Danubia 3 - Sofia Open 2016, Sofia, BUL, 25.11. - 27.11.2016


Heat Results

 
1. Distance 
MEN  HEATS  1500 m
RACE: 7    HEAT: 1    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (3) 108.  SZÁSZ Attila ROU ROU 2:29.695  
2 (4) 82.  VAJDA Balázs HUN-MTK HUN 2:32.234  
3 (1) 89.  D'SILVA Ashwin Calen IND IND 2:52.875  
4 (6) 4.  ANDERMANN Dominic AUT AUT 2:59.633   advanced
5 (2) 44.  GEORGIEV Dimitar BUL-SKKHL BUL NO TIME
- (5) 148.  HANDEI Oleh UKR-KIEV UKR PEN. impeding
RACE: 8    HEAT: 2    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (4) 149.  HANDEI Volodymyr UKR-KIEV UKR 2:50.221  
2 (3) 6.  WOLFGANG Matthias AUT AUT 2:50.632  
3 (1) 81.  SIRÁLY Farkas HUN-MTK HUN 2:51.662  
4 (5) 93.  BEIKMANIS Normans LAT LAT 2:52.182  
5 (2) 142.  ÖZDEN Fatih TUR TUR 2:53.882  
6 (6) 52.  POSAVEC Jan CRO CRO 3:04.969  
RACE: 9    HEAT: 3    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (7) 51.  MARTINIC Ivan CRO CRO 2:45.434  
2 (2) 107.  IMRE Emil ROU ROU 2:45.498  
3 (4) 111.  MOJSILOVIC Ivan SRB SRB 2:45.592  
4 (1) 83.  VELLA Márton HUN-MTK HUN 2:46.178  
5 (6) 141.  EREN Muhammed TUR TUR 2:50.392  
6 (3) 90.  TAPKIR Sumit S. IND IND 3:03.231  
- (5) 5.  LIU Heinrich AUT AUT PEN. kicking out
 
MEN  FINAL  1500 m
RACE: 16    HEAT: 1    GROUP: C    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (2) 142.  ÖZDEN Fatih TUR TUR 2:29.392  
2 (1) 141.  EREN Muhammed TUR TUR 2:32.443  
3 (5) 52.  POSAVEC Jan CRO CRO 2:36.993  
4 (4) 90.  TAPKIR Sumit S. IND IND 2:46.688  
- (3) 44.  GEORGIEV Dimitar BUL-SKKHL BUL PEN. no start
RACE: 17    HEAT: 2    GROUP: B    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (3) 81.  SIRÁLY Farkas HUN-MTK HUN 2:34.196  
2 (1) 111.  MOJSILOVIC Ivan SRB SRB 2:34.641  
3 (4) 93.  BEIKMANIS Normans LAT LAT 2:35.400  
4 (2) 83.  VELLA Márton HUN-MTK HUN 2:35.827  
5 (5) 89.  D'SILVA Ashwin Calen IND IND 2:46.288  
RACE: 18    HEAT: 3    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 108.  SZÁSZ Attila ROU ROU 2:38.057  
2 (5) 149.  HANDEI Volodymyr UKR-KIEV UKR 2:38.465  
3 (7) 4.  ANDERMANN Dominic AUT AUT 2:38.539  
4 (6) 6.  WOLFGANG Matthias AUT AUT 2:38.929  
5 (4) 107.  IMRE Emil ROU ROU 2:39.020  
6 (2) 82.  VAJDA Balázs HUN-MTK HUN 2:39.245  
7 (3) 51.  MARTINIC Ivan CRO CRO 2:46.415  
 
