ST CLAUS CUP - MIKULÁS KUPA 2016, 02.12. - 04.12.2016


Heat Results

 
1. Distance 
JUNIOR C BOYS  HEATS  1500 m
RACE: 59    HEAT: 1    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 76.  TALABOS Attila HUN-MTK HUN 3:04.041  
2 (4) 158.  DJORDJEVIC Jovan SRB SRB 3:04.743  
3 (2) 108.  GERA Márton HUN-TKKSE HUN 3:05.283  
4 (5) 99.  KALMÁR Levente HUN-SZKE HUN 3:09.017  
5 (3) 72.  BOHN Zsombor HUN-MTK HUN 3:42.901  
RACE: 60    HEAT: 2    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (5) 98.  JÁSZAPÁTI Péter HUN-SZKE HUN 2:52.391  
2 (1) 75.  SZIGETI Ádám HUN-MTK HUN 2:52.548  
3 (3) 110.  NÓGRÁDI Bence HUN-TKKSE HUN 2:54.771  
4 (2) 48.  ZSIGÓ Máté HUN-JSE HUN 2:58.767  
5 (6) 1.  FRIGHENCIU Stefan-Teodor AUT AUT 3:12.376  
6 (4) 5.  KALCHEV Lubomir BUL-ICP BUL 3:25.974  
RACE: 61    HEAT: 3    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (5) 74.  SIRÁLY Benő HUN-MTK HUN 2:41.712  
2 (2) 22.  VÉGI Dániel HUN-DJKSE HUN 2:43.278  
3 (4) 20.  VÄHÄVAHE Nils FIN FIN 2:43.678  
4 (3) 111.  PÉTER Gergely Dániel HUN-TKKSE HUN 3:05.215  
5 (1) 196.  CUS Jakub SVK-SKMA SVK NO TIME
RACE: 62    HEAT: 4    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (2) 73.  BONTOVICS Balázs HUN-MTK HUN 2:33.336  
2 (5) 109.  KMETYKÓ Péter HUN-TKKSE HUN 2:33.506  
3 (3) 47.  ZSIGÓ Bence HUN-JSE HUN 2:35.419  
4 (1) 152.  ZGOZNIK Lovro SLO SLO 2:37.662  
5 (4) 176.  VARGOSKO Jan SVK-SKMA SVK 2:51.268  
 
JUNIOR C BOYS  SEMI-FINAL  1500 m
RACE: 70    HEAT: 1    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (4) 76.  TALABOS Attila HUN-MTK HUN 3:08.293  
2 (2) 109.  KMETYKÓ Péter HUN-TKKSE HUN 3:08.543  
3 (1) 73.  BONTOVICS Balázs HUN-MTK HUN 3:08.933  
4 (5) 158.  DJORDJEVIC Jovan SRB SRB 3:10.868  
5 (6) 108.  GERA Márton HUN-TKKSE HUN 3:12.702  
6 (3) 47.  ZSIGÓ Bence HUN-JSE HUN 3:14.834  
RACE: 71    HEAT: 2    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (5) 75.  SZIGETI Ádám HUN-MTK HUN 2:33.529  
2 (6) 110.  NÓGRÁDI Bence HUN-TKKSE HUN 2:34.458  
3 (1) 74.  SIRÁLY Benő HUN-MTK HUN 2:35.106  
4 (3) 20.  VÄHÄVAHE Nils FIN FIN 2:39.293  
5 (4) 98.  JÁSZAPÁTI Péter HUN-SZKE HUN 2:42.458  
6 (2) 22.  VÉGI Dániel HUN-DJKSE HUN 2:44.356  
 
