Danubia 4 - Slovak Open 2017 , Spisska Nova Ves, SVK, 15.12. - 17.12.2017


Heat Results

 
1. Distance 
JUNIOR A MEN  HEATS  1500 m
RACE: 34    HEAT: 1    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (2) 97.  ADAMSKI Paweł POL POL 2:25.826  
2 (1) 1.  ANDERMANN Nicolas AUT AUT 2:26.168  
3 (5) 114.  URLEP Bor Luka SLO SLO 2:26.811  
4 (4) 158.  NEMIRO Nikita UKR-KHV UKR 2:27.412  
5 (3) 140.  AYDEM Fatih TUR TUR 2:44.730  
RACE: 35    HEAT: 2    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (3) 144.  ŞİMŞEK Tunay TUR TUR 3:00.792  
2 (1) 99.  KUCZYŃSKI Łukasz POL POL 3:01.193  
3 (5) 143.  SAYLAR Ömer Faruk TUR TUR 3:02.453  
- (2) 12.  MIKHAILAU Uladzislau BLR BLR PEN. impeding
- (4) 45.  SZIKLÁSI András HUN HUN PEN. impeding
RACE: 36    HEAT: 3    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (5) 141.  KARADENIZ Muhammet TUR TUR 2:46.491  
2 (2) 11.  ALIATDZINAU Artsem BLR BLR 2:46.804  
3 (4) 46.  TIBORCZ Dániel HUN HUN 2:46.931  
4 (3) 142.  ÖZDEN Fatih TUR TUR 2:48.201  
5 (1) 157.  KOVALOV Bogdan UKR-KHV UKR 2:49.563  
RACE: 37    HEAT: 4    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (4) 98.  ANIKIEJ Rafał POL POL 2:42.720  
2 (3) 47.  VAJDA Balázs HUN HUN 2:48.247  
3 (5) 2.  LIU Heinrich AUT AUT 2:54.149  
4 (2) 166.  HANDEI Oleh UKR-KYIV UKR 3:09.538   advanced
5 (1) 145.  TAHTACİ Davut TUR TUR 3:24.640  
 
JUNIOR A MEN  SEMI-FINAL  1500 m
RACE: 52    HEAT: 1    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 98.  ANIKIEJ Rafał POL POL 2:43.029  
2 (5) 47.  VAJDA Balázs HUN HUN 2:44.588  
3 (2) 141.  KARADENIZ Muhammet TUR TUR 2:44.890  
4 (3) 11.  ALIATDZINAU Artsem BLR BLR 2:47.081  
5 (6) 2.  LIU Heinrich AUT AUT 2:57.584  
- (4) 46.  TIBORCZ Dániel HUN HUN PEN. impeding
RACE: 53    HEAT: 2    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (4) 144.  ŞİMŞEK Tunay TUR TUR 3:02.102  
2 (2) 1.  ANDERMANN Nicolas AUT AUT 3:02.362  
3 (1) 97.  ADAMSKI Paweł POL POL 3:02.745  
4 (3) 114.  URLEP Bor Luka SLO SLO 3:03.023  
5 (6) 143.  SAYLAR Ömer Faruk TUR TUR 3:05.698  
6 (5) 99.  KUCZYŃSKI Łukasz POL POL NO TIME
7 (7) 166.  HANDEI Oleh UKR-KYIV UKR NO TIME finished
 
JUNIOR A MEN  FINAL  1500 m
RACE: 67    HEAT: 1    GROUP: C    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (5) 145.  TAHTACİ Davut TUR TUR 2:50.658  
2 (2) 140.  AYDEM Fatih TUR TUR 2:50.803  
3 (1) 158.  NEMIRO Nikita UKR-KHV UKR 2:51.517  
4 (3) 142.  ÖZDEN Fatih TUR TUR 2:54.770  
5 (4) 157.  KOVALOV Bogdan UKR-KHV UKR 3:01.508  
RACE: 68    HEAT: 2    GROUP: B    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (6) 166.  HANDEI Oleh UKR-KYIV UKR 2:41.924  
2 (4) 114.  URLEP Bor Luka SLO SLO 2:42.409  
3 (1) 11.  ALIATDZINAU Artsem BLR BLR 2:42.540  
4 (5) 143.  SAYLAR Ömer Faruk TUR TUR 2:43.860  
5 (2) 2.  LIU Heinrich AUT AUT 2:50.040  
- (3) 99.  KUCZYŃSKI Łukasz POL POL PEN. no start
RACE: 69    HEAT: 3    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 98.  ANIKIEJ Rafał POL POL 2:15.034  
2 (4) 144.  ŞİMŞEK Tunay TUR TUR 2:17.484  
3 (5) 1.  ANDERMANN Nicolas AUT AUT 2:19.334  
4 (6) 97.  ADAMSKI Paweł POL POL 2:20.718  
5 (3) 141.  KARADENIZ Muhammet TUR TUR 2:25.881  
6 (2) 47.  VAJDA Balázs HUN HUN 2:30.051  
 
