Latvian Open, Danubia Series, Ventspils, LAT, 15.10. - 17.10.2010
Heat Results
1. Distance | |||||||
JUNIOR A MEN SEMI-FINAL 1500 m | |||||||
RACE: 50 HEAT: 1 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (1) | 79. | RZEMIENIECKI Dawid | POL | 2:30.054 | ||
2 | (6) | 10. | SIARHYEU Maksim | BLR | 2:30.165 | ||
3 | (3) | 31. | NAGY Konrád | HUN | 2:30.269 | ||
4 | (4) | 150. | DENİZ Mukerrem | TUR | 2:30.304 | ||
5 | (5) | 134. | FOTTA Josef | SVK | 2:44.180 | ||
6 | (2) | 70. | JASIŃSKI Adrian | POL-ORZEL | 2:44.477 | ||
RACE: 51 HEAT: 2 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (3) | 78. | KŁOSIŃSKI Sebastian | POL | 2:32.846 | ||
2 | (1) | 77. | BOROWSKI Jakub | POL | 2:32.902 | ||
3 | (4) | 136. | SUROVEC Matúš | SVK | 2:34.342 | ||
4 | (6) | 149. | ILTIR Serdar | TUR | 2:35.079 | ||
5 | (2) | 41. | KAMIEŃSKI Paweł | POL-JUV | 2:40.653 | ||
6 | (5) | 32. | OLÁH Bence | HUN | 3:12.618 | ||
RACE: 52 HEAT: 3 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (1) | 30. | BÉRES Bence | HUN | 2:39.283 | ||
2 | (4) | 80. | ZAWIŚLAK Radosław | POL | 2:39.608 | ||
3 | (5) | 69. | DOMAŃSKI Michał | POL-ORZEL | 2:42.078 | ||
4 | (2) | 157. | DANILOVSKYY Valentin | UKR-KYIV | 2:43.245 | ||
5 | (6) | 148. | EREN Inan | TUR | 2:44.007 | ||
6 | (3) | 87. | ANGHEL Stefan Octavian | ROU | 2:58.548 | ||
JUNIOR A MEN FINAL 1500 m | |||||||
RACE: 70 HEAT: 1 GROUP: C Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (6) | 32. | OLÁH Bence | HUN | 2:35.896 | ||
2 | (2) | 148. | EREN Inan | TUR | 2:36.992 | ||
3 | (1) | 41. | KAMIEŃSKI Paweł | POL-JUV | 2:37.911 | ||
4 | (3) | 134. | FOTTA Josef | SVK | 2:43.024 | ||
5 | (4) | 70. | JASIŃSKI Adrian | POL-ORZEL | 2:47.166 | ||
6 | (5) | 87. | ANGHEL Stefan Octavian | ROU | 2:47.429 | ||
RACE: 71 HEAT: 2 GROUP: B Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (2) | 150. | DENİZ Mukerrem | TUR | 2:34.609 | ||
2 | (4) | 149. | ILTIR Serdar | TUR | 2:34.652 | ||
3 | (3) | 136. | SUROVEC Matúš | SVK | 2:37.907 | ||
4 | (1) | 31. | NAGY Konrád | HUN | 2:39.197 | ||
5 | (5) | 69. | DOMAŃSKI Michał | POL-ORZEL | 3:01.277 | ||
- | (6) | 157. | DANILOVSKYY Valentin | UKR-KYIV | - | impeding | |
RACE: 72 HEAT: 3 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (5) | 30. | BÉRES Bence | HUN | 2:32.349 | ||
2 | (3) | 78. | KŁOSIŃSKI Sebastian | POL | 2:32.477 | ||
3 | (4) | 77. | BOROWSKI Jakub | POL | 2:32.491 | ||
4 | (1) | 79. | RZEMIENIECKI Dawid | POL | 2:32.631 | ||
5 | (2) | 10. | SIARHYEU Maksim | BLR | 2:32.809 | ||
6 | (6) | 80. | ZAWIŚLAK Radosław | POL | 2:41.577 | ||
2. Distance | |||||||
JUNIOR A MEN HEATS 500 m | |||||||
RACE: 91 HEAT: 1 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (3) | 31. | NAGY Konrád | HUN | 46.508 | ||
2 | (2) | 77. | BOROWSKI Jakub | POL | 46.704 | ||
