Danubia 1 - Austrian Open 2017 , Hart bei Graz, AUT, 08.09. - 10.09.2017


Heat Results

 
1. Distance 
JUNIOR C BOYS  HEATS  1500 m
RACE: 17    HEAT: 1    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (3) 57.  JÁSZAPÁTI Péter HUN-SZKE HUN 2:54.372  
2 (4) 108.  BUKSAR Marian SVK-STEZ SVK 2:56.373  
3 (5) 5.  WOLF Tobias AUT AUT 2:57.111  
4 (2) 95.  VARGOSKO Jan SVK-ELBA SVK 2:57.123  
5 (1) 15.  GYUROV Asen BUL BUL 3:14.109  
RACE: 18    HEAT: 2    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 117.  DOVHOPOLYI Artemii UKR-KIEV UKR 3:14.183  
2 (5) 4.  FRIGHENCIU Stefan-Teodor AUT AUT 3:16.682  
3 (4) 85.  KOMERIČKI Tibor SLO-CEL SLO 3:16.897  
4 (2) 16.  ZOTEV Kostadin BUL BUL 3:17.103  
5 (3) 92.  JASIC Luka SRB SRB 3:24.322  
 
JUNIOR C BOYS  FINAL  1500 m
RACE: 37    HEAT: 1    GROUP: B    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 95.  VARGOSKO Jan SVK-ELBA SVK 3:00.227  
2 (3) 16.  ZOTEV Kostadin BUL BUL 3:05.672  
3 (2) 15.  GYUROV Asen BUL BUL 3:07.538  
4 (4) 92.  JASIC Luka SRB SRB 3:33.339  
RACE: 38    HEAT: 2    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 57.  JÁSZAPÁTI Péter HUN-SZKE HUN 2:42.899  
2 (2) 108.  BUKSAR Marian SVK-STEZ SVK 2:50.656  
3 (4) 117.  DOVHOPOLYI Artemii UKR-KIEV UKR 2:54.322  
4 (3) 5.  WOLF Tobias AUT AUT 2:54.375  
5 (6) 85.  KOMERIČKI Tibor SLO-CEL SLO 3:06.609  
- (5) 4.  FRIGHENCIU Stefan-Teodor AUT AUT PEN. impeding
 
2. Distance 
JUNIOR C BOYS  HEATS  500 m
RACE: 81    HEAT: 1    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (3) 117.  DOVHOPOLYI Artemii UKR-KIEV UKR 50.912
2 (2) 92.  JASIC Luka SRB SRB 55.525
3 (1) 15.  GYUROV Asen BUL BUL 1:14.821   advanced
- (4) 5.  WOLF Tobias AUT AUT PEN. impeding
RACE: 82    HEAT: 2    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (3) 57.  JÁSZAPÁTI Péter HUN-SZKE HUN 49.233
2 (1) 95.  VARGOSKO Jan SVK-ELBA SVK 49.525
3 (2) 4.  FRIGHENCIU Stefan-Teodor AUT AUT 52.343
RACE: 83    HEAT: 3    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 108.  BUKSAR Marian SVK-STEZ SVK 51.855
2 (2) 85.  KOMERIČKI Tibor SLO-CEL SLO 59.103
3 (3) 16.  ZOTEV Kostadin BUL BUL 1:05.655  
 
JUNIOR C BOYS  SEMI-FINAL  500 m
RACE: 102    HEAT: 1    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 117.  DOVHOPOLYI Artemii UKR-KIEV UKR 49.271
2 (2) 108.  BUKSAR Marian SVK-STEZ SVK 49.945
3 (3) 4.  FRIGHENCIU Stefan-Teodor AUT AUT 52.324
4 (4) 16.  ZOTEV Kostadin BUL BUL 54.829
RACE: 103    HEAT: 2    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 57.  JÁSZAPÁTI Péter HUN-SZKE HUN 48.318
2 (2) 95.  VARGOSKO Jan SVK-ELBA SVK 48.676
3 (5) 15.  GYUROV Asen BUL BUL 54.304
4 (4) 85.  KOMERIČKI Tibor SLO-CEL SLO 55.035
5 (3) 92.  JASIC Luka SRB SRB 55.086
 
JUNIOR C BOYS  FINAL  500 m
RACE: 122    HEAT: 1    GROUP: B    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 4.  FRIGHENCIU Stefan-Teodor AUT AUT 52.577
2 (2) 15.  GYUROV Asen BUL BUL 54.184
3 (3) 16.  ZOTEV Kostadin BUL BUL 54.385
4 (5) 92.  JASIC Luka SRB SRB 54.738
5 (4) 85.  KOMERIČKI Tibor SLO-CEL SLO 1:08.020  
RACE: 123    HEAT: 2    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 57.  JÁSZAPÁTI Péter HUN-SZKE HUN 48.823
2 (3) 117.  DOVHOPOLYI Artemii UKR-KIEV UKR 48.961
3 (4) 108.  BUKSAR Marian SVK-STEZ SVK 49.989
4 (2) 95.  VARGOSKO Jan SVK-ELBA SVK 1:07.698  
 
