Winter World Masters Games, Innsbruck, AUT, 10.01. - 12.01.2020


Heat Results

 
1. Distance 
LADIES  HEATS  1500 m
RACE: 1    HEAT: 1    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (4) 70.  LENZLINGER Angelika SUI SUI 3:02.962  
2 (1) 19.  REID Kim CAN CAN 3:05.649  
3 (3) 1.  PHILLIPS Carolyn AUS AUS 3:09.735  
4 (2) 11.  PLEVA Silvia AUT AUT 3:10.669  
5 (5) 21.  HOULE Julie CAN CAN 3:54.261  
- (6) 38.  DUPUIS Delphine FRA FRA PEN. impeding->to B
RACE: 2    HEAT: 2    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (5) 8.  KERN Katharina AUT AUT 3:15.240  
2 (4) 17.  POIRIER Stephanie CAN CAN 3:15.323  
3 (6) 48.  HARRISON Fiona GBR GBR 3:15.446  
4 (2) 16.  PAP Krisztina SRB SRB 3:21.513  
5 (1) 55.  LUDWIG-NEMETH Iris GER GER 3:39.279  
6 (3) 50.  SUKIENNIK Malgorzata POL POL 3:54.866  
RACE: 3    HEAT: 3    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (5) 56.  PAWASSERAT Gundi GER GER 3:03.405  
2 (4) 22.  MALTAIS Sylvie CAN CAN 3:06.253  
3 (3) 12.  SUPANZ Roya AUT AUT 3:06.424  
4 (6) 78.  KOENIG Melissa USA USA 3:06.769  
5 (1) 2.  BATESON Nicole AUS AUS 3:10.438  
6 (2) 51.  BRANAGAN Julia GBR GBR 3:33.756  
7 (7) 35.  DJAMALIL AYLI Iman FRA FRA 3:57.895  
RACE: 4    HEAT: 4    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (6) 49.  KIRKBY Helen GBR GBR 2:59.932  
2 (5) 9.  TREMMEL Theresa AUT AUT 3:00.192  
3 (3) 18.  PROVENCHER Genevieve CAN CAN 3:00.220  
4 (1) 37.  VARETTA Katia FRA FRA 3:04.650  
5 (4) 77.  CHERNOBY April USA USA 3:13.557  
6 (2) 20.  HAMERSLEY Hilles CAN CAN 3:20.558  
 
LADIES  SEMI-FINAL  1500 m
RACE: 9    HEAT: 1    GROUP: B    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (2) 11.  PLEVA Silvia AUT AUT 3:12.282  
2 (3) 77.  CHERNOBY April USA USA 3:12.477  
3 (1) 78.  KOENIG Melissa USA USA 3:12.549  
4 (4) 51.  BRANAGAN Julia GBR GBR 3:17.243  
5 (5) 55.  LUDWIG-NEMETH Iris GER GER 3:22.716  
6 (6) 50.  SUKIENNIK Malgorzata POL POL 3:35.004  
RACE: 10    HEAT: 2    GROUP: B    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 37.  VARETTA Katia FRA FRA 3:12.518  
2 (7) 38.  DUPUIS Delphine FRA FRA 3:12.870  
3 (2) 2.  BATESON Nicole AUS AUS 3:14.287  
4 (4) 16.  PAP Krisztina SRB SRB 3:14.956  
5 (3) 20.  HAMERSLEY Hilles CAN CAN 3:19.876  
6 (5) 21.  HOULE Julie CAN CAN 3:54.890  
7 (6) 35.  DJAMALIL AYLI Iman FRA FRA 3:57.926  
RACE: 11    HEAT: 3    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (2) 56.  PAWASSERAT Gundi GER GER 3:07.657  
2 (3) 19.  REID Kim CAN CAN 3:09.014  
3 (1) 70.  LENZLINGER Angelika SUI SUI 3:09.074  
4 (5) 12.  SUPANZ Roya AUT AUT 3:10.260  
5 (4) 22.  MALTAIS Sylvie CAN CAN 3:10.480  
6 (6) 1.  PHILLIPS Carolyn AUS AUS 3:13.344  
RACE: 12    HEAT: 4    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (5) 17.  POIRIER Stephanie CAN CAN 2:47.659  
2 (4) 8.  KERN Katharina AUT AUT 2:48.403  
3 (3) 18.  PROVENCHER Genevieve CAN CAN 2:49.391  
4 (2) 9.  TREMMEL Theresa AUT AUT 2:49.454  
5 (6) 48.  HARRISON Fiona GBR GBR 2:55.447  
6 (1) 49.  KIRKBY Helen GBR GBR 3:18.612  
 
