Biography for

Name:TAHTACI Davut
Country:TUR    TUR
Gender:Men
Age:19
Age-Category:Senior  
Home Town:
Club:OKY



Results of 28 Overall competition(s) are available.

Personal 3 Bests (from available competitions)


333 mJUNIOR C BOYS37.950Turkish National Championships, Kocaeli, TUR, 07.05. - 08.05.2011
333 mJUNIOR C BOYS38.340Turkish National Championships, Kocaeli, TUR, 07.05. - 08.05.2011
 
500 mJUNIOR B MEN44.004JUNIOR EUROPA CUP FINAL - BUDAPEST, HUN, 18.03. - 20.03.2016
500 mJUNIOR B MEN44.067JUNIOR EUROPA CUP FINAL - BUDAPEST, HUN, 18.03. - 20.03.2016
500 mJUNIOR A MEN44.078Danubia 5 - Pannonia Open 2017 , Budapest, HUN, 26.01. - 28.01.2018
 
777 mNOVICE A BOYS1:21.392Danubia Series 4, Slovak Open, Spisska, SVK, 16.12. - 18.12.2011
777 mNOVICE A BOYS1:22.613Danubia Series 3, Pannonia Open, Budapest, HUN, live, 25.11. - 27.11.2011
777 mNOVICE A BOYS1:22.917Danubia Series 3, Pannonia Open, Budapest, HUN, live, 25.11. - 27.11.2011
 
1000 mJUNIOR A MEN1:31.912Danubia 4 - Slovak Open 2017 , Spisska Nova Ves, SVK, 15.12. - 17.12.2017
1000 mJUNIOR B MEN1:33.793Danubia 1-Austrian Open & Styrian Open 2015, Graz, AUT, 25.09. - 27.09.2015
1000 mJUNIOR C BOYS1:33.893Danubia Series 1, Austrian Open, Vienna, AUT, 13.09. - 15.09.2013
 
1500 mMEN2:24.836Danubia 4-Slovak Open,SENIOR EUROPA CUP-2,Spisska N. VES,SVK, 19.12. - 21.12.2014
1500 mJUNIOR A MEN2:26.210Danubia 5 - Pannonia Open 2017 , Budapest, HUN, 26.01. - 28.01.2018
1500 mJUNIOR B MEN2:29.475Danubia 4, Slovak Open 2015, Spisska Nova Ves, SVK, 18.12. - 20.12.2015


