Danubia 1 - Austrian Open 2017 , Hart bei Graz, AUT, 08.09. - 10.09.2017


Heat Results

 
2. Distance 
MEN  HEATS  500 m
RACE: 65    HEAT: 1    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (2) 115.  HANDEI Oleh UKR-KYIV UKR 44.124
2 (1) 41.  VAJDA Balázs HUN HUN 44.575
3 (4) 23.  KOLENC Martin CRO CRO 44.606
4 (3) 99.  MARCIN Matúš SVK-PRK SVK 48.758
RACE: 66    HEAT: 2    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (4) 40.  TIBORCZ Dániel HUN HUN 44.036
2 (3) 24.  MARTINIC Ivan CRO CRO 44.483
3 (1) 89.  BAKA Bora SRB SRB 51.331
4 (2) 78.  KUCZYŃSKI Łukasz POL POL NO TIME finished
RACE: 67    HEAT: 3    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 58.  KRŪZBERGS Karlis LAT LAT 43.797
2 (2) 2.  ANDERMANN Nicolas AUT AUT 44.106
3 (3) 118.  HANDEI Volodymyr UKR-KYIV UKR 44.235
4 (4) 52.  VELLA Márton HUN-MTK HUN 46.870
RACE: 68    HEAT: 4    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (3) 93.  CAKO David SRB SRB 45.171
2 (1) 10.  ALIATDZINAU ARTSEM BLR BLR 46.037
3 (2) 100.  RINGER Oliver SVK-PRK SVK 47.002
4 (4) 3.  LIU Heinrich AUT AUT 48.074
RACE: 69    HEAT: 5    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 6.  ANDERMANN Dominic AUT AUT 44.992
2 (2) 11.  MIKHAILAU Uladzislau BLR BLR 45.107
3 (4) 77.  ADAMSKI Paweł POL POL 45.174 advanced
4 (5) 83.  URLEP Bor Luka SLO-CEL SLO 46.719
- (3) 39.  SZIKLÁSI András HUN HUN PEN. impeding
 
MEN  QUARTER-FINAL  500 m
RACE: 93    HEAT: 1    GROUP: B    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (2) 100.  RINGER Oliver SVK-PRK SVK 47.341
2 (1) 52.  VELLA Márton HUN-MTK HUN 47.388
3 (3) 99.  MARCIN Matúš SVK-PRK SVK 48.193
4 (4) 89.  BAKA Bora SRB SRB 50.990
RACE: 94    HEAT: 2    GROUP: B    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (3) 78.  KUCZYŃSKI Łukasz POL POL 45.333
2 (1) 83.  URLEP Bor Luka SLO-CEL SLO 46.133
3 (2) 3.  LIU Heinrich AUT AUT 47.103
RACE: 95    HEAT: 3    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 40.  TIBORCZ Dániel HUN HUN 44.804
2 (2) 118.  HANDEI Volodymyr UKR-KYIV UKR 45.061
3 (3) 24.  MARTINIC Ivan CRO CRO 47.216 advanced
4 (4) 41.  VAJDA Balázs HUN HUN NO TIME finished
RACE: 96    HEAT: 4    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (3) 77.  ADAMSKI Paweł POL POL 44.781
2 (2) 23.  KOLENC Martin CRO CRO 45.372
3 (4) 10.  ALIATDZINAU ARTSEM BLR BLR 45.535
- (1) 2.  ANDERMANN Nicolas AUT AUT PEN. kicking out
RACE: 97    HEAT: 5    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 58.  KRŪZBERGS Karlis LAT LAT 44.215
2 (2) 115.  HANDEI Oleh UKR-KYIV UKR 44.363
3 (5) 93.  CAKO David SRB SRB 44.591
4 (4) 11.  MIKHAILAU Uladzislau BLR BLR 44.603
5 (3) 6.  ANDERMANN Dominic AUT AUT 45.164
 
MEN  SEMI-FINAL  500 m
RACE: 114    HEAT: 1    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 115.  HANDEI Oleh UKR-KYIV UKR 43.860
2 (2) 77.  ADAMSKI Paweł POL POL 43.944
3 (4) 118.  HANDEI Volodymyr UKR-KYIV UKR 47.143
4 (3) 40.  TIBORCZ Dániel HUN HUN 1:10.491  
RACE: 115    HEAT: 2    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 58.  KRŪZBERGS Karlis LAT LAT 43.702
2 (5) 24.  MARTINIC Ivan CRO CRO 45.019
3 (4) 10.  ALIATDZINAU ARTSEM BLR BLR 45.129
- (2) 93.  CAKO David SRB SRB PEN. impeding
- (3) 23.  KOLENC Martin CRO CRO PEN. impeding
 
MEN  FINAL  500 m
RACE: 138    HEAT: 1    GROUP: E    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 3.  LIU Heinrich AUT AUT 48.968
2 (2) 99.  MARCIN Matúš SVK-PRK SVK 49.169
3 (3) 89.  BAKA Bora SRB SRB 51.202
RACE: 139    HEAT: 2    GROUP: D    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 78.  KUCZYŃSKI Łukasz POL POL 45.472
2 (2) 83.  URLEP Bor Luka SLO-CEL SLO 46.117
3 (3) 100.  RINGER Oliver SVK-PRK SVK 46.933
4 (4) 52.  VELLA Márton HUN-MTK HUN 46.956
RACE: 140    HEAT: 3    GROUP: C    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (2) 6.  ANDERMANN Dominic AUT AUT 44.784
2 (3) 41.  VAJDA Balázs HUN HUN 45.210
3 (1) 11.  MIKHAILAU Uladzislau BLR BLR 1:07.120  
RACE: 141    HEAT: 4    GROUP: B    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (3) 40.  TIBORCZ Dániel HUN HUN 44.964
2 (2) 118.  HANDEI Volodymyr UKR-KYIV UKR 45.023
3 (1) 10.  ALIATDZINAU ARTSEM BLR BLR 45.649
RACE: 142    HEAT: 5    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 58.  KRŪZBERGS Karlis LAT LAT 43.815
2 (2) 115.  HANDEI Oleh UKR-KYIV UKR 43.907
3 (3) 77.  ADAMSKI Paweł POL POL 44.070
4 (4) 24.  MARTINIC Ivan CRO CRO 44.909