3 | (4) | 134. | FOTTA Josef | SVK | 48.298 | ||
4 | (1) | 41. | KAMIEŃSKI Paweł | POL-JUV | 48.362 | ||
RACE: 92 HEAT: 2 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (3) | 32. | OLÁH Bence | HUN | 45.662 | ||
2 | (2) | 80. | ZAWIŚLAK Radosław | POL | 45.843 | ||
3 | (1) | 10. | SIARHYEU Maksim | BLR | 45.862 | ||
4 | (4) | 70. | JASIŃSKI Adrian | POL-ORZEL | 1:04.462 | ||
RACE: 93 HEAT: 3 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (1) | 79. | RZEMIENIECKI Dawid | POL | 45.519 | ||
2 | (2) | 157. | DANILOVSKYY Valentin | UKR-KYIV | 45.525 | ||
3 | (3) | 150. | DENİZ Mukerrem | TUR | 46.001 | ||
RACE: 94 HEAT: 4 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (2) | 30. | BÉRES Bence | HUN | 45.916 | ||
2 | (3) | 136. | SUROVEC Matúš | SVK | 47.827 | ||
3 | (1) | 148. | EREN Inan | TUR | 47.933 | ||
4 | (4) | 87. | ANGHEL Stefan Octavian | ROU | 50.162 | ||
RACE: 95 HEAT: 5 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (3) | 78. | KŁOSIŃSKI Sebastian | POL | 45.601 | ||
2 | (1) | 69. | DOMAŃSKI Michał | POL-ORZEL | 47.005 | ||
3 | (2) | 149. | ILTIR Serdar | TUR | 47.510 | ||
JUNIOR A MEN QUARTER-FINAL 500 m | |||||||
RACE: 105 HEAT: 1 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (1) | 78. | KŁOSIŃSKI Sebastian | POL | 45.428 | ||
2 | (2) | 10. | SIARHYEU Maksim | BLR | 45.740 | ||
3 | (4) | 69. | DOMAŃSKI Michał | POL-ORZEL | 1:06.326 | advanced | |
- | (3) | 30. | BÉRES Bence | HUN | - | impeding | |
RACE: 106 HEAT: 2 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (2) | 32. | OLÁH Bence | HUN | 44.670 | ||
2 | (4) | 136. | SUROVEC Matúš | SVK | 47.322 | ||
3 | (1) | 157. | DANILOVSKYY Valentin | UKR-KYIV | 52.784 | advanced | |
- | (3) | 80. | ZAWIŚLAK Radosław | POL | - | impeding | |
RACE: 107 HEAT: 3 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (1) | 79. | RZEMIENIECKI Dawid | POL | 45.412 | ||
2 | (3) | 31. | NAGY Konrád | HUN | 45.431 | ||
3 | (4) | 77. | BOROWSKI Jakub | POL | 46.326 | ||
4 | (2) | 150. | DENİZ Mukerrem | TUR | 1:05.070 | ||
JUNIOR A MEN SEMI-FINAL 500 m | |||||||
RACE: 142 HEAT: 1 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (1) | 79. | RZEMIENIECKI Dawid | POL | 45.121 | ||
2 | (2) | 31. | NAGY Konrád | HUN | 45.204 | ||
3 | (3) | 10. | SIARHYEU Maksim | BLR | 45.252 | ||
4 | (4) | 157. | DANILOVSKYY Valentin | UKR-KYIV | 45.511 | ||
RACE: 143 HEAT: 2 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (1) | 32. | OLÁH Bence | HUN | 44.555 | ||
2 | (2) | 78. | KŁOSIŃSKI Sebastian | POL | 44.772 | ||
3 | (3) | 77. | BOROWSKI Jakub | POL | 45.978 | ||
4 | (4) | 136. | SUROVEC Matúš | SVK | 47.232 | ||
5 | (5) | 69. | DOMAŃSKI Michał | POL-ORZEL | 1:03.154 | ||
JUNIOR A MEN FINAL 500 m | |||||||
