Winter World Masters Games, Innsbruck, AUT, 10.01. - 12.01.2020


Heat Results

 
1. Distance 
MEN JOINT 50-59  HEATS  1500 m
RACE: 17    HEAT: 1    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 5.  LABICHE Herbie AUS AUS 3:00.772  
2 (5) 58.  PERETTI Enrico ITA ITA 3:03.176  
3 (3) 31.  KLAPSTEIN Kim CAN CAN 3:06.899  
4 (4) 80.  MOORE Tim USA USA 3:08.026  
5 (2) 73.  FISCHER Thomas SUI SUI 3:15.128  
RACE: 18    HEAT: 2    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (2) 15.  MCMILLEN Mike BEL BEL 2:48.913  
2 (5) 30.  HINTON Marc CAN CAN 2:50.814  
3 (4) 79.  HAIRE Martin USA USA 2:50.876  
4 (1) 4.  BLACK Robert AUS AUS 3:00.299  
5 (6) 75.  WINZELER Bruno SUI SUI 3:10.359  
6 (3) 64.  BATORGIL Batchuluun MGL MGL 4:20.873  
RACE: 19    HEAT: 3    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 29.  BEAUDRY Martin CAN CAN 2:49.213  
2 (5) 46.  ROBIN Armand FRA FRA 2:49.865  
3 (2) 74.  INHELDER Erich SUI SUI 2:57.954  
4 (6) 81.  RIEHL Russell USA USA 3:07.198  
5 (3) 3.  AULIFF Martin AUS AUS 3:10.261  
6 (4) 62.  KIESGEN Marco LUX LUX 3:31.304  
 
MEN JOINT 50-59  FINAL  1500 m
RACE: 31    HEAT: 1    GROUP: C    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (2) 75.  WINZELER Bruno SUI SUI 3:09.152  
2 (1) 3.  AULIFF Martin AUS AUS 3:09.391  
3 (3) 73.  FISCHER Thomas SUI SUI 3:16.837  
4 (4) 62.  KIESGEN Marco LUX LUX 3:41.879  
5 (5) 64.  BATORGIL Batchuluun MGL MGL 4:13.978  
RACE: 32    HEAT: 2    GROUP: B    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 79.  HAIRE Martin USA USA 2:49.916  
2 (2) 74.  INHELDER Erich SUI SUI 2:53.304  
3 (5) 81.  RIEHL Russell USA USA 3:01.865  
4 (4) 31.  KLAPSTEIN Kim CAN CAN 3:02.288  
5 (6) 80.  MOORE Tim USA USA 3:08.101  
- (3) 4.  BLACK Robert AUS AUS PEN. impeding
RACE: 33    HEAT: 3    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (5) 5.  LABICHE Herbie AUS AUS 2:45.383  
2 (2) 29.  BEAUDRY Martin CAN CAN 2:45.641  
3 (1) 15.  MCMILLEN Mike BEL BEL 2:46.400  
4 (3) 46.  ROBIN Armand FRA FRA 2:48.909  
5 (4) 30.  HINTON Marc CAN CAN 2:51.133  
6 (6) 58.  PERETTI Enrico ITA ITA 2:53.402  
 
2. Distance 
MEN JOINT 50-59  HEATS  500 m
RACE: 53    HEAT: 1    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 30.  HINTON Marc CAN CAN 52.544
2 (2) 46.  ROBIN Armand FRA FRA 52.553
3 (4) 75.  WINZELER Bruno SUI SUI 56.983
4 (3) 80.  MOORE Tim USA USA 1:00.957  
RACE: 54    HEAT: 2    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 29.  BEAUDRY Martin CAN CAN 48.405
2 (2) 79.  HAIRE Martin USA USA 53.163
3 (4) 4.  BLACK Robert AUS AUS 54.678
4 (3) 73.  FISCHER Thomas SUI SUI 1:01.403  
RACE: 55    HEAT: 3    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (4) 5.  LABICHE Herbie AUS AUS 51.026
2 (1) 74.  INHELDER Erich SUI SUI 53.462
3 (5) 81.  RIEHL Russell USA USA 56.434
4 (3) 64.  BATORGIL Batchuluun MGL MGL 1:06.475  
5 (2) 62.  KIESGEN Marco LUX LUX 1:13.009  
RACE: 56    HEAT: 4    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (4) 15.  MCMILLEN Mike BEL BEL 52.241
2 (2) 58.  PERETTI Enrico ITA ITA 53.590
3 (3) 31.  KLAPSTEIN Kim CAN CAN 57.248
4 (1) 3.  AULIFF Martin AUS AUS 59.620
 
