Danubia 1 - Romanian Open 2016 , Miercurea Ciuc, ROU, 23.09. - 25.09.2016


Heat Results

 
1. Distance 
JUNIOR B MEN  HEATS  1500 m
RACE: 42    HEAT: 1    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (3) 47.  BEISEYEV Nurlybek KAZ KAZ 2:34.135  
2 (2) 93.  SZÁSZ Attila ROU ROU 2:34.898  
3 (4) 22.  VAJDA Balázs HUN HUN 2:35.274  
4 (1) 70.  DRUMSKI Krzysztof POL POL 2:39.213  
5 (6) 120.  VELIČKO Patrik SVK SVK 2:40.848  
6 (5) 110.  SPIŠÁK Filip SVK-SKMA SVK NO TIME
RACE: 43    HEAT: 2    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (2) 18.  NEMES Krisztián HUN HUN 2:41.385  
2 (1) 38.  SIRÁLY Farkas HUN-MTK HUN 2:41.660  
3 (5) 103.  URLEP Bor Luka SLO SLO 2:41.760  
4 (4) 118.  MARCIN Matúš SVK SVK 2:42.254  
5 (3) 127.  IOFIN Denys UKR-KYIV UKR 2:47.528  
RACE: 44    HEAT: 3    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (5) 49.  SHAMUKHANOV Yerkebulan KAZ KAZ 2:43.952  
2 (4) 16.  TIBORCZ Dániel HUN HUN 2:44.184  
3 (3) 64.  RAMANAUSKAS Salvijus LTU LTU 2:45.809  
4 (2) 117.  CUJA Michal SVK SVK 2:48.294  
5 (1) 62.  PILAGS Arturs LAT-SPARS LAT NO TIME
RACE: 45    HEAT: 4    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (6) 20.  SZIKLÁSI András HUN HUN 2:33.769  
2 (5) 53.  KRŪZBERGS Roberts LAT LAT 2:34.019  
3 (1) 19.  RÉVÉSZ Gergő HUN HUN 2:37.353  
4 (4) 10.  SEJPAL Zdenek CZE CZE 2:38.593  
5 (3) 119.  RINGER Oliver SVK SVK 2:38.631  
6 (2) 44.  TAKÁCS Norbert HUN-SZKE HUN NO TIME
 
JUNIOR B MEN  SEMI-FINAL  1500 m
RACE: 46    HEAT: 1    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 20.  SZIKLÁSI András HUN HUN 2:45.643  
2 (2) 53.  KRŪZBERGS Roberts LAT LAT 2:45.722  
3 (4) 49.  SHAMUKHANOV Yerkebulan KAZ KAZ 2:45.967  
4 (5) 16.  TIBORCZ Dániel HUN HUN 2:46.440  
5 (6) 64.  RAMANAUSKAS Salvijus LTU LTU 2:48.955  
6 (3) 22.  VAJDA Balázs HUN HUN 2:53.490  
RACE: 47    HEAT: 2    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (4) 18.  NEMES Krisztián HUN HUN 2:31.848  
2 (1) 47.  BEISEYEV Nurlybek KAZ KAZ 2:31.926  
3 (2) 93.  SZÁSZ Attila ROU ROU 2:32.028  
4 (3) 19.  RÉVÉSZ Gergő HUN HUN 2:32.820  
5 (5) 38.  SIRÁLY Farkas HUN-MTK HUN 2:35.998  
6 (6) 103.  URLEP Bor Luka SLO SLO 2:36.593  
 