2. Distance 
MEN  HEATS  500 m
RACE: 74    HEAT: 1    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 81.  SIRÁLY Farkas HUN-MTK HUN 46.287
2 (5) 108.  SZÁSZ Attila ROU ROU 46.294
3 (3) 111.  MOJSILOVIC Ivan SRB SRB 46.764
4 (4) 5.  LIU Heinrich AUT AUT 48.692
5 (2) 52.  POSAVEC Jan CRO CRO NO TIME
RACE: 75    HEAT: 2    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (4) 149.  HANDEI Volodymyr UKR-KIEV UKR 43.945
2 (1) 51.  MARTINIC Ivan CRO CRO 44.084
3 (2) 93.  BEIKMANIS Normans LAT LAT 45.302
4 (3) 90.  TAPKIR Sumit S. IND IND 52.163
RACE: 76    HEAT: 3    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (2) 148.  HANDEI Oleh UKR-KIEV UKR 44.222
2 (3) 4.  ANDERMANN Dominic AUT AUT 44.650
3 (1) 89.  D'SILVA Ashwin Calen IND IND 49.076
4 (4) 141.  EREN Muhammed TUR TUR 49.165
5 (5) 82.  VAJDA Balázs HUN-MTK HUN NO TIME
RACE: 77    HEAT: 4    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (3) 107.  IMRE Emil ROU ROU 45.395
2 (4) 6.  WOLFGANG Matthias AUT AUT 45.968
3 (2) 142.  ÖZDEN Fatih TUR TUR 47.307
4 (1) 83.  VELLA Márton HUN-MTK HUN NO TIME
 
MEN  SEMI-FINAL  500 m
RACE: 86    HEAT: 1    GROUP: B    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 93.  BEIKMANIS Normans LAT LAT 45.984
2 (2) 142.  ÖZDEN Fatih TUR TUR 46.732
3 (3) 141.  EREN Muhammed TUR TUR 49.133
4 (5) 52.  POSAVEC Jan CRO CRO 51.560
5 (4) 90.  TAPKIR Sumit S. IND IND 51.897
RACE: 87    HEAT: 2    GROUP: B    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (5) 82.  VAJDA Balázs HUN-MTK HUN 46.591
2 (1) 111.  MOJSILOVIC Ivan SRB SRB 46.595
3 (4) 83.  VELLA Márton HUN-MTK HUN 46.761
4 (2) 5.  LIU Heinrich AUT AUT 47.739
5 (3) 89.  D'SILVA Ashwin Calen IND IND 50.078
RACE: 88    HEAT: 3    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 149.  HANDEI Volodymyr UKR-KIEV UKR 44.202
2 (2) 51.  MARTINIC Ivan CRO CRO 44.381
3 (3) 4.  ANDERMANN Dominic AUT AUT 44.481
4 (4) 81.  SIRÁLY Farkas HUN-MTK HUN 45.905
RACE: 89    HEAT: 4    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (2) 107.  IMRE Emil ROU ROU 46.889
2 (3) 6.  WOLFGANG Matthias AUT AUT 47.079
- (1) 148.  HANDEI Oleh UKR-KIEV UKR PEN. 2 false starts
- (4) 108.  SZÁSZ Attila ROU ROU PEN. impeding
 
MEN  FINAL  500 m
RACE: 94    HEAT: 1    GROUP: D    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (2) 5.  LIU Heinrich AUT AUT 47.595
2 (1) 83.  VELLA Márton HUN-MTK HUN 47.691
3 (3) 141.  EREN Muhammed TUR TUR 48.713
4 (4) 89.  D'SILVA Ashwin Calen IND IND 49.232
5 (5) 52.  POSAVEC Jan CRO CRO 50.054
6 (6) 90.  TAPKIR Sumit S. IND IND 52.476
RACE: 95    HEAT: 2    GROUP: C    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (2) 82.  VAJDA Balázs HUN-MTK HUN 44.926
2 (1) 93.  BEIKMANIS Normans LAT LAT 44.948
3 (3) 111.  MOJSILOVIC Ivan SRB SRB 46.109
4 (4) 142.  ÖZDEN Fatih TUR TUR NO TIME
RACE: 96    HEAT: 3    GROUP: B    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 4.  ANDERMANN Dominic AUT AUT 44.816
2 (2) 81.  SIRÁLY Farkas HUN-MTK HUN 45.799
RACE: 97    HEAT: 4    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (2) 51.  MARTINIC Ivan CRO CRO 43.943
2 (1) 149.  HANDEI Volodymyr UKR-KIEV UKR 43.960
3 (3) 107.  IMRE Emil ROU ROU 44.655
4 (4) 6.  WOLFGANG Matthias AUT AUT 44.760
 
