Danubia 1 - Austrian Open 2017 , Hart bei Graz, AUT, 08.09. - 10.09.2017


Heat Results

 
1. Distance 
JUNIOR B MEN  HEATS  1500 m
RACE: 5    HEAT: 1    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (2) 64.  CIELAVS Kristaps LAT-SPARS LAT 2:42.352  
2 (4) 12.  AKIMAU Uladzislau BLR BLR 2:44.046  
3 (1) 72.  ZAKRZEWSKI Jakub POL-JUV POL 2:44.190  
4 (3) 116.  IOFIN Denys UKR-KIEV UKR 2:45.203   advanced
5 (6) 111.  DENIZ Bariscan TUR TUR NO TIME finished
- (5) 45.  SZIGETI Ádám HUN HUN PEN. impeding
RACE: 6    HEAT: 2    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (6) 60.  KRŪZBERGS Roberts LAT LAT 2:30.061  
2 (4) 42.  BONTOVICS Balázs HUN HUN 2:32.840  
3 (2) 70.  MIKOŁAJUK Mateusz POL-JUV POL 2:34.908  
4 (5) 91.  DJORDJEVIC Jovan SRB SRB 2:38.636  
5 (7) 14.  ANGELOV Kaloyan BUL BUL 2:41.655  
6 (3) 69.  WASILEWSKI Jakub POL-JUV POL 2:43.468  
7 (1) 101.  VELIČKO Patrik SVK-PRK SVK NO TIME finished
RACE: 7    HEAT: 3    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 59.  BERZINS Reinis LAT LAT 2:36.105  
2 (2) 46.  TALABOS Attila HUN HUN 2:36.213  
3 (3) 79.  GISZKA Krystian POL POL 2:36.666  
4 (4) 80.  KŁUJSZO Ignacy POL-JUV POL 2:41.981  
5 (5) 65.  PILAGS Arturs LAT-SPARS LAT 2:44.644  
6 (6) 90.  BAKA Bojan SRB SRB 2:59.387  
RACE: 8    HEAT: 4    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (3) 44.  RÉVÉSZ Gergő HUN HUN 2:43.311  
2 (5) 110.  AKAR Furkan TUR TUR 2:44.576  
3 (2) 31.  FAJKUS Radek CZE CZE 2:44.967  
4 (6) 66.  RAMANAUSKAS Salvijus LTU LTU 2:45.015  
5 (4) 71.  SZWATRO Jakub POL-JUV POL 2:52.577  
6 (1) 22.  POSAVEC Jan CRO CRO 2:57.227  
 
JUNIOR B MEN  SEMI-FINAL  1500 m
RACE: 23    HEAT: 1    GROUP: B    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (2) 66.  RAMANAUSKAS Salvijus LTU LTU 2:59.204  
2 (6) 111.  DENIZ Bariscan TUR TUR 3:01.450  
3 (5) 101.  VELIČKO Patrik SVK-PRK SVK 3:02.701  
4 (3) 71.  SZWATRO Jakub POL-JUV POL 3:02.727  
5 (4) 90.  BAKA Bojan SRB SRB 3:10.891  
6 (1) 80.  KŁUJSZO Ignacy POL-JUV POL 3:28.151  
RACE: 24    HEAT: 2    GROUP: B    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (4) 65.  PILAGS Arturs LAT-SPARS LAT 2:43.627  
2 (1) 91.  DJORDJEVIC Jovan SRB SRB 2:44.376  
3 (2) 14.  ANGELOV Kaloyan BUL BUL 2:45.290  
4 (3) 69.  WASILEWSKI Jakub POL-JUV POL 2:48.525  
5 (5) 22.  POSAVEC Jan CRO CRO 2:51.692  
RACE: 25    HEAT: 3    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 59.  BERZINS Reinis LAT LAT 2:32.374  
2 (2) 46.  TALABOS Attila HUN HUN 2:32.481  
3 (3) 79.  GISZKA Krystian POL POL 2:32.690  
4 (4) 64.  CIELAVS Kristaps LAT-SPARS LAT 2:35.601  
5 (6) 72.  ZAKRZEWSKI Jakub POL-JUV POL 2:38.219  
6 (5) 12.  AKIMAU Uladzislau BLR BLR 2:38.481  
RACE: 26    HEAT: 4    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 60.  KRŪZBERGS Roberts LAT LAT 2:29.021  
2 (2) 42.  BONTOVICS Balázs HUN HUN 2:29.494  
3 (4) 44.  RÉVÉSZ Gergő HUN HUN 2:29.651  
4 (3) 70.  MIKOŁAJUK Mateusz POL-JUV POL 2:34.128  
5 (5) 110.  AKAR Furkan TUR TUR 2:36.201  
6 (6) 31.  FAJKUS Radek CZE CZE 2:38.498  
7 (7) 116.  IOFIN Denys UKR-KIEV UKR 2:39.626  
 