LADIES  FINAL  1500 m
RACE: 23    HEAT: 1    GROUP: D    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 16.  PAP Krisztina SRB SRB 3:12.927  
2 (3) 20.  HAMERSLEY Hilles CAN CAN 3:14.463  
3 (4) 55.  LUDWIG-NEMETH Iris GER GER 3:39.207  
4 (2) 51.  BRANAGAN Julia GBR GBR 3:41.158  
5 (6) 21.  HOULE Julie CAN CAN 3:46.469  
6 (7) 35.  DJAMALIL AYLI Iman FRA FRA 3:46.701  
- (5) 50.  SUKIENNIK Malgorzata POL POL PEN. no start
RACE: 24    HEAT: 2    GROUP: C    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (3) 37.  VARETTA Katia FRA FRA 3:12.858  
2 (5) 38.  DUPUIS Delphine FRA FRA 3:13.038  
3 (1) 11.  PLEVA Silvia AUT AUT 3:13.173  
4 (2) 77.  CHERNOBY April USA USA 3:13.465  
5 (4) 78.  KOENIG Melissa USA USA 3:13.805  
6 (6) 2.  BATESON Nicole AUS AUS 3:15.161  
RACE: 25    HEAT: 3    GROUP: B    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 9.  TREMMEL Theresa AUT AUT 2:56.203  
2 (6) 49.  KIRKBY Helen GBR GBR 2:56.215  
3 (2) 48.  HARRISON Fiona GBR GBR 3:02.060  
4 (3) 12.  SUPANZ Roya AUT AUT 3:02.077  
5 (4) 22.  MALTAIS Sylvie CAN CAN 3:02.393  
6 (5) 1.  PHILLIPS Carolyn AUS AUS 3:06.364  
RACE: 26    HEAT: 4    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 17.  POIRIER Stephanie CAN CAN 2:54.655  
2 (6) 70.  LENZLINGER Angelika SUI SUI 2:55.226  
3 (2) 8.  KERN Katharina AUT AUT 2:56.345  
4 (3) 18.  PROVENCHER Genevieve CAN CAN 3:00.243  
5 (5) 19.  REID Kim CAN CAN 3:02.890  
- (4) 56.  PAWASSERAT Gundi GER GER PEN. impeding
 
2. Distance 
LADIES  HEATS  500 m
RACE: 41    HEAT: 1    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (4) 8.  KERN Katharina AUT AUT 54.858
2 (2) 22.  MALTAIS Sylvie CAN CAN 56.126
3 (5) 77.  CHERNOBY April USA USA 59.260
4 (1) 35.  DJAMALIL AYLI Iman FRA FRA 1:06.709  
5 (3) 51.  BRANAGAN Julia GBR GBR 1:12.314  
RACE: 42    HEAT: 2    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 17.  POIRIER Stephanie CAN CAN 53.288
2 (2) 37.  VARETTA Katia FRA FRA 57.619
3 (4) 11.  PLEVA Silvia AUT AUT 58.762
4 (3) 50.  SUKIENNIK Malgorzata POL POL 1:06.149  
RACE: 43    HEAT: 3    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (3) 56.  PAWASSERAT Gundi GER GER 54.530
2 (2) 49.  KIRKBY Helen GBR GBR 58.477
3 (4) 16.  PAP Krisztina SRB SRB 1:00.243  
4 (1) 20.  HAMERSLEY Hilles CAN CAN 1:02.384  
RACE: 44    HEAT: 4    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 70.  LENZLINGER Angelika SUI SUI 56.063
2 (3) 1.  PHILLIPS Carolyn AUS AUS 58.777
3 (2) 38.  DUPUIS Delphine FRA FRA 58.937
4 (4) 21.  HOULE Julie CAN CAN 1:09.013  
RACE: 45    HEAT: 5    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (2) 9.  TREMMEL Theresa AUT AUT 55.919
2 (1) 19.  REID Kim CAN CAN 57.085
3 (4) 2.  BATESON Nicole AUS AUS 1:00.022  
4 (3) 55.  LUDWIG-NEMETH Iris GER GER 1:11.915  
RACE: 46    HEAT: 6    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (5) 12.  SUPANZ Roya AUT AUT 55.945
2 (2) 48.  HARRISON Fiona GBR GBR 56.553
3 (1) 18.  PROVENCHER Genevieve CAN CAN 56.635
4 (3) 78.  KOENIG Melissa USA USA 59.892
5 (4) 36.  GEOFFROY Emilie FRA FRA 1:15.841  
 
