30th Santa Claus Cup 2022 - Budapest, HUN, 09.12. - 11.12.2022
Heat Results
3. Distance | |||||||
WOMEN HEATS 1000 m | |||||||
RACE: 113 HEAT: 1 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (5) | 159. | VÉGI Diána Laura | HUN | 1:52.682 | ||
2 | (4) | 58. | WIBMER Sophie Luisa | GER-SLIC | 1:53.450 | ||
3 | (2) | 54. | PENSKY Helene | GER-ETR | 1:56.272 | ||
4 | (3) | 217. | SOMODI Luca | HUN-SZKE | 1:56.707 | ||
5 | (1) | 94. | ÜVEGES Gréta | HUN-DVTK | 2:04.657 | ||
RACE: 114 HEAT: 2 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (4) | 156. | SZIGETI Dóra | HUN | 1:49.757 | ||
2 | (5) | 48. | GÁKOVÁ Barbora | CZE-STCZ | 1:49.965 | ||
3 | (2) | 277. | LUAI Chloe Shan Han | SGP | 1:52.136 | ||
4 | (3) | 52. | HELLWIG Leoni | GER-ETR | 1:52.205 | ||
5 | (1) | 269. | PONGRÁCZ-VÁKÁR Krisztina | ROU-SCMC | 1:56.526 | ||
RACE: 115 HEAT: 3 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (3) | 157. | TÓTH Eszter | HUN | 1:57.086 | ||
2 | (2) | 310. | IZAROVA Michaela | SVK-SKMA | 1:58.319 | ||
3 | (1) | 28. | PRACHÁROVÁ Monika | CZE-BZKP | 1:58.482 | ||
4 | (5) | 278. | SUWARGANDA Rory Khalila | SGP | 2:02.490 | ||
- | (4) | 53. | MANHART Emilia | GER-ETR | - | no start | |
RACE: 116 HEAT: 4 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (3) | 154. | NÓGRÁDI Panka | HUN | 1:52.221 | ||
2 | (4) | 153. | HALTRICH Luca | HUN | 1:52.360 | ||
3 | (2) | 55. | ZANDER Franziska | GER-ETR | 1:54.720 | ||
4 | (5) | 286. | JANKOVIC Katarina | SRB | 1:57.144 | ||
5 | (1) | 249. | NG THIN LEN Bryna | MAS | 1:59.091 | ||
RACE: 117 HEAT: 5 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (1) | 155. | SCHÖNBORN Melinda | HUN | 1:51.259 | ||
2 | (2) | 262. | BARTA Nóra | ROU-ISK | 1:52.704 | ||
3 | (3) | 276. | CHUA Amelia | SGP | 1:53.153 | ||
4 | (5) | 59. | ZACCARO Chiara | GER-SLIC | 2:01.497 | ||
5 | (4) | 281. | ŠPAN Dina | SLO-CEL | NO TIME | finished | |
RACE: 118 HEAT: 6 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (3) | 152. | DOBRÁN Flóra | HUN | 1:44.906 | ||
2 | (5) | 158. | TÓTH Hajnalka | HUN | 1:45.013 | ||
3 | (2) | 309. | HYMPANOVA Emma | SVK-SKMA | 1:45.289 | ||
4 | (1) | 27. | PRACHÁROVÁ Johana | CZE-BZKP | 1:46.552 | ||
5 | (4) | 49. | KUDLÁČKOVÁ Eliška | CZE-STCZ | 1:57.662 | ||
WOMEN QUARTER-FINAL 1000 m | |||||||
RACE: 132 HEAT: 1 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (4) | 159. | VÉGI Diána Laura | HUN | 1:40.609 | ||
2 | (3) | 154. | NÓGRÁDI Panka | HUN | 1:40.713 | ||
3 | (1) | 309. | HYMPANOVA Emma | SVK-SKMA | 1:43.352 | ||
4 | (5) | 310. | IZAROVA Michaela | SVK-SKMA | 1:44.543 | ||
5 | (2) | 52. | HELLWIG Leoni | GER-ETR | 1:44.663 | ||
RACE: 133 HEAT: 2 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (5) | 157. | TÓTH Eszter | HUN | 1:37.914 | ||
2 | (2) | 155. | SCHÖNBORN Melinda | HUN | 1:37.918 | ||
3 | (4) | 58. | WIBMER Sophie Luisa | GER-SLIC | 1:40.827 | ||
4 | (1) | 27. | PRACHÁROVÁ Johana | CZE-BZKP | 1:45.818 | ||
5 | (3) | 277. | LUAI Chloe Shan Han | SGP | NO TIME | finished | |
RACE: 134 HEAT: 3 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (2) | 156. | SZIGETI Dóra | HUN | 1:54.320 | ||
2 | (1) | 158. | TÓTH Hajnalka | HUN | 1:54.674 | ||
3 | (3) | 262. | BARTA Nóra | ROU-ISK | 1:54.760 | ||
4 | (5) | 28. | PRACHÁROVÁ Monika | CZE-BZKP | 1:56.121 | ||
5 | (4) | 276. | CHUA Amelia | SGP | 1:56.234 | ||
RACE: 135 HEAT: 4 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (1) | 152. | DOBRÁN Flóra | HUN | 1:40.548 | ||
2 | (3) | 153. | HALTRICH Luca | HUN | 1:40.666 | ||