JUNIOR B MEN  FINAL  1500 m
RACE: 42    HEAT: 1    GROUP: D    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (5) 80.  KŁUJSZO Ignacy POL-JUV POL 2:40.722  
2 (1) 69.  WASILEWSKI Jakub POL-JUV POL 2:42.577  
3 (3) 71.  SZWATRO Jakub POL-JUV POL 2:44.343  
4 (2) 22.  POSAVEC Jan CRO CRO 2:45.413  
5 (4) 90.  BAKA Bojan SRB SRB 2:54.428  
RACE: 43    HEAT: 2    GROUP: C    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (4) 66.  RAMANAUSKAS Salvijus LTU LTU 2:54.863  
2 (1) 65.  PILAGS Arturs LAT-SPARS LAT 2:55.345  
3 (2) 91.  DJORDJEVIC Jovan SRB SRB 2:55.457  
4 (5) 111.  DENIZ Bariscan TUR TUR 2:58.270  
5 (3) 14.  ANGELOV Kaloyan BUL BUL 2:58.923  
- (6) 101.  VELIČKO Patrik SVK-PRK SVK PEN. yellow card
RACE: 44    HEAT: 3    GROUP: B    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (2) 64.  CIELAVS Kristaps LAT-SPARS LAT 2:34.728  
2 (3) 110.  AKAR Furkan TUR TUR 2:35.025  
3 (1) 70.  MIKOŁAJUK Mateusz POL-JUV POL 2:36.867  
4 (6) 31.  FAJKUS Radek CZE CZE 2:38.070  
5 (4) 72.  ZAKRZEWSKI Jakub POL-JUV POL 2:40.003  
6 (7) 116.  IOFIN Denys UKR-KIEV UKR 2:40.321  
7 (5) 12.  AKIMAU Uladzislau BLR BLR 3:17.609  
RACE: 45    HEAT: 4    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 60.  KRŪZBERGS Roberts LAT LAT 2:46.180  
2 (5) 46.  TALABOS Attila HUN HUN 2:48.347  
3 (3) 44.  RÉVÉSZ Gergő HUN HUN 2:48.960  
4 (2) 42.  BONTOVICS Balázs HUN HUN 2:48.964  
5 (6) 79.  GISZKA Krystian POL POL 3:30.277  
- (4) 59.  BERZINS Reinis LAT LAT PEN. impeding
 
2. Distance 
JUNIOR B MEN  HEATS  500 m
RACE: 56    HEAT: 1    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (2) 46.  TALABOS Attila HUN HUN 44.941
2 (4) 66.  RAMANAUSKAS Salvijus LTU LTU 45.902
3 (1) 90.  BAKA Bojan SRB SRB 1:04.334  
4 (3) 72.  ZAKRZEWSKI Jakub POL-JUV POL NO TIME finished
RACE: 57    HEAT: 2    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (3) 42.  BONTOVICS Balázs HUN HUN 45.767
2 (2) 70.  MIKOŁAJUK Mateusz POL-JUV POL 45.910
3 (1) 91.  DJORDJEVIC Jovan SRB SRB 46.076
4 (4) 22.  POSAVEC Jan CRO CRO 50.410
RACE: 58    HEAT: 3    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (3) 79.  GISZKA Krystian POL POL 45.614
2 (1) 110.  AKAR Furkan TUR TUR 47.365
3 (4) 69.  WASILEWSKI Jakub POL-JUV POL 48.832
4 (2) 14.  ANGELOV Kaloyan BUL BUL 49.679
RACE: 59    HEAT: 4    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (5) 60.  KRŪZBERGS Roberts LAT LAT 44.592
2 (4) 45.  SZIGETI Ádám HUN HUN 47.177
3 (2) 12.  AKIMAU Uladzislau BLR BLR 48.420 advanced
4 (1) 101.  VELIČKO Patrik SVK-PRK SVK 49.532
- (3) 116.  IOFIN Denys UKR-KIEV UKR PEN. impeding
RACE: 60    HEAT: 5    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (2) 59.  BERZINS Reinis LAT LAT 44.836
2 (4) 80.  KŁUJSZO Ignacy POL-JUV POL 45.856
3 (3) 64.  CIELAVS Kristaps LAT-SPARS LAT 46.578
4 (1) 111.  DENIZ Bariscan TUR TUR 49.015
RACE: 61    HEAT: 6    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (2) 44.  RÉVÉSZ Gergő HUN HUN 46.101
2 (1) 31.  FAJKUS Radek CZE CZE 46.569
3 (3) 71.  SZWATRO Jakub POL-JUV POL 48.519
4 (4) 65.  PILAGS Arturs LAT-SPARS LAT 48.973
 