3. Distance 
MEN  HEATS  1000 m
RACE: 184    HEAT: 1    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (2) 51.  MARTINIC Ivan CRO CRO 1:37.965  
2 (4) 93.  BEIKMANIS Normans LAT LAT 1:38.405  
3 (3) 141.  EREN Muhammed TUR TUR 1:41.307  
4 (1) 90.  TAPKIR Sumit S. IND IND 1:54.540  
- (5) 82.  VAJDA Balázs HUN-MTK HUN PEN. impeding
RACE: 185    HEAT: 2    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (4) 108.  SZÁSZ Attila ROU ROU 1:41.642  
2 (2) 4.  ANDERMANN Dominic AUT AUT 1:41.751  
3 (3) 83.  VELLA Márton HUN-MTK HUN 1:42.796  
4 (1) 89.  D'SILVA Ashwin Calen IND IND 1:48.350  
RACE: 186    HEAT: 3    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (3) 149.  HANDEI Volodymyr UKR-KIEV UKR NO TIME
2 (4) 81.  SIRÁLY Farkas HUN-MTK HUN NO TIME
3 (5) 111.  MOJSILOVIC Ivan SRB SRB NO TIME
4 (2) 52.  POSAVEC Jan CRO CRO NO TIME
5 (1) 5.  LIU Heinrich AUT AUT NO TIME
RACE: 187    HEAT: 4    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (3) 148.  HANDEI Oleh UKR-KIEV UKR 1:35.967  
2 (1) 107.  IMRE Emil ROU ROU 1:36.317  
3 (2) 6.  WOLFGANG Matthias AUT AUT 1:38.230  
4 (4) 142.  ÖZDEN Fatih TUR TUR 1:41.058  
 
MEN  SEMI-FINAL  1000 m
RACE: 201    HEAT: 1    GROUP: B    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 111.  MOJSILOVIC Ivan SRB SRB 1:41.144  
2 (3) 83.  VELLA Márton HUN-MTK HUN 1:41.239  
3 (4) 89.  D'SILVA Ashwin Calen IND IND 1:43.904  
4 (2) 52.  POSAVEC Jan CRO CRO 1:49.754  
RACE: 202    HEAT: 2    GROUP: B    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 6.  WOLFGANG Matthias AUT AUT 1:34.062  
2 (2) 142.  ÖZDEN Fatih TUR TUR 1:39.063  
3 (4) 5.  LIU Heinrich AUT AUT 1:41.374  
4 (3) 141.  EREN Muhammed TUR TUR 1:42.739  
5 (5) 90.  TAPKIR Sumit S. IND IND 1:55.115  
RACE: 203    HEAT: 3    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (4) 108.  SZÁSZ Attila ROU ROU 1:49.567  
2 (2) 51.  MARTINIC Ivan CRO CRO 1:49.729  
3 (1) 81.  SIRÁLY Farkas HUN-MTK HUN 1:49.969  
4 (3) 93.  BEIKMANIS Normans LAT LAT 1:52.184  
RACE: 204    HEAT: 4    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (2) 148.  HANDEI Oleh UKR-KIEV UKR 1:35.183  
2 (1) 149.  HANDEI Volodymyr UKR-KIEV UKR 1:35.261  
3 (4) 4.  ANDERMANN Dominic AUT AUT 1:35.554  
4 (3) 107.  IMRE Emil ROU ROU 1:35.609  
 
MEN  FINAL  1000 m
RACE: 225    HEAT: 1    GROUP: D    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (2) 141.  EREN Muhammed TUR TUR 1:41.357  
2 (1) 5.  LIU Heinrich AUT AUT 1:41.450  
3 (4) 52.  POSAVEC Jan CRO CRO 1:42.162  
4 (3) 89.  D'SILVA Ashwin Calen IND IND 1:42.281  
5 (5) 90.  TAPKIR Sumit S. IND IND 1:53.659  
RACE: 226    HEAT: 2    GROUP: C    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 6.  WOLFGANG Matthias AUT AUT 1:46.854  
2 (4) 83.  VELLA Márton HUN-MTK HUN 1:47.769  
3 (3) 111.  MOJSILOVIC Ivan SRB SRB 1:48.522  
4 (2) 142.  ÖZDEN Fatih TUR TUR 1:48.632  
RACE: 227    HEAT: 3    GROUP: B    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 4.  ANDERMANN Dominic AUT AUT 1:33.330  
2 (2) 107.  IMRE Emil ROU ROU 1:33.408  
3 (3) 81.  SIRÁLY Farkas HUN-MTK HUN 1:35.301  
4 (4) 93.  BEIKMANIS Normans LAT LAT 1:35.485  
RACE: 228    HEAT: 4    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 148.  HANDEI Oleh UKR-KIEV UKR 1:32.446  
2 (2) 149.  HANDEI Volodymyr UKR-KIEV UKR 1:32.731  
3 (3) 108.  SZÁSZ Attila ROU ROU 1:32.766  
4 (4) 51.  MARTINIC Ivan CRO CRO 1:35.085  



