Latvian Open, Danubia Series, Ventspils, LAT, 15.10. - 17.10.2010
Heat Results
1. Distance | |||||||
JUNIOR B MEN HEATS 1500 m | |||||||
RACE: 35 HEAT: 1 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (3) | 33. | BURJÁN Csaba | HUN | 2:41.618 | ||
2 | (1) | 48. | WILCZYK Szymon | POL-JUV | 2:42.046 | ||
3 | (4) | 11. | ARLOU Aliaksandr | BLR | 2:42.466 | ||
4 | (2) | 71. | KOWALSKI Dawid | POL-ORZEL | 2:48.802 | ||
5 | (5) | 151. | ARSLAN Önder | TUR | 2:58.796 | ||
RACE: 36 HEAT: 2 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (2) | 44. | DUDZIUK Michał | POL-JUV | 2:35.743 | ||
2 | (4) | 113. | ANUZIS Raivo | LAT-SPARS | 2:36.603 | ||
3 | (3) | 47. | WANAGO Karol | POL-JUV | 2:38.220 | ||
4 | (5) | 14. | VOLKAU Aliaksandr | BLR | 2:39.989 | ||
5 | (1) | 72. | LEWALSKI Mateusz | POL-ORZEL | 2:40.215 | ||
RACE: 37 HEAT: 3 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (2) | 114. | PUKITIS Roberto | LAT-SPARS | 2:30.014 | ||
2 | (1) | 43. | CZACZKOWSKI Paweł | POL-JUV | 2:32.341 | ||
3 | (4) | 13. | STANKEVICH Dzmitry | BLR | 2:33.449 | ||
4 | (5) | 89. | RUSZ Tamás | ROU | 2:33.529 | ||
5 | (3) | 168. | GŁÓD Marcin | POL-WMKS | 2:35.838 | ||
RACE: 38 HEAT: 4 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (4) | 88. | GÁL-ORAVECZ István | ROU | 2:43.147 | ||
2 | (5) | 130. | GRYCNER Rafał | POL-STOCZ | 2:43.899 | ||
3 | (2) | 45. | KOROLCZUK Jakub | POL-JUV | 2:44.583 | ||
4 | (1) | 12. | KACHNAU Artsiom | BLR | 2:51.538 | ||
5 | (3) | 127. | BATA Rihárd | HUN-SPSC | 3:09.906 | ||
JUNIOR B MEN SEMI-FINAL 1500 m | |||||||
RACE: 47 HEAT: 1 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (1) | 114. | PUKITIS Roberto | LAT-SPARS | 2:27.312 | ||
2 | (5) | 88. | GÁL-ORAVECZ István | ROU | 2:27.906 | ||
3 | (6) | 130. | GRYCNER Rafał | POL-STOCZ | 2:29.536 | ||
4 | (2) | 43. | CZACZKOWSKI Paweł | POL-JUV | 2:31.657 | ||
5 | (4) | 11. | ARLOU Aliaksandr | BLR | 2:32.437 | ||
6 | (3) | 47. | WANAGO Karol | POL-JUV | 3:05.000 | ||
RACE: 48 HEAT: 2 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (4) | 33. | BURJÁN Csaba | HUN | 2:32.025 | ||
2 | (2) | 44. | DUDZIUK Michał | POL-JUV | 2:32.401 | ||
3 | (5) | 48. | WILCZYK Szymon | POL-JUV | 2:35.002 | ||
4 | (3) | 113. | ANUZIS Raivo | LAT-SPARS | 2:37.665 | ||
5 | (1) | 13. | STANKEVICH Dzmitry | BLR | 2:39.091 | ||
6 | (6) | 45. | KOROLCZUK Jakub | POL-JUV | 2:56.510 | ||
JUNIOR B MEN FINAL 1500 m | |||||||
RACE: 65 HEAT: 1 GROUP: D Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (1) | 151. | ARSLAN Önder | TUR | 2:58.819 | ||
2 | (2) | 127. | BATA Rihárd | HUN-SPSC | 3:02.116 | ||