JUNIOR B MEN  FINAL  1500 m
RACE: 58    HEAT: 1    GROUP: D    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (4) 62.  PILAGS Arturs LAT-SPARS LAT 2:58.722  
2 (1) 127.  IOFIN Denys UKR-KYIV UKR 2:59.795  
3 (2) 44.  TAKÁCS Norbert HUN-SZKE HUN 2:59.930  
4 (3) 110.  SPIŠÁK Filip SVK-SKMA SVK NO TIME
RACE: 59    HEAT: 2    GROUP: C    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (2) 119.  RINGER Oliver SVK SVK 2:34.351  
2 (1) 10.  SEJPAL Zdenek CZE CZE 2:34.368  
3 (3) 70.  DRUMSKI Krzysztof POL POL 2:34.648  
4 (6) 117.  CUJA Michal SVK SVK 2:34.890  
5 (4) 120.  VELIČKO Patrik SVK SVK 2:44.009  
6 (5) 118.  MARCIN Matúš SVK SVK NO TIME
RACE: 60    HEAT: 3    GROUP: B    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (4) 16.  TIBORCZ Dániel HUN HUN 2:38.947  
2 (5) 64.  RAMANAUSKAS Salvijus LTU LTU 2:39.433  
3 (6) 22.  VAJDA Balázs HUN HUN 2:39.827  
4 (1) 19.  RÉVÉSZ Gergő HUN HUN 2:40.666  
5 (3) 103.  URLEP Bor Luka SLO SLO 2:44.940  
6 (2) 38.  SIRÁLY Farkas HUN-MTK HUN NO TIME
RACE: 61    HEAT: 4    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (6) 49.  SHAMUKHANOV Yerkebulan KAZ KAZ 2:34.813  
2 (4) 20.  SZIKLÁSI András HUN HUN 2:35.156  
3 (5) 53.  KRŪZBERGS Roberts LAT LAT 2:37.868  
4 (3) 93.  SZÁSZ Attila ROU ROU 2:38.084  
5 (2) 47.  BEISEYEV Nurlybek KAZ KAZ 2:42.024  
6 (1) 18.  NEMES Krisztián HUN HUN 2:42.581  
 
2. Distance 
JUNIOR B MEN  HEATS  500 m
RACE: 73    HEAT: 1    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (2) 20.  SZIKLÁSI András HUN HUN 46.366
2 (1) 103.  URLEP Bor Luka SLO SLO 47.181
3 (3) 10.  SEJPAL Zdenek CZE CZE 47.798
RACE: 74    HEAT: 2    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (2) 64.  RAMANAUSKAS Salvijus LTU LTU 45.247
2 (4) 18.  NEMES Krisztián HUN HUN 46.534
3 (3) 62.  PILAGS Arturs LAT-SPARS LAT 48.233
4 (1) 118.  MARCIN Matúš SVK SVK 48.963
RACE: 75    HEAT: 3    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (3) 49.  SHAMUKHANOV Yerkebulan KAZ KAZ 47.739
2 (1) 119.  RINGER Oliver SVK SVK 47.900
- (2) 38.  SIRÁLY Farkas HUN-MTK HUN PEN. no finish
RACE: 76    HEAT: 4    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (2) 93.  SZÁSZ Attila ROU ROU 46.398
2 (1) 22.  VAJDA Balázs HUN HUN 46.695
3 (3) 44.  TAKÁCS Norbert HUN-SZKE HUN NO TIME
- (4) 117.  CUJA Michal SVK SVK PEN. impeding
RACE: 77    HEAT: 5    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (3) 53.  KRŪZBERGS Roberts LAT LAT 45.423
2 (2) 19.  RÉVÉSZ Gergő HUN HUN 45.820
3 (1) 110.  SPIŠÁK Filip SVK-SKMA SVK 51.190
4 (4) 70.  DRUMSKI Krzysztof POL POL NO TIME
RACE: 78    HEAT: 6    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 47.  BEISEYEV Nurlybek KAZ KAZ 45.080
2 (4) 16.  TIBORCZ Dániel HUN HUN 45.170
3 (2) 127.  IOFIN Denys UKR-KYIV UKR 48.426
4 (3) 120.  VELIČKO Patrik SVK SVK 48.631
 