RACE: 166 HEAT: 1 GROUP: D Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (1) | 149. | ILTIR Serdar | TUR | 48.043 | ||
2 | (2) | 148. | EREN Inan | TUR | 48.220 | ||
3 | (3) | 134. | FOTTA Josef | SVK | 48.253 | ||
4 | (4) | 41. | KAMIEŃSKI Paweł | POL-JUV | 49.468 | ||
5 | (6) | 70. | JASIŃSKI Adrian | POL-ORZEL | 49.654 | ||
6 | (5) | 87. | ANGHEL Stefan Octavian | ROU | 55.827 | ||
RACE: 167 HEAT: 2 GROUP: C Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (1) | 150. | DENİZ Mukerrem | TUR | 46.851 | ||
RACE: 168 HEAT: 3 GROUP: B Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (2) | 157. | DANILOVSKYY Valentin | UKR-KYIV | 45.106 | ||
2 | (1) | 10. | SIARHYEU Maksim | BLR | 45.179 | ||
3 | (3) | 77. | BOROWSKI Jakub | POL | 45.182 | ||
4 | (4) | 136. | SUROVEC Matúš | SVK | 46.785 | ||
5 | (5) | 69. | DOMAŃSKI Michał | POL-ORZEL | 1:01.232 | ||
RACE: 169 HEAT: 4 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (1) | 32. | OLÁH Bence | HUN | 45.056 | ||
2 | (2) | 78. | KŁOSIŃSKI Sebastian | POL | 45.158 | ||
3 | (4) | 31. | NAGY Konrád | HUN | 45.783 | ||
4 | (3) | 79. | RZEMIENIECKI Dawid | POL | 45.879 | ||
3. Distance | |||||||
JUNIOR A MEN HEATS 1000 m | |||||||
RACE: 187 HEAT: 1 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (4) | 79. | RZEMIENIECKI Dawid | POL | 1:40.987 | ||
2 | (3) | 31. | NAGY Konrád | HUN | 1:41.125 | ||
3 | (2) | 149. | ILTIR Serdar | TUR | 1:42.914 | ||
4 | (1) | 69. | DOMAŃSKI Michał | POL-ORZEL | 2:10.001 | ||
RACE: 188 HEAT: 2 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (5) | 32. | OLÁH Bence | HUN | 1:49.766 | ||
2 | (3) | 80. | ZAWIŚLAK Radosław | POL | 1:49.891 | ||
3 | (4) | 134. | FOTTA Josef | SVK | 1:52.083 | ||
4 | (2) | 150. | DENİZ Mukerrem | TUR | 2:07.863 | ||
5 | (1) | 87. | ANGHEL Stefan Octavian | ROU | 2:09.244 | ||
RACE: 189 HEAT: 3 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (4) | 10. | SIARHYEU Maksim | BLR | 1:36.812 | ||
2 | (3) | 41. | KAMIEŃSKI Paweł | POL-JUV | 1:39.610 | ||
3 | (1) | 70. | JASIŃSKI Adrian | POL-ORZEL | 1:49.643 | ||
4 | (5) | 157. | DANILOVSKYY Valentin | UKR-KYIV | 2:00.049 | advanced | |
- | (2) | 78. | KŁOSIŃSKI Sebastian | POL | - | impeding | |
RACE: 190 HEAT: 4 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (3) | 30. | BÉRES Bence | HUN | 1:44.338 | ||
2 | (4) | 77. | BOROWSKI Jakub | POL | 1:44.443 | ||
3 | (2) | 136. | SUROVEC Matúš | SVK | 1:44.533 | ||
4 | (1) | 148. | EREN Inan | TUR | 1:46.962 | ||
JUNIOR A MEN SEMI-FINAL 1000 m | |||||||
RACE: 207 HEAT: 1 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (4) | 32. | OLÁH Bence | HUN | 1:33.643 | ||
2 | (3) | 77. | BOROWSKI Jakub | POL | 1:33.688 | ||
3 | (5) | 157. | DANILOVSKYY Valentin | UKR-KYIV | 1:33.927 | ||
4 | (1) | 10. | SIARHYEU Maksim | BLR | 1:34.229 | ||
5 | (2) | 41. | KAMIEŃSKI Paweł | POL-JUV | 1:36.679 | ||