MEN JOINT 50-59  SEMI-FINAL  500 m
RACE: 81    HEAT: 1    GROUP: B    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 81.  RIEHL Russell USA USA 57.333
2 (2) 75.  WINZELER Bruno SUI SUI 57.648
3 (3) 80.  MOORE Tim USA USA 57.857
4 (4) 73.  FISCHER Thomas SUI SUI 1:01.207  
RACE: 82    HEAT: 2    GROUP: B    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 4.  BLACK Robert AUS AUS 55.406
2 (2) 31.  KLAPSTEIN Kim CAN CAN 57.324
3 (3) 3.  AULIFF Martin AUS AUS 1:01.033  
4 (5) 62.  KIESGEN Marco LUX LUX 1:05.332  
5 (4) 64.  BATORGIL Batchuluun MGL MGL 1:06.413  
RACE: 83    HEAT: 3    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 5.  LABICHE Herbie AUS AUS 49.549
2 (2) 15.  MCMILLEN Mike BEL BEL 50.021
3 (3) 79.  HAIRE Martin USA USA 54.069
4 (4) 74.  INHELDER Erich SUI SUI 1:13.757  
RACE: 84    HEAT: 4    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 29.  BEAUDRY Martin CAN CAN 48.364
2 (2) 30.  HINTON Marc CAN CAN 51.610
3 (4) 58.  PERETTI Enrico ITA ITA 53.048
4 (3) 46.  ROBIN Armand FRA FRA 54.429
 
MEN JOINT 50-59  FINAL  500 m
RACE: 101    HEAT: 1    GROUP: D    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (2) 3.  AULIFF Martin AUS AUS 58.549
2 (1) 80.  MOORE Tim USA USA 58.907
3 (3) 73.  FISCHER Thomas SUI SUI 1:01.068  
4 (4) 62.  KIESGEN Marco LUX LUX 1:03.961  
5 (5) 64.  BATORGIL Batchuluun MGL MGL 1:06.029  
RACE: 102    HEAT: 2    GROUP: C    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 4.  BLACK Robert AUS AUS 55.497
2 (2) 31.  KLAPSTEIN Kim CAN CAN 57.215
3 (3) 81.  RIEHL Russell USA USA 57.371
4 (4) 75.  WINZELER Bruno SUI SUI 58.058
RACE: 103    HEAT: 3    GROUP: B    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (3) 46.  ROBIN Armand FRA FRA 52.307
2 (2) 79.  HAIRE Martin USA USA 52.785
3 (1) 58.  PERETTI Enrico ITA ITA 53.618
4 (4) 74.  INHELDER Erich SUI SUI 53.922
RACE: 104    HEAT: 4    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 29.  BEAUDRY Martin CAN CAN 48.248
2 (2) 5.  LABICHE Herbie AUS AUS 48.780
3 (3) 15.  MCMILLEN Mike BEL BEL 50.539
4 (4) 30.  HINTON Marc CAN CAN 50.945
 