JUNIOR C BOYS  FINAL  1500 m
RACE: 88    HEAT: 1    GROUP: D    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 5.  KALCHEV Lubomir BUL-ICP BUL 2:42.595  
2 (2) 196.  CUS Jakub SVK-SKMA SVK NO TIME
RACE: 89    HEAT: 2    GROUP: C    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 152.  ZGOZNIK Lovro SLO SLO 2:41.049  
2 (2) 176.  VARGOSKO Jan SVK-SKMA SVK 2:47.470  
3 (4) 99.  KALMÁR Levente HUN-SZKE HUN 2:52.290  
4 (5) 1.  FRIGHENCIU Stefan-Teodor AUT AUT 2:57.607  
5 (3) 111.  PÉTER Gergely Dániel HUN-TKKSE HUN 3:06.673  
6 (6) 72.  BOHN Zsombor HUN-MTK HUN 3:30.676  
RACE: 90    HEAT: 3    GROUP: B    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (2) 98.  JÁSZAPÁTI Péter HUN-SZKE HUN 2:33.279  
2 (4) 158.  DJORDJEVIC Jovan SRB SRB 2:34.763  
3 (5) 108.  GERA Márton HUN-TKKSE HUN 2:36.944  
4 (1) 20.  VÄHÄVAHE Nils FIN FIN 2:38.523  
5 (3) 22.  VÉGI Dániel HUN-DJKSE HUN 2:43.453  
- (6) 47.  ZSIGÓ Bence HUN-JSE HUN PEN. impeding
RACE: 91    HEAT: 4    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (4) 76.  TALABOS Attila HUN-MTK HUN 2:40.966  
2 (5) 109.  KMETYKÓ Péter HUN-TKKSE HUN 2:40.994  
3 (6) 73.  BONTOVICS Balázs HUN-MTK HUN 2:41.501  
4 (1) 75.  SZIGETI Ádám HUN-MTK HUN 2:42.937  
5 (2) 110.  NÓGRÁDI Bence HUN-TKKSE HUN 2:45.437  
6 (3) 74.  SIRÁLY Benő HUN-MTK HUN 2:51.701  
 
2. Distance 
JUNIOR C BOYS  HEATS  500 m
RACE: 198    HEAT: 1    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (2) 109.  KMETYKÓ Péter HUN-TKKSE HUN NO TIME
2 (1) 47.  ZSIGÓ Bence HUN-JSE HUN NO TIME
3 (4) 20.  VÄHÄVAHE Nils FIN FIN NO TIME advanced
4 (3) 72.  BOHN Zsombor HUN-MTK HUN NO TIME
RACE: 199    HEAT: 2    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (4) 5.  KALCHEV Lubomir BUL-ICP BUL 46.703
2 (3) 73.  BONTOVICS Balázs HUN-MTK HUN 46.775
3 (1) 158.  DJORDJEVIC Jovan SRB SRB 46.896
4 (2) 152.  ZGOZNIK Lovro SLO SLO 49.045
RACE: 200    HEAT: 3    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (3) 76.  TALABOS Attila HUN-MTK HUN 45.109
2 (4) 48.  ZSIGÓ Máté HUN-JSE HUN 47.665
3 (1) 108.  GERA Márton HUN-TKKSE HUN 48.860
4 (2) 22.  VÉGI Dániel HUN-DJKSE HUN 51.422
5 (5) 196.  CUS Jakub SVK-SKMA SVK 1:07.681  
RACE: 201    HEAT: 4    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (2) 110.  NÓGRÁDI Bence HUN-TKKSE HUN 48.866
2 (4) 74.  SIRÁLY Benő HUN-MTK HUN 49.033
3 (3) 99.  KALMÁR Levente HUN-SZKE HUN 53.480
4 (1) 1.  FRIGHENCIU Stefan-Teodor AUT AUT NO TIME finished
RACE: 202    HEAT: 5    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (2) 98.  JÁSZAPÁTI Péter HUN-SZKE HUN 48.691
2 (3) 75.  SZIGETI Ádám HUN-MTK HUN 48.817
3 (1) 176.  VARGOSKO Jan SVK-SKMA SVK 50.747
4 (4) 111.  PÉTER Gergely Dániel HUN-TKKSE HUN NO TIME finished
 