JUNIOR B MEN  QUARTER-FINAL  500 m
RACE: 87    HEAT: 1    GROUP: B    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 65.  PILAGS Arturs LAT-SPARS LAT 48.058
2 (4) 72.  ZAKRZEWSKI Jakub POL-JUV POL 48.138
3 (2) 22.  POSAVEC Jan CRO CRO 48.616
4 (3) 90.  BAKA Bojan SRB SRB 49.543
RACE: 88    HEAT: 2    GROUP: B    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 91.  DJORDJEVIC Jovan SRB SRB 46.547
2 (2) 71.  SZWATRO Jakub POL-JUV POL 47.010
3 (3) 101.  VELIČKO Patrik SVK-PRK SVK 47.954
4 (4) 14.  ANGELOV Kaloyan BUL BUL 48.150
RACE: 89    HEAT: 3    GROUP: B    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 64.  CIELAVS Kristaps LAT-SPARS LAT 45.821
2 (3) 111.  DENIZ Bariscan TUR TUR 46.204
3 (2) 69.  WASILEWSKI Jakub POL-JUV POL 46.692
RACE: 90    HEAT: 4    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (2) 66.  RAMANAUSKAS Salvijus LTU LTU 44.684
2 (1) 42.  BONTOVICS Balázs HUN HUN 44.882
3 (3) 44.  RÉVÉSZ Gergő HUN HUN 45.081
4 (4) 31.  FAJKUS Radek CZE CZE 45.162
RACE: 91    HEAT: 5    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 46.  TALABOS Attila HUN HUN 43.501
2 (2) 79.  GISZKA Krystian POL POL 43.912
3 (3) 80.  KŁUJSZO Ignacy POL-JUV POL 44.221
4 (4) 70.  MIKOŁAJUK Mateusz POL-JUV POL 45.200
RACE: 92    HEAT: 6    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 60.  KRŪZBERGS Roberts LAT LAT 43.961
2 (2) 59.  BERZINS Reinis LAT LAT 44.443
3 (4) 110.  AKAR Furkan TUR TUR 46.484
4 (3) 45.  SZIGETI Ádám HUN HUN 46.899
5 (5) 12.  AKIMAU Uladzislau BLR BLR NO TIME finished
 
JUNIOR B MEN  SEMI-FINAL  500 m
RACE: 108    HEAT: 1    GROUP: B    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 64.  CIELAVS Kristaps LAT-SPARS LAT 45.919
2 (2) 91.  DJORDJEVIC Jovan SRB SRB 46.106
3 (3) 69.  WASILEWSKI Jakub POL-JUV POL 47.038
4 (4) 22.  POSAVEC Jan CRO CRO 48.946
RACE: 109    HEAT: 2    GROUP: B    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (2) 71.  SZWATRO Jakub POL-JUV POL NO TIME
2 (4) 65.  PILAGS Arturs LAT-SPARS LAT NO TIME
- (1) 111.  DENIZ Bariscan TUR TUR PEN. impeding
- (3) 101.  VELIČKO Patrik SVK-PRK SVK PEN. no start
RACE: 110    HEAT: 3    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (2) 59.  BERZINS Reinis LAT LAT 44.209
2 (1) 46.  TALABOS Attila HUN HUN 44.535
3 (3) 66.  RAMANAUSKAS Salvijus LTU LTU 48.054
4 (4) 44.  RÉVÉSZ Gergő HUN HUN NO TIME finished
RACE: 111    HEAT: 4    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (2) 60.  KRŪZBERGS Roberts LAT LAT 44.209
2 (1) 79.  GISZKA Krystian POL POL 44.401
3 (3) 80.  KŁUJSZO Ignacy POL-JUV POL 44.819
4 (4) 42.  BONTOVICS Balázs HUN HUN 44.969
 
