ST CLAUS CUP - MIKULÁS KUPA 2016, 02.12. - 04.12.2016


Heat Results

 
1. Distance 
JUNIOR D BOYS  HEATS  1000 m
RACE: 65    HEAT: 1    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (4) 178.  FENUS Jakub SVK-SKMA SVK 1:57.864  
2 (3) 8.  NEDYALKOV Ivaylo BUL-ICP BUL 1:59.146  
3 (6) 182.  KARABIN Jakub SVK-STEZ SVK 2:01.282  
4 (5) 162.  SAFKO Jakub SVK-ELBA SVK 2:05.961  
5 (2) 177.  BARTKO Patrik SVK-SKMA SVK 2:07.812  
6 (1) 81.  ZÓLYOMI László HUN-MTK HUN 2:22.364  
RACE: 66    HEAT: 2    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 79.  SZARVASI Péter HUN-MTK HUN 1:53.945  
2 (5) 2.  WOLF Tobias AUT AUT 1:54.454  
3 (3) 7.  KUMURDJIEV Stefan-Alexander BUL-ICP BUL 1:57.659  
4 (2) 179.  GINA Bartolomej SVK-SKMA SVK 2:00.830  
5 (4) 80.  ZHANG  Yu Jie Dominik HUN-MTK HUN 2:07.992  
6 (6) 112.  NÓGRÁDI Marcell HUN-TKKSE HUN 2:08.265  
RACE: 67    HEAT: 3    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (4) 113.  SZILÁGYI Ábel HUN-TKKSE HUN 1:59.262  
2 (1) 78.  KRAUSZ Ármin HUN-MTK HUN 2:00.670  
3 (6) 6.  CHOBANOV Alexander BUL-ICP BUL 2:06.549  
4 (5) 77.  GYŐRY Márkó HUN-MTK HUN 2:07.100  
5 (3) 122.  DOBOS  ADAM ROU-FCS ROU 2:11.493  
6 (2) 180.  LIPKA Daniel SVK-SKMA SVK 2:11.698  
 
JUNIOR D BOYS  FINAL  1000 m
RACE: 81    HEAT: 1    GROUP: C    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (4) 122.  DOBOS  ADAM ROU-FCS ROU 2:01.028  
2 (3) 112.  NÓGRÁDI Marcell HUN-TKKSE HUN 2:04.808  
3 (2) 80.  ZHANG  Yu Jie Dominik HUN-MTK HUN 2:07.107  
4 (1) 177.  BARTKO Patrik SVK-SKMA SVK 2:08.010  
5 (5) 180.  LIPKA Daniel SVK-SKMA SVK 2:14.018  
6 (6) 81.  ZÓLYOMI László HUN-MTK HUN 2:32.878  
RACE: 82    HEAT: 2    GROUP: B    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 7.  KUMURDJIEV Stefan-Alexander BUL-ICP BUL 1:52.163  
2 (5) 6.  CHOBANOV Alexander BUL-ICP BUL 1:52.295  
3 (3) 182.  KARABIN Jakub SVK-STEZ SVK 1:59.353  
4 (4) 162.  SAFKO Jakub SVK-ELBA SVK 2:00.619  
5 (6) 77.  GYŐRY Márkó HUN-MTK HUN 2:06.553  
6 (2) 179.  GINA Bartolomej SVK-SKMA SVK NO TIME
RACE: 83    HEAT: 3    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 79.  SZARVASI Péter HUN-MTK HUN 2:07.330  
2 (5) 113.  SZILÁGYI Ábel HUN-TKKSE HUN 2:07.574  
3 (4) 8.  NEDYALKOV Ivaylo BUL-ICP BUL 2:08.377  
4 (3) 178.  FENUS Jakub SVK-SKMA SVK 2:08.420  
5 (2) 2.  WOLF Tobias AUT AUT 2:08.522  
6 (6) 78.  KRAUSZ Ármin HUN-MTK HUN 2:18.348  
 