3. Distance 
JUNIOR C BOYS  HEATS  1000 m
RACE: 165    HEAT: 1    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (2) 108.  BUKSAR Marian SVK-STEZ SVK 1:47.600  
2 (3) 5.  WOLF Tobias AUT AUT 1:47.736  
3 (1) 15.  GYUROV Asen BUL BUL 1:58.355  
RACE: 166    HEAT: 2    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (3) 117.  DOVHOPOLYI Artemii UKR-KIEV UKR 1:42.627  
2 (4) 95.  VARGOSKO Jan SVK-ELBA SVK 1:42.861  
3 (2) 16.  ZOTEV Kostadin BUL BUL 1:54.705  
4 (1) 92.  JASIC Luka SRB SRB 2:17.445  
RACE: 167    HEAT: 3    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (3) 57.  JÁSZAPÁTI Péter HUN-SZKE HUN 1:57.372  
2 (2) 4.  FRIGHENCIU Stefan-Teodor AUT AUT 2:00.647  
3 (1) 85.  KOMERIČKI Tibor SLO-CEL SLO 2:01.857  
 
JUNIOR C BOYS  SEMI-FINAL  1000 m
RACE: 191    HEAT: 1    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 117.  DOVHOPOLYI Artemii UKR-KIEV UKR 1:53.019  
2 (2) 108.  BUKSAR Marian SVK-STEZ SVK 1:53.176  
3 (4) 4.  FRIGHENCIU Stefan-Teodor AUT AUT 1:54.427  
4 (3) 16.  ZOTEV Kostadin BUL BUL 1:55.534  
RACE: 192    HEAT: 2    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (3) 57.  JÁSZAPÁTI Péter HUN-SZKE HUN 1:41.335  
2 (1) 95.  VARGOSKO Jan SVK-ELBA SVK 1:43.186  
3 (2) 5.  WOLF Tobias AUT AUT 1:47.517  
4 (4) 15.  GYUROV Asen BUL BUL NO TIME finished
 
JUNIOR C BOYS  FINAL  1000 m
RACE: 208    HEAT: 1    GROUP: C    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 85.  KOMERIČKI Tibor SLO-CEL SLO 1:57.132  
- (2) 92.  JASIC Luka SRB SRB PEN. impeding
RACE: 209    HEAT: 2    GROUP: B    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (2) 4.  FRIGHENCIU Stefan-Teodor AUT AUT 1:49.444  
2 (4) 15.  GYUROV Asen BUL BUL 1:56.537  
3 (3) 16.  ZOTEV Kostadin BUL BUL 1:56.679  
- (1) 5.  WOLF Tobias AUT AUT PEN. impeding
RACE: 210    HEAT: 3    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 57.  JÁSZAPÁTI Péter HUN-SZKE HUN 1:38.808  
2 (3) 117.  DOVHOPOLYI Artemii UKR-KIEV UKR 1:39.696  
3 (2) 95.  VARGOSKO Jan SVK-ELBA SVK 1:40.100  
4 (4) 108.  BUKSAR Marian SVK-STEZ SVK 1:43.466  



Danubia 1 - Austrian Open 2017 , Hart bei Graz, AUT, 08.09. - 10.09.2017


Overall Classification


JUNIOR C BOYS
 
Rank No.  Name Member   Distances FP CDR
1. 57.  JÁSZAPÁTI Péter HUN-SZKE HUN 1. 1. 1. 102 3
2. 117.  DOVHOPOLYI Artemii UKR-KIEV UKR 3. 2. 2. 55 7
3. 108.  BUKSAR Marian SVK-STEZ SVK 2. 3. 4. 42 9
4. 95.  VARGOSKO Jan SVK-ELBA SVK 7. 4. 3. 23 14
5. 4.  FRIGHENCIU Stefan-Teodor AUT AUT 6. 5. 5. 12 16
6. 5.  WOLF Tobias AUT AUT 4. 11. 8. 8 23
7. 15.  GYUROV Asen BUL BUL 9. 6. 6. 6 21
8. 16.  ZOTEV Kostadin BUL BUL 8. 7. 7. 5 22
9. 85.  KOMERIČKI Tibor SLO-CEL SLO 5. 9. 9. 5 23
10. 92.  JASIC Luka SRB SRB 10. 8. 10. 1 28

 


Splitted Overall Classification


JUNIOR D BOYS
 
Rank No.  Name Member   Distances FP CDR
1. (2.) 117.  DOVHOPOLYI Artemii UKR-KIEV UKR 3. 2. 2. 55 7
2. (6.) 5.  WOLF Tobias AUT AUT 4. 11. 8. 8 23
3. (7.) 15.  GYUROV Asen BUL BUL 9. 6. 6. 6 21
4. (9.) 85.  KOMERIČKI Tibor SLO-CEL SLO 5. 9. 9. 5 23
5. (10.) 92.  JASIC Luka SRB SRB 10. 8. 10. 1 28

 


Splitted Overall Classification


JUNIOR C BOYS
 
Rank No.  Name Member   Distances FP CDR
1. (1.) 57.  JÁSZAPÁTI Péter HUN-SZKE HUN 1. 1. 1. 102 3
2. (3.) 108.  BUKSAR Marian SVK-STEZ SVK 2. 3. 4. 42 9
3. (4.) 95.  VARGOSKO Jan SVK-ELBA SVK 7. 4. 3. 23 14
4. (5.) 4.  FRIGHENCIU Stefan-Teodor AUT AUT 6. 5. 5. 12 16
5. (8.) 16.  ZOTEV Kostadin BUL BUL 8. 7. 7. 5 22