RACE: 66 HEAT: 2 GROUP: C Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (1) | 89. | RUSZ Tamás | ROU | 2:46.350 | ||
2 | (2) | 168. | GŁÓD Marcin | POL-WMKS | 2:46.456 | ||
3 | (3) | 14. | VOLKAU Aliaksandr | BLR | 2:49.076 | ||
4 | (5) | 71. | KOWALSKI Dawid | POL-ORZEL | 2:50.232 | ||
5 | (6) | 12. | KACHNAU Artsiom | BLR | 2:51.029 | ||
6 | (4) | 72. | LEWALSKI Mateusz | POL-ORZEL | 2:57.678 | ||
RACE: 67 HEAT: 3 GROUP: B Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (2) | 11. | ARLOU Aliaksandr | BLR | 2:43.328 | ||
2 | (1) | 43. | CZACZKOWSKI Paweł | POL-JUV | 2:43.358 | ||
3 | (4) | 13. | STANKEVICH Dzmitry | BLR | 2:47.468 | ||
4 | (3) | 113. | ANUZIS Raivo | LAT-SPARS | 2:58.827 | ||
5 | (6) | 47. | WANAGO Karol | POL-JUV | 3:11.446 | ||
- | (5) | 45. | KOROLCZUK Jakub | POL-JUV | - | impeding | |
RACE: 68 HEAT: 4 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (4) | 33. | BURJÁN Csaba | HUN | 2:33.818 | ||
2 | (1) | 114. | PUKITIS Roberto | LAT-SPARS | 2:33.893 | ||
3 | (2) | 88. | GÁL-ORAVECZ István | ROU | 2:36.194 | ||
4 | (5) | 44. | DUDZIUK Michał | POL-JUV | 2:36.436 | ||
5 | (6) | 48. | WILCZYK Szymon | POL-JUV | 2:38.123 | ||
6 | (3) | 130. | GRYCNER Rafał | POL-STOCZ | 2:42.245 | ||
2. Distance | |||||||
JUNIOR B MEN HEATS 500 m | |||||||
RACE: 86 HEAT: 1 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (2) | 88. | GÁL-ORAVECZ István | ROU | 48.667 | ||
2 | (1) | 43. | CZACZKOWSKI Paweł | POL-JUV | 49.535 | ||
3 | (4) | 12. | KACHNAU Artsiom | BLR | 50.049 | ||
4 | (3) | 168. | GŁÓD Marcin | POL-WMKS | 51.069 | ||
RACE: 87 HEAT: 2 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (2) | 33. | BURJÁN Csaba | HUN | 47.974 | ||
2 | (1) | 47. | WANAGO Karol | POL-JUV | 50.153 | ||
3 | (4) | 113. | ANUZIS Raivo | LAT-SPARS | 50.164 | ||
4 | (3) | 127. | BATA Rihárd | HUN-SPSC | 1:08.178 | ||
RACE: 88 HEAT: 3 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (4) | 114. | PUKITIS Roberto | LAT-SPARS | 46.741 | ||
2 | (1) | 45. | KOROLCZUK Jakub | POL-JUV | 47.595 | ||
3 | (3) | 13. | STANKEVICH Dzmitry | BLR | 49.241 | ||
4 | (2) | 151. | ARSLAN Önder | TUR | 51.504 | ||
RACE: 89 HEAT: 4 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (4) | 48. | WILCZYK Szymon | POL-JUV | 48.057 | ||
2 | (1) | 130. | GRYCNER Rafał | POL-STOCZ | 48.681 | ||
3 | (3) | 14. | VOLKAU Aliaksandr | BLR | 1:01.200 | ||
- | (2) | 71. | KOWALSKI Dawid | POL-ORZEL | - | off track | |
RACE: 90 HEAT: 5 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (4) | 44. | DUDZIUK Michał | POL-JUV | 47.995 | ||
2 | (2) | 11. | ARLOU Aliaksandr | BLR | 49.874 | ||
3 | (1) | 72. | LEWALSKI Mateusz | POL-ORZEL | 51.638 | ||
