Danubia 3 - Sofia Open 2016, Sofia, BUL, 25.11. - 27.11.2016


Heat Results

 
1. Distance 
JUNIOR D BOYS  HEATS  1000 m
RACE: 29    HEAT: 1    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (5) 16.  KALCHEV Lubomir BUL-ICP BUL 1:47.027  
2 (6) 101.  NIEWIŃSKI Michał POL POL 1:48.537  
3 (4) 3.  WOLF Tobias AUT AUT 1:57.237  
4 (3) 140.  ÇAKIROĞLU MUHAMMET ÇAĞRI TUR TUR 1:57.893  
5 (1) 79.  KRAUSZ Ármin HUN-MTK HUN 2:00.592  
- (2) 14.  BEKYAROV Dimitar BUL-ICP BUL PEN. no finish
RACE: 30    HEAT: 2    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (2) 80.  SZARVASI Péter HUN-MTK HUN 1:51.664  
2 (5) 116.  FENUS Jakub SVK-SKMA SVK 1:54.666  
3 (3) 85.  SZILÁGYI Ábel HUN-TKKSE HUN 1:55.176  
4 (1) 2.  RAUCHENBERGER Michael AUT AUT 2:02.388  
5 (6) 34.  GEORGIEV Vasil BUL-SCIS BUL 2:06.450  
6 (4) 15.  CHOBANOV Alexander BUL-ICP BUL 2:09.132  
RACE: 31    HEAT: 3    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (3) 91.  STERNMANIS Maris Janis LAT-KSS LAT 1:50.768  
2 (1) 147.  KHOKHELKO Tymofii UKR-KIEV UKR 1:50.886  
3 (4) 17.  NEDYALKOV Ivaylo BUL-ICP BUL 1:57.077  
4 (6) 117.  GINA Bartolomej SVK-SKMA SVK 1:59.004  
5 (2) 112.  SAFKO Jakub SVK-ELBA SVK 1:59.372  
6 (5) 50.  KOVAČIĆ Jan CRO CRO 2:04.421  
 
JUNIOR D BOYS  FINAL  1000 m
RACE: 40    HEAT: 1    GROUP: C    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (5) 15.  CHOBANOV Alexander BUL-ICP BUL 1:55.530  
2 (2) 79.  KRAUSZ Ármin HUN-MTK HUN 2:00.707  
3 (3) 50.  KOVAČIĆ Jan CRO CRO 2:06.848  
4 (4) 34.  GEORGIEV Vasil BUL-SCIS BUL 2:06.917  
5 (1) 112.  SAFKO Jakub SVK-ELBA SVK NO TIME
RACE: 41    HEAT: 2    GROUP: B    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 85.  SZILÁGYI Ábel HUN-TKKSE HUN 1:53.768  
2 (3) 3.  WOLF Tobias AUT AUT 1:53.840  
3 (2) 17.  NEDYALKOV Ivaylo BUL-ICP BUL 1:56.997  
4 (4) 140.  ÇAKIROĞLU MUHAMMET ÇAĞRI TUR TUR 2:02.670  
5 (5) 117.  GINA Bartolomej SVK-SKMA SVK 2:06.507  
6 (6) 2.  RAUCHENBERGER Michael AUT AUT 2:09.783  
RACE: 42    HEAT: 3    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 16.  KALCHEV Lubomir BUL-ICP BUL 1:43.321  
2 (5) 80.  SZARVASI Péter HUN-MTK HUN 1:49.470  
3 (2) 101.  NIEWIŃSKI Michał POL POL 1:55.969  
4 (6) 116.  FENUS Jakub SVK-SKMA SVK 1:57.926  
- (3) 91.  STERNMANIS Maris Janis LAT-KSS LAT PEN. impeding
- (4) 147.  KHOKHELKO Tymofii UKR-KIEV UKR PEN. impeding
 
2. Distance 
JUNIOR D BOYS  HEATS  500 m
RACE: 102    HEAT: 1    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (2) 101.  NIEWIŃSKI Michał POL POL 51.388
2 (3) 79.  KRAUSZ Ármin HUN-MTK HUN 56.037
3 (5) 117.  GINA Bartolomej SVK-SKMA SVK 58.033
4 (4) 147.  KHOKHELKO Tymofii UKR-KIEV UKR 1:06.305  
- (1) 14.  BEKYAROV Dimitar BUL-ICP BUL PEN. no finish
RACE: 103    HEAT: 2    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (2) 80.  SZARVASI Péter HUN-MTK HUN 54.040
2 (3) 17.  NEDYALKOV Ivaylo BUL-ICP BUL 56.246
3 (1) 50.  KOVAČIĆ Jan CRO CRO 1:01.144  
4 (4) 85.  SZILÁGYI Ábel HUN-TKKSE HUN 1:05.706  
RACE: 104    HEAT: 3    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 91.  STERNMANIS Maris Janis LAT-KSS LAT 52.404
2 (4) 15.  CHOBANOV Alexander BUL-ICP BUL 53.457
3 (2) 116.  FENUS Jakub SVK-SKMA SVK 54.756
4 (3) 2.  RAUCHENBERGER Michael AUT AUT 57.025
RACE: 105    HEAT: 4    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (5) 16.  KALCHEV Lubomir BUL-ICP BUL 47.037
2 (1) 3.  WOLF Tobias AUT AUT 55.233
3 (3) 140.  ÇAKIROĞLU MUHAMMET ÇAĞRI TUR TUR 55.642
4 (2) 112.  SAFKO Jakub SVK-ELBA SVK 57.886
5 (4) 34.  GEORGIEV Vasil BUL-SCIS BUL 1:00.684  
 
