7th EVO CUP - BIALYSTOK CUP, BIALYSTOK, POL, 17.11. - 19.11.2017


Heat Results

 
1. Distance 
JUNIOR E BOYS  HEATS  500 m
RACE: 5    HEAT: 1    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (5) 47.  KANBERGS Valters LAT-SPARS LAT 53.773
2 (1) 210.  VITNOV  Vladislav RUS-KAL RUS 57.934
3 (6) 193.  MAZURCZYK Łukasz POL-UKSSB POL 58.869
4 (4) 48.  KEISS Daniels LAT-SPARS LAT 1:03.195  
5 (3) 208.  KUTIK Elisej RUS-KAL RUS 1:06.653  
- (2) 69.  PIĄTEK Łukasz POL-GIZ POL PEN. 2 false starts
RACE: 6    HEAT: 2    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (5) 194.  PALENCEUSZ Dominik POL-UKSSB POL 58.078
2 (4) 50.  SAFRANSKIS Timurs LAT-SPARS LAT 58.627
3 (3) 28.  MAHER Matvei BLR-BLRORS BLR 1:13.028  
- (1) 60.  CECH Ernestas LTU LTU PEN. 2 false starts
- (2) 209.  MINENOK Alexey RUS-KAL RUS PEN. impeding
RACE: 7    HEAT: 3    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 51.  SOLEICUKS Maksims LAT-SPARS LAT 52.384
2 (3) 207.  GORBUNCHIKOV Maksim RUS-KAL RUS 56.279
3 (5) 183.  KORECKI Krzysztof POL-UKSJB POL 59.215
4 (4) 61.  OGULEVICIUS Adomas LTU LTU 1:19.682  
- (2) 195.  ŚWIATEK Mikołaj POL-UKSSB POL PEN. off track
RACE: 8    HEAT: 4    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (5) 49.  KITOKS Tomass LAT-SPARS LAT 55.726
2 (4) 206.  BELIKOV Ivan RUS-KAL RUS 56.795
3 (2) 192.  MAKUCH Adam POL-UKSSB POL 58.926
4 (1) 157.  OLAK Jakub POL-ORZEL POL 59.304
5 (3) 29.  ZHARABTSOU Arseni BLR-BLRORS BLR 59.444
 
JUNIOR E BOYS  SEMI-FINAL  500 m
RACE: 22    HEAT: 1    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 51.  SOLEICUKS Maksims LAT-SPARS LAT 52.273
2 (2) 207.  GORBUNCHIKOV Maksim RUS-KAL RUS 55.465
3 (3) 194.  PALENCEUSZ Dominik POL-UKSSB POL 55.852
4 (4) 50.  SAFRANSKIS Timurs LAT-SPARS LAT 58.903
5 (6) 28.  MAHER Matvei BLR-BLRORS BLR 59.905
- (5) 193.  MAZURCZYK Łukasz POL-UKSSB POL PEN. no start
RACE: 23    HEAT: 2    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 47.  KANBERGS Valters LAT-SPARS LAT 53.618
2 (2) 49.  KITOKS Tomass LAT-SPARS LAT 53.795
3 (3) 206.  BELIKOV Ivan RUS-KAL RUS 55.373
4 (6) 183.  KORECKI Krzysztof POL-UKSJB POL 57.981
5 (4) 210.  VITNOV  Vladislav RUS-KAL RUS 59.142
- (5) 192.  MAKUCH Adam POL-UKSSB POL PEN. no start
 
JUNIOR E BOYS  FINAL  500 m
RACE: 33    HEAT: 1    GROUP: C    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (3) 48.  KEISS Daniels LAT-SPARS LAT 58.097
2 (2) 29.  ZHARABTSOU Arseni BLR-BLRORS BLR 58.392
3 (1) 157.  OLAK Jakub POL-ORZEL POL 1:00.329  
4 (4) 208.  KUTIK Elisej RUS-KAL RUS 1:07.002  
- (5) 61.  OGULEVICIUS Adomas LTU LTU PEN. penalty
RACE: 34    HEAT: 2    GROUP: B    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 183.  KORECKI Krzysztof POL-UKSJB POL 58.011
2 (2) 50.  SAFRANSKIS Timurs LAT-SPARS LAT 58.441
3 (3) 210.  VITNOV  Vladislav RUS-KAL RUS 59.208
4 (4) 28.  MAHER Matvei BLR-BLRORS BLR 59.274
RACE: 35    HEAT: 3    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 51.  SOLEICUKS Maksims LAT-SPARS LAT 51.892
2 (2) 47.  KANBERGS Valters LAT-SPARS LAT 52.679
3 (3) 49.  KITOKS Tomass LAT-SPARS LAT 53.981
4 (4) 206.  BELIKOV Ivan RUS-KAL RUS 54.817
5 (6) 194.  PALENCEUSZ Dominik POL-UKSSB POL 55.747
6 (5) 207.  GORBUNCHIKOV Maksim RUS-KAL RUS 55.879
 
