
RACE: 27    HEAT: 4    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (2) 141.  SZÁSZ Attila ROU ROU 46.393
2 (1) 3.  LIU Heinrich AUT AUT 48.596
3 (3) 174.  SPIŠÁK Filip SVK SVK 50.187
 
MEN  SEMI-FINAL  500 m
RACE: 112    HEAT: 1    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 2.  ANDERMANN Nicolas AUT AUT 45.029
2 (2) 142.  TIMÁR Ádám ROU ROU 45.461
3 (3) 3.  LIU Heinrich AUT AUT 51.754
- (4) 97.  PILAGS Arturs LAT-SPARS LAT PEN. no finish
RACE: 113    HEAT: 2    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 10.  MARTINIC Ivan CRO CRO 45.422
2 (2) 141.  SZÁSZ Attila ROU ROU 45.518
3 (3) 159.  URLEP Bor Luka SLO SLO 47.639
- (4) 74.  VELLA Márton HUN-MTK HUN PEN. no finish
 
MEN  FINAL  500 m
RACE: 129    HEAT: 1    GROUP: C    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 4.  WOLFGANG Matthias AUT AUT 48.468
2 (2) 174.  SPIŠÁK Filip SVK SVK 49.686
3 (3) 135.  PRZYBYLAK Adam POL-WMKS POL 52.387
4 (4) 11.  POSAVEC Jan CRO CRO 53.098
RACE: 130    HEAT: 2    GROUP: B    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 159.  URLEP Bor Luka SLO SLO 47.165
2 (2) 3.  LIU Heinrich AUT AUT 48.817
RACE: 131    HEAT: 3    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (3) 142.  TIMÁR Ádám ROU ROU 44.792
2 (4) 141.  SZÁSZ Attila ROU ROU 44.882
3 (2) 10.  MARTINIC Ivan CRO CRO 44.920
4 (1) 2.  ANDERMANN Nicolas AUT AUT NO TIME
 
3. Distance 
MEN  HEATS  1000 m
RACE: 136    HEAT: 1    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (3) 2.  ANDERMANN Nicolas AUT AUT 1:34.420  
2 (1) 159.  URLEP Bor Luka SLO SLO 1:35.040  
3 (2) 11.  POSAVEC Jan CRO CRO 1:53.056  
RACE: 137    HEAT: 2    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 142.  TIMÁR Ádám ROU ROU 1:55.262  
2 (3) 3.  LIU Heinrich AUT AUT 1:55.496  
- (2) 74.  VELLA Márton HUN-MTK HUN PEN. no start
RACE: 138    HEAT: 3    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 10.  MARTINIC Ivan CRO CRO 1:46.388  
2 (3) 4.  WOLFGANG Matthias AUT AUT 1:46.469  
3 (2) 135.  PRZYBYLAK Adam POL-WMKS POL 1:50.468  
RACE: 139    HEAT: 4    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (3) 141.  SZÁSZ Attila ROU ROU 1:47.284  
2 (2) 97.  PILAGS Arturs LAT-SPARS LAT 1:47.432  
3 (1) 174.  SPIŠÁK Filip SVK SVK 1:51.482  
 
MEN  SEMI-FINAL  1000 m
RACE: 245    HEAT: 1    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 2.  ANDERMANN Nicolas AUT AUT 1:54.035  
2 (3) 142.  TIMÁR Ádám ROU ROU 1:54.109  
3 (2) 159.  URLEP Bor Luka SLO SLO 1:54.431  
4 (4) 3.  LIU Heinrich AUT AUT 1:59.612  
RACE: 246    HEAT: 2    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (3) 141.  SZÁSZ Attila ROU ROU 1:51.917  
2 (1) 10.  MARTINIC Ivan CRO CRO 1:51.970  
3 (2) 4.  WOLFGANG Matthias AUT AUT 1:52.034  
4 (4) 97.  PILAGS Arturs LAT-SPARS LAT NO TIME
 
MEN  FINAL  1000 m
RACE: 262    HEAT: 1    GROUP: C    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (2) 174.  SPIŠÁK Filip SVK SVK 1:46.145  
2 (1) 135.  PRZYBYLAK Adam POL-WMKS POL 1:48.176  
3 (3) 11.  POSAVEC Jan CRO CRO 1:51.134  
RACE: 263    HEAT: 2    GROUP: B    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (2) 4.  WOLFGANG Matthias AUT AUT 1:37.161  
2 (1) 97.  PILAGS Arturs LAT-SPARS LAT 1:39.376  
3 (4) 3.  LIU Heinrich AUT AUT 1:41.472  
4 (3) 159.  URLEP Bor Luka SLO SLO NO TIME
RACE: 264    HEAT: 3    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (3) 2.  ANDERMANN Nicolas AUT AUT 2:01.535  
2 (1) 141.  SZÁSZ Attila ROU ROU 2:06.572  
3 (2) 10.  MARTINIC Ivan CRO CRO NO TIME
- (4) 142.  TIMÁR Ádám ROU ROU PEN. impeding



Danubia 2 - CZECH OPEN - Benátky n/J /CZE, 07.10. - 09.10.2016


Overall Classification


MEN
 
Rank No.  Name Member   Distances FP CDR
1. 141.  SZÁSZ Attila ROU ROU 1. 2. 2. 76 5
2. 142.  TIMÁR Ádám ROU ROU 2. 1. 4. 55 7
3. 2.  ANDERMANN Nicolas AUT AUT 3. 4. 1. 55 8
4. 10.  MARTINIC Ivan CRO CRO 4. 3. 3. 34 10
5. 4.  WOLFGANG Matthias AUT AUT 5. 9. 5. 5 19
6. 159.  URLEP Bor Luka SLO SLO 6. 5. 8. 3 19
7. 97.  PILAGS Arturs LAT-SPARS LAT 7. 8. 6. 21
8. 3.  LIU Heinrich AUT AUT 8. 6. 7. 21
9. 174.  SPIŠÁK Filip SVK SVK 9. 10. 9. 28
10. 135.  PRZYBYLAK Adam POL-WMKS POL 10. 11. 10. 31
11. 74.  VELLA Márton HUN-MTK HUN 13. 7. 13. 33
12. 11.  POSAVEC Jan CRO CRO 11. 12. 11. 34