2. Distance 
JUNIOR A MEN  HEATS  500 m
RACE: 155    HEAT: 1    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 166.  HANDEI Oleh UKR-KYIV UKR 44.228
2 (4) 145.  TAHTACİ Davut TUR TUR 44.283
3 (2) 142.  ÖZDEN Fatih TUR TUR 46.495
- (3) 97.  ADAMSKI Paweł POL POL PEN. impeding
RACE: 156    HEAT: 2    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (4) 144.  ŞİMŞEK Tunay TUR TUR 44.691
2 (2) 46.  TIBORCZ Dániel HUN HUN 44.794
3 (1) 11.  ALIATDZINAU Artsem BLR BLR 46.099
4 (3) 157.  KOVALOV Bogdan UKR-KHV UKR 46.255
RACE: 157    HEAT: 3    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 98.  ANIKIEJ Rafał POL POL 43.817
2 (2) 143.  SAYLAR Ömer Faruk TUR TUR 45.816
3 (3) 2.  LIU Heinrich AUT AUT 47.264
- (4) 45.  SZIKLÁSI András HUN HUN PEN. no start
RACE: 158    HEAT: 4    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (3) 141.  KARADENIZ Muhammet TUR TUR 46.793
2 (2) 47.  VAJDA Balázs HUN HUN 46.937
3 (4) 158.  NEMIRO Nikita UKR-KHV UKR NO TIME advanced
- (1) 99.  KUCZYŃSKI Łukasz POL POL PEN. no start
RACE: 159    HEAT: 5    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (4) 1.  ANDERMANN Nicolas AUT AUT 45.027
2 (2) 12.  MIKHAILAU Uladzislau BLR BLR 45.212
3 (1) 114.  URLEP Bor Luka SLO SLO 46.074
4 (3) 140.  AYDEM Fatih TUR TUR NO TIME finished
 
JUNIOR A MEN  QUARTER-FINAL  500 m
RACE: 177    HEAT: 1    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (3) 1.  ANDERMANN Nicolas AUT AUT 43.650
2 (2) 46.  TIBORCZ Dániel HUN HUN 43.795
3 (4) 141.  KARADENIZ Muhammet TUR TUR 44.752
4 (1) 145.  TAHTACİ Davut TUR TUR NO TIME finished
RACE: 178    HEAT: 2    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 144.  ŞİMŞEK Tunay TUR TUR 44.321
2 (3) 11.  ALIATDZINAU Artsem BLR BLR 45.048
3 (4) 47.  VAJDA Balázs HUN HUN 45.137
4 (2) 143.  SAYLAR Ömer Faruk TUR TUR 45.972
RACE: 179    HEAT: 3    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 98.  ANIKIEJ Rafał POL POL 42.940
2 (4) 12.  MIKHAILAU Uladzislau BLR BLR 43.330
3 (2) 166.  HANDEI Oleh UKR-KYIV UKR 43.393
4 (3) 158.  NEMIRO Nikita UKR-KHV UKR 43.476
5 (5) 114.  URLEP Bor Luka SLO SLO 44.702
 
JUNIOR A MEN  SEMI-FINAL  500 m
RACE: 194    HEAT: 1    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 1.  ANDERMANN Nicolas AUT AUT 43.508
2 (2) 46.  TIBORCZ Dániel HUN HUN 43.601
3 (3) 144.  ŞİMŞEK Tunay TUR TUR 43.951
4 (4) 11.  ALIATDZINAU Artsem BLR BLR 44.475
RACE: 195    HEAT: 2    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 98.  ANIKIEJ Rafał POL POL 42.899
2 (3) 166.  HANDEI Oleh UKR-KYIV UKR 43.559
3 (2) 12.  MIKHAILAU Uladzislau BLR BLR 43.981
4 (4) 141.  KARADENIZ Muhammet TUR TUR 44.081
 