2. Distance 
JUNIOR E BOYS  HEATS  333 m
RACE: 127    HEAT: 1    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 51.  SOLEICUKS Maksims LAT-SPARS LAT 35.743
2 (2) 157.  OLAK Jakub POL-ORZEL POL 39.885
3 (5) 210.  VITNOV  Vladislav RUS-KAL RUS 40.092
4 (3) 183.  KORECKI Krzysztof POL-UKSJB POL 46.751
5 (4) 195.  ŚWIATEK Mikołaj POL-UKSSB POL 1:01.174  
RACE: 128    HEAT: 2    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (4) 206.  BELIKOV Ivan RUS-KAL RUS 37.689
2 (5) 48.  KEISS Daniels LAT-SPARS LAT 38.571
3 (3) 209.  MINENOK Alexey RUS-KAL RUS 38.751
4 (1) 193.  MAZURCZYK Łukasz POL-UKSSB POL 38.930
5 (6) 50.  SAFRANSKIS Timurs LAT-SPARS LAT 44.959
6 (2) 69.  PIĄTEK Łukasz POL-GIZ POL 46.216
RACE: 129    HEAT: 3    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (4) 47.  KANBERGS Valters LAT-SPARS LAT 37.183
2 (5) 207.  GORBUNCHIKOV Maksim RUS-KAL RUS 39.118
3 (2) 29.  ZHARABTSOU Arseni BLR-BLRORS BLR 39.275
4 (3) 61.  OGULEVICIUS Adomas LTU LTU 44.243
5 (1) 192.  MAKUCH Adam POL-UKSSB POL 50.795
RACE: 130    HEAT: 4    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 28.  MAHER Matvei BLR-BLRORS BLR 39.821
2 (4) 208.  KUTIK Elisej RUS-KAL RUS 44.030
3 (5) 49.  KITOKS Tomass LAT-SPARS LAT 45.149
4 (3) 60.  CECH Ernestas LTU LTU 46.343
5 (2) 194.  PALENCEUSZ Dominik POL-UKSSB POL 56.567 advanced
 
JUNIOR E BOYS  SEMI-FINAL  333 m
RACE: 141    HEAT: 1    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 47.  KANBERGS Valters LAT-SPARS LAT 35.426
2 (6) 49.  KITOKS Tomass LAT-SPARS LAT 36.555
3 (2) 207.  GORBUNCHIKOV Maksim RUS-KAL RUS 37.334
4 (3) 28.  MAHER Matvei BLR-BLRORS BLR 39.187
5 (4) 157.  OLAK Jakub POL-ORZEL POL 40.404
6 (5) 208.  KUTIK Elisej RUS-KAL RUS 51.424
RACE: 142    HEAT: 2    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 51.  SOLEICUKS Maksims LAT-SPARS LAT 34.874
2 (2) 206.  BELIKOV Ivan RUS-KAL RUS 37.167
3 (3) 48.  KEISS Daniels LAT-SPARS LAT 38.429
4 (5) 29.  ZHARABTSOU Arseni BLR-BLRORS BLR 38.863
5 (4) 209.  MINENOK Alexey RUS-KAL RUS 40.061
6 (6) 210.  VITNOV  Vladislav RUS-KAL RUS 40.318
7 (7) 194.  PALENCEUSZ Dominik POL-UKSSB POL 40.362
 