JUNIOR C BOYS  QUARTER-FINAL  500 m
RACE: 209    HEAT: 1    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 5.  KALCHEV Lubomir BUL-ICP BUL 46.118
2 (2) 73.  BONTOVICS Balázs HUN-MTK HUN 46.174
3 (3) 75.  SZIGETI Ádám HUN-MTK HUN 46.635
4 (4) 108.  GERA Márton HUN-TKKSE HUN 49.950
RACE: 210    HEAT: 2    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (3) 109.  KMETYKÓ Péter HUN-TKKSE HUN 45.853
2 (1) 158.  DJORDJEVIC Jovan SRB SRB 46.036
3 (2) 110.  NÓGRÁDI Bence HUN-TKKSE HUN 47.312
4 (4) 47.  ZSIGÓ Bence HUN-JSE HUN 47.821
RACE: 211    HEAT: 3    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 76.  TALABOS Attila HUN-MTK HUN 44.942
2 (2) 48.  ZSIGÓ Máté HUN-JSE HUN 46.395
3 (4) 98.  JÁSZAPÁTI Péter HUN-SZKE HUN 46.736
4 (5) 74.  SIRÁLY Benő HUN-MTK HUN 48.327
5 (3) 20.  VÄHÄVAHE Nils FIN FIN NO TIME finished
 
JUNIOR C BOYS  SEMI-FINAL  500 m
RACE: 223    HEAT: 1    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 109.  KMETYKÓ Péter HUN-TKKSE HUN 45.863
2 (4) 73.  BONTOVICS Balázs HUN-MTK HUN 45.929
3 (3) 5.  KALCHEV Lubomir BUL-ICP BUL 46.539
- (2) 158.  DJORDJEVIC Jovan SRB SRB PEN. no finish
RACE: 224    HEAT: 2    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (2) 48.  ZSIGÓ Máté HUN-JSE HUN 47.552
2 (1) 76.  TALABOS Attila HUN-MTK HUN 47.736
3 (4) 98.  JÁSZAPÁTI Péter HUN-SZKE HUN 47.956
4 (3) 75.  SZIGETI Ádám HUN-MTK HUN NO TIME finished
 
JUNIOR C BOYS  FINAL  500 m
RACE: 242    HEAT: 1    GROUP: E    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (4) 1.  FRIGHENCIU Stefan-Teodor AUT AUT 56.109
2 (3) 111.  PÉTER Gergely Dániel HUN-TKKSE HUN 59.538
3 (1) 196.  CUS Jakub SVK-SKMA SVK 1:05.264  
4 (2) 72.  BOHN Zsombor HUN-MTK HUN 1:06.539  
RACE: 243    HEAT: 2    GROUP: D    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 152.  ZGOZNIK Lovro SLO SLO 50.374
2 (3) 22.  VÉGI Dániel HUN-DJKSE HUN 50.594
3 (4) 99.  KALMÁR Levente HUN-SZKE HUN 52.653
- (2) 176.  VARGOSKO Jan SVK-SKMA SVK PEN. impeding
RACE: 244    HEAT: 3    GROUP: C    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 110.  NÓGRÁDI Bence HUN-TKKSE HUN 48.048
2 (3) 74.  SIRÁLY Benő HUN-MTK HUN 48.082
3 (4) 108.  GERA Márton HUN-TKKSE HUN 48.200
4 (2) 47.  ZSIGÓ Bence HUN-JSE HUN NO TIME finished
- (5) 20.  VÄHÄVAHE Nils FIN FIN PEN. no finish
RACE: 245    HEAT: 4    GROUP: B    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 5.  KALCHEV Lubomir BUL-ICP BUL 47.459
2 (2) 98.  JÁSZAPÁTI Péter HUN-SZKE HUN 47.904
3 (3) 75.  SZIGETI Ádám HUN-MTK HUN 48.228
RACE: 246    HEAT: 5    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 109.  KMETYKÓ Péter HUN-TKKSE HUN 47.198
2 (4) 76.  TALABOS Attila HUN-MTK HUN 49.866
3 (2) 73.  BONTOVICS Balázs HUN-MTK HUN 53.219
- (3) 48.  ZSIGÓ Máté HUN-JSE HUN PEN. impeding
 
