Danubia 1 - Austrian Open 2017 , Hart bei Graz, AUT, 08.09. - 10.09.2017


Heat Results

 
3. Distance 
MEN  HEATS  1000 m
RACE: 154    HEAT: 1    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (2) 40.  TIBORCZ Dániel HUN HUN 1:38.016  
2 (3) 6.  ANDERMANN Dominic AUT AUT 1:38.133  
3 (4) 78.  KUCZYŃSKI Łukasz POL POL 1:38.140  
4 (1) 10.  ALIATDZINAU ARTSEM BLR BLR 1:38.569  
RACE: 155    HEAT: 2    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (3) 41.  VAJDA Balázs HUN HUN 1:49.623  
2 (4) 11.  MIKHAILAU Uladzislau BLR BLR 1:49.821  
3 (1) 24.  MARTINIC Ivan CRO CRO 1:49.928  
4 (2) 100.  RINGER Oliver SVK-PRK SVK 1:55.281  
RACE: 156    HEAT: 3    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 83.  URLEP Bor Luka SLO-CEL SLO 1:40.778  
2 (3) 3.  LIU Heinrich AUT AUT 1:42.108  
3 (2) 93.  CAKO David SRB SRB NO TIME advanced
- (4) 115.  HANDEI Oleh UKR-KYIV UKR PEN. impeding
RACE: 157    HEAT: 4    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (4) 77.  ADAMSKI Paweł POL POL 1:36.873  
2 (3) 2.  ANDERMANN Nicolas AUT AUT 1:36.950  
3 (1) 118.  HANDEI Volodymyr UKR-KYIV UKR 1:37.412  
4 (2) 99.  MARCIN Matúš SVK-PRK SVK 1:44.262  
RACE: 158    HEAT: 5    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (2) 39.  SZIKLÁSI András HUN HUN 1:30.446  
2 (1) 58.  KRŪZBERGS Karlis LAT LAT 1:30.474  
3 (3) 23.  KOLENC Martin CRO CRO 1:31.979  
4 (5) 52.  VELLA Márton HUN-MTK HUN 1:39.393  
5 (4) 89.  BAKA Bora SRB SRB 1:51.526  
 
MEN  QUARTER-FINAL  1000 m
RACE: 182    HEAT: 1    GROUP: B    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 78.  KUCZYŃSKI Łukasz POL POL 1:35.740  
2 (2) 10.  ALIATDZINAU ARTSEM BLR BLR 1:35.928  
3 (3) 52.  VELLA Márton HUN-MTK HUN 1:37.248  
4 (4) 89.  BAKA Bora SRB SRB NO TIME finished
RACE: 183    HEAT: 2    GROUP: B    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (2) 24.  MARTINIC Ivan CRO CRO 1:54.097  
2 (3) 100.  RINGER Oliver SVK-PRK SVK 1:54.621  
3 (1) 99.  MARCIN Matúš SVK-PRK SVK 1:55.485  
RACE: 184    HEAT: 3    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (2) 40.  TIBORCZ Dániel HUN HUN 1:31.969  
2 (4) 41.  VAJDA Balázs HUN HUN 1:32.021  
3 (1) 23.  KOLENC Martin CRO CRO 1:32.182  
4 (3) 83.  URLEP Bor Luka SLO-CEL SLO 1:37.760  
RACE: 185    HEAT: 4    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 77.  ADAMSKI Paweł POL POL 1:35.585  
2 (3) 118.  HANDEI Volodymyr UKR-KYIV UKR 1:35.789  
- (2) 2.  ANDERMANN Nicolas AUT AUT PEN. impeding
- (4) 6.  ANDERMANN Dominic AUT AUT PEN. impeding
RACE: 186    HEAT: 5    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 39.  SZIKLÁSI András HUN HUN 1:47.787  
2 (2) 58.  KRŪZBERGS Karlis LAT LAT 1:48.583  
3 (5) 11.  MIKHAILAU Uladzislau BLR BLR 1:49.195  
4 (3) 93.  CAKO David SRB SRB 1:50.517  
5 (4) 3.  LIU Heinrich AUT AUT 1:53.767  
 
MEN  SEMI-FINAL  1000 m
RACE: 201    HEAT: 1    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (4) 39.  SZIKLÁSI András HUN HUN 1:35.234  
2 (3) 77.  ADAMSKI Paweł POL POL 1:35.819  
3 (2) 23.  KOLENC Martin CRO CRO 1:35.971  
4 (1) 40.  TIBORCZ Dániel HUN HUN 1:36.203  
RACE: 202    HEAT: 2    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (3) 58.  KRŪZBERGS Karlis LAT LAT 1:35.836  
2 (1) 41.  VAJDA Balázs HUN HUN 1:35.995  
3 (2) 118.  HANDEI Volodymyr UKR-KYIV UKR 1:36.989  
4 (4) 11.  MIKHAILAU Uladzislau BLR BLR 1:40.536  
 