JUNIOR D BOYS  SEMI-FINAL  500 m
RACE: 121    HEAT: 1    GROUP: B    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (4) 147.  KHOKHELKO Tymofii UKR-KIEV UKR 54.094
2 (1) 140.  ÇAKIROĞLU MUHAMMET ÇAĞRI TUR TUR 54.798
3 (3) 50.  KOVAČIĆ Jan CRO CRO 1:01.907  
4 (2) 2.  RAUCHENBERGER Michael AUT AUT 1:13.964  
RACE: 122    HEAT: 2    GROUP: B    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 116.  FENUS Jakub SVK-SKMA SVK 56.209
2 (5) 85.  SZILÁGYI Ábel HUN-TKKSE HUN 56.866
3 (2) 112.  SAFKO Jakub SVK-ELBA SVK 58.918
4 (3) 117.  GINA Bartolomej SVK-SKMA SVK 1:11.891  
5 (4) 34.  GEORGIEV Vasil BUL-SCIS BUL 1:12.791  
RACE: 123    HEAT: 3    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 101.  NIEWIŃSKI Michał POL POL 50.957
2 (2) 15.  CHOBANOV Alexander BUL-ICP BUL 52.858
3 (3) 80.  SZARVASI Péter HUN-MTK HUN 54.261
4 (4) 17.  NEDYALKOV Ivaylo BUL-ICP BUL 54.478
RACE: 124    HEAT: 4    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 16.  KALCHEV Lubomir BUL-ICP BUL 47.331
2 (2) 91.  STERNMANIS Maris Janis LAT-KSS LAT 52.848
3 (3) 3.  WOLF Tobias AUT AUT 55.240
4 (4) 79.  KRAUSZ Ármin HUN-MTK HUN 55.603
 
JUNIOR D BOYS  FINAL  500 m
RACE: 135    HEAT: 1    GROUP: D    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (3) 117.  GINA Bartolomej SVK-SKMA SVK 58.249
2 (2) 50.  KOVAČIĆ Jan CRO CRO 59.785
3 (4) 34.  GEORGIEV Vasil BUL-SCIS BUL 1:00.381  
4 (5) 2.  RAUCHENBERGER Michael AUT AUT 1:06.292  
5 (1) 112.  SAFKO Jakub SVK-ELBA SVK 1:08.862  
RACE: 136    HEAT: 2    GROUP: C    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 147.  KHOKHELKO Tymofii UKR-KIEV UKR 54.257
2 (3) 116.  FENUS Jakub SVK-SKMA SVK 55.522
3 (2) 140.  ÇAKIROĞLU MUHAMMET ÇAĞRI TUR TUR 55.763
4 (4) 85.  SZILÁGYI Ábel HUN-TKKSE HUN 1:08.379  
RACE: 137    HEAT: 3    GROUP: B    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (3) 3.  WOLF Tobias AUT AUT 54.244
2 (1) 80.  SZARVASI Péter HUN-MTK HUN 54.477
3 (2) 17.  NEDYALKOV Ivaylo BUL-ICP BUL 55.660
4 (4) 79.  KRAUSZ Ármin HUN-MTK HUN 55.837
RACE: 138    HEAT: 4    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 16.  KALCHEV Lubomir BUL-ICP BUL 47.150
2 (2) 101.  NIEWIŃSKI Michał POL POL 50.193
3 (3) 91.  STERNMANIS Maris Janis LAT-KSS LAT 52.527
4 (4) 15.  CHOBANOV Alexander BUL-ICP BUL 53.772
 
