Pannonia Open, Danubia Series, Budapest, HUN, 04.02. - 06.02.2011
Heat Results
1. Distance | |||||||
NOVICE A BOYS HEATS 1000 m | |||||||
RACE: 6 HEAT: 1 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (3) | 99. | ZVEJNIEKS Roberts-Janis | LAT | 1:46.927 | ||
2 | (4) | 89. | HANDEI Volodymyr | UKR-KYIV | 1:47.018 | ||
3 | (2) | 180. | SZIKLÁSI András | HUN-SPSC | 1:47.103 | ||
4 | (5) | 58. | NOVÁK Áron | HUN-JSE | 1:48.140 | ||
5 | (1) | 136. | MOROZ Jakub | POL-WMKS | 2:05.534 | ||
RACE: 7 HEAT: 2 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (1) | 17. | OMERAGIĆ Tarik | BIH-BOSNA | 1:47.466 | ||
2 | (5) | 98. | KRŪZBERGS Karlis | LAT | 1:48.011 | ||
3 | (4) | 135. | LACHOWICZ Bartłomiej | POL-WMKS | 2:05.196 | ||
- | (2) | 163. | FISERS Toms | LAT-SPARS | - | no finish | |
- | (3) | 178. | NEMES Krisztián | HUN-SPSC | - | no start | |
RACE: 8 HEAT: 3 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (4) | 176. | LIU Shaoang | HUN-SPSC | 1:49.806 | ||
2 | (5) | 149. | VOLMER Ovidiu | ROU | 1:50.425 | ||
3 | (1) | 18. | SELIMBEGOVIC Asmir | BIH-BOSNA | 1:50.495 | ||
4 | (3) | 164. | VILKS Vincents | LAT-SPARS | 2:04.162 | ||
5 | (6) | 125. | POPOV Michael | POL-ORZEL | 2:13.046 | ||
6 | (2) | 179. | SIRÁLY Farkas | HUN-SPSC | 2:28.748 | ||
RACE: 9 HEAT: 4 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (3) | 193. | CUJA Michal | SVK | 1:51.500 | ||
2 | (6) | 148. | TIMÁR Ádám | ROU | 1:51.834 | ||
3 | (2) | 175. | BAKSA Zoltán | HUN-SPSC | 1:56.938 | ||
4 | (5) | 165. | ZAUERS Richards | LAT-SPARS | 1:59.306 | ||
5 | (1) | 102. | CMYLKA Deividas | LTU | 2:20.177 | ||
- | (4) | 196. | SOMODI Máté | HUN-SZKE | - | off track | |
RACE: 10 HEAT: 5 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (3) | 147. | ANTAL Tamas | ROU | 1:51.757 | ||
2 | (5) | 194. | CUJA Miroslav | SVK | 1:51.932 | ||
3 | (2) | 181. | VÍGH Erik | HUN-SPSC | 1:53.277 | ||
4 | (6) | 59. | TIBORCZ Dániel | HUN-JSE | 1:54.219 | ||
5 | (4) | 8. | ANDERMANN Nicolas | AUT | 1:58.833 | ||
6 | (1) | 16. | KRSTIĆ Mak | BIH-BOSNA | 2:10.840 | ||
NOVICE A BOYS SEMI-FINAL 1000 m | |||||||
RACE: 27 HEAT: 1 GROUP: B Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (1) | 59. | TIBORCZ Dániel | HUN-JSE | 1:56.194 | ||
2 | (2) | 165. | ZAUERS Richards | LAT-SPARS | 1:56.835 | ||
3 | (3) | 102. | CMYLKA Deividas | LTU | 1:56.998 | ||
4 | (4) | 179. | SIRÁLY Farkas | HUN-SPSC | 2:27.838 | ||
RACE: 28 HEAT: 2 GROUP: B Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (4) | 136. | MOROZ Jakub | POL-WMKS | 1:54.040 | ||