LADIES  QUARTER-FINAL  500 m
RACE: 61    HEAT: 1    GROUP: B    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (5) 36.  GEOFFROY Emilie FRA FRA 57.397
2 (3) 35.  DJAMALIL AYLI Iman FRA FRA 1:06.138  
3 (4) 21.  HOULE Julie CAN CAN 1:07.003  
4 (1) 78.  KOENIG Melissa USA USA 1:10.403   advanced->to E
- (2) 16.  PAP Krisztina SRB SRB PEN. impeding->to F
RACE: 62    HEAT: 2    GROUP: B    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 2.  BATESON Nicole AUS AUS 1:01.370  
2 (2) 20.  HAMERSLEY Hilles CAN CAN 1:02.700  
3 (3) 50.  SUKIENNIK Malgorzata POL POL 1:06.342  
4 (5) 51.  BRANAGAN Julia GBR GBR 1:10.053  
5 (4) 55.  LUDWIG-NEMETH Iris GER GER 1:10.734  
RACE: 63    HEAT: 3    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 9.  TREMMEL Theresa AUT AUT 54.559
2 (2) 12.  SUPANZ Roya AUT AUT 54.640
3 (3) 18.  PROVENCHER Genevieve CAN CAN 54.844
4 (4) 1.  PHILLIPS Carolyn AUS AUS 1:06.527  
RACE: 64    HEAT: 4    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 8.  KERN Katharina AUT AUT 54.211
2 (3) 49.  KIRKBY Helen GBR GBR 54.530
3 (2) 70.  LENZLINGER Angelika SUI SUI 54.674
4 (4) 11.  PLEVA Silvia AUT AUT 1:00.774  
RACE: 65    HEAT: 5    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 56.  PAWASSERAT Gundi GER GER 53.857
2 (3) 37.  VARETTA Katia FRA FRA 54.232
3 (2) 22.  MALTAIS Sylvie CAN CAN 54.444
4 (4) 38.  DUPUIS Delphine FRA FRA 59.007
RACE: 66    HEAT: 6    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 17.  POIRIER Stephanie CAN CAN 52.582
2 (3) 19.  REID Kim CAN CAN 55.836
3 (2) 48.  HARRISON Fiona GBR GBR 56.081
4 (4) 77.  CHERNOBY April USA USA 57.925
 