Danubia 1 - Austrian Open 2017 , Hart bei Graz, AUT, 08.09. - 10.09.2017


Distance Classification


MEN 500 m
 
Qualif.-Round Rank   Heat No.  Name Member   FP CDR Time
FINAL
  1. A 1. 58.  KRŪZBERGS Karlis LAT LAT 34 1 0:43.702
  2. A 2. 115.  HANDEI Oleh UKR-KYIV UKR 21 2 0:43.860
  3. A 3. 77.  ADAMSKI Paweł POL POL 13 3 0:43.944
  4. A 4. 24.  MARTINIC Ivan CRO CRO 8 4 0:44.483
  5. B 1. 40.  TIBORCZ Dániel HUN HUN 5 5 0:44.036
  6. B 2. 118.  HANDEI Volodymyr UKR-KYIV UKR 3 6 0:44.235
  7. B 3. 10.  ALIATDZINAU ARTSEM BLR BLR 2 7 0:45.129
SEMI-FINAL
  8. A 23.  KOLENC Martin CRO CRO 8 0:44.606
  9. A 93.  CAKO David SRB SRB 9 0:44.591
FINAL
  10. C 1. 6.  ANDERMANN Dominic AUT AUT 10 0:44.784
  11. C 2. 41.  VAJDA Balázs HUN HUN 11 0:44.575
  12. C 3. 11.  MIKHAILAU Uladzislau BLR BLR 12 0:44.603
QUARTER-FINAL
  13. A 2.  ANDERMANN Nicolas AUT AUT 13 0:44.106
FINAL
  14. D 1. 78.  KUCZYŃSKI Łukasz POL POL 14 0:45.333
  15. D 2. 83.  URLEP Bor Luka SLO-CEL SLO 15 0:46.117
  16. D 3. 100.  RINGER Oliver SVK-PRK SVK 16 0:46.933
  17. D 4. 52.  VELLA Márton HUN-MTK HUN 17 0:46.870
  18. E 1. 3.  LIU Heinrich AUT AUT 18 0:47.103
  19. E 2. 99.  MARCIN Matúš SVK-PRK SVK 19 0:48.193
  20. E 3. 89.  BAKA Bora SRB SRB 20 0:50.990
HEATS
  A 39.  SZIKLÁSI András HUN HUN 22 NO TIME

 


Splitted Distance Classification


JUNIOR A MEN 500 m
 
Qualif.-Round Rank   Heat No.  Name Member   FP CDR Time
FINAL
  1. (1.) A 1. 58.  KRŪZBERGS Karlis LAT LAT 34 1 0:43.702
  2. (2.) A 2. 115.  HANDEI Oleh UKR-KYIV UKR 21 2 0:43.860
  3. (3.) A 3. 77.  ADAMSKI Paweł POL POL 13 3 0:43.944
  4. (5.) B 1. 40.  TIBORCZ Dániel HUN HUN 5 5 0:44.036
  5. (7.) B 3. 10.  ALIATDZINAU ARTSEM BLR BLR 2 7 0:45.129
  6. (11.) C 2. 41.  VAJDA Balázs HUN HUN 11 0:44.575
  7. (12.) C 3. 11.  MIKHAILAU Uladzislau BLR BLR 12 0:44.603
QUARTER-FINAL
  8. (13.) A 2.  ANDERMANN Nicolas AUT AUT 13 0:44.106
FINAL
  9. (14.) D 1. 78.  KUCZYŃSKI Łukasz POL POL 14 0:45.333
  10. (15.) D 2. 83.  URLEP Bor Luka SLO-CEL SLO 15 0:46.117
  11. (16.) D 3. 100.  RINGER Oliver SVK-PRK SVK 16 0:46.933
  12. (18.) E 1. 3.  LIU Heinrich AUT AUT 18 0:47.103
  13. (19.) E 2. 99.  MARCIN Matúš SVK-PRK SVK 19 0:48.193
  14. (20.) E 3. 89.  BAKA Bora SRB SRB 20 0:50.990
HEATS
  - A 39.  SZIKLÁSI András HUN HUN 22 NO TIME

 


Splitted Distance Classification


MEN 500 m
 
Qualif.-Round Rank   Heat No.  Name Member   FP CDR Time
FINAL
  1. (4.) A 4. 24.  MARTINIC Ivan CRO CRO 8 4 0:44.483
  2. (6.) B 2. 118.  HANDEI Volodymyr UKR-KYIV UKR 3 6 0:44.235
SEMI-FINAL
  3. (8.) A 23.  KOLENC Martin CRO CRO 8 0:44.606
  4. (9.) A 93.  CAKO David SRB SRB 9 0:44.591
FINAL
  5. (10.) C 1. 6.  ANDERMANN Dominic AUT AUT 10 0:44.784
  6. (17.) D 4. 52.  VELLA Márton HUN-MTK HUN 17 0:46.870