Danubia 4 - Slovak Open 2017 , Spisska Nova Ves, SVK, 15.12. - 17.12.2017


Heat Results

 
1. Distance 
MEN  HEATS  1500 m
RACE: 39    HEAT: 1    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 150.  YARDIMCI Fırat TUR TUR 2:49.481  
2 (6) 25.  KOLENC Martin CRO CRO 2:50.178  
3 (4) 103.  NIEŚCIER Karol POL POL 2:50.206  
4 (3) 102.  HYDZIK Sebastian POL-AZSO POL 2:51.910  
5 (2) 162.  POKROVSKYI Dmytro UKR-KHV UKR 2:53.630  
6 (5) 3.  ANDERMANN Dominic AUT AUT 2:56.860  
RACE: 40    HEAT: 2    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (2) 104.  WILCZYK Szymon POL POL 2:43.505  
2 (6) 59.  BAKEVICS Tomass LAT LAT 2:43.964  
3 (5) 26.  MARTINIC Ivan CRO CRO 2:44.432  
4 (4) 4.  RAINER Philemon AUT AUT 2:47.814  
5 (1) 56.  VELLA Márton HUN-MTK HUN 2:48.743  
6 (3) 161.  NEMIRO Vladyslav UKR-KHV UKR NO TIME finished
RACE: 41    HEAT: 3    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (2) 149.  DENİZ Mukerrem TUR TUR 2:45.015  
2 (5) 170.  HANDEI Volodymyr UKR-KYIV UKR 2:46.408  
3 (6) 101.  FILIPOWICZ Adam POL-AZSO POL 3:01.702  
4 (3) 113.  IMRE Emil ROU ROU 3:03.445  
5 (4) 5.  WOLFGANG Matthias AUT AUT 3:04.058   advanced
- (1) 57.  VIGANTS Endijs LAT-KSS LAT PEN. impeding
 
MEN  FINAL  1500 m
RACE: 71    HEAT: 1    GROUP: C    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (3) 3.  ANDERMANN Dominic AUT AUT 2:53.576  
2 (2) 162.  POKROVSKYI Dmytro UKR-KHV UKR 2:55.874  
3 (1) 56.  VELLA Márton HUN-MTK HUN 3:16.135  
- (4) 161.  NEMIRO Vladyslav UKR-KHV UKR PEN. no finish
RACE: 72    HEAT: 2    GROUP: B    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (3) 103.  NIEŚCIER Karol POL POL 2:41.526  
2 (4) 102.  HYDZIK Sebastian POL-AZSO POL 2:42.134  
3 (1) 26.  MARTINIC Ivan CRO CRO 2:42.222  
4 (6) 113.  IMRE Emil ROU ROU 2:42.742  
5 (5) 101.  FILIPOWICZ Adam POL-AZSO POL 2:43.992  
6 (7) 5.  WOLFGANG Matthias AUT AUT 2:45.819  
7 (2) 4.  RAINER Philemon AUT AUT 2:47.383  
RACE: 73    HEAT: 3    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (5) 150.  YARDIMCI Fırat TUR TUR 2:45.253  
2 (3) 149.  DENİZ Mukerrem TUR TUR 2:46.023  
3 (1) 104.  WILCZYK Szymon POL POL 2:46.621  
4 (2) 59.  BAKEVICS Tomass LAT LAT 2:48.456  
5 (4) 170.  HANDEI Volodymyr UKR-KYIV UKR 2:49.528  
6 (6) 25.  KOLENC Martin CRO CRO 2:56.000  
 
2. Distance 
MEN  HEATS  500 m
RACE: 90    HEAT: 1    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (4) 104.  WILCZYK Szymon POL POL 43.594
2 (3) 101.  FILIPOWICZ Adam POL-AZSO POL 43.862
3 (2) 25.  KOLENC Martin CRO CRO 43.942
4 (1) 4.  RAINER Philemon AUT AUT 46.819
RACE: 91    HEAT: 2    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (3) 3.  ANDERMANN Dominic AUT AUT 44.020
2 (2) 113.  IMRE Emil ROU ROU 45.538
3 (4) 57.  VIGANTS Endijs LAT-KSS LAT 45.874
4 (5) 103.  NIEŚCIER Karol POL POL 1:07.916   advanced
- (1) 149.  DENİZ Mukerrem TUR TUR PEN. impeding
RACE: 92    HEAT: 3    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 150.  YARDIMCI Fırat TUR TUR 43.752
2 (2) 26.  MARTINIC Ivan CRO CRO 44.189
3 (4) 102.  HYDZIK Sebastian POL-AZSO POL 45.735
4 (5) 56.  VELLA Márton HUN-MTK HUN 47.099
5 (3) 161.  NEMIRO Vladyslav UKR-KHV UKR NO TIME finished
RACE: 93    HEAT: 4    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (3) 170.  HANDEI Volodymyr UKR-KYIV UKR 44.782
2 (2) 59.  BAKEVICS Tomass LAT LAT 44.790
3 (4) 5.  WOLFGANG Matthias AUT AUT 45.132
4 (1) 162.  POKROVSKYI Dmytro UKR-KHV UKR 46.393
 