LADIES  SEMI-FINAL  500 m
RACE: 73    HEAT: 1    GROUP: B    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 22.  MALTAIS Sylvie CAN CAN 55.139
2 (2) 48.  HARRISON Fiona GBR GBR 56.817
3 (3) 77.  CHERNOBY April USA USA 58.261
4 (4) 11.  PLEVA Silvia AUT AUT 59.978
RACE: 74    HEAT: 2    GROUP: B    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (2) 18.  PROVENCHER Genevieve CAN CAN 55.377
2 (1) 70.  LENZLINGER Angelika SUI SUI 55.386
3 (3) 38.  DUPUIS Delphine FRA FRA 57.234
4 (4) 1.  PHILLIPS Carolyn AUS AUS 58.317
RACE: 75    HEAT: 3    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 56.  PAWASSERAT Gundi GER GER 53.205
2 (2) 8.  KERN Katharina AUT AUT 53.955
3 (3) 37.  VARETTA Katia FRA FRA 55.195
4 (4) 49.  KIRKBY Helen GBR GBR 55.426
RACE: 76    HEAT: 4    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (2) 9.  TREMMEL Theresa AUT AUT 54.526
2 (3) 12.  SUPANZ Roya AUT AUT 54.604
3 (4) 19.  REID Kim CAN CAN 55.765
4 (1) 17.  POIRIER Stephanie CAN CAN 1:08.342  
 
LADIES  FINAL  500 m
RACE: 89    HEAT: 1    GROUP: F    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (4) 16.  PAP Krisztina SRB SRB 1:00.514  
2 (1) 21.  HOULE Julie CAN CAN 1:06.643  
3 (2) 51.  BRANAGAN Julia GBR GBR 1:08.195  
4 (3) 55.  LUDWIG-NEMETH Iris GER GER 1:10.491  
RACE: 90    HEAT: 2    GROUP: E    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 36.  GEOFFROY Emilie FRA FRA 55.154
2 (6) 78.  KOENIG Melissa USA USA 1:00.257  
3 (2) 2.  BATESON Nicole AUS AUS 1:00.477  
4 (3) 20.  HAMERSLEY Hilles CAN CAN 1:02.235  
5 (5) 50.  SUKIENNIK Malgorzata POL POL 1:05.149  
6 (4) 35.  DJAMALIL AYLI Iman FRA FRA 1:07.861  
RACE: 91    HEAT: 3    GROUP: D    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (2) 77.  CHERNOBY April USA USA 58.415
2 (1) 38.  DUPUIS Delphine FRA FRA 58.451
3 (4) 11.  PLEVA Silvia AUT AUT 58.743
4 (3) 1.  PHILLIPS Carolyn AUS AUS 59.940
RACE: 92    HEAT: 4    GROUP: C    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (2) 18.  PROVENCHER Genevieve CAN CAN 55.409
2 (4) 48.  HARRISON Fiona GBR GBR 55.437
3 (3) 70.  LENZLINGER Angelika SUI SUI 55.518
4 (1) 22.  MALTAIS Sylvie CAN CAN 56.014
RACE: 93    HEAT: 5    GROUP: B    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (4) 17.  POIRIER Stephanie CAN CAN 52.498
2 (2) 49.  KIRKBY Helen GBR GBR 54.722
3 (1) 37.  VARETTA Katia FRA FRA 54.925
4 (3) 19.  REID Kim CAN CAN 55.246
RACE: 94    HEAT: 6    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (2) 8.  KERN Katharina AUT AUT 52.407
2 (1) 56.  PAWASSERAT Gundi GER GER 52.662
3 (3) 9.  TREMMEL Theresa AUT AUT 53.576
4 (4) 12.  SUPANZ Roya AUT AUT 53.846
 