RACE: 208 HEAT: 2 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (3) | 30. | BÉRES Bence | HUN | 1:35.058 | ||
2 | (1) | 79. | RZEMIENIECKI Dawid | POL | 1:35.146 | ||
3 | (2) | 31. | NAGY Konrád | HUN | 1:35.280 | ||
4 | (4) | 80. | ZAWIŚLAK Radosław | POL | 1:35.686 | ||
JUNIOR A MEN FINAL 1000 m | |||||||
RACE: 243 HEAT: 1 GROUP: D Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (2) | 150. | DENİZ Mukerrem | TUR | 1:43.908 | ||
2 | (1) | 148. | EREN Inan | TUR | 1:45.613 | ||
3 | (3) | 87. | ANGHEL Stefan Octavian | ROU | 1:48.088 | ||
- | (4) | 69. | DOMAŃSKI Michał | POL-ORZEL | - | no start | |
RACE: 244 HEAT: 2 GROUP: C Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (2) | 136. | SUROVEC Matúš | SVK | 1:39.786 | ||
2 | (1) | 149. | ILTIR Serdar | TUR | 1:39.982 | ||
3 | (4) | 134. | FOTTA Josef | SVK | 1:44.363 | ||
4 | (3) | 70. | JASIŃSKI Adrian | POL-ORZEL | 1:46.388 | ||
RACE: 245 HEAT: 3 GROUP: B Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (3) | 31. | NAGY Konrád | HUN | 1:33.032 | ||
2 | (2) | 10. | SIARHYEU Maksim | BLR | 1:33.269 | ||
3 | (1) | 157. | DANILOVSKYY Valentin | UKR-KYIV | 1:35.994 | ||
4 | (4) | 80. | ZAWIŚLAK Radosław | POL | 1:38.051 | ||
5 | (5) | 41. | KAMIEŃSKI Paweł | POL-JUV | 1:40.202 | ||
RACE: 246 HEAT: 4 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (1) | 32. | OLÁH Bence | HUN | 1:35.848 | ||
2 | (3) | 30. | BÉRES Bence | HUN | 1:35.925 | ||
3 | (4) | 79. | RZEMIENIECKI Dawid | POL | 1:36.060 | ||
4 | (2) | 77. | BOROWSKI Jakub | POL | 1:39.395 |
Latvian Open, Danubia Series, Ventspils, LAT, 15.10. - 17.10.2010
Overall Classification
JUNIOR A MEN | |||||||
Rank | No. | Name | Member | Distances | FP | CDR | |
1. | 32. | OLÁH Bence | HUN | 13. 1. 1. | 68 | 15 | |
2. | 30. | BÉRES Bence | HUN | 1. 17. 2. | 55 | 20 | |
3. | 78. | KŁOSIŃSKI Sebastian | POL | 2. 2. 18. | 42 | 22 | |
4. | 79. | RZEMIENIECKI Dawid | POL | 4. 4. 3. | 29 | 11 | |
5. | 77. | BOROWSKI Jakub | POL | 3. 7. 4. | 21 | 14 | |
6. | 31. | NAGY Konrád | HUN | 10. 3. 5. | 13 | 18 | |
7. | 10. | SIARHYEU Maksim | BLR | 5. 6. 6. | 5 | 17 | |
8. | 80. | ZAWIŚLAK Radosław | POL | 6. 18. 8. | 3 | 32 | |
9. | 157. | DANILOVSKYY Valentin | UKR-KYIV | 12. 5. 7. | 24 | ||
10. | 136. | SUROVEC Matúš | SVK | 9. 8. 10. | 27 | ||
11. | 149. | ILTIR Serdar | TUR | 8. 11. 11. | 30 | ||
12. | 150. | DENİZ Mukerrem | TUR | 7. 10. 14. | 31 | ||
13. | 69. | DOMAŃSKI Michał | POL-ORZEL | 11. 9. 17. | 37 | ||
14. | 41. | KAMIEŃSKI Paweł | POL-JUV | 15. 14. 9. | 38 | ||
15. | 148. | EREN Inan | TUR | 14. 12. 15. | 41 | ||
16. | 134. | FOTTA Josef | SVK | 16. 13. 12. | 41 | ||
17. | 70. | JASIŃSKI Adrian | POL-ORZEL | 17. 15. 13. | 45 | ||
18. | 87. | ANGHEL Stefan Octavian | ROU | 18. 16. 16. | 50 |