2 | (1) | 58. | NOVÁK Áron | HUN-JSE | 1:54.297 | ||
3 | (2) | 181. | VÍGH Erik | HUN-SPSC | 2:01.132 | ||
- | (3) | 164. | VILKS Vincents | LAT-SPARS | - | no finish | |
- | (5) | 16. | KRSTIĆ Mak | BIH-BOSNA | - | no finish | |
RACE: 29 HEAT: 3 GROUP: B Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (4) | 125. | POPOV Michael | POL-ORZEL | 1:53.495 | ||
2 | (1) | 175. | BAKSA Zoltán | HUN-SPSC | 1:56.995 | ||
3 | (2) | 8. | ANDERMANN Nicolas | AUT | 1:57.269 | ||
4 | (3) | 135. | LACHOWICZ Bartłomiej | POL-WMKS | 2:07.861 | ||
RACE: 30 HEAT: 4 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (4) | 176. | LIU Shaoang | HUN-SPSC | 1:45.335 | ||
2 | (3) | 98. | KRŪZBERGS Karlis | LAT | 1:45.994 | ||
3 | (1) | 89. | HANDEI Volodymyr | UKR-KYIV | 1:46.077 | ||
4 | (5) | 148. | TIMÁR Ádám | ROU | 1:48.563 | ||
5 | (6) | 194. | CUJA Miroslav | SVK | 1:48.599 | ||
- | (2) | 17. | OMERAGIĆ Tarik | BIH-BOSNA | - | impeding | |
RACE: 31 HEAT: 5 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (1) | 99. | ZVEJNIEKS Roberts-Janis | LAT | 1:47.306 | ||
2 | (6) | 147. | ANTAL Tamas | ROU | 1:47.568 | ||
3 | (2) | 180. | SZIKLÁSI András | HUN-SPSC | 1:47.656 | ||
4 | (5) | 193. | CUJA Michal | SVK | 1:50.848 | ||
5 | (3) | 149. | VOLMER Ovidiu | ROU | 2:20.964 | ||
- | (4) | 18. | SELIMBEGOVIC Asmir | BIH-BOSNA | - | off track | |
NOVICE A BOYS FINAL 1000 m | |||||||
RACE: 51 HEAT: 1 GROUP: D Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (3) | 181. | VÍGH Erik | HUN-SPSC | 1:57.321 | ||
2 | (2) | 8. | ANDERMANN Nicolas | AUT | 1:57.404 | ||
3 | (1) | 102. | CMYLKA Deividas | LTU | 2:00.796 | ||
4 | (4) | 135. | LACHOWICZ Bartłomiej | POL-WMKS | 2:04.782 | ||
5 | (5) | 179. | SIRÁLY Farkas | HUN-SPSC | 2:28.409 | ||
RACE: 52 HEAT: 2 GROUP: C Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (3) | 58. | NOVÁK Áron | HUN-JSE | 1:51.090 | ||
2 | (2) | 136. | MOROZ Jakub | POL-WMKS | 1:51.186 | ||
3 | (1) | 125. | POPOV Michael | POL-ORZEL | 1:51.523 | ||
4 | (4) | 59. | TIBORCZ Dániel | HUN-JSE | 1:56.108 | ||
5 | (6) | 175. | BAKSA Zoltán | HUN-SPSC | 1:56.661 | ||
6 | (5) | 165. | ZAUERS Richards | LAT-SPARS | 1:59.985 | ||
RACE: 53 HEAT: 3 GROUP: B Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (2) | 194. | CUJA Miroslav | SVK | 1:47.910 | ||
2 | (3) | 193. | CUJA Michal | SVK | 1:48.012 | ||
3 | (1) | 148. | TIMÁR Ádám | ROU | 1:49.373 | ||
4 | (4) | 149. | VOLMER Ovidiu | ROU | 1:53.512 | ||