3. Distance 
LADIES  HEATS  1000 m
RACE: 109    HEAT: 1    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (2) 22.  MALTAIS Sylvie CAN CAN 2:00.287  
2 (4) 8.  KERN Katharina AUT AUT 2:00.649  
3 (5) 1.  PHILLIPS Carolyn AUS AUS 2:07.021  
4 (1) 51.  BRANAGAN Julia GBR GBR 2:19.252  
5 (3) 35.  DJAMALIL AYLI Iman FRA FRA 2:25.963  
RACE: 110    HEAT: 2    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (5) 56.  PAWASSERAT Gundi GER GER 2:01.655  
2 (2) 48.  HARRISON Fiona GBR GBR 2:03.677  
3 (1) 38.  DUPUIS Delphine FRA FRA 2:04.555  
4 (3) 50.  SUKIENNIK Malgorzata POL POL 2:24.669  
5 (4) 21.  HOULE Julie CAN CAN 2:25.156  
RACE: 111    HEAT: 3    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (4) 18.  PROVENCHER Genevieve CAN CAN 1:59.696  
2 (3) 12.  SUPANZ Roya AUT AUT 1:59.788  
3 (1) 16.  PAP Krisztina SRB SRB 2:01.524  
4 (2) 2.  BATESON Nicole AUS AUS 2:01.770  
RACE: 112    HEAT: 4    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (3) 9.  TREMMEL Theresa AUT AUT 1:57.558  
2 (4) 49.  KIRKBY Helen GBR GBR 1:58.276  
3 (1) 78.  KOENIG Melissa USA USA 1:58.963  
4 (2) 20.  HAMERSLEY Hilles CAN CAN 2:06.013  
RACE: 113    HEAT: 5    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (4) 70.  LENZLINGER Angelika SUI SUI 1:52.580  
2 (1) 36.  GEOFFROY Emilie FRA FRA 1:53.136  
3 (3) 19.  REID Kim CAN CAN 1:53.195  
4 (2) 11.  PLEVA Silvia AUT AUT 2:07.262  
RACE: 114    HEAT: 6    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (5) 10.  WINDISCH Veronika AUT AUT 1:50.109  
2 (2) 17.  POIRIER Stephanie CAN CAN 1:54.168  
3 (1) 37.  VARETTA Katia FRA FRA 1:56.984  
4 (3) 77.  CHERNOBY April USA USA 2:02.036  
5 (4) 55.  LUDWIG-NEMETH Iris GER GER 2:21.219  
 
LADIES  QUARTER-FINAL  1000 m
RACE: 129    HEAT: 1    GROUP: B    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (3) 11.  PLEVA Silvia AUT AUT 2:01.925  
2 (2) 1.  PHILLIPS Carolyn AUS AUS 2:02.044  
3 (1) 2.  BATESON Nicole AUS AUS 2:02.239  
4 (4) 51.  BRANAGAN Julia GBR GBR 2:15.261  
5 (5) 21.  HOULE Julie CAN CAN 2:17.793  
6 (6) 35.  DJAMALIL AYLI Iman FRA FRA 2:41.201  
RACE: 130    HEAT: 2    GROUP: B    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (2) 38.  DUPUIS Delphine FRA FRA 2:00.771  
2 (1) 77.  CHERNOBY April USA USA 2:01.185  
3 (3) 20.  HAMERSLEY Hilles CAN CAN 2:01.477  
4 (4) 55.  LUDWIG-NEMETH Iris GER GER 2:20.320  
5 (5) 50.  SUKIENNIK Malgorzata POL POL 2:32.163  
RACE: 131    HEAT: 3    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (2) 18.  PROVENCHER Genevieve CAN CAN 1:52.805  
2 (1) 19.  REID Kim CAN CAN 1:53.729  
3 (3) 22.  MALTAIS Sylvie CAN CAN 1:54.067  
4 (4) 48.  HARRISON Fiona GBR GBR 2:06.024  
RACE: 132    HEAT: 4    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (3) 8.  KERN Katharina AUT AUT 1:59.230  
2 (4) 56.  PAWASSERAT Gundi GER GER 1:59.391  
3 (1) 37.  VARETTA Katia FRA FRA 2:02.560  
4 (2) 9.  TREMMEL Theresa AUT AUT 2:04.978  
RACE: 133    HEAT: 5    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 70.  LENZLINGER Angelika SUI SUI 1:53.104  
2 (4) 12.  SUPANZ Roya AUT AUT 1:53.252  
3 (2) 36.  GEOFFROY Emilie FRA FRA 1:54.579  
4 (3) 78.  KOENIG Melissa USA USA 1:59.177  
RACE: 134    HEAT: 6    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 10.  WINDISCH Veronika AUT AUT 1:45.414  
2 (2) 17.  POIRIER Stephanie CAN CAN 1:50.172  
3 (3) 49.  KIRKBY Helen GBR GBR 1:52.026  
4 (4) 16.  PAP Krisztina SRB SRB 2:05.743  
 