JUNIOR B MEN  FINAL  500 m
RACE: 129    HEAT: 1    GROUP: F    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 14.  ANGELOV Kaloyan BUL BUL 48.601
2 (3) 90.  BAKA Bojan SRB SRB 49.187
3 (2) 22.  POSAVEC Jan CRO CRO 49.440
RACE: 130    HEAT: 2    GROUP: E    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (2) 72.  ZAKRZEWSKI Jakub POL-JUV POL 46.078
2 (1) 69.  WASILEWSKI Jakub POL-JUV POL 46.431
RACE: 131    HEAT: 3    GROUP: D    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (3) 64.  CIELAVS Kristaps LAT-SPARS LAT 46.690
2 (1) 71.  SZWATRO Jakub POL-JUV POL 47.287
3 (2) 65.  PILAGS Arturs LAT-SPARS LAT 47.865
4 (4) 91.  DJORDJEVIC Jovan SRB SRB 48.031
RACE: 132    HEAT: 4    GROUP: C    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (2) 70.  MIKOŁAJUK Mateusz POL-JUV POL 45.709
2 (1) 31.  FAJKUS Radek CZE CZE 45.772
3 (3) 110.  AKAR Furkan TUR TUR 45.950
4 (4) 45.  SZIGETI Ádám HUN HUN 46.285
5 (5) 12.  AKIMAU Uladzislau BLR BLR 46.828
RACE: 133    HEAT: 5    GROUP: B    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (3) 66.  RAMANAUSKAS Salvijus LTU LTU 45.367
2 (2) 42.  BONTOVICS Balázs HUN HUN 45.410
3 (4) 44.  RÉVÉSZ Gergő HUN HUN 45.802
- (1) 80.  KŁUJSZO Ignacy POL-JUV POL PEN. impeding
RACE: 134    HEAT: 6    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (4) 46.  TALABOS Attila HUN HUN 44.366
2 (1) 60.  KRŪZBERGS Roberts LAT LAT 44.460
3 (3) 79.  GISZKA Krystian POL POL 45.090
- (2) 59.  BERZINS Reinis LAT LAT PEN. impeding
 
3. Distance 
JUNIOR B MEN  HEATS  1000 m
RACE: 148    HEAT: 1    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (4) 64.  CIELAVS Kristaps LAT-SPARS LAT 1:46.620  
2 (1) 42.  BONTOVICS Balázs HUN HUN 1:46.772  
3 (3) 72.  ZAKRZEWSKI Jakub POL-JUV POL 1:49.082  
4 (2) 22.  POSAVEC Jan CRO CRO 1:50.319  
RACE: 149    HEAT: 2    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (2) 44.  RÉVÉSZ Gergő HUN HUN 1:43.411  
2 (1) 110.  AKAR Furkan TUR TUR 1:44.140  
3 (4) 116.  IOFIN Denys UKR-KIEV UKR 1:46.042  
4 (3) 71.  SZWATRO Jakub POL-JUV POL 1:50.278  
RACE: 150    HEAT: 3    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 46.  TALABOS Attila HUN HUN 1:43.714  
2 (4) 65.  PILAGS Arturs LAT-SPARS LAT 1:44.190  
3 (2) 91.  DJORDJEVIC Jovan SRB SRB 1:44.417  
4 (3) 101.  VELIČKO Patrik SVK-PRK SVK 1:48.680  
RACE: 151    HEAT: 4    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (4) 66.  RAMANAUSKAS Salvijus LTU LTU 1:55.766  
2 (3) 59.  BERZINS Reinis LAT LAT 1:55.956  
3 (1) 12.  AKIMAU Uladzislau BLR BLR 1:56.295  
4 (2) 69.  WASILEWSKI Jakub POL-JUV POL 1:57.321  
RACE: 152    HEAT: 5    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (4) 60.  KRŪZBERGS Roberts LAT LAT 1:38.366  
2 (5) 31.  FAJKUS Radek CZE CZE 1:39.022  
3 (3) 45.  SZIGETI Ádám HUN HUN 1:39.675  
4 (1) 80.  KŁUJSZO Ignacy POL-JUV POL 1:40.214  
5 (2) 90.  BAKA Bojan SRB SRB 1:48.841  
RACE: 153    HEAT: 6    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (4) 79.  GISZKA Krystian POL POL 1:40.193  
2 (3) 111.  DENIZ Bariscan TUR TUR 1:41.421  
3 (2) 14.  ANGELOV Kaloyan BUL BUL 1:43.266  
4 (1) 70.  MIKOŁAJUK Mateusz POL-JUV POL NO TIME finished
 