Overall Classifications


7. PlaceJUNIOR A MENDanubia 5 - Pannonia Open 2017 , Budapest, HUN, 26.01. - 28.01.2018
8. PlaceJUNIOR A MENDanubia 4 - Slovak Open 2017 , Spisska Nova Ves, SVK, 15.12. - 17.12.2017
4. PlaceJUNIOR B MENJUNIOR EUROPA CUP FINAL - BUDAPEST, HUN, 18.03. - 20.03.2016
7. PlaceJUNIOR B MENDanubia 6, Latvian Open, Ventspils, LAT, 26.02. - 28.02.2016
4. PlaceJUNIOR B MENDanubia 4, Slovak Open 2015, Spisska Nova Ves, SVK, 18.12. - 20.12.2015
11. PlaceJUNIOR B MENDanubia 1-Austrian Open & Styrian Open 2015, Graz, AUT, 25.09. - 27.09.2015
15. PlaceMENDanubia 4-Slovak Open,SENIOR EUROPA CUP-2,Spisska N. VES,SVK, 19.12. - 21.12.2014
6. PlaceJUNIOR C BOYSJUNIOR Europa Cup Final, Sofia, BUL, 21.03. - 23.03.2014
10. PlaceJUNIOR C BOYSDanubia Series 6, Pannonian Open, Budapest, HUN, 21.02. - 23.02.2014
6. PlaceJUNIOR C BOYSDanubia Series 5, Latvian Open, Ventspils, LAT, 03.01. - 05.01.2014
10. PlaceJUNIOR C BOYSDanubia Series 3, Czech Open, Benatky n Jizerou, CZE, 22.11. - 24.11.2013
6. PlaceJUNIOR C BOYSDanubia Series 2, Sanok Open, Sanok, POL, 08.11. - 10.11.2013
2. PlaceJUNIOR C BOYSDanubia Series 1, Austrian Open, Vienna, AUT, 13.09. - 15.09.2013
3. PlaceJUNIOR B MENShort Track Federation Tesvik Cup, Erzurum, TUR, 24.11. - 25.11.2012
5. PlaceJUNIOR C BOYSDanubia Series 3, Czech Open, Benatky n Jizerou, CZE, 16.11. - 18.11.2012
14. PlaceJUNIOR C BOYSDanubia Series 2, Austrian Open, Vienna, AUT, 05.10. - 07.10.2012
4. PlaceDIVISION 2Turkish Championships 2012, Erzurum, TUR, 05.05. - 06.05.2012
2. PlaceDIVISION 2Short Track Federation Cup 3, Erzurum, TUR, 24.03. - 25.03.2012
9. PlaceNOVICE A BOYSDanubia Series 6 - Final, Czech Open, Benatky n Jizerou, CZE, Live, 09.03. - 11.03.2012
3. PlaceRELAY JUN.C-NOVICE A,B GIRLSShort Track Palandoken Cup, Erzurum, TUR, 24.12. - 25.12.2011
15. PlaceNOVICE A BOYSDanubia Series 4, Slovak Open, Spisska, SVK, 16.12. - 18.12.2011
11. PlaceNOVICE A BOYSDanubia Series 3, Pannonia Open, Budapest, HUN, live, 25.11. - 27.11.2011
1. PlaceNOVICE A BOYSShort Track Federation Cup 2, Kocaeli, TUR, 19.11. - 20.11.2011
1. PlaceNOVICE A BOYSShort Track Federation Cup 1, Erzurum, TUR, 24.09. - 25.09.2011
1. PlaceJUNIOR C BOYSTurkish National Championships, Kocaeli, TUR, 07.05. - 08.05.2011
21. PlaceNOVICE A BOYSSlovak Open, Danubia Series, Spisska Nova Ves, SVK, 17.12. - 19.12.2010
6. PlaceCLASS B MEN1. International Short Track Competition, Palandoken, TUR, Live, 31.07. - 01.08.2010


Distance Classifications


4. PlaceJUNIOR A MEN1500 mDanubia 5 - Pannonia Open 2017 , Budapest, HUN, 26.01. - 28.01.2018
8. PlaceJUNIOR A MEN500 mDanubia 5 - Pannonia Open 2017 , Budapest, HUN, 26.01. - 28.01.2018
6. PlaceJUNIOR A MEN1000 mDanubia 5 - Pannonia Open 2017 , Budapest, HUN, 26.01. - 28.01.2018
3. PlaceRELAY MEN3000 mDanubia 5 - Pannonia Open 2017 , Budapest, HUN, 26.01. - 28.01.2018
 
14. PlaceJUNIOR A MEN1500 mDanubia 4 - Slovak Open 2017 , Spisska Nova Ves, SVK, 15.12. - 17.12.2017
10. PlaceJUNIOR A MEN500 mDanubia 4 - Slovak Open 2017 , Spisska Nova Ves, SVK, 15.12. - 17.12.2017
6. PlaceJUNIOR A MEN1000 mDanubia 4 - Slovak Open 2017 , Spisska Nova Ves, SVK, 15.12. - 17.12.2017
8. PlaceRELAY MEN3000 mDanubia 4 - Slovak Open 2017 , Spisska Nova Ves, SVK, 15.12. - 17.12.2017
 
3. PlaceJUNIOR B MEN1500 mJUNIOR EUROPA CUP FINAL - BUDAPEST, HUN, 18.03. - 20.03.2016
3. PlaceJUNIOR B MEN500 mJUNIOR EUROPA CUP FINAL - BUDAPEST, HUN, 18.03. - 20.03.2016
10. PlaceJUNIOR B MEN1000 mJUNIOR EUROPA CUP FINAL - BUDAPEST, HUN, 18.03. - 20.03.2016
32. PlaceRELAY A-B-C MEN3000 mJUNIOR EUROPA CUP FINAL - BUDAPEST, HUN, 18.03. - 20.03.2016
 