3. Distance 
JUNIOR D BOYS  HEATS  777 m
RACE: 167    HEAT: 1    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (3) 16.  KALCHEV Lubomir BUL-ICP BUL 1:17.991  
2 (5) 116.  FENUS Jakub SVK-SKMA SVK 1:28.032  
3 (4) 79.  KRAUSZ Ármin HUN-MTK HUN 1:28.220  
4 (6) 3.  WOLF Tobias AUT AUT 1:28.588  
5 (1) 50.  KOVAČIĆ Jan CRO CRO 1:37.759  
- (2) 14.  BEKYAROV Dimitar BUL-ICP BUL PEN. no start
RACE: 168    HEAT: 2    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (2) 80.  SZARVASI Péter HUN-MTK HUN 1:25.608  
2 (6) 91.  STERNMANIS Maris Janis LAT-KSS LAT 1:26.478  
3 (1) 85.  SZILÁGYI Ábel HUN-TKKSE HUN 1:27.512  
4 (3) 17.  NEDYALKOV Ivaylo BUL-ICP BUL 1:29.020  
5 (5) 2.  RAUCHENBERGER Michael AUT AUT 1:33.594  
6 (4) 34.  GEORGIEV Vasil BUL-SCIS BUL 1:36.777  
RACE: 169    HEAT: 3    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (4) 101.  NIEWIŃSKI Michał POL POL 1:21.856  
2 (2) 147.  KHOKHELKO Tymofii UKR-KIEV UKR 1:25.659  
3 (5) 15.  CHOBANOV Alexander BUL-ICP BUL 1:25.922  
4 (6) 112.  SAFKO Jakub SVK-ELBA SVK 1:31.317  
5 (3) 117.  GINA Bartolomej SVK-SKMA SVK NO TIME
- (1) 140.  ÇAKIROĞLU MUHAMMET ÇAĞRI TUR TUR PEN. 2 false starts
 
JUNIOR D BOYS  FINAL  777 m
RACE: 208    HEAT: 1    GROUP: C    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 2.  RAUCHENBERGER Michael AUT AUT 1:33.060  
2 (4) 117.  GINA Bartolomej SVK-SKMA SVK 1:33.762  
3 (2) 34.  GEORGIEV Vasil BUL-SCIS BUL 1:34.930  
4 (3) 50.  KOVAČIĆ Jan CRO CRO 1:35.235  
RACE: 209    HEAT: 2    GROUP: B    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 15.  CHOBANOV Alexander BUL-ICP BUL 1:25.957  
2 (2) 85.  SZILÁGYI Ábel HUN-TKKSE HUN 1:27.084  
3 (5) 17.  NEDYALKOV Ivaylo BUL-ICP BUL 1:27.200  
4 (4) 3.  WOLF Tobias AUT AUT 1:28.005  
5 (3) 79.  KRAUSZ Ármin HUN-MTK HUN 1:29.735  
6 (6) 112.  SAFKO Jakub SVK-ELBA SVK 1:40.476  
RACE: 210    HEAT: 3    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 16.  KALCHEV Lubomir BUL-ICP BUL 1:17.536  
2 (2) 101.  NIEWIŃSKI Michał POL POL 1:19.140  
3 (5) 91.  STERNMANIS Maris Janis LAT-KSS LAT 1:23.282  
4 (3) 80.  SZARVASI Péter HUN-MTK HUN 1:24.436  
5 (4) 147.  KHOKHELKO Tymofii UKR-KIEV UKR 1:24.843  
6 (6) 116.  FENUS Jakub SVK-SKMA SVK 1:31.667  



Danubia 3 - Sofia Open 2016, Sofia, BUL, 25.11. - 27.11.2016


Overall Classification


JUNIOR D BOYS
 
Rank No.  Name Member   Distances FP CDR
1. 16.  KALCHEV Lubomir BUL-ICP BUL 1. 1. 1. 102 3
2. 101.  NIEWIŃSKI Michał POL POL 3. 2. 2. 55 7
3. 80.  SZARVASI Péter HUN-MTK HUN 2. 6. 4. 29 12
4. 91.  STERNMANIS Maris Janis LAT-KSS LAT 5. 3. 3. 26 11
5. 116.  FENUS Jakub SVK-SKMA SVK 4. 10. 6. 11 20
6. 15.  CHOBANOV Alexander BUL-ICP BUL 13. 4. 7. 8 24
7. 147.  KHOKHELKO Tymofii UKR-KIEV UKR 6. 9. 5. 5 20
8. 3.  WOLF Tobias AUT AUT 8. 5. 10. 23
9. 17.  NEDYALKOV Ivaylo BUL-ICP BUL 9. 7. 9. 25
10. 85.  SZILÁGYI Ábel HUN-TKKSE HUN 7. 12. 8. 27
11. 79.  KRAUSZ Ármin HUN-MTK HUN 14. 8. 11. 33
12. 117.  GINA Bartolomej SVK-SKMA SVK 11. 13. 14. 38
13. 140.  ÇAKIROĞLU MUHAMMET ÇAĞRI TUR TUR 10. 11. 19. 40
14. 2.  RAUCHENBERGER Michael AUT AUT 12. 16. 13. 41
15. 50.  KOVAČIĆ Jan CRO CRO 15. 14. 16. 45
16. 112.  SAFKO Jakub SVK-ELBA SVK 17. 17. 12. 46
17. 34.  GEORGIEV Vasil BUL-SCIS BUL 16. 15. 15. 46
14.  BEKYAROV Dimitar BUL-ICP BUL