JUNIOR E BOYS  FINAL  333 m
RACE: 151    HEAT: 1    GROUP: D    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (5) 60.  CECH Ernestas LTU LTU 38.305
2 (3) 50.  SAFRANSKIS Timurs LAT-SPARS LAT 38.985
3 (1) 193.  MAZURCZYK Łukasz POL-UKSSB POL 39.560
4 (2) 61.  OGULEVICIUS Adomas LTU LTU 45.359
5 (8) 195.  ŚWIATEK Mikołaj POL-UKSSB POL 46.208
6 (4) 69.  PIĄTEK Łukasz POL-GIZ POL 46.713
- (6) 183.  KORECKI Krzysztof POL-UKSJB POL PEN. no finish
- (7) 192.  MAKUCH Adam POL-UKSSB POL PEN. impeding
RACE: 152    HEAT: 2    GROUP: C    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 194.  PALENCEUSZ Dominik POL-UKSSB POL 39.116
RACE: 153    HEAT: 3    GROUP: B    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 29.  ZHARABTSOU Arseni BLR-BLRORS BLR 39.190
2 (3) 209.  MINENOK Alexey RUS-KAL RUS 39.470
3 (2) 28.  MAHER Matvei BLR-BLRORS BLR 39.932
4 (4) 210.  VITNOV  Vladislav RUS-KAL RUS 41.294
5 (6) 208.  KUTIK Elisej RUS-KAL RUS 44.864
6 (5) 157.  OLAK Jakub POL-ORZEL POL 50.567
RACE: 154    HEAT: 4    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 51.  SOLEICUKS Maksims LAT-SPARS LAT 34.908
2 (2) 47.  KANBERGS Valters LAT-SPARS LAT 35.264
3 (4) 206.  BELIKOV Ivan RUS-KAL RUS 37.785
4 (5) 207.  GORBUNCHIKOV Maksim RUS-KAL RUS 42.781
5 (3) 49.  KITOKS Tomass LAT-SPARS LAT 48.408
6 (6) 48.  KEISS Daniels LAT-SPARS LAT 52.145
 
3. Distance 
JUNIOR E BOYS  HEATS  222 m
RACE: 174    HEAT: 1    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 47.  KANBERGS Valters LAT-SPARS LAT 24.458
2 (4) 194.  PALENCEUSZ Dominik POL-UKSSB POL 25.815
3 (2) 29.  ZHARABTSOU Arseni BLR-BLRORS BLR 26.199
4 (5) 61.  OGULEVICIUS Adomas LTU LTU 29.709
5 (3) 208.  KUTIK Elisej RUS-KAL RUS 29.840
RACE: 175    HEAT: 2    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 49.  KITOKS Tomass LAT-SPARS LAT 25.683
2 (3) 60.  CECH Ernestas LTU LTU 25.728
3 (5) 207.  GORBUNCHIKOV Maksim RUS-KAL RUS 25.953
4 (4) 193.  MAZURCZYK Łukasz POL-UKSSB POL 27.291
5 (6) 69.  PIĄTEK Łukasz POL-GIZ POL 31.483
- (2) 183.  KORECKI Krzysztof POL-UKSJB POL PEN. no start
RACE: 176    HEAT: 3    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (3) 51.  SOLEICUKS Maksims LAT-SPARS LAT 23.932
2 (5) 209.  MINENOK Alexey RUS-KAL RUS 28.417
3 (2) 28.  MAHER Matvei BLR-BLRORS BLR 30.620
4 (1) 192.  MAKUCH Adam POL-UKSSB POL 35.451
5 (4) 210.  VITNOV  Vladislav RUS-KAL RUS 38.964
RACE: 177    HEAT: 4    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 206.  BELIKOV Ivan RUS-KAL RUS 25.798
2 (5) 48.  KEISS Daniels LAT-SPARS LAT 26.826
3 (4) 50.  SAFRANSKIS Timurs LAT-SPARS LAT 26.981
4 (2) 157.  OLAK Jakub POL-ORZEL POL 27.970
5 (3) 195.  ŚWIATEK Mikołaj POL-UKSSB POL 28.501
 