6. PlaceJUNIOR B MEN1500 mDanubia 6, Latvian Open, Ventspils, LAT, 26.02. - 28.02.2016
3. PlaceJUNIOR B MEN1000 mDanubia 6, Latvian Open, Ventspils, LAT, 26.02. - 28.02.2016
27. PlaceRELAY MEN3000 mDanubia 6, Latvian Open, Ventspils, LAT, 26.02. - 28.02.2016
 
2. PlaceJUNIOR B MEN1500 mDanubia 4, Slovak Open 2015, Spisska Nova Ves, SVK, 18.12. - 20.12.2015
5. PlaceJUNIOR B MEN1000 mDanubia 4, Slovak Open 2015, Spisska Nova Ves, SVK, 18.12. - 20.12.2015
9. PlaceRELAY A-B-C MEN3000 mDanubia 4, Slovak Open 2015, Spisska Nova Ves, SVK, 18.12. - 20.12.2015
 
11. PlaceJUNIOR B MEN1500 mDanubia 1-Austrian Open & Styrian Open 2015, Graz, AUT, 25.09. - 27.09.2015
9. PlaceJUNIOR B MEN500 mDanubia 1-Austrian Open & Styrian Open 2015, Graz, AUT, 25.09. - 27.09.2015
10. PlaceJUNIOR B MEN1000 mDanubia 1-Austrian Open & Styrian Open 2015, Graz, AUT, 25.09. - 27.09.2015
 
11. PlaceMEN1500 mDanubia 4-Slovak Open,SENIOR EUROPA CUP-2,Spisska N. VES,SVK, 19.12. - 21.12.2014
16. PlaceMEN500 mDanubia 4-Slovak Open,SENIOR EUROPA CUP-2,Spisska N. VES,SVK, 19.12. - 21.12.2014
18. PlaceMEN1000 mDanubia 4-Slovak Open,SENIOR EUROPA CUP-2,Spisska N. VES,SVK, 19.12. - 21.12.2014
 
11. PlaceJUNIOR C BOYS1500 mJUNIOR Europa Cup Final, Sofia, BUL, 21.03. - 23.03.2014
2. PlaceJUNIOR C BOYS500 mJUNIOR Europa Cup Final, Sofia, BUL, 21.03. - 23.03.2014
15. PlaceJUNIOR C BOYS1000 mJUNIOR Europa Cup Final, Sofia, BUL, 21.03. - 23.03.2014
 
7. PlaceJUNIOR C BOYS1500 mDanubia Series 6, Pannonian Open, Budapest, HUN, 21.02. - 23.02.2014
10. PlaceJUNIOR C BOYS500 mDanubia Series 6, Pannonian Open, Budapest, HUN, 21.02. - 23.02.2014
12. PlaceJUNIOR C BOYS1000 mDanubia Series 6, Pannonian Open, Budapest, HUN, 21.02. - 23.02.2014
35. PlaceRELAY SA-B-C MEN3000 mDanubia Series 6, Pannonian Open, Budapest, HUN, 21.02. - 23.02.2014
 
6. PlaceJUNIOR C BOYS1500 mDanubia Series 5, Latvian Open, Ventspils, LAT, 03.01. - 05.01.2014
6. PlaceJUNIOR C BOYS500 mDanubia Series 5, Latvian Open, Ventspils, LAT, 03.01. - 05.01.2014
3. PlaceJUNIOR C BOYS1000 mDanubia Series 5, Latvian Open, Ventspils, LAT, 03.01. - 05.01.2014
5. PlaceRELAY JUNIOR C BOYS2000 mDanubia Series 5, Latvian Open, Ventspils, LAT, 03.01. - 05.01.2014
 