JUNIOR B MEN  QUARTER-FINAL  500 m
RACE: 79    HEAT: 1    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 47.  BEISEYEV Nurlybek KAZ KAZ 44.574
2 (2) 93.  SZÁSZ Attila ROU ROU 44.772
3 (4) 119.  RINGER Oliver SVK SVK 46.062
4 (3) 10.  SEJPAL Zdenek CZE CZE 47.871
RACE: 80    HEAT: 2    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 53.  KRŪZBERGS Roberts LAT LAT 44.315
2 (2) 18.  NEMES Krisztián HUN HUN 44.400
3 (4) 62.  PILAGS Arturs LAT-SPARS LAT 48.335
4 (3) 103.  URLEP Bor Luka SLO SLO NO TIME
RACE: 81    HEAT: 3    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (2) 20.  SZIKLÁSI András HUN HUN 44.713
2 (1) 64.  RAMANAUSKAS Salvijus LTU LTU 44.870
3 (3) 22.  VAJDA Balázs HUN HUN 44.971
4 (4) 127.  IOFIN Denys UKR-KYIV UKR 48.892
RACE: 82    HEAT: 4    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (3) 49.  SHAMUKHANOV Yerkebulan KAZ KAZ 44.636
2 (1) 16.  TIBORCZ Dániel HUN HUN 44.857
3 (2) 19.  RÉVÉSZ Gergő HUN HUN 45.745
- (4) 110.  SPIŠÁK Filip SVK-SKMA SVK PEN. no start
 
JUNIOR B MEN  SEMI-FINAL  500 m
RACE: 130    HEAT: 1    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 47.  BEISEYEV Nurlybek KAZ KAZ 44.600
2 (2) 49.  SHAMUKHANOV Yerkebulan KAZ KAZ 44.651
3 (4) 16.  TIBORCZ Dániel HUN HUN 44.744
4 (3) 93.  SZÁSZ Attila ROU ROU 45.873
RACE: 131    HEAT: 2    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (3) 20.  SZIKLÁSI András HUN HUN 44.207
2 (1) 53.  KRŪZBERGS Roberts LAT LAT 44.620
3 (4) 64.  RAMANAUSKAS Salvijus LTU LTU 45.110
4 (2) 18.  NEMES Krisztián HUN HUN NO TIME
 
JUNIOR B MEN  FINAL  500 m
RACE: 140    HEAT: 1    GROUP: E    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (2) 70.  DRUMSKI Krzysztof POL POL 46.599
2 (3) 118.  MARCIN Matúš SVK SVK 48.619
3 (4) 44.  TAKÁCS Norbert HUN-SZKE HUN 48.891
4 (1) 120.  VELIČKO Patrik SVK SVK NO TIME
RACE: 141    HEAT: 2    GROUP: D    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 103.  URLEP Bor Luka SLO SLO 47.565
2 (2) 10.  SEJPAL Zdenek CZE CZE 49.083
3 (3) 127.  IOFIN Denys UKR-KYIV UKR NO TIME
RACE: 142    HEAT: 3    GROUP: C    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (2) 19.  RÉVÉSZ Gergő HUN HUN 49.163
2 (3) 119.  RINGER Oliver SVK SVK 51.167
3 (4) 62.  PILAGS Arturs LAT-SPARS LAT NO TIME
- (1) 22.  VAJDA Balázs HUN HUN PEN. no finish
RACE: 143    HEAT: 4    GROUP: B    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (3) 64.  RAMANAUSKAS Salvijus LTU LTU 44.857
2 (4) 93.  SZÁSZ Attila ROU ROU 46.360
3 (2) 16.  TIBORCZ Dániel HUN HUN 46.376
4 (1) 18.  NEMES Krisztián HUN HUN 50.996
RACE: 144    HEAT: 5    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 20.  SZIKLÁSI András HUN HUN 43.881
2 (4) 49.  SHAMUKHANOV Yerkebulan KAZ KAZ 43.903
3 (2) 47.  BEISEYEV Nurlybek KAZ KAZ 48.338
4 (3) 53.  KRŪZBERGS Roberts LAT LAT NO TIME
 