MEN  FINAL  1000 m
RACE: 225    HEAT: 1    GROUP: E    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 52.  VELLA Márton HUN-MTK HUN 1:43.098  
2 (2) 99.  MARCIN Matúš SVK-PRK SVK 1:44.847  
3 (3) 89.  BAKA Bora SRB SRB 1:50.818  
RACE: 226    HEAT: 2    GROUP: D    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 78.  KUCZYŃSKI Łukasz POL POL 1:32.527  
2 (2) 10.  ALIATDZINAU ARTSEM BLR BLR 1:32.825  
3 (3) 24.  MARTINIC Ivan CRO CRO 1:33.059  
4 (4) 100.  RINGER Oliver SVK-PRK SVK 1:36.793  
RACE: 227    HEAT: 3    GROUP: C    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (2) 93.  CAKO David SRB SRB 1:34.964  
2 (1) 83.  URLEP Bor Luka SLO-CEL SLO 1:35.229  
3 (3) 3.  LIU Heinrich AUT AUT 1:39.013  
RACE: 228    HEAT: 4    GROUP: B    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (3) 118.  HANDEI Volodymyr UKR-KYIV UKR 1:44.222  
2 (4) 11.  MIKHAILAU Uladzislau BLR BLR 1:45.954  
- (1) 23.  KOLENC Martin CRO CRO PEN. impeding
- (2) 40.  TIBORCZ Dániel HUN HUN PEN. impeding
RACE: 229    HEAT: 5    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 39.  SZIKLÁSI András HUN HUN 1:32.486  
2 (3) 58.  KRŪZBERGS Karlis LAT LAT 1:32.732  
3 (2) 77.  ADAMSKI Paweł POL POL 1:33.216  
4 (4) 41.  VAJDA Balázs HUN HUN 1:34.184  



Danubia 1 - Austrian Open 2017 , Hart bei Graz, AUT, 08.09. - 10.09.2017


Distance Classification


MEN 1000 m
 
Qualif.-Round Rank   Heat No.  Name Member   FP CDR Time
FINAL
  1. A 1. 39.  SZIKLÁSI András HUN HUN 34 1 1:30.446
  2. A 2. 58.  KRŪZBERGS Karlis LAT LAT 21 2 1:30.474
  3. A 3. 77.  ADAMSKI Paweł POL POL 13 3 1:33.216
  4. A 4. 41.  VAJDA Balázs HUN HUN 8 4 1:32.021
  5. B 1. 118.  HANDEI Volodymyr UKR-KYIV UKR 5 5 1:35.789
  6. B 2. 11.  MIKHAILAU Uladzislau BLR BLR 3 6 1:40.536
  7. B 23.  KOLENC Martin CRO CRO 7 1:31.979
  8. B 40.  TIBORCZ Dániel HUN HUN 8 1:31.969
  9. C 1. 93.  CAKO David SRB SRB 9 1:34.964
  10. C 2. 83.  URLEP Bor Luka SLO-CEL SLO 10 1:35.229
  11. C 3. 3.  LIU Heinrich AUT AUT 11 1:39.013
QUARTER-FINAL
  12. A 2.  ANDERMANN Nicolas AUT AUT 12 1:36.950
  13. A 6.  ANDERMANN Dominic AUT AUT 13 1:38.133
FINAL
  14. D 1. 78.  KUCZYŃSKI Łukasz POL POL 14 1:32.527
  15. D 2. 10.  ALIATDZINAU ARTSEM BLR BLR 15 1:32.825
  16. D 3. 24.  MARTINIC Ivan CRO CRO 16 1:33.059
  17. D 4. 100.  RINGER Oliver SVK-PRK SVK 17 1:36.793
  18. E 1. 52.  VELLA Márton HUN-MTK HUN 18 1:37.248
  19. E 2. 99.  MARCIN Matúš SVK-PRK SVK 19 1:44.262
  20. E 3. 89.  BAKA Bora SRB SRB 20 1:50.818
HEATS
  A 115.  HANDEI Oleh UKR-KYIV UKR 22 NO TIME

 


Splitted Distance Classification


JUNIOR A MEN 1000 m
 
Qualif.-Round Rank   Heat No.  Name Member   FP CDR Time
FINAL
  1. (1.) A 1. 39.  SZIKLÁSI András HUN HUN 34 1 1:30.446
  2. (2.) A 2. 58.  KRŪZBERGS Karlis LAT LAT 21 2 1:30.474
  3. (3.) A 3. 77.  ADAMSKI Paweł POL POL 13 3 1:33.216
  4. (4.) A 4. 41.  VAJDA Balázs HUN HUN 8 4 1:32.021
  5. (6.) B 2. 11.  MIKHAILAU Uladzislau BLR BLR 3 6 1:40.536
  6. (8.) B 40.  TIBORCZ Dániel HUN HUN 8 1:31.969
  7. (10.) C 2. 83.  URLEP Bor Luka SLO-CEL SLO 10 1:35.229
  8. (11.) C 3. 3.  LIU Heinrich AUT AUT 11 1:39.013
QUARTER-FINAL
  9. (12.) A 2.  ANDERMANN Nicolas AUT AUT 12 1:36.950
FINAL
  10. (14.) D 1. 78.  KUCZYŃSKI Łukasz POL POL 14 1:32.527
  11. (15.) D 2. 10.  ALIATDZINAU ARTSEM BLR BLR 15 1:32.825
  12. (17.) D 4. 100.  RINGER Oliver SVK-PRK SVK 17 1:36.793
  13. (19.) E 2. 99.  MARCIN Matúš SVK-PRK SVK 19 1:44.262
  14. (20.) E 3. 89.  BAKA Bora SRB SRB 20 1:50.818
HEATS
  - A 115.  HANDEI Oleh UKR-KYIV UKR 22 NO TIME

 


Splitted Distance Classification


MEN 1000 m
 
Qualif.-Round Rank   Heat No.  Name Member   FP CDR Time
FINAL
  1. (5.) B 1. 118.  HANDEI Volodymyr UKR-KYIV UKR 5 5 1:35.789
  2. (7.) B 23.  KOLENC Martin CRO CRO 7 1:31.979
  3. (9.) C 1. 93.  CAKO David SRB SRB 9 1:34.964
QUARTER-FINAL
  4. (13.) A 6.  ANDERMANN Dominic AUT AUT 13 1:38.133
FINAL
  5. (16.) D 3. 24.  MARTINIC Ivan CRO CRO 16 1:33.059
  6. (18.) E 1. 52.  VELLA Márton HUN-MTK HUN 18 1:37.248