10. PlaceJUNIOR C BOYS1500 mDanubia Series 3, Czech Open, Benatky n Jizerou, CZE, 22.11. - 24.11.2013
9. PlaceJUNIOR C BOYS500 mDanubia Series 3, Czech Open, Benatky n Jizerou, CZE, 22.11. - 24.11.2013
12. PlaceJUNIOR C BOYS1000 mDanubia Series 3, Czech Open, Benatky n Jizerou, CZE, 22.11. - 24.11.2013
 
3. PlaceJUNIOR C BOYS1500 mDanubia Series 2, Sanok Open, Sanok, POL, 08.11. - 10.11.2013
3. PlaceJUNIOR C BOYS500 mDanubia Series 2, Sanok Open, Sanok, POL, 08.11. - 10.11.2013
8. PlaceJUNIOR C BOYS1000 mDanubia Series 2, Sanok Open, Sanok, POL, 08.11. - 10.11.2013
 
3. PlaceJUNIOR C BOYS1500 mDanubia Series 1, Austrian Open, Vienna, AUT, 13.09. - 15.09.2013
3. PlaceJUNIOR C BOYS500 mDanubia Series 1, Austrian Open, Vienna, AUT, 13.09. - 15.09.2013
1. PlaceJUNIOR C BOYS1000 mDanubia Series 1, Austrian Open, Vienna, AUT, 13.09. - 15.09.2013
40. PlaceRELAY MEN3000 mDanubia Series 1, Austrian Open, Vienna, AUT, 13.09. - 15.09.2013
 
2. PlaceJUNIOR B MEN1500 mShort Track Federation Tesvik Cup, Erzurum, TUR, 24.11. - 25.11.2012
2. PlaceJUNIOR B MEN1000 mShort Track Federation Tesvik Cup, Erzurum, TUR, 24.11. - 25.11.2012
 
6. PlaceJUNIOR C BOYS1500 mDanubia Series 3, Czech Open, Benatky n Jizerou, CZE, 16.11. - 18.11.2012
4. PlaceJUNIOR C BOYS500 mDanubia Series 3, Czech Open, Benatky n Jizerou, CZE, 16.11. - 18.11.2012
9. PlaceJUNIOR C BOYS1000 mDanubia Series 3, Czech Open, Benatky n Jizerou, CZE, 16.11. - 18.11.2012
 
10. PlaceJUNIOR C BOYS1500 mDanubia Series 2, Austrian Open, Vienna, AUT, 05.10. - 07.10.2012
12. PlaceJUNIOR C BOYS500 mDanubia Series 2, Austrian Open, Vienna, AUT, 05.10. - 07.10.2012
16. PlaceJUNIOR C BOYS1000 mDanubia Series 2, Austrian Open, Vienna, AUT, 05.10. - 07.10.2012
18. PlaceRELAY C-D BOYS3000 mDanubia Series 2, Austrian Open, Vienna, AUT, 05.10. - 07.10.2012
 
4. PlaceDIVISION 2500 mTurkish Championships 2012, Erzurum, TUR, 05.05. - 06.05.2012
2. PlaceDIVISION 21000 mTurkish Championships 2012, Erzurum, TUR, 05.05. - 06.05.2012
 
2. PlaceDIVISION 21500 mShort Track Federation Cup 3, Erzurum, TUR, 24.03. - 25.03.2012
2. PlaceDIVISION 2500 mShort Track Federation Cup 3, Erzurum, TUR, 24.03. - 25.03.2012
2. PlaceDIVISION 21000 mShort Track Federation Cup 3, Erzurum, TUR, 24.03. - 25.03.2012
 
10. PlaceNOVICE A BOYS1000 mDanubia Series 6 - Final, Czech Open, Benatky n Jizerou, CZE, Live, 09.03. - 11.03.2012
11. PlaceNOVICE A BOYS500 mDanubia Series 6 - Final, Czech Open, Benatky n Jizerou, CZE, Live, 09.03. - 11.03.2012
10. PlaceNOVICE A BOYS777 mDanubia Series 6 - Final, Czech Open, Benatky n Jizerou, CZE, Live, 09.03. - 11.03.2012
 