3. Distance 
MEN JOINT 50-59  HEATS  1000 m
RACE: 121    HEAT: 1    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (3) 29.  BEAUDRY Martin CAN CAN 1:53.700  
2 (4) 58.  PERETTI Enrico ITA ITA 1:55.040  
3 (1) 4.  BLACK Robert AUS AUS 1:55.764  
4 (2) 73.  FISCHER Thomas SUI SUI 2:05.770  
RACE: 122    HEAT: 2    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (4) 5.  LABICHE Herbie AUS AUS 1:50.177  
2 (2) 74.  INHELDER Erich SUI SUI 1:51.846  
3 (3) 81.  RIEHL Russell USA USA 1:53.664  
4 (1) 62.  KIESGEN Marco LUX LUX 2:13.036  
5 (5) 64.  BATORGIL Batchuluun MGL MGL 2:27.998  
RACE: 123    HEAT: 3    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (3) 15.  MCMILLEN Mike BEL BEL 1:54.380  
2 (1) 79.  HAIRE Martin USA USA 1:54.693  
3 (2) 31.  KLAPSTEIN Kim CAN CAN 2:00.016  
- (4) 3.  AULIFF Martin AUS AUS PEN. no start
RACE: 124    HEAT: 4    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (2) 46.  ROBIN Armand FRA FRA 1:47.573  
2 (4) 30.  HINTON Marc CAN CAN 1:48.564  
3 (3) 75.  WINZELER Bruno SUI SUI 1:58.712  
4 (1) 80.  MOORE Tim USA USA 1:59.285  
 
MEN JOINT 50-59  SEMI-FINAL  1000 m
RACE: 149    HEAT: 1    GROUP: B    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 4.  BLACK Robert AUS AUS 1:54.687  
2 (2) 75.  WINZELER Bruno SUI SUI 2:02.891  
3 (3) 73.  FISCHER Thomas SUI SUI 2:04.937  
4 (4) 62.  KIESGEN Marco LUX LUX 2:11.439  
RACE: 150    HEAT: 2    GROUP: B    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 81.  RIEHL Russell USA USA 1:55.384  
2 (3) 31.  KLAPSTEIN Kim CAN CAN 1:55.429  
3 (2) 80.  MOORE Tim USA USA 1:58.726  
4 (4) 64.  BATORGIL Batchuluun MGL MGL 2:27.745  
RACE: 151    HEAT: 3    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (3) 29.  BEAUDRY Martin CAN CAN 1:53.194  
2 (1) 5.  LABICHE Herbie AUS AUS 1:53.281  
3 (4) 79.  HAIRE Martin USA USA 1:55.195  
4 (2) 74.  INHELDER Erich SUI SUI 2:04.305  
RACE: 152    HEAT: 4    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (3) 15.  MCMILLEN Mike BEL BEL 1:45.714  
2 (4) 58.  PERETTI Enrico ITA ITA 1:46.446  
3 (2) 30.  HINTON Marc CAN CAN 1:46.656  
4 (1) 46.  ROBIN Armand FRA FRA 1:47.484  
 
MEN JOINT 50-59  FINAL  1000 m
RACE: 168    HEAT: 1    GROUP: D    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 80.  MOORE Tim USA USA 2:01.359  
2 (2) 73.  FISCHER Thomas SUI SUI 2:02.922  
3 (3) 62.  KIESGEN Marco LUX LUX 2:10.908  
4 (4) 64.  BATORGIL Batchuluun MGL MGL 2:25.108  
RACE: 169    HEAT: 2    GROUP: C    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 4.  BLACK Robert AUS AUS 1:53.450  
2 (2) 81.  RIEHL Russell USA USA 1:54.580  
3 (3) 31.  KLAPSTEIN Kim CAN CAN 1:55.553  
4 (4) 75.  WINZELER Bruno SUI SUI 1:59.379  
RACE: 170    HEAT: 3    GROUP: B    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (2) 46.  ROBIN Armand FRA FRA 1:45.647  
2 (1) 30.  HINTON Marc CAN CAN 1:45.877  
3 (3) 79.  HAIRE Martin USA USA 1:47.664  
4 (4) 74.  INHELDER Erich SUI SUI 1:48.842  
RACE: 171    HEAT: 4    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (3) 29.  BEAUDRY Martin CAN CAN 2:03.128  
2 (4) 5.  LABICHE Herbie AUS AUS 2:03.348  
3 (1) 15.  MCMILLEN Mike BEL BEL 2:03.518  
4 (2) 58.  PERETTI Enrico ITA ITA 2:05.706