JUNIOR A MEN  FINAL  500 m
RACE: 213    HEAT: 1    GROUP: D    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (4) 140.  AYDEM Fatih TUR TUR 46.088
2 (2) 142.  ÖZDEN Fatih TUR TUR 46.267
3 (1) 157.  KOVALOV Bogdan UKR-KHV UKR 46.491
4 (3) 2.  LIU Heinrich AUT AUT 1:12.251  
RACE: 214    HEAT: 2    GROUP: C    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 158.  NEMIRO Nikita UKR-KHV UKR 43.991
2 (5) 145.  TAHTACİ Davut TUR TUR 44.269
3 (2) 114.  URLEP Bor Luka SLO SLO 44.689
4 (4) 143.  SAYLAR Ömer Faruk TUR TUR 45.662
5 (3) 47.  VAJDA Balázs HUN HUN 48.698
RACE: 215    HEAT: 3    GROUP: B    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 144.  ŞİMŞEK Tunay TUR TUR 43.742
2 (2) 12.  MIKHAILAU Uladzislau BLR BLR 43.932
3 (3) 141.  KARADENIZ Muhammet TUR TUR 43.982
4 (4) 11.  ALIATDZINAU Artsem BLR BLR 44.091
RACE: 216    HEAT: 4    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 98.  ANIKIEJ Rafał POL POL 43.337
2 (2) 1.  ANDERMANN Nicolas AUT AUT 43.708
3 (4) 46.  TIBORCZ Dániel HUN HUN 44.157
- (3) 166.  HANDEI Oleh UKR-KYIV UKR PEN. impeding
 
3. Distance 
JUNIOR A MEN  HEATS  1000 m
RACE: 231    HEAT: 1    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (5) 141.  KARADENIZ Muhammet TUR TUR 1:48.599  
2 (1) 1.  ANDERMANN Nicolas AUT AUT 1:48.634  
3 (2) 140.  AYDEM Fatih TUR TUR 1:48.685  
4 (4) 11.  ALIATDZINAU Artsem BLR BLR 1:48.782  
5 (3) 157.  KOVALOV Bogdan UKR-KHV UKR 1:50.792  
RACE: 232    HEAT: 2    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (2) 46.  TIBORCZ Dániel HUN HUN 1:45.311  
2 (1) 97.  ADAMSKI Paweł POL POL 1:45.345  
3 (3) 158.  NEMIRO Nikita UKR-KHV UKR 2:00.366  
- (4) 143.  SAYLAR Ömer Faruk TUR TUR PEN. impeding
RACE: 233    HEAT: 3    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (2) 98.  ANIKIEJ Rafał POL POL 1:38.370  
2 (5) 145.  TAHTACİ Davut TUR TUR 1:38.729  
3 (3) 12.  MIKHAILAU Uladzislau BLR BLR 1:39.100  
4 (4) 47.  VAJDA Balázs HUN HUN 1:39.352  
5 (1) 142.  ÖZDEN Fatih TUR TUR 1:41.370  
RACE: 234    HEAT: 4    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (3) 144.  ŞİMŞEK Tunay TUR TUR 1:37.511  
2 (4) 114.  URLEP Bor Luka SLO SLO 1:37.981  
3 (2) 2.  LIU Heinrich AUT AUT 1:41.755  
- (1) 166.  HANDEI Oleh UKR-KYIV UKR PEN. no start
 
JUNIOR A MEN  SEMI-FINAL  1000 m
RACE: 265    HEAT: 1    GROUP: B    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (4) 11.  ALIATDZINAU Artsem BLR BLR 1:39.407  
2 (3) 140.  AYDEM Fatih TUR TUR 1:39.721  
3 (2) 142.  ÖZDEN Fatih TUR TUR 1:40.567  
4 (1) 12.  MIKHAILAU Uladzislau BLR BLR NO TIME finished
RACE: 266    HEAT: 2    GROUP: B    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (4) 158.  NEMIRO Nikita UKR-KHV UKR 1:32.035  
2 (1) 47.  VAJDA Balázs HUN HUN 1:32.449  
3 (3) 157.  KOVALOV Bogdan UKR-KHV UKR 1:39.730  
4 (2) 2.  LIU Heinrich AUT AUT 1:40.912  
RACE: 267    HEAT: 3    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 144.  ŞİMŞEK Tunay TUR TUR 1:49.539  
2 (4) 1.  ANDERMANN Nicolas AUT AUT 1:49.736  
3 (3) 141.  KARADENIZ Muhammet TUR TUR 1:49.986  
4 (2) 114.  URLEP Bor Luka SLO SLO 1:50.561  
RACE: 268    HEAT: 4    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (4) 97.  ADAMSKI Paweł POL POL 1:33.026  
2 (3) 46.  TIBORCZ Dániel HUN HUN 1:33.368  
3 (2) 145.  TAHTACİ Davut TUR TUR 1:34.116  
4 (1) 98.  ANIKIEJ Rafał POL POL NO TIME finished
 