Danubia 3 - Sofia Open 2016, Sofia, BUL, 25.11. - 27.11.2016


Overall Classification


MEN
 
Rank No.  Name Member   Distances FP CDR
1. 149.  HANDEI Volodymyr UKR-KIEV UKR 2. 2. 2. 63 6
2. 108.  SZÁSZ Attila ROU ROU 1. 8. 3. 47 12
3. 51.  MARTINIC Ivan CRO CRO 7. 1. 4. 44 12
4. 148.  HANDEI Oleh UKR-KIEV UKR 20. 7. 1. 34 28
5. 107.  IMRE Emil ROU ROU 5. 3. 6. 18 14
6. 6.  WOLFGANG Matthias AUT AUT 4. 4. 9. 16 17
7. 4.  ANDERMANN Dominic AUT AUT 3. 5. 5. 13 13
8. 82.  VAJDA Balázs HUN-MTK HUN 6. 9. 19. 3 34
9. 81.  SIRÁLY Farkas HUN-MTK HUN 8. 6. 7. 21
10. 93.  BEIKMANIS Normans LAT LAT 10. 10. 8. 28
11. 111.  MOJSILOVIC Ivan SRB SRB 9. 11. 11. 31
12. 83.  VELLA Márton HUN-MTK HUN 11. 14. 10. 35
13. 142.  ÖZDEN Fatih TUR TUR 13. 12. 12. 37
14. 141.  EREN Muhammed TUR TUR 14. 15. 13. 42
15. 89.  D'SILVA Ashwin Calen IND IND 12. 16. 16. 44
16. 5.  LIU Heinrich AUT AUT 20. 13. 14. 47
17. 52.  POSAVEC Jan CRO CRO 15. 17. 15. 47
18. 90.  TAPKIR Sumit S. IND IND 16. 18. 17. 51
19. 44.  GEORGIEV Dimitar BUL-SKKHL BUL 17. 19. 19. 55

 


Splitted Overall Classification


JUNIOR B MEN
 
Rank No.  Name Member   Distances FP CDR
1. (2.) 108.  SZÁSZ Attila ROU ROU 1. 8. 3. 47 12
2. (8.) 82.  VAJDA Balázs HUN-MTK HUN 6. 9. 19. 3 34
3. (9.) 81.  SIRÁLY Farkas HUN-MTK HUN 8. 6. 7. 21
4. (13.) 142.  ÖZDEN Fatih TUR TUR 13. 12. 12. 37
5. (14.) 141.  EREN Muhammed TUR TUR 14. 15. 13. 42
6. (15.) 89.  D'SILVA Ashwin Calen IND IND 12. 16. 16. 44
7. (17.) 52.  POSAVEC Jan CRO CRO 15. 17. 15. 47

 


Splitted Overall Classification


JUNIOR A MEN
 
Rank No.  Name Member   Distances FP CDR
1. (1.) 149.  HANDEI Volodymyr UKR-KIEV UKR 2. 2. 2. 63 6
2. (4.) 148.  HANDEI Oleh UKR-KIEV UKR 20. 7. 1. 34 28
3. (12.) 83.  VELLA Márton HUN-MTK HUN 11. 14. 10. 35
4. (18.) 90.  TAPKIR Sumit S. IND IND 16. 18. 17. 51

 


Splitted Overall Classification


MEN
 
Rank No.  Name Member   Distances FP CDR
1. (3.) 51.  MARTINIC Ivan CRO CRO 7. 1. 4. 44 12
2. (5.) 107.  IMRE Emil ROU ROU 5. 3. 6. 18 14
3. (6.) 6.  WOLFGANG Matthias AUT AUT 4. 4. 9. 16 17
4. (7.) 4.  ANDERMANN Dominic AUT AUT 3. 5. 5. 13 13
5. (10.) 93.  BEIKMANIS Normans LAT LAT 10. 10. 8. 28
6. (11.) 111.  MOJSILOVIC Ivan SRB SRB 9. 11. 11. 31
7. (16.) 5.  LIU Heinrich AUT AUT 20. 13. 14. 47
8. (19.) 44.  GEORGIEV Dimitar BUL-SKKHL BUL 17. 19. 19. 55