JUNIOR B MEN  QUARTER-FINAL  1000 m
RACE: 173    HEAT: 1    GROUP: B    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (4) 70.  MIKOŁAJUK Mateusz POL-JUV POL 1:49.111  
2 (1) 72.  ZAKRZEWSKI Jakub POL-JUV POL 1:49.625  
3 (3) 69.  WASILEWSKI Jakub POL-JUV POL 1:50.772  
4 (2) 22.  POSAVEC Jan CRO CRO 1:51.845  
RACE: 174    HEAT: 2    GROUP: B    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 80.  KŁUJSZO Ignacy POL-JUV POL 1:39.502  
2 (5) 12.  AKIMAU Uladzislau BLR BLR 1:39.510  
3 (4) 71.  SZWATRO Jakub POL-JUV POL 1:43.244  
4 (2) 101.  VELIČKO Patrik SVK-PRK SVK 1:43.619  
5 (3) 90.  BAKA Bojan SRB SRB 1:48.244  
RACE: 175    HEAT: 3    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (2) 44.  RÉVÉSZ Gergő HUN HUN 1:43.964  
2 (4) 42.  BONTOVICS Balázs HUN HUN 1:44.287  
3 (3) 91.  DJORDJEVIC Jovan SRB SRB 1:46.135  
4 (1) 111.  DENIZ Bariscan TUR TUR 1:57.222  
RACE: 176    HEAT: 4    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (4) 66.  RAMANAUSKAS Salvijus LTU LTU 1:46.967  
2 (1) 79.  GISZKA Krystian POL POL 1:47.142  
3 (3) 116.  IOFIN Denys UKR-KIEV UKR 1:48.949  
4 (2) 65.  PILAGS Arturs LAT-SPARS LAT 1:55.593  
RACE: 177    HEAT: 5    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (3) 46.  TALABOS Attila HUN HUN 1:37.328  
2 (4) 64.  CIELAVS Kristaps LAT-SPARS LAT 1:37.669  
3 (1) 31.  FAJKUS Radek CZE CZE 1:37.677  
4 (2) 14.  ANGELOV Kaloyan BUL BUL 1:43.437  
RACE: 178    HEAT: 6    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (4) 59.  BERZINS Reinis LAT LAT 1:33.062  
2 (1) 60.  KRŪZBERGS Roberts LAT LAT 1:33.182  
3 (3) 110.  AKAR Furkan TUR TUR 1:33.761  
4 (2) 45.  SZIGETI Ádám HUN HUN 1:37.466  
 
JUNIOR B MEN  SEMI-FINAL  1000 m
RACE: 195    HEAT: 1    GROUP: B    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (4) 116.  IOFIN Denys UKR-KIEV UKR 1:45.196  
2 (1) 31.  FAJKUS Radek CZE CZE 1:45.351  
3 (3) 91.  DJORDJEVIC Jovan SRB SRB 1:45.552  
4 (2) 14.  ANGELOV Kaloyan BUL BUL 1:47.690  
RACE: 196    HEAT: 2    GROUP: B    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 110.  AKAR Furkan TUR TUR 1:45.885  
2 (2) 45.  SZIGETI Ádám HUN HUN 1:46.076  
3 (4) 111.  DENIZ Bariscan TUR TUR 1:46.388  
4 (3) 65.  PILAGS Arturs LAT-SPARS LAT 1:47.773  
RACE: 197    HEAT: 3    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 59.  BERZINS Reinis LAT LAT 1:36.790  
2 (2) 60.  KRŪZBERGS Roberts LAT LAT 1:37.120  
3 (3) 66.  RAMANAUSKAS Salvijus LTU LTU 1:40.184  
4 (4) 79.  GISZKA Krystian POL POL 1:42.522  
RACE: 198    HEAT: 4    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 46.  TALABOS Attila HUN HUN 1:55.066  
2 (2) 64.  CIELAVS Kristaps LAT-SPARS LAT 1:55.219  
3 (3) 44.  RÉVÉSZ Gergő HUN HUN 1:55.396   advanced
- (4) 42.  BONTOVICS Balázs HUN HUN PEN. impeding
 