3. Distance 
JUNIOR C BOYS  HEATS  1000 m
RACE: 267    HEAT: 1    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 109.  KMETYKÓ Péter HUN-TKKSE HUN 1:47.715  
2 (5) 74.  SIRÁLY Benő HUN-MTK HUN 1:47.853  
3 (3) 20.  VÄHÄVAHE Nils FIN FIN 1:49.823  
4 (2) 99.  KALMÁR Levente HUN-SZKE HUN 2:03.758  
5 (4) 196.  CUS Jakub SVK-SKMA SVK NO TIME finished
RACE: 268    HEAT: 2    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 73.  BONTOVICS Balázs HUN-MTK HUN 1:52.201  
2 (4) 48.  ZSIGÓ Máté HUN-JSE HUN 1:52.337  
3 (2) 22.  VÉGI Dániel HUN-DJKSE HUN 1:56.961  
4 (3) 111.  PÉTER Gergely Dániel HUN-TKKSE HUN 2:06.137  
RACE: 269    HEAT: 3    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (4) 98.  JÁSZAPÁTI Péter HUN-SZKE HUN 1:39.222  
2 (2) 110.  NÓGRÁDI Bence HUN-TKKSE HUN 1:40.562  
3 (3) 152.  ZGOZNIK Lovro SLO SLO 1:43.034  
- (1) 72.  BOHN Zsombor HUN-MTK HUN PEN. off track
RACE: 270    HEAT: 4    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (2) 76.  TALABOS Attila HUN-MTK HUN 1:40.491  
2 (1) 158.  DJORDJEVIC Jovan SRB SRB 1:41.457  
3 (3) 108.  GERA Márton HUN-TKKSE HUN 1:42.897  
4 (4) 1.  FRIGHENCIU Stefan-Teodor AUT AUT NO TIME finished
RACE: 271    HEAT: 5    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 5.  KALCHEV Lubomir BUL-ICP BUL 1:38.917  
2 (3) 75.  SZIGETI Ádám HUN-MTK HUN 1:39.017  
3 (4) 47.  ZSIGÓ Bence HUN-JSE HUN 1:40.202  
4 (2) 176.  VARGOSKO Jan SVK-SKMA SVK 1:45.098  
 
JUNIOR C BOYS  QUARTER-FINAL  1000 m
RACE: 278    HEAT: 1    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (4) 73.  BONTOVICS Balázs HUN-MTK HUN 1:37.961  
2 (1) 75.  SZIGETI Ádám HUN-MTK HUN 1:38.141  
3 (2) 158.  DJORDJEVIC Jovan SRB SRB 1:39.211  
4 (3) 74.  SIRÁLY Benő HUN-MTK HUN 1:41.784  
RACE: 279    HEAT: 2    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (3) 109.  KMETYKÓ Péter HUN-TKKSE HUN 2:04.691  
2 (4) 48.  ZSIGÓ Máté HUN-JSE HUN 2:04.937  
3 (1) 98.  JÁSZAPÁTI Péter HUN-SZKE HUN 2:05.090  
4 (2) 108.  GERA Márton HUN-TKKSE HUN 2:07.221  
RACE: 280    HEAT: 3    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (3) 76.  TALABOS Attila HUN-MTK HUN 1:39.397  
2 (1) 5.  KALCHEV Lubomir BUL-ICP BUL 1:41.519  
3 (4) 110.  NÓGRÁDI Bence HUN-TKKSE HUN 1:41.718  
4 (2) 47.  ZSIGÓ Bence HUN-JSE HUN 1:42.591  
 
JUNIOR C BOYS  SEMI-FINAL  1000 m
RACE: 300    HEAT: 1    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 73.  BONTOVICS Balázs HUN-MTK HUN 1:52.453  
2 (3) 109.  KMETYKÓ Péter HUN-TKKSE HUN 1:52.571  
3 (4) 48.  ZSIGÓ Máté HUN-JSE HUN 1:55.324  
- (2) 5.  KALCHEV Lubomir BUL-ICP BUL PEN. no start
RACE: 301    HEAT: 2    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 75.  SZIGETI Ádám HUN-MTK HUN 1:51.529  
2 (3) 76.  TALABOS Attila HUN-MTK HUN NO TIME finished
- (2) 158.  DJORDJEVIC Jovan SRB SRB PEN. off track
- (4) 110.  NÓGRÁDI Bence HUN-TKKSE HUN PEN. off track
 