4 | (3) | 89. | RUSZ Tamás | ROU | 1:15.230 | ||
JUNIOR B MEN QUARTER-FINAL 500 m | |||||||
RACE: 102 HEAT: 1 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (1) | 33. | BURJÁN Csaba | HUN | 46.753 | ||
2 | (2) | 48. | WILCZYK Szymon | POL-JUV | 47.148 | ||
3 | (4) | 43. | CZACZKOWSKI Paweł | POL-JUV | 48.481 | ||
4 | (3) | 13. | STANKEVICH Dzmitry | BLR | 48.617 | ||
RACE: 103 HEAT: 2 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (1) | 44. | DUDZIUK Michał | POL-JUV | 47.541 | ||
2 | (2) | 88. | GÁL-ORAVECZ István | ROU | 47.678 | ||
3 | (3) | 11. | ARLOU Aliaksandr | BLR | 50.083 | ||
4 | (4) | 47. | WANAGO Karol | POL-JUV | 1:21.063 | ||
RACE: 104 HEAT: 3 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (1) | 114. | PUKITIS Roberto | LAT-SPARS | 45.807 | ||
2 | (2) | 45. | KOROLCZUK Jakub | POL-JUV | 48.621 | ||
3 | (4) | 12. | KACHNAU Artsiom | BLR | 51.354 | ||
4 | (3) | 130. | GRYCNER Rafał | POL-STOCZ | 1:11.180 | ||
JUNIOR B MEN SEMI-FINAL 500 m | |||||||
RACE: 138 HEAT: 1 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (1) | 114. | PUKITIS Roberto | LAT-SPARS | 45.632 | ||
2 | (3) | 88. | GÁL-ORAVECZ István | ROU | 46.804 | ||
3 | (2) | 48. | WILCZYK Szymon | POL-JUV | 46.972 | ||
4 | (4) | 43. | CZACZKOWSKI Paweł | POL-JUV | 49.036 | ||
RACE: 139 HEAT: 2 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (3) | 45. | KOROLCZUK Jakub | POL-JUV | 48.937 | ||
2 | (1) | 33. | BURJÁN Csaba | HUN | 53.734 | ||
3 | (2) | 44. | DUDZIUK Michał | POL-JUV | 53.806 | ||
4 | (4) | 11. | ARLOU Aliaksandr | BLR | 1:01.393 | ||
JUNIOR B MEN FINAL 500 m | |||||||
RACE: 159 HEAT: 1 GROUP: E Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (3) | 89. | RUSZ Tamás | ROU | 50.061 | ||
2 | (1) | 151. | ARSLAN Önder | TUR | 51.790 | ||
3 | (2) | 127. | BATA Rihárd | HUN-SPSC | 53.705 | ||
RACE: 160 HEAT: 2 GROUP: D Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (1) | 113. | ANUZIS Raivo | LAT-SPARS | 49.740 | ||
2 | (2) | 168. | GŁÓD Marcin | POL-WMKS | 49.990 | ||
3 | (3) | 72. | LEWALSKI Mateusz | POL-ORZEL | 50.911 | ||
4 | (4) | 14. | VOLKAU Aliaksandr | BLR | 1:18.654 | ||
RACE: 161 HEAT: 3 GROUP: C Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (1) | 13. | STANKEVICH Dzmitry | BLR | 48.809 | ||
2 | (3) | 130. | GRYCNER Rafał | POL-STOCZ | 49.445 | ||
3 | (2) | 12. | KACHNAU Artsiom | BLR | 49.638 | ||
4 | (4) | 47. | WANAGO Karol | POL-JUV | 1:00.754 | ||
RACE: 162 HEAT: 4 GROUP: B Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (1) | 48. | WILCZYK Szymon | POL-JUV | 47.676 | ||
2 | (3) | 44. | DUDZIUK Michał | POL-JUV | 47.744 | ||
3 | (2) | 43. | CZACZKOWSKI Paweł | POL-JUV | 48.822 | ||