2. Distance 
JUNIOR D BOYS  HEATS  500 m
RACE: 188    HEAT: 1    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 79.  SZARVASI Péter HUN-MTK HUN 54.672
2 (3) 162.  SAFKO Jakub SVK-ELBA SVK 58.367
3 (2) 179.  GINA Bartolomej SVK-SKMA SVK 1:09.356  
RACE: 189    HEAT: 2    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (4) 78.  KRAUSZ Ármin HUN-MTK HUN 55.916
2 (1) 2.  WOLF Tobias AUT AUT 55.991
3 (3) 112.  NÓGRÁDI Marcell HUN-TKKSE HUN 58.984
4 (2) 177.  BARTKO Patrik SVK-SKMA SVK 59.242
RACE: 190    HEAT: 3    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 8.  NEDYALKOV Ivaylo BUL-ICP BUL 55.953
2 (4) 182.  KARABIN Jakub SVK-STEZ SVK 58.421
3 (2) 81.  ZÓLYOMI László HUN-MTK HUN 1:06.713  
4 (3) 122.  DOBOS  ADAM ROU-FCS ROU 1:11.878  
RACE: 191    HEAT: 4    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (2) 6.  CHOBANOV Alexander BUL-ICP BUL 53.194
2 (3) 113.  SZILÁGYI Ábel HUN-TKKSE HUN 53.589
3 (4) 77.  GYŐRY Márkó HUN-MTK HUN 1:00.805  
4 (1) 180.  LIPKA Daniel SVK-SKMA SVK 1:01.200  
RACE: 192    HEAT: 5    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 7.  KUMURDJIEV Stefan-Alexander BUL-ICP BUL 53.341
2 (3) 178.  FENUS Jakub SVK-SKMA SVK 55.527
3 (2) 80.  ZHANG  Yu Jie Dominik HUN-MTK HUN 57.458
 
JUNIOR D BOYS  QUARTER-FINAL  500 m
RACE: 203    HEAT: 1    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 178.  FENUS Jakub SVK-SKMA SVK 55.547
2 (2) 8.  NEDYALKOV Ivaylo BUL-ICP BUL 55.720
3 (4) 182.  KARABIN Jakub SVK-STEZ SVK 57.345
4 (3) 162.  SAFKO Jakub SVK-ELBA SVK 57.601
RACE: 204    HEAT: 2    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (2) 113.  SZILÁGYI Ábel HUN-TKKSE HUN 52.783
2 (1) 6.  CHOBANOV Alexander BUL-ICP BUL 52.856
3 (3) 2.  WOLF Tobias AUT AUT 56.891
4 (4) 80.  ZHANG  Yu Jie Dominik HUN-MTK HUN NO TIME finished
RACE: 205    HEAT: 3    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 7.  KUMURDJIEV Stefan-Alexander BUL-ICP BUL 52.539
2 (2) 79.  SZARVASI Péter HUN-MTK HUN 54.720
3 (3) 78.  KRAUSZ Ármin HUN-MTK HUN 55.330
4 (4) 112.  NÓGRÁDI Marcell HUN-TKKSE HUN 1:01.204  
 
JUNIOR D BOYS  SEMI-FINAL  500 m
RACE: 219    HEAT: 1    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 7.  KUMURDJIEV Stefan-Alexander BUL-ICP BUL 52.197
2 (2) 113.  SZILÁGYI Ábel HUN-TKKSE HUN 52.313
3 (4) 8.  NEDYALKOV Ivaylo BUL-ICP BUL 52.652
4 (3) 78.  KRAUSZ Ármin HUN-MTK HUN 57.022
RACE: 220    HEAT: 2    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 6.  CHOBANOV Alexander BUL-ICP BUL 53.330
2 (2) 79.  SZARVASI Péter HUN-MTK HUN 54.142
3 (3) 178.  FENUS Jakub SVK-SKMA SVK 55.455
- (4) 2.  WOLF Tobias AUT AUT PEN. no start
 
JUNIOR D BOYS  FINAL  500 m
RACE: 232    HEAT: 1    GROUP: E    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (2) 122.  DOBOS  ADAM ROU-FCS ROU 59.089
2 (1) 180.  LIPKA Daniel SVK-SKMA SVK 1:00.587  
RACE: 233    HEAT: 2    GROUP: D    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (4) 179.  GINA Bartolomej SVK-SKMA SVK 58.295
2 (2) 77.  GYŐRY Márkó HUN-MTK HUN 58.892
3 (1) 177.  BARTKO Patrik SVK-SKMA SVK 1:00.810  
4 (3) 81.  ZÓLYOMI László HUN-MTK HUN 1:06.829  
RACE: 234    HEAT: 3    GROUP: C    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 182.  KARABIN Jakub SVK-STEZ SVK 57.296
2 (4) 80.  ZHANG  Yu Jie Dominik HUN-MTK HUN 58.401
3 (2) 162.  SAFKO Jakub SVK-ELBA SVK 58.599
4 (3) 112.  NÓGRÁDI Marcell HUN-TKKSE HUN 1:00.549  
RACE: 235    HEAT: 4    GROUP: B    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 8.  NEDYALKOV Ivaylo BUL-ICP BUL 54.333
2 (2) 178.  FENUS Jakub SVK-SKMA SVK 55.157
3 (3) 78.  KRAUSZ Ármin HUN-MTK HUN 56.249
RACE: 236    HEAT: 5    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 7.  KUMURDJIEV Stefan-Alexander BUL-ICP BUL 52.871
2 (3) 6.  CHOBANOV Alexander BUL-ICP BUL 52.910
3 (4) 79.  SZARVASI Péter HUN-MTK HUN 53.110
- (2) 113.  SZILÁGYI Ábel HUN-TKKSE HUN PEN. 2 false starts
 