JUNIOR E BOYS  SEMI-FINAL  222 m
RACE: 191    HEAT: 1    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 47.  KANBERGS Valters LAT-SPARS LAT 24.612
2 (2) 206.  BELIKOV Ivan RUS-KAL RUS 25.479
3 (4) 48.  KEISS Daniels LAT-SPARS LAT 26.487
4 (5) 50.  SAFRANSKIS Timurs LAT-SPARS LAT 26.662
5 (3) 194.  PALENCEUSZ Dominik POL-UKSSB POL 26.839
6 (6) 209.  MINENOK Alexey RUS-KAL RUS 36.449
RACE: 192    HEAT: 2    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 51.  SOLEICUKS Maksims LAT-SPARS LAT 24.107
2 (2) 49.  KITOKS Tomass LAT-SPARS LAT 25.003
3 (3) 60.  CECH Ernestas LTU LTU 25.547
4 (4) 207.  GORBUNCHIKOV Maksim RUS-KAL RUS 25.744
5 (5) 29.  ZHARABTSOU Arseni BLR-BLRORS BLR 26.557
6 (6) 28.  MAHER Matvei BLR-BLRORS BLR 26.857
 
JUNIOR E BOYS  FINAL  222 m
RACE: 297    HEAT: 1    GROUP: D    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (2) 210.  VITNOV  Vladislav RUS-KAL RUS 29.118
2 (1) 69.  PIĄTEK Łukasz POL-GIZ POL 32.568
RACE: 298    HEAT: 2    GROUP: C    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (2) 157.  OLAK Jakub POL-ORZEL POL 28.002
2 (1) 193.  MAZURCZYK Łukasz POL-UKSSB POL 28.649
3 (6) 192.  MAKUCH Adam POL-UKSSB POL 29.345
4 (5) 208.  KUTIK Elisej RUS-KAL RUS 30.448
5 (4) 61.  OGULEVICIUS Adomas LTU LTU 31.038
6 (3) 195.  ŚWIATEK Mikołaj POL-UKSSB POL 38.640
RACE: 299    HEAT: 3    GROUP: B    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (3) 50.  SAFRANSKIS Timurs LAT-SPARS LAT 26.305
2 (2) 29.  ZHARABTSOU Arseni BLR-BLRORS BLR 26.427
3 (6) 209.  MINENOK Alexey RUS-KAL RUS 26.635
4 (4) 194.  PALENCEUSZ Dominik POL-UKSSB POL 26.830
5 (5) 28.  MAHER Matvei BLR-BLRORS BLR 27.793
6 (1) 207.  GORBUNCHIKOV Maksim RUS-KAL RUS 37.221
RACE: 300    HEAT: 4    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 51.  SOLEICUKS Maksims LAT-SPARS LAT 23.796
2 (2) 47.  KANBERGS Valters LAT-SPARS LAT 24.459
3 (6) 48.  KEISS Daniels LAT-SPARS LAT 27.199
4 (5) 60.  CECH Ernestas LTU LTU 27.375
5 (3) 49.  KITOKS Tomass LAT-SPARS LAT 32.672
6 (4) 206.  BELIKOV Ivan RUS-KAL RUS 38.009
 
4. Distance 
JUNIOR E BOYS  SUPER FINAL  500 m
RACE: 313    HEAT: 1        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (6) 51.  SOLEICUKS Maksims LAT-SPARS LAT 53.471
2 (2) 47.  KANBERGS Valters LAT-SPARS LAT 53.584
3 (3) 207.  GORBUNCHIKOV Maksim RUS-KAL RUS 56.907
4 (1) 48.  KEISS Daniels LAT-SPARS LAT 57.507
5 (5) 206.  BELIKOV Ivan RUS-KAL RUS 57.935
6 (4) 49.  KITOKS Tomass LAT-SPARS LAT 1:06.739  