LADIES  SEMI-FINAL  1000 m
RACE: 141    HEAT: 1    GROUP: B    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 49.  KIRKBY Helen GBR GBR 1:52.691  
2 (2) 36.  GEOFFROY Emilie FRA FRA 1:53.802  
3 (4) 48.  HARRISON Fiona GBR GBR 1:54.755  
4 (3) 78.  KOENIG Melissa USA USA 2:02.532  
RACE: 142    HEAT: 2    GROUP: B    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (2) 37.  VARETTA Katia FRA FRA 1:53.839  
2 (1) 22.  MALTAIS Sylvie CAN CAN 1:54.038  
3 (3) 9.  TREMMEL Theresa AUT AUT 1:55.911  
4 (4) 16.  PAP Krisztina SRB SRB 2:02.816  
RACE: 143    HEAT: 3    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 17.  POIRIER Stephanie CAN CAN 1:48.946  
2 (3) 70.  LENZLINGER Angelika SUI SUI 1:50.710  
3 (4) 12.  SUPANZ Roya AUT AUT 1:50.771  
4 (2) 18.  PROVENCHER Genevieve CAN CAN 1:51.199  
RACE: 144    HEAT: 4    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 10.  WINDISCH Veronika AUT AUT 1:54.484  
2 (3) 8.  KERN Katharina AUT AUT 1:54.935  
3 (4) 56.  PAWASSERAT Gundi GER GER 1:55.810  
4 (2) 19.  REID Kim CAN CAN 2:03.002  
 
LADIES  FINAL  1000 m
RACE: 157    HEAT: 1    GROUP: F    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 2.  BATESON Nicole AUS AUS 2:04.465  
2 (2) 51.  BRANAGAN Julia GBR GBR 2:14.543  
3 (3) 21.  HOULE Julie CAN CAN 2:14.617  
4 (5) 50.  SUKIENNIK Malgorzata POL POL 2:15.379  
5 (6) 35.  DJAMALIL AYLI Iman FRA FRA 2:17.018  
6 (4) 55.  LUDWIG-NEMETH Iris GER GER 2:21.245  
RACE: 158    HEAT: 2    GROUP: E    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 38.  DUPUIS Delphine FRA FRA 2:01.433  
2 (2) 77.  CHERNOBY April USA USA 2:01.648  
3 (5) 1.  PHILLIPS Carolyn AUS AUS 2:02.652  
4 (4) 11.  PLEVA Silvia AUT AUT 2:02.666  
5 (3) 20.  HAMERSLEY Hilles CAN CAN 2:03.164  
RACE: 159    HEAT: 3    GROUP: D    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (3) 78.  KOENIG Melissa USA USA 2:02.228  
2 (4) 16.  PAP Krisztina SRB SRB 2:04.053  
3 (1) 48.  HARRISON Fiona GBR GBR 2:16.600  
- (2) 9.  TREMMEL Theresa AUT AUT PEN. impeding
RACE: 160    HEAT: 4    GROUP: C    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 49.  KIRKBY Helen GBR GBR 1:52.044  
2 (3) 37.  VARETTA Katia FRA FRA 1:54.362  
3 (2) 36.  GEOFFROY Emilie FRA FRA 1:57.429  
4 (4) 22.  MALTAIS Sylvie CAN CAN 2:00.860  
RACE: 161    HEAT: 5    GROUP: B    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (3) 56.  PAWASSERAT Gundi GER GER 1:51.110  
2 (1) 12.  SUPANZ Roya AUT AUT 1:51.865  
3 (2) 18.  PROVENCHER Genevieve CAN CAN 1:52.735  
4 (4) 19.  REID Kim CAN CAN 1:52.870  
RACE: 162    HEAT: 6    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (3) 10.  WINDISCH Veronika AUT AUT 1:48.903  
2 (1) 17.  POIRIER Stephanie CAN CAN 1:52.625  
3 (4) 8.  KERN Katharina AUT AUT 1:53.647  
4 (2) 70.  LENZLINGER Angelika SUI SUI 1:56.137