MEN  SEMI-FINAL  500 m
RACE: 102    HEAT: 1    GROUP: B    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (2) 102.  HYDZIK Sebastian POL-AZSO POL 45.082
2 (4) 161.  NEMIRO Vladyslav UKR-KHV UKR 45.195
3 (3) 57.  VIGANTS Endijs LAT-KSS LAT 45.314
4 (1) 5.  WOLFGANG Matthias AUT AUT 46.305
RACE: 103    HEAT: 2    GROUP: B    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 25.  KOLENC Martin CRO CRO 44.422
2 (3) 4.  RAINER Philemon AUT AUT 46.176
3 (2) 162.  POKROVSKYI Dmytro UKR-KHV UKR 46.280
4 (4) 56.  VELLA Márton HUN-MTK HUN NO TIME finished
RACE: 104    HEAT: 3    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 104.  WILCZYK Szymon POL POL 43.349
2 (2) 101.  FILIPOWICZ Adam POL-AZSO POL 43.490
3 (3) 26.  MARTINIC Ivan CRO CRO 43.777
4 (4) 59.  BAKEVICS Tomass LAT LAT 46.604
RACE: 105    HEAT: 4    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 150.  YARDIMCI Fırat TUR TUR 42.801
2 (2) 3.  ANDERMANN Dominic AUT AUT 43.186
3 (4) 113.  IMRE Emil ROU ROU 47.754
4 (3) 170.  HANDEI Volodymyr UKR-KYIV UKR NO TIME finished
- (5) 103.  NIEŚCIER Karol POL POL PEN. impeding
 
MEN  FINAL  500 m
RACE: 120    HEAT: 1    GROUP: D    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (3) 5.  WOLFGANG Matthias AUT AUT 46.005
2 (2) 162.  POKROVSKYI Dmytro UKR-KHV UKR 46.178
3 (1) 57.  VIGANTS Endijs LAT-KSS LAT 51.580
- (4) 56.  VELLA Márton HUN-MTK HUN PEN. no finish
RACE: 121    HEAT: 2    GROUP: C    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 25.  KOLENC Martin CRO CRO 43.599
2 (2) 102.  HYDZIK Sebastian POL-AZSO POL 45.170
3 (4) 4.  RAINER Philemon AUT AUT 46.201
- (3) 161.  NEMIRO Vladyslav UKR-KHV UKR PEN. impeding
RACE: 122    HEAT: 3    GROUP: B    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (4) 170.  HANDEI Volodymyr UKR-KYIV UKR 45.042
2 (2) 59.  BAKEVICS Tomass LAT LAT 45.178
3 (1) 26.  MARTINIC Ivan CRO CRO 45.373
4 (3) 113.  IMRE Emil ROU ROU 45.732
RACE: 123    HEAT: 4    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (3) 104.  WILCZYK Szymon POL POL 43.463
2 (4) 101.  FILIPOWICZ Adam POL-AZSO POL 43.533
3 (1) 150.  YARDIMCI Fırat TUR TUR 55.725
4 (2) 3.  ANDERMANN Dominic AUT AUT 1:10.444  
 
3. Distance 
MEN  HEATS  1000 m
RACE: 132    HEAT: 1    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (2) 149.  DENİZ Mukerrem TUR TUR 1:42.504  
2 (4) 102.  HYDZIK Sebastian POL-AZSO POL 1:42.641  
3 (1) 59.  BAKEVICS Tomass LAT LAT 1:42.674  
4 (3) 4.  RAINER Philemon AUT AUT 1:45.676  
RACE: 133    HEAT: 2    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (2) 101.  FILIPOWICZ Adam POL-AZSO POL 1:48.204  
2 (4) 5.  WOLFGANG Matthias AUT AUT 1:52.627  
3 (1) 26.  MARTINIC Ivan CRO CRO 1:55.219  
4 (3) 170.  HANDEI Volodymyr UKR-KYIV UKR NO TIME finished
RACE: 134    HEAT: 3    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (2) 104.  WILCZYK Szymon POL POL 1:40.706  
2 (3) 25.  KOLENC Martin CRO CRO 1:40.714  
3 (4) 113.  IMRE Emil ROU ROU 1:41.588  
4 (5) 162.  POKROVSKYI Dmytro UKR-KHV UKR 1:55.511  
5 (1) 56.  VELLA Márton HUN-MTK HUN 1:56.393  
RACE: 135    HEAT: 4    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (4) 150.  YARDIMCI Fırat TUR TUR 1:47.607  
2 (2) 3.  ANDERMANN Dominic AUT AUT 1:48.199  
3 (3) 57.  VIGANTS Endijs LAT-KSS LAT 1:49.742  
4 (5) 161.  NEMIRO Vladyslav UKR-KHV UKR 2:08.700  
5 (1) 103.  NIEŚCIER Karol POL POL 2:19.046  
 