3. PlaceRELAY JUN.C-NOVICE A,B GIRLS1500 mShort Track Palandoken Cup, Erzurum, TUR, 24.12. - 25.12.2011
4. PlaceRELAY JUN.C-NOVICE A,B GIRLS500 mShort Track Palandoken Cup, Erzurum, TUR, 24.12. - 25.12.2011
3. PlaceRELAY JUN.C-NOVICE A,B GIRLS1000 mShort Track Palandoken Cup, Erzurum, TUR, 24.12. - 25.12.2011
 
19. PlaceNOVICE A BOYS1000 mDanubia Series 4, Slovak Open, Spisska, SVK, 16.12. - 18.12.2011
11. PlaceNOVICE A BOYS500 mDanubia Series 4, Slovak Open, Spisska, SVK, 16.12. - 18.12.2011
12. PlaceNOVICE A BOYS777 mDanubia Series 4, Slovak Open, Spisska, SVK, 16.12. - 18.12.2011
14. PlaceRELAY NA-NB BOYS2000 mDanubia Series 4, Slovak Open, Spisska, SVK, 16.12. - 18.12.2011
 
9. PlaceNOVICE A BOYS1000 mDanubia Series 3, Pannonia Open, Budapest, HUN, live, 25.11. - 27.11.2011
9. PlaceNOVICE A BOYS500 mDanubia Series 3, Pannonia Open, Budapest, HUN, live, 25.11. - 27.11.2011
7. PlaceNOVICE A BOYS777 mDanubia Series 3, Pannonia Open, Budapest, HUN, live, 25.11. - 27.11.2011
20. PlaceRELAY JUN.C-NOVICE A,B BOYS2000 mDanubia Series 3, Pannonia Open, Budapest, HUN, live, 25.11. - 27.11.2011
 
1. PlaceNOVICE A BOYS1000 mShort Track Federation Cup 2, Kocaeli, TUR, 19.11. - 20.11.2011
1. PlaceNOVICE A BOYS500 mShort Track Federation Cup 2, Kocaeli, TUR, 19.11. - 20.11.2011
1. PlaceNOVICE A BOYS777 mShort Track Federation Cup 2, Kocaeli, TUR, 19.11. - 20.11.2011
 
1. PlaceNOVICE A BOYS1000 mShort Track Federation Cup 1, Erzurum, TUR, 24.09. - 25.09.2011
1. PlaceNOVICE A BOYS500 mShort Track Federation Cup 1, Erzurum, TUR, 24.09. - 25.09.2011
4. PlaceNOVICE A BOYS777 mShort Track Federation Cup 1, Erzurum, TUR, 24.09. - 25.09.2011
 
1. PlaceJUNIOR C BOYS777 mTurkish National Championships, Kocaeli, TUR, 07.05. - 08.05.2011
1. PlaceJUNIOR C BOYS333 mTurkish National Championships, Kocaeli, TUR, 07.05. - 08.05.2011
5. PlaceJUNIOR C BOYS500 mTurkish National Championships, Kocaeli, TUR, 07.05. - 08.05.2011
 
23. PlaceNOVICE A BOYS1000 mSlovak Open, Danubia Series, Spisska Nova Ves, SVK, 17.12. - 19.12.2010
20. PlaceNOVICE A BOYS500 mSlovak Open, Danubia Series, Spisska Nova Ves, SVK, 17.12. - 19.12.2010
19. PlaceNOVICE A BOYS777 mSlovak Open, Danubia Series, Spisska Nova Ves, SVK, 17.12. - 19.12.2010
 
6. PlaceCLASS B MEN500 m1. International Short Track Competition, Palandoken, TUR, Live, 31.07. - 01.08.2010
7. PlaceCLASS B MEN1000 m1. International Short Track Competition, Palandoken, TUR, Live, 31.07. - 01.08.2010