3. Distance 
JUNIOR B MEN  HEATS  1000 m
RACE: 157    HEAT: 1    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (3) 16.  TIBORCZ Dániel HUN HUN 1:38.943  
2 (2) 93.  SZÁSZ Attila ROU ROU 1:38.952  
3 (4) 127.  IOFIN Denys UKR-KYIV UKR 1:42.153  
4 (1) 120.  VELIČKO Patrik SVK SVK 1:43.721  
RACE: 158    HEAT: 2    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (3) 47.  BEISEYEV Nurlybek KAZ KAZ 1:41.941  
2 (2) 19.  RÉVÉSZ Gergő HUN HUN 1:42.707  
3 (4) 117.  CUJA Michal SVK SVK 1:43.698  
4 (1) 38.  SIRÁLY Farkas HUN-MTK HUN 1:43.858  
RACE: 159    HEAT: 3    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (2) 20.  SZIKLÁSI András HUN HUN 1:39.112  
2 (1) 103.  URLEP Bor Luka SLO SLO 1:40.228  
3 (3) 10.  SEJPAL Zdenek CZE CZE 1:40.288  
RACE: 160    HEAT: 4    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (3) 64.  RAMANAUSKAS Salvijus LTU LTU 1:39.002  
2 (1) 18.  NEMES Krisztián HUN HUN 1:41.529  
3 (2) 118.  MARCIN Matúš SVK SVK 1:41.959  
4 (4) 110.  SPIŠÁK Filip SVK-SKMA SVK NO TIME
RACE: 161    HEAT: 5    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (2) 49.  SHAMUKHANOV Yerkebulan KAZ KAZ 1:50.773  
2 (1) 119.  RINGER Oliver SVK SVK 1:50.918  
3 (3) 62.  PILAGS Arturs LAT-SPARS LAT 1:51.640  
RACE: 162    HEAT: 6    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (3) 53.  KRŪZBERGS Roberts LAT LAT 1:39.644  
2 (2) 22.  VAJDA Balázs HUN HUN 1:39.790  
3 (4) 70.  DRUMSKI Krzysztof POL POL 1:40.459  
4 (1) 44.  TAKÁCS Norbert HUN-SZKE HUN 1:47.120  
 
JUNIOR B MEN  QUARTER-FINAL  1000 m
RACE: 163    HEAT: 1    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (3) 47.  BEISEYEV Nurlybek KAZ KAZ 1:48.562  
2 (1) 93.  SZÁSZ Attila ROU ROU 1:48.920  
3 (4) 119.  RINGER Oliver SVK SVK 1:49.082  
4 (2) 10.  SEJPAL Zdenek CZE CZE 1:49.615  
RACE: 164    HEAT: 2    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 53.  KRŪZBERGS Roberts LAT LAT 1:55.477  
2 (3) 70.  DRUMSKI Krzysztof POL POL 1:56.264  
3 (2) 103.  URLEP Bor Luka SLO SLO 1:57.551  
4 (4) 18.  NEMES Krisztián HUN HUN NO TIME
RACE: 165    HEAT: 3    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (4) 49.  SHAMUKHANOV Yerkebulan KAZ KAZ 1:44.195  
2 (1) 16.  TIBORCZ Dániel HUN HUN 1:44.313  
3 (3) 19.  RÉVÉSZ Gergő HUN HUN 1:44.921  
4 (2) 127.  IOFIN Denys UKR-KYIV UKR 1:49.690  
RACE: 166    HEAT: 4    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (2) 20.  SZIKLÁSI András HUN HUN 1:54.951  
2 (1) 64.  RAMANAUSKAS Salvijus LTU LTU 1:55.867  
3 (3) 22.  VAJDA Balázs HUN HUN 1:56.437  
4 (4) 118.  MARCIN Matúš SVK SVK 1:58.327  
 
JUNIOR B MEN  SEMI-FINAL  1000 m
RACE: 175    HEAT: 1    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 49.  SHAMUKHANOV Yerkebulan KAZ KAZ 1:39.622  
2 (3) 53.  KRŪZBERGS Roberts LAT LAT 1:39.914  
3 (2) 16.  TIBORCZ Dániel HUN HUN 1:41.309  
4 (4) 64.  RAMANAUSKAS Salvijus LTU LTU NO TIME
RACE: 176    HEAT: 2    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (3) 20.  SZIKLÁSI András HUN HUN 1:48.875  
2 (1) 47.  BEISEYEV Nurlybek KAZ KAZ 1:48.983  
3 (4) 70.  DRUMSKI Krzysztof POL POL 1:52.732  
4 (2) 93.  SZÁSZ Attila ROU ROU NO TIME
 