3. Distance 
JUNIOR D BOYS  HEATS  777 m
RACE: 257    HEAT: 1    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (3) 7.  KUMURDJIEV Stefan-Alexander BUL-ICP BUL 1:28.817  
2 (2) 182.  KARABIN Jakub SVK-STEZ SVK 1:33.162  
3 (1) 80.  ZHANG  Yu Jie Dominik HUN-MTK HUN 1:37.603  
RACE: 258    HEAT: 2    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (2) 6.  CHOBANOV Alexander BUL-ICP BUL 1:26.763  
2 (4) 2.  WOLF Tobias AUT AUT 1:32.010  
3 (3) 77.  GYŐRY Márkó HUN-MTK HUN 1:36.328  
4 (1) 180.  LIPKA Daniel SVK-SKMA SVK NO TIME finished
RACE: 259    HEAT: 3    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (2) 79.  SZARVASI Péter HUN-MTK HUN 1:29.494  
2 (3) 179.  GINA Bartolomej SVK-SKMA SVK 1:30.306  
3 (1) 162.  SAFKO Jakub SVK-ELBA SVK 1:30.923  
RACE: 260    HEAT: 4    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (4) 8.  NEDYALKOV Ivaylo BUL-ICP BUL 1:28.079  
2 (1) 178.  FENUS Jakub SVK-SKMA SVK 1:28.194  
3 (2) 112.  NÓGRÁDI Marcell HUN-TKKSE HUN 1:36.187  
4 (3) 81.  ZÓLYOMI László HUN-MTK HUN NO TIME finished
RACE: 261    HEAT: 5    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (3) 113.  SZILÁGYI Ábel HUN-TKKSE HUN 1:29.493  
2 (4) 78.  KRAUSZ Ármin HUN-MTK HUN 1:33.344  
3 (1) 177.  BARTKO Patrik SVK-SKMA SVK 1:37.297  
4 (2) 122.  DOBOS  ADAM ROU-FCS ROU NO TIME finished
 
JUNIOR D BOYS  QUARTER-FINAL  777 m
RACE: 272    HEAT: 1    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 6.  CHOBANOV Alexander BUL-ICP BUL 1:26.378  
2 (2) 8.  NEDYALKOV Ivaylo BUL-ICP BUL 1:29.317  
3 (4) 182.  KARABIN Jakub SVK-STEZ SVK 1:33.150  
4 (3) 179.  GINA Bartolomej SVK-SKMA SVK 1:46.040  
RACE: 273    HEAT: 2    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (2) 113.  SZILÁGYI Ábel HUN-TKKSE HUN NO TIME
2 (1) 7.  KUMURDJIEV Stefan-Alexander BUL-ICP BUL NO TIME
3 (4) 2.  WOLF Tobias AUT AUT NO TIME advanced
4 (3) 162.  SAFKO Jakub SVK-ELBA SVK NO TIME
RACE: 274    HEAT: 3    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (2) 79.  SZARVASI Péter HUN-MTK HUN 1:31.450  
2 (1) 178.  FENUS Jakub SVK-SKMA SVK 1:31.677  
3 (3) 78.  KRAUSZ Ármin HUN-MTK HUN 1:34.585  
4 (4) 112.  NÓGRÁDI Marcell HUN-TKKSE HUN 1:36.392  
 