4 | (4) | 11. | ARLOU Aliaksandr | BLR | 49.158 | ||
RACE: 163 HEAT: 5 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (1) | 114. | PUKITIS Roberto | LAT-SPARS | 45.913 | ||
2 | (4) | 33. | BURJÁN Csaba | HUN | 46.365 | ||
3 | (3) | 45. | KOROLCZUK Jakub | POL-JUV | 47.047 | ||
4 | (2) | 88. | GÁL-ORAVECZ István | ROU | 47.103 | ||
3. Distance | |||||||
JUNIOR B MEN HEATS 1000 m | |||||||
RACE: 183 HEAT: 1 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (1) | 45. | KOROLCZUK Jakub | POL-JUV | 1:44.914 | ||
2 | (4) | 130. | GRYCNER Rafał | POL-STOCZ | 1:45.117 | ||
3 | (3) | 47. | WANAGO Karol | POL-JUV | 1:48.141 | ||
4 | (5) | 12. | KACHNAU Artsiom | BLR | 1:51.132 | ||
5 | (2) | 71. | KOWALSKI Dawid | POL-ORZEL | 1:55.123 | ||
RACE: 184 HEAT: 2 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (1) | 33. | BURJÁN Csaba | HUN | 1:42.762 | ||
2 | (5) | 48. | WILCZYK Szymon | POL-JUV | 1:42.879 | ||
3 | (2) | 151. | ARSLAN Önder | TUR | 1:44.270 | ||
4 | (3) | 168. | GŁÓD Marcin | POL-WMKS | 1:45.186 | ||
- | (4) | 13. | STANKEVICH Dzmitry | BLR | - | kicking out | |
RACE: 185 HEAT: 3 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (5) | 88. | GÁL-ORAVECZ István | ROU | 1:44.972 | ||
2 | (3) | 44. | DUDZIUK Michał | POL-JUV | 1:45.274 | ||
3 | (2) | 113. | ANUZIS Raivo | LAT-SPARS | 1:47.273 | ||
4 | (1) | 14. | VOLKAU Aliaksandr | BLR | 1:51.872 | ||
5 | (4) | 127. | BATA Rihárd | HUN-SPSC | 1:54.909 | ||
RACE: 186 HEAT: 4 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (2) | 114. | PUKITIS Roberto | LAT-SPARS | 1:47.924 | ||
2 | (4) | 43. | CZACZKOWSKI Paweł | POL-JUV | 1:48.928 | ||
3 | (5) | 11. | ARLOU Aliaksandr | BLR | 1:57.395 | ||
4 | (1) | 89. | RUSZ Tamás | ROU | 2:16.326 | ||
5 | (3) | 72. | LEWALSKI Mateusz | POL-ORZEL | 2:17.368 | ||
JUNIOR B MEN SEMI-FINAL 1000 m | |||||||
RACE: 203 HEAT: 1 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (1) | 33. | BURJÁN Csaba | HUN | 1:39.389 | ||
2 | (3) | 114. | PUKITIS Roberto | LAT-SPARS | 1:39.470 | ||
3 | (2) | 48. | WILCZYK Szymon | POL-JUV | 1:39.935 | ||
4 | (4) | 43. | CZACZKOWSKI Paweł | POL-JUV | 1:43.353 | ||
RACE: 204 HEAT: 2 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (2) | 88. | GÁL-ORAVECZ István | ROU | 1:38.496 | ||
2 | (4) | 44. | DUDZIUK Michał | POL-JUV | 1:38.997 | ||
3 | (3) | 130. | GRYCNER Rafał | POL-STOCZ | 1:50.482 | ||
4 | (1) | 45. | KOROLCZUK Jakub | POL-JUV | 2:05.359 | ||
JUNIOR B MEN FINAL 1000 m | |||||||
RACE: 236 HEAT: 1 GROUP: E Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (1) | 127. | BATA Rihárd | HUN-SPSC | 1:53.534 | ||