JUNIOR C BOYS  FINAL  1000 m
RACE: 339    HEAT: 1    GROUP: E    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 99.  KALMÁR Levente HUN-SZKE HUN 1:49.766  
2 (4) 1.  FRIGHENCIU Stefan-Teodor AUT AUT 1:53.540  
3 (2) 111.  PÉTER Gergely Dániel HUN-TKKSE HUN 1:56.682  
4 (3) 196.  CUS Jakub SVK-SKMA SVK 2:13.253  
RACE: 340    HEAT: 2    GROUP: D    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 152.  ZGOZNIK Lovro SLO SLO 1:43.512  
2 (2) 176.  VARGOSKO Jan SVK-SKMA SVK 1:44.046  
3 (4) 22.  VÉGI Dániel HUN-DJKSE HUN 1:44.048  
4 (3) 20.  VÄHÄVAHE Nils FIN FIN 1:46.449  
RACE: 341    HEAT: 3    GROUP: C    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (3) 98.  JÁSZAPÁTI Péter HUN-SZKE HUN 2:03.400  
2 (4) 108.  GERA Márton HUN-TKKSE HUN 2:03.712  
3 (2) 47.  ZSIGÓ Bence HUN-JSE HUN 2:04.772  
4 (1) 74.  SIRÁLY Benő HUN-MTK HUN 2:04.858  
RACE: 342    HEAT: 4    GROUP: B    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 48.  ZSIGÓ Máté HUN-JSE HUN NO TIME
RACE: 343    HEAT: 5    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (2) 73.  BONTOVICS Balázs HUN-MTK HUN 1:55.177  
2 (3) 109.  KMETYKÓ Péter HUN-TKKSE HUN 1:55.335  
3 (1) 75.  SZIGETI Ádám HUN-MTK HUN 1:56.749  
4 (4) 76.  TALABOS Attila HUN-MTK HUN 2:06.547  



ST CLAUS CUP - MIKULÁS KUPA 2016, 02.12. - 04.12.2016


Overall Classification


JUNIOR C BOYS
 
Rank No.  Name Member   Distances FP CDR
1. 109.  KMETYKÓ Péter HUN-TKKSE HUN 2. 1. 2. 76 5
2. 76.  TALABOS Attila HUN-MTK HUN 1. 2. 4. 63 7
3. 73.  BONTOVICS Balázs HUN-MTK HUN 3. 3. 1. 60 7
4. 75.  SZIGETI Ádám HUN-MTK HUN 4. 7. 3. 23 14
5. 48.  ZSIGÓ Máté HUN-JSE HUN 21. 4. 5. 10 30
6. 110.  NÓGRÁDI Bence HUN-TKKSE HUN 5. 9. 8. 5 22
7. 98.  JÁSZAPÁTI Péter HUN-SZKE HUN 7. 6. 9. 5 22
8. 5.  KALCHEV Lubomir BUL-ICP BUL 19. 5. 6. 5 30
9. 74.  SIRÁLY Benő HUN-MTK HUN 6. 10. 12. 3 28
10. 158.  DJORDJEVIC Jovan SRB SRB 8. 8. 7. 1 23
11. 108.  GERA Márton HUN-TKKSE HUN 9. 11. 10. 30
12. 47.  ZSIGÓ Bence HUN-JSE HUN 12. 12. 11. 35
13. 20.  VÄHÄVAHE Nils FIN FIN 10. 13. 16. 39
14. 152.  ZGOZNIK Lovro SLO SLO 13. 14. 13. 40
15. 22.  VÉGI Dániel HUN-DJKSE HUN 11. 15. 15. 41
16. 176.  VARGOSKO Jan SVK-SKMA SVK 14. 17. 14. 45
17. 99.  KALMÁR Levente HUN-SZKE HUN 15. 16. 17. 48
18. 1.  FRIGHENCIU Stefan-Teodor AUT AUT 16. 18. 18. 52
19. 111.  PÉTER Gergely Dániel HUN-TKKSE HUN 17. 19. 19. 55
20. 196.  CUS Jakub SVK-SKMA SVK 20. 20. 20. 60
21. 72.  BOHN Zsombor HUN-MTK HUN 18. 21. 22. 61