MEN  SEMI-FINAL  1000 m
RACE: 137    HEAT: 1    GROUP: B    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (4) 103.  NIEŚCIER Karol POL POL 1:29.026  
2 (5) 170.  HANDEI Volodymyr UKR-KYIV UKR 1:29.728  
3 (3) 161.  NEMIRO Vladyslav UKR-KHV UKR 1:32.781  
4 (1) 26.  MARTINIC Ivan CRO CRO 1:35.420  
5 (2) 162.  POKROVSKYI Dmytro UKR-KHV UKR 1:35.660  
RACE: 138    HEAT: 2    GROUP: B    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (2) 59.  BAKEVICS Tomass LAT LAT 1:35.699  
2 (1) 113.  IMRE Emil ROU ROU 1:35.849  
3 (4) 57.  VIGANTS Endijs LAT-KSS LAT 1:36.458  
4 (3) 4.  RAINER Philemon AUT AUT 1:39.354  
5 (5) 56.  VELLA Márton HUN-MTK HUN 1:40.535  
RACE: 139    HEAT: 3    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (3) 150.  YARDIMCI Fırat TUR TUR 1:40.362  
2 (1) 25.  KOLENC Martin CRO CRO 1:41.077  
3 (4) 101.  FILIPOWICZ Adam POL-AZSO POL 1:41.089  
4 (2) 102.  HYDZIK Sebastian POL-AZSO POL 1:41.667  
RACE: 140    HEAT: 4    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 104.  WILCZYK Szymon POL POL 1:40.999  
2 (3) 3.  ANDERMANN Dominic AUT AUT 1:42.171  
3 (4) 5.  WOLFGANG Matthias AUT AUT 1:43.789  
- (2) 149.  DENİZ Mukerrem TUR TUR PEN. impeding
 
MEN  FINAL  1000 m
RACE: 248    HEAT: 1    GROUP: D    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 161.  NEMIRO Vladyslav UKR-KHV UKR 1:32.734  
2 (2) 26.  MARTINIC Ivan CRO CRO 1:32.822  
3 (5) 4.  RAINER Philemon AUT AUT 1:33.759  
4 (3) 162.  POKROVSKYI Dmytro UKR-KHV UKR 1:34.018  
5 (4) 57.  VIGANTS Endijs LAT-KSS LAT 1:34.029  
6 (6) 56.  VELLA Márton HUN-MTK HUN 1:34.899  
RACE: 249    HEAT: 2    GROUP: C    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 103.  NIEŚCIER Karol POL POL 1:29.769  
2 (3) 59.  BAKEVICS Tomass LAT LAT 1:32.636  
3 (4) 113.  IMRE Emil ROU ROU 1:33.074  
4 (2) 170.  HANDEI Volodymyr UKR-KYIV UKR NO TIME finished
RACE: 250    HEAT: 3    GROUP: B    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 101.  FILIPOWICZ Adam POL-AZSO POL 1:30.258  
2 (3) 5.  WOLFGANG Matthias AUT AUT 1:35.253  
3 (2) 102.  HYDZIK Sebastian POL-AZSO POL 1:36.105  
RACE: 251    HEAT: 4    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 150.  YARDIMCI Fırat TUR TUR 1:45.769  
2 (3) 25.  KOLENC Martin CRO CRO 1:46.323  
3 (4) 3.  ANDERMANN Dominic AUT AUT 1:46.324  
4 (2) 104.  WILCZYK Szymon POL POL 2:38.230  



Danubia 4 - Slovak Open 2017 , Spisska Nova Ves, SVK, 15.12. - 17.12.2017


Overall Classification


MEN
 
Rank No.  Name Member   Distances FP CDR
1. 150.  YARDIMCI Fırat TUR TUR 1. 3. 1. 81 5
2. 104.  WILCZYK Szymon POL POL 3. 1. 4. 55 8
3. 101.  FILIPOWICZ Adam POL-AZSO POL 11. 2. 5. 26 18
4. 25.  KOLENC Martin CRO CRO 6. 10. 2. 24 18
5. 3.  ANDERMANN Dominic AUT AUT 14. 4. 3. 21 21
6. 149.  DENİZ Mukerrem TUR TUR 2. 19. 8. 21 29
7. 59.  BAKEVICS Tomass LAT LAT 4. 6. 10. 11 20
8. 170.  HANDEI Volodymyr UKR-KYIV UKR 5. 5. 12. 10 22
9. 102.  HYDZIK Sebastian POL-AZSO POL 8. 11. 7. 3 26
10. 5.  WOLFGANG Matthias AUT AUT 12. 14. 6. 3 32
11. 103.  NIEŚCIER Karol POL POL 7. 9. 9. 2 25
12. 26.  MARTINIC Ivan CRO CRO 9. 7. 14. 2 30
13. 113.  IMRE Emil ROU ROU 10. 8. 11. 1 29
14. 4.  RAINER Philemon AUT AUT 13. 12. 15. 40
15. 161.  NEMIRO Vladyslav UKR-KHV UKR 17. 13. 13. 43
16. 162.  POKROVSKYI Dmytro UKR-KHV UKR 15. 15. 16. 46
17. 56.  VELLA Márton HUN-MTK HUN 16. 17. 18. 51
18. 57.  VIGANTS Endijs LAT-KSS LAT 19. 16. 17. 52