JUNIOR D BOYS  SEMI-FINAL  777 m
RACE: 296    HEAT: 1    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (2) 7.  KUMURDJIEV Stefan-Alexander BUL-ICP BUL 1:26.177  
2 (3) 178.  FENUS Jakub SVK-SKMA SVK 1:27.368  
3 (4) 78.  KRAUSZ Ármin HUN-MTK HUN 1:30.425  
4 (1) 6.  CHOBANOV Alexander BUL-ICP BUL 1:34.456  
RACE: 297    HEAT: 2    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (3) 79.  SZARVASI Péter HUN-MTK HUN 1:25.708  
2 (1) 8.  NEDYALKOV Ivaylo BUL-ICP BUL 1:26.829  
3 (4) 2.  WOLF Tobias AUT AUT 1:28.218  
4 (5) 182.  KARABIN Jakub SVK-STEZ SVK 1:30.000  
- (2) 113.  SZILÁGYI Ábel HUN-TKKSE HUN PEN. impeding
 
JUNIOR D BOYS  FINAL  777 m
RACE: 329    HEAT: 1    GROUP: E    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 180.  LIPKA Daniel SVK-SKMA SVK 1:38.541  
2 (2) 81.  ZÓLYOMI László HUN-MTK HUN 1:47.116  
RACE: 330    HEAT: 2    GROUP: D    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (4) 122.  DOBOS  ADAM ROU-FCS ROU 1:33.525  
2 (3) 80.  ZHANG  Yu Jie Dominik HUN-MTK HUN 1:35.285  
3 (2) 177.  BARTKO Patrik SVK-SKMA SVK 1:35.343  
4 (1) 77.  GYŐRY Márkó HUN-MTK HUN NO TIME finished
RACE: 331    HEAT: 3    GROUP: C    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (3) 179.  GINA Bartolomej SVK-SKMA SVK 1:45.903  
2 (1) 162.  SAFKO Jakub SVK-ELBA SVK 1:46.091  
3 (2) 112.  NÓGRÁDI Marcell HUN-TKKSE HUN NO TIME finished
RACE: 332    HEAT: 4    GROUP: B    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (4) 6.  CHOBANOV Alexander BUL-ICP BUL 1:27.291  
2 (3) 78.  KRAUSZ Ármin HUN-MTK HUN 1:29.534  
3 (1) 2.  WOLF Tobias AUT AUT 1:29.580  
4 (2) 182.  KARABIN Jakub SVK-STEZ SVK 1:33.976  
RACE: 333    HEAT: 5    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 79.  SZARVASI Péter HUN-MTK HUN 1:25.593  
2 (2) 7.  KUMURDJIEV Stefan-Alexander BUL-ICP BUL 1:25.755  
3 (3) 8.  NEDYALKOV Ivaylo BUL-ICP BUL 1:26.338  
4 (4) 178.  FENUS Jakub SVK-SKMA SVK 1:27.364  



ST CLAUS CUP - MIKULÁS KUPA 2016, 02.12. - 04.12.2016


Overall Classification


JUNIOR D BOYS
 
Rank No.  Name Member   Distances FP CDR
1. 79.  SZARVASI Péter HUN-MTK HUN 1. 3. 1. 81 5
2. 7.  KUMURDJIEV Stefan-Alexander BUL-ICP BUL 7. 1. 2. 57 10
3. 8.  NEDYALKOV Ivaylo BUL-ICP BUL 3. 5. 3. 31 11
4. 6.  CHOBANOV Alexander BUL-ICP BUL 8. 2. 5. 27 15
5. 113.  SZILÁGYI Ábel HUN-TKKSE HUN 2. 4. 9. 26 15
6. 178.  FENUS Jakub SVK-SKMA SVK 4. 6. 4. 19 14
7. 78.  KRAUSZ Ármin HUN-MTK HUN 6. 7. 6. 8 19
8. 2.  WOLF Tobias AUT AUT 5. 8. 7. 7 20
9. 182.  KARABIN Jakub SVK-STEZ SVK 9. 9. 8. 1 26
10. 162.  SAFKO Jakub SVK-ELBA SVK 10. 11. 11. 32
11. 179.  GINA Bartolomej SVK-SKMA SVK 12. 13. 10. 35
12. 112.  NÓGRÁDI Marcell HUN-TKKSE HUN 14. 12. 12. 38
13. 80.  ZHANG  Yu Jie Dominik HUN-MTK HUN 15. 10. 14. 39
14. 77.  GYŐRY Márkó HUN-MTK HUN 11. 14. 16. 41
15. 122.  DOBOS  ADAM ROU-FCS ROU 13. 17. 13. 43
16. 177.  BARTKO Patrik SVK-SKMA SVK 16. 15. 15. 46
17. 81.  ZÓLYOMI László HUN-MTK HUN 18. 16. 18. 52
18. 180.  LIPKA Daniel SVK-SKMA SVK 17. 18. 17. 52