JUNIOR A MEN  FINAL  1000 m
RACE: 297    HEAT: 1    GROUP: D    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (4) 12.  MIKHAILAU Uladzislau BLR BLR 1:42.430  
2 (2) 142.  ÖZDEN Fatih TUR TUR 1:44.009  
3 (3) 2.  LIU Heinrich AUT AUT 1:47.526  
4 (1) 157.  KOVALOV Bogdan UKR-KHV UKR 1:51.636  
RACE: 298    HEAT: 2    GROUP: C    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 158.  NEMIRO Nikita UKR-KHV UKR 1:44.358  
2 (4) 140.  AYDEM Fatih TUR TUR 1:44.561  
3 (3) 11.  ALIATDZINAU Artsem BLR BLR 1:44.584  
4 (2) 47.  VAJDA Balázs HUN HUN 1:45.867  
RACE: 299    HEAT: 3    GROUP: B    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (4) 98.  ANIKIEJ Rafał POL POL 1:29.858  
2 (1) 145.  TAHTACİ Davut TUR TUR 1:31.912  
3 (2) 141.  KARADENIZ Muhammet TUR TUR 1:32.786  
4 (3) 114.  URLEP Bor Luka SLO SLO 1:35.030  
RACE: 300    HEAT: 4    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (3) 144.  ŞİMŞEK Tunay TUR TUR 1:39.711  
2 (2) 46.  TIBORCZ Dániel HUN HUN 1:39.844  
3 (4) 1.  ANDERMANN Nicolas AUT AUT 1:39.985  
4 (1) 97.  ADAMSKI Paweł POL POL 1:40.078  



Danubia 4 - Slovak Open 2017 , Spisska Nova Ves, SVK, 15.12. - 17.12.2017


Overall Classification


JUNIOR A MEN
 
Rank No.  Name Member   Distances FP CDR
1. 98.  ANIKIEJ Rafał POL POL 1. 1. 5. 73 7
2. 144.  ŞİMŞEK Tunay TUR TUR 2. 5. 1. 60 8
3. 1.  ANDERMANN Nicolas AUT AUT 3. 2. 3. 47 8
4. 46.  TIBORCZ Dániel HUN HUN 13. 3. 2. 34 18
5. 97.  ADAMSKI Paweł POL POL 4. 21. 4. 16 29
6. 141.  KARADENIZ Muhammet TUR TUR 5. 7. 7. 9 19
7. 166.  HANDEI Oleh UKR-KYIV UKR 7. 4. 19. 7 30
8. 145.  TAHTACİ Davut TUR TUR 14. 10. 6. 3 30
9. 47.  VAJDA Balázs HUN HUN 6. 13. 12. 3 31
10. 12.  MIKHAILAU Uladzislau BLR BLR 21. 6. 13. 3 40
11. 114.  URLEP Bor Luka SLO SLO 8. 11. 8. 2 27
12. 11.  ALIATDZINAU Artsem BLR BLR 9. 8. 11. 1 28
13. 158.  NEMIRO Nikita UKR-KHV UKR 16. 9. 9. 34
14. 140.  AYDEM Fatih TUR TUR 15. 14. 10. 39
15. 143.  SAYLAR Ömer Faruk TUR TUR 10. 12. 19. 41
16. 2.  LIU Heinrich AUT AUT 11. 17. 15. 43
17. 142.  ÖZDEN Fatih TUR TUR 17. 15. 14. 46
18. 157.  KOVALOV Bogdan UKR-KHV UKR 18. 16. 16. 50
19. 99.  KUCZYŃSKI Łukasz POL POL 12. 21. 19. 52
45.  SZIKLÁSI András HUN HUN