JUNIOR B MEN  FINAL  1000 m
RACE: 216    HEAT: 1    GROUP: F    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 71.  SZWATRO Jakub POL-JUV POL 1:39.926  
2 (2) 101.  VELIČKO Patrik SVK-PRK SVK 1:41.145  
3 (4) 69.  WASILEWSKI Jakub POL-JUV POL 1:41.317  
4 (5) 22.  POSAVEC Jan CRO CRO 1:42.483  
5 (3) 90.  BAKA Bojan SRB SRB 1:45.862  
RACE: 217    HEAT: 2    GROUP: E    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (3) 70.  MIKOŁAJUK Mateusz POL-JUV POL 1:33.104  
2 (1) 80.  KŁUJSZO Ignacy POL-JUV POL 1:33.348  
3 (4) 72.  ZAKRZEWSKI Jakub POL-JUV POL 1:36.042  
4 (2) 12.  AKIMAU Uladzislau BLR BLR 1:38.263  
RACE: 218    HEAT: 3    GROUP: D    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (2) 111.  DENIZ Bariscan TUR TUR 1:37.512  
2 (4) 65.  PILAGS Arturs LAT-SPARS LAT 1:37.572  
3 (1) 91.  DJORDJEVIC Jovan SRB SRB 1:37.869  
4 (3) 14.  ANGELOV Kaloyan BUL BUL 1:39.667  
RACE: 219    HEAT: 4    GROUP: C    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (3) 110.  AKAR Furkan TUR TUR 1:34.263  
2 (1) 116.  IOFIN Denys UKR-KIEV UKR 1:34.429  
3 (2) 31.  FAJKUS Radek CZE CZE 1:36.219  
4 (4) 45.  SZIGETI Ádám HUN HUN 1:38.703  
RACE: 220    HEAT: 5    GROUP: B    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (2) 79.  GISZKA Krystian POL POL 1:53.872  
2 (1) 66.  RAMANAUSKAS Salvijus LTU LTU 1:54.156  
RACE: 221    HEAT: 6    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 59.  BERZINS Reinis LAT LAT 1:34.229  
2 (3) 46.  TALABOS Attila HUN HUN 1:34.407  
3 (5) 44.  RÉVÉSZ Gergő HUN HUN 1:34.435  
4 (4) 64.  CIELAVS Kristaps LAT-SPARS LAT 1:35.996  
- (2) 60.  KRŪZBERGS Roberts LAT LAT PEN. impeding



Danubia 1 - Austrian Open 2017 , Hart bei Graz, AUT, 08.09. - 10.09.2017


Overall Classification


JUNIOR B MEN
 
Rank No.  Name Member   Distances FP CDR
1. 46.  TALABOS Attila HUN HUN 2. 1. 2. 76 5
2. 60.  KRŪZBERGS Roberts LAT LAT 1. 2. 5. 58 8
3. 59.  BERZINS Reinis LAT LAT 6. 4. 1. 36 11
4. 44.  RÉVÉSZ Gergő HUN HUN 3. 7. 3. 28 13
5. 79.  GISZKA Krystian POL POL 5. 3. 6. 21 14
6. 42.  BONTOVICS Balázs HUN HUN 4. 6. 8. 11 18
7. 64.  CIELAVS Kristaps LAT-SPARS LAT 7. 9. 4. 10 20
8. 66.  RAMANAUSKAS Salvijus LTU LTU 14. 5. 7. 7 26
9. 110.  AKAR Furkan TUR TUR 8. 19. 9. 1 36
10. 31.  FAJKUS Radek CZE CZE 10. 18. 11. 39
11. 65.  PILAGS Arturs LAT-SPARS LAT 15. 11. 14. 40
12. 70.  MIKOŁAJUK Mateusz POL-JUV POL 9. 17. 17. 43
13. 91.  DJORDJEVIC Jovan SRB SRB 16. 12. 15. 43
14. 80.  KŁUJSZO Ignacy POL-JUV POL 19. 8. 18. 45
15. 111.  DENIZ Bariscan TUR TUR 17. 15. 13. 45
16. 116.  IOFIN Denys UKR-KIEV UKR 12. 26. 10. 48
17. 71.  SZWATRO Jakub POL-JUV POL 21. 10. 21. 52
18. 72.  ZAKRZEWSKI Jakub POL-JUV POL 11. 22. 19. 52
19. 12.  AKIMAU Uladzislau BLR BLR 13. 21. 20. 54
20. 69.  WASILEWSKI Jakub POL-JUV POL 20. 13. 23. 56
21. 14.  ANGELOV Kaloyan BUL BUL 18. 23. 16. 57
22. 45.  SZIGETI Ádám HUN HUN 26. 20. 12. 58
23. 22.  POSAVEC Jan CRO CRO 22. 14. 24. 60
24. 101.  VELIČKO Patrik SVK-PRK SVK 26. 16. 22. 64
25. 90.  BAKA Bojan SRB SRB 23. 24. 25. 72