7th EVO CUP - BIALYSTOK CUP, BIALYSTOK, POL, 17.11. - 19.11.2017


Overall Classification


JUNIOR E BOYS
 
Rank No.  Name Member   Distances FP CDR
1. 51.  SOLEICUKS Maksims LAT-SPARS LAT 1. 1. 1. 1. 136 4
2. 47.  KANBERGS Valters LAT-SPARS LAT 2. 2. 2. 2. 84 8
3. 206.  BELIKOV Ivan RUS-KAL RUS 4. 3. 6. 5. 29 18
4. 49.  KITOKS Tomass LAT-SPARS LAT 3. 5. 5. 6. 26 19
5. 207.  GORBUNCHIKOV Maksim RUS-KAL RUS 6. 4. 12. 3. 24 25
6. 48.  KEISS Daniels LAT-SPARS LAT 13. 6. 3. 4. 24 26
7. 60.  CECH Ernestas LTU LTU 22. 14. 4. 7. 8 47
8. 194.  PALENCEUSZ Dominik POL-UKSSB POL 5. 13. 10. 7. 5 35
9. 29.  ZHARABTSOU Arseni BLR-BLRORS BLR 14. 7. 8. 7. 36
10. 50.  SAFRANSKIS Timurs LAT-SPARS LAT 8. 15. 7. 7. 37
11. 28.  MAHER Matvei BLR-BLRORS BLR 10. 9. 11. 7. 37
12. 210.  VITNOV  Vladislav RUS-KAL RUS 9. 10. 19. 7. 45
13. 209.  MINENOK Alexey RUS-KAL RUS 22. 8. 9. 7. 46
14. 157.  OLAK Jakub POL-ORZEL POL 15. 12. 13. 7. 47
15. 193.  MAZURCZYK Łukasz POL-UKSSB POL 11. 16. 14. 7. 48
16. 208.  KUTIK Elisej RUS-KAL RUS 16. 11. 16. 7. 50
17. 192.  MAKUCH Adam POL-UKSSB POL 12. 21. 15. 7. 55
18. 183.  KORECKI Krzysztof POL-UKSJB POL 7. 20. 22. 7. 56
19. 61.  OGULEVICIUS Adomas LTU LTU 17. 17. 17. 7. 58
20. 195.  ŚWIATEK Mikołaj POL-UKSSB POL 22. 18. 18. 7. 65
21. 69.  PIĄTEK Łukasz POL-GIZ POL 22. 19. 20. 7. 68

 


Splitted Overall Classification


JUNIOR F BOYS
 
Rank No.  Name Member   Distances FP CDR
1. (10.) 50.  SAFRANSKIS Timurs LAT-SPARS LAT 8. 15. 7. 7. 37
2. (16.) 208.  KUTIK Elisej RUS-KAL RUS 16. 11. 16. 7. 50
3. (19.) 61.  OGULEVICIUS Adomas LTU LTU 17. 17. 17. 7. 58
4. (21.) 69.  PIĄTEK Łukasz POL-GIZ POL 22. 19. 20. 7. 68

 


Splitted Overall Classification


JUNIOR E BOYS
 
Rank No.  Name Member   Distances FP CDR
1. (1.) 51.  SOLEICUKS Maksims LAT-SPARS LAT 1. 1. 1. 1. 136 4
2. (2.) 47.  KANBERGS Valters LAT-SPARS LAT 2. 2. 2. 2. 84 8
3. (3.) 206.  BELIKOV Ivan RUS-KAL RUS 4. 3. 6. 5. 29 18
4. (4.) 49.  KITOKS Tomass LAT-SPARS LAT 3. 5. 5. 6. 26 19
5. (5.) 207.  GORBUNCHIKOV Maksim RUS-KAL RUS 6. 4. 12. 3. 24 25
6. (6.) 48.  KEISS Daniels LAT-SPARS LAT 13. 6. 3. 4. 24 26
7. (7.) 60.  CECH Ernestas LTU LTU 22. 14. 4. 7. 8 47
8. (8.) 194.  PALENCEUSZ Dominik POL-UKSSB POL 5. 13. 10. 7. 5 35
9. (9.) 29.  ZHARABTSOU Arseni BLR-BLRORS BLR 14. 7. 8. 7. 36
10. (11.) 28.  MAHER Matvei BLR-BLRORS BLR 10. 9. 11. 7. 37
11. (12.) 210.  VITNOV  Vladislav RUS-KAL RUS 9. 10. 19. 7. 45
12. (13.) 209.  MINENOK Alexey RUS-KAL RUS 22. 8. 9. 7. 46
13. (14.) 157.  OLAK Jakub POL-ORZEL POL 15. 12. 13. 7. 47
14. (15.) 193.  MAZURCZYK Łukasz POL-UKSSB POL 11. 16. 14. 7. 48
15. (17.) 192.  MAKUCH Adam POL-UKSSB POL 12. 21. 15. 7. 55
16. (18.) 183.  KORECKI Krzysztof POL-UKSJB POL 7. 20. 22. 7. 56
17. (20.) 195.  ŚWIATEK Mikołaj POL-UKSSB POL 22. 18. 18. 7. 65