RACE: 54 HEAT: 4 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (1) | 176. | LIU Shaoang | HUN-SPSC | 1:45.286 | ||
2 | (4) | 99. | ZVEJNIEKS Roberts-Janis | LAT | 1:45.552 | ||
3 | (3) | 89. | HANDEI Volodymyr | UKR-KYIV | 1:46.278 | ||
4 | (5) | 147. | ANTAL Tamas | ROU | 1:46.490 | ||
5 | (6) | 180. | SZIKLÁSI András | HUN-SPSC | 1:46.608 | ||
6 | (2) | 98. | KRŪZBERGS Karlis | LAT | 1:49.661 |
Pannonia Open, Danubia Series, Budapest, HUN, 04.02. - 06.02.2011
Distance Classification
NOVICE A BOYS 1000 m | ||||||||||
Qualif.-Round | Rank | Heat | No. | Name | Member | FP | CDR | Time | ||
FINAL | ||||||||||
1. | A | 1. | 176. | LIU Shaoang | HUN-SPSC | 34 | 1 | 1:45.286 | ||
2. | A | 2. | 99. | ZVEJNIEKS Roberts-Janis | LAT | 21 | 2 | 1:45.552 | ||
3. | A | 3. | 89. | HANDEI Volodymyr | UKR-KYIV | 13 | 3 | 1:46.077 | ||
4. | A | 4. | 147. | ANTAL Tamas | ROU | 8 | 4 | 1:46.490 | ||
5. | A | 5. | 180. | SZIKLÁSI András | HUN-SPSC | 5 | 5 | 1:46.608 | ||
6. | A | 6. | 98. | KRŪZBERGS Karlis | LAT | 3 | 6 | 1:45.994 | ||
7. | B | 1. | 194. | CUJA Miroslav | SVK | 7 | 1:47.910 | |||
8. | B | 2. | 193. | CUJA Michal | SVK | 8 | 1:48.012 | |||
9. | B | 3. | 148. | TIMÁR Ádám | ROU | 9 | 1:48.563 | |||
10. | B | 4. | 149. | VOLMER Ovidiu | ROU | 10 | 1:50.425 | |||
11. | C | 1. | 58. | NOVÁK Áron | HUN-JSE | 11 | 1:48.140 | |||
12. | C | 2. | 136. | MOROZ Jakub | POL-WMKS | 12 | 1:51.186 | |||
13. | C | 3. | 125. | POPOV Michael | POL-ORZEL | 13 | 1:51.523 | |||
14. | C | 4. | 59. | TIBORCZ Dániel | HUN-JSE | 14 | 1:54.219 | |||
15. | C | 5. | 175. | BAKSA Zoltán | HUN-SPSC | 15 | 1:56.661 | |||
16. | C | 6. | 165. | ZAUERS Richards | LAT-SPARS | 16 | 1:56.835 | |||
17. | D | 1. | 181. | VÍGH Erik | HUN-SPSC | 17 | 1:53.277 | |||
18. | D | 2. | 8. | ANDERMANN Nicolas | AUT | 18 | 1:57.269 | |||
19. | D | 3. | 102. | CMYLKA Deividas | LTU | 19 | 1:56.998 | |||
20. | D | 4. | 135. | LACHOWICZ Bartłomiej | POL-WMKS | 20 | 2:04.782 | |||
21. | D | 5. | 179. | SIRÁLY Farkas | HUN-SPSC | 21 | 2:27.838 | |||
SEMI-FINAL | ||||||||||
22. | A | - | 17. | OMERAGIĆ Tarik | BIH-BOSNA | 22 | 1:47.466 | |||
23. | A | - | 18. | SELIMBEGOVIC Asmir | BIH-BOSNA | 23 | 1:50.495 | |||
24. | B | - | 164. | VILKS Vincents | LAT-SPARS | 24 | 2:04.162 | |||
25. | B | - | 16. | KRSTIĆ Mak | BIH-BOSNA | 25 | 2:10.840 | |||
HEATS | ||||||||||
A | - | 163. | FISERS Toms | LAT-SPARS | 28 | NO TIME | ||||
A | - | 196. | SOMODI Máté | HUN-SZKE | 28 | NO TIME |