JUNIOR B MEN  FINAL  1000 m
RACE: 185    HEAT: 1    GROUP: F    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (2) 44.  TAKÁCS Norbert HUN-SZKE HUN 1:45.404  
2 (1) 110.  SPIŠÁK Filip SVK-SKMA SVK 1:53.743  
RACE: 186    HEAT: 2    GROUP: E    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (3) 38.  SIRÁLY Farkas HUN-MTK HUN 1:36.937  
2 (1) 117.  CUJA Michal SVK SVK 1:37.132  
3 (4) 62.  PILAGS Arturs LAT-SPARS LAT 1:39.669  
4 (2) 120.  VELIČKO Patrik SVK SVK 1:41.368  
RACE: 187    HEAT: 3    GROUP: D    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 18.  NEMES Krisztián HUN HUN 1:36.412  
2 (2) 10.  SEJPAL Zdenek CZE CZE 1:40.793  
3 (4) 118.  MARCIN Matúš SVK SVK NO TIME
- (3) 127.  IOFIN Denys UKR-KYIV UKR PEN. impeding
RACE: 188    HEAT: 4    GROUP: C    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (3) 22.  VAJDA Balázs HUN HUN 1:34.574  
2 (1) 19.  RÉVÉSZ Gergő HUN HUN 1:34.720  
3 (2) 119.  RINGER Oliver SVK SVK 1:34.810  
4 (4) 103.  URLEP Bor Luka SLO SLO 1:36.876  
RACE: 189    HEAT: 5    GROUP: B    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (3) 16.  TIBORCZ Dániel HUN HUN 1:52.582  
2 (2) 64.  RAMANAUSKAS Salvijus LTU LTU 1:52.595  
3 (1) 93.  SZÁSZ Attila ROU ROU 1:53.896  
4 (4) 70.  DRUMSKI Krzysztof POL POL 1:56.343  
RACE: 190    HEAT: 6    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 49.  SHAMUKHANOV Yerkebulan KAZ KAZ 1:38.481  
2 (3) 20.  SZIKLÁSI András HUN HUN 1:38.521  
3 (4) 47.  BEISEYEV Nurlybek KAZ KAZ 1:38.612  
4 (2) 53.  KRŪZBERGS Roberts LAT LAT 1:40.329  



Danubia 1 - Romanian Open 2016 , Miercurea Ciuc, ROU, 23.09. - 25.09.2016


Overall Classification


JUNIOR B MEN
 
Rank No.  Name Member   Distances FP CDR
1. 49.  SHAMUKHANOV Yerkebulan KAZ KAZ 1. 2. 1. 89 4
2. 20.  SZIKLÁSI András HUN HUN 2. 1. 2. 76 5
3. 47.  BEISEYEV Nurlybek KAZ KAZ 5. 3. 3. 31 11
4. 53.  KRŪZBERGS Roberts LAT LAT 3. 4. 4. 29 11
5. 93.  SZÁSZ Attila ROU ROU 4. 6. 7. 8 17
6. 18.  NEMES Krisztián HUN HUN 6. 8. 13. 3 27
7. 64.  RAMANAUSKAS Salvijus LTU LTU 8. 5. 6. 19
8. 16.  TIBORCZ Dániel HUN HUN 7. 7. 5. 19
9. 19.  RÉVÉSZ Gergő HUN HUN 10. 9. 10. 29
10. 22.  VAJDA Balázs HUN HUN 9. 12. 9. 30
11. 119.  RINGER Oliver SVK SVK 13. 10. 11. 34
12. 103.  URLEP Bor Luka SLO SLO 11. 13. 12. 36
13. 70.  DRUMSKI Krzysztof POL POL 15. 17. 8. 40
14. 10.  SEJPAL Zdenek CZE CZE 14. 14. 14. 42
15. 62.  PILAGS Arturs LAT-SPARS LAT 19. 11. 19. 49
16. 127.  IOFIN Denys UKR-KYIV UKR 20. 15. 16. 51
17. 118.  MARCIN Matúš SVK SVK 18. 18. 15. 51
18. 38.  SIRÁLY Farkas HUN-MTK HUN 12. 23. 17. 52
19. 117.  CUJA Michal SVK SVK 16. 23. 18. 57
20. 120.  VELIČKO Patrik SVK SVK 17. 20. 20. 57
21. 110.  SPIŠÁK Filip SVK-SKMA SVK 22. 16. 22. 60
22. 44.  TAKÁCS Norbert HUN-SZKE HUN 21. 19. 21. 61