2 | (2) | 71. | KOWALSKI Dawid | POL-ORZEL | 1:53.869 | ||
3 | (3) | 72. | LEWALSKI Mateusz | POL-ORZEL | 2:36.967 | ||
RACE: 237 HEAT: 2 GROUP: D Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (4) | 89. | RUSZ Tamás | ROU | 1:56.490 | ||
2 | (2) | 12. | KACHNAU Artsiom | BLR | 1:56.638 | ||
3 | (1) | 168. | GŁÓD Marcin | POL-WMKS | 1:57.541 | ||
4 | (3) | 14. | VOLKAU Aliaksandr | BLR | 2:35.860 | ||
RACE: 238 HEAT: 3 GROUP: C Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (2) | 113. | ANUZIS Raivo | LAT-SPARS | 1:46.500 | ||
2 | (3) | 47. | WANAGO Karol | POL-JUV | 1:46.674 | ||
3 | (4) | 11. | ARLOU Aliaksandr | BLR | 1:47.147 | ||
4 | (1) | 151. | ARSLAN Önder | TUR | 1:49.429 | ||
RACE: 239 HEAT: 4 GROUP: B Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (1) | 48. | WILCZYK Szymon | POL-JUV | 1:36.642 | ||
2 | (4) | 45. | KOROLCZUK Jakub | POL-JUV | 1:37.834 | ||
3 | (3) | 130. | GRYCNER Rafał | POL-STOCZ | 1:37.838 | ||
4 | (2) | 43. | CZACZKOWSKI Paweł | POL-JUV | 1:37.969 | ||
RACE: 240 HEAT: 5 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (3) | 33. | BURJÁN Csaba | HUN | 1:36.134 | ||
2 | (4) | 114. | PUKITIS Roberto | LAT-SPARS | 1:36.810 | ||
3 | (1) | 88. | GÁL-ORAVECZ István | ROU | 1:42.887 | ||
4 | (2) | 44. | DUDZIUK Michał | POL-JUV | 1:46.341 |
Latvian Open, Danubia Series, Ventspils, LAT, 15.10. - 17.10.2010
Overall Classification
JUNIOR B MEN | |||||||
Rank | No. | Name | Member | Distances | FP | CDR | |
1. | 33. | BURJÁN Csaba | HUN | 1. 2. 1. | 89 | 4 | |
2. | 114. | PUKITIS Roberto | LAT-SPARS | 2. 1. 2. | 76 | 5 | |
3. | 88. | GÁL-ORAVECZ István | ROU | 3. 4. 3. | 34 | 10 | |
4. | 44. | DUDZIUK Michał | POL-JUV | 4. 6. 4. | 16 | 14 | |
5. | 45. | KOROLCZUK Jakub | POL-JUV | 12. 3. 6. | 13 | 21 | |
6. | 48. | WILCZYK Szymon | POL-JUV | 5. 5. 5. | 5 | 15 | |
7. | 130. | GRYCNER Rafał | POL-STOCZ | 6. 10. 7. | 3 | 23 | |
8. | 43. | CZACZKOWSKI Paweł | POL-JUV | 8. 7. 8. | 23 | ||
9. | 11. | ARLOU Aliaksandr | BLR | 7. 8. 11. | 26 | ||
10. | 113. | ANUZIS Raivo | LAT-SPARS | 10. 13. 9. | 32 | ||
11. | 47. | WANAGO Karol | POL-JUV | 11. 12. 10. | 33 | ||
12. | 13. | STANKEVICH Dzmitry | BLR | 9. 9. 20. | 38 | ||
13. | 12. | KACHNAU Artsiom | BLR | 17. 11. 14. | 42 | ||
14. | 89. | RUSZ Tamás | ROU | 13. 17. 13. | 43 | ||
15. | 168. | GŁÓD Marcin | POL-WMKS | 14. 14. 15. | 43 | ||
16. | 14. | VOLKAU Aliaksandr | BLR | 15. 16. 16. | 47 | ||
17. | 151. | ARSLAN Önder | TUR | 19. 18. 12. | 49 | ||
18. | 72. | LEWALSKI Mateusz | POL-ORZEL | 18. 15. 19. | 52 | ||
19. | 71. | KOWALSKI Dawid | POL-ORZEL | 16. 20. 18. | 54 | ||
20. | 127. | BATA Rihárd | HUN-SPSC | 20. 19. 17. | 56 |