3 | (2) | 48. | GÁKOVÁ Barbora | CZE-STCZ | 1:43.358 | ||
4 | (4) | 55. | ZANDER Franziska | GER-ETR | 1:48.475 | ||
5 | (5) | 54. | PENSKY Helene | GER-ETR | 1:53.043 | ||
WOMEN SEMI-FINAL 1000 m | |||||||
RACE: 144 HEAT: 1 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (2) | 159. | VÉGI Diána Laura | HUN | 1:35.078 | ||
2 | (1) | 152. | DOBRÁN Flóra | HUN | 1:35.081 | ||
3 | (3) | 153. | HALTRICH Luca | HUN | 1:35.534 | ||
4 | (4) | 154. | NÓGRÁDI Panka | HUN | 1:37.219 | ||
5 | (5) | 309. | HYMPANOVA Emma | SVK-SKMA | 1:41.240 | ||
RACE: 145 HEAT: 2 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (2) | 155. | SCHÖNBORN Melinda | HUN | 1:36.186 | ||
2 | (1) | 157. | TÓTH Eszter | HUN | 1:36.402 | ||
3 | (4) | 156. | SZIGETI Dóra | HUN | 1:36.850 | ||
4 | (3) | 58. | WIBMER Sophie Luisa | GER-SLIC | 1:40.186 | ||
5 | (5) | 158. | TÓTH Hajnalka | HUN | 1:46.830 | ||
WOMEN FINAL 1000 m | |||||||
RACE: 150 HEAT: 1 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (4) | 155. | SCHÖNBORN Melinda | HUN | 1:39.434 | ||
2 | (1) | 159. | VÉGI Diána Laura | HUN | 1:39.559 | ||
3 | (2) | 152. | DOBRÁN Flóra | HUN | 1:39.945 | ||
4 | (3) | 153. | HALTRICH Luca | HUN | 1:40.005 | ||
5 | (5) | 157. | TÓTH Eszter | HUN | 1:40.020 |
30th Santa Claus Cup 2022 - Budapest, HUN, 09.12. - 11.12.2022
Distance Classification
WOMEN 1000 m | ||||||||||
Qualif.-Round | Rank | Heat | No. | Name | Member | FP | CDR | Time | ||
FINAL | ||||||||||
1. | A | 1. | 155. | SCHÖNBORN Melinda | HUN | 34 | 1 | 1:36.186 | ||
2. | A | 2. | 159. | VÉGI Diána Laura | HUN | 21 | 2 | 1:35.078 | ||
3. | A | 3. | 152. | DOBRÁN Flóra | HUN | 13 | 3 | 1:35.081 | ||
4. | A | 4. | 153. | HALTRICH Luca | HUN | 8 | 4 | 1:35.534 | ||
5. | A | 5. | 157. | TÓTH Eszter | HUN | 5 | 5 | 1:36.402 | ||
SEMI-FINAL | ||||||||||
6. | A | 3. | 156. | SZIGETI Dóra | HUN | 6 | 1:36.850 | |||
7. | A | 4. | 154. | NÓGRÁDI Panka | HUN | 7 | 1:37.219 | |||
8. | A | 4. | 58. | WIBMER Sophie Luisa | GER-SLIC | 8 | 1:40.186 | |||
9. | A | 5. | 158. | TÓTH Hajnalka | HUN | 9 | 1:45.013 | |||
10. | A | 5. | 309. | HYMPANOVA Emma | SVK-SKMA | 10 | 1:41.240 | |||
QUARTER-FINAL | ||||||||||
11. | A | 3. | 48. | GÁKOVÁ Barbora | CZE-STCZ | 11 | 1:43.358 | |||
12. | A | 3. | 262. | BARTA Nóra | ROU-ISK | 12 | 1:52.704 | |||
13. | A | 4. | 310. | IZAROVA Michaela | SVK-SKMA | 13 | 1:44.543 | |||
14. | A | 4. | 55. | ZANDER Franziska | GER-ETR | 14 | 1:48.475 | |||
15. | A | 4. | 28. | PRACHÁROVÁ Monika | CZE-BZKP | 15 | 1:56.121 | |||
16. | A | 4. | 27. | PRACHÁROVÁ Johana | CZE-BZKP | 16 | 1:45.818 | |||
17. | A | 5. | 277. | LUAI Chloe Shan Han | SGP | 17 | 1:52.136 | |||
18. | A | 5. | 54. | PENSKY Helene | GER-ETR | 18 | 1:53.043 | |||
19. | A | 5. | 276. | CHUA Amelia | SGP | 19 | 1:53.153 | |||
20. | A | 5. | 52. | HELLWIG Leoni | GER-ETR | 20 | 1:44.663 | |||
HEATS | ||||||||||
21. | A | 4. | 217. | SOMODI Luca | HUN-SZKE | 21 | 1:56.707 | |||
22. | A | 4. | 286. | JANKOVIC Katarina | SRB | 22 | 1:57.144 | |||
23. | A | 4. | 59. | ZACCARO Chiara | GER-SLIC | 23 | 2:01.497 | |||
24. | A | 4. | 278. | SUWARGANDA Rory Khalila | SGP | 24 | 2:02.490 | |||
25. | A | 5. | 269. | PONGRÁCZ-VÁKÁR Krisztina | ROU-SCMC | 25 | 1:56.526 | |||
26. | A | 5. | 49. | KUDLÁČKOVÁ Eliška | CZE-STCZ | 26 | 1:57.662 | |||
27. | A | 5. | 249. | NG THIN LEN Bryna | MAS | 27 | 1:59.091 | |||
28. | A | 5. | 94. | ÜVEGES Gréta | HUN-DVTK | 28 | 2:04.657 | |||
29. | A | 5. | 281. | ŠPAN Dina | SLO-CEL | 29 | NO TIME | |||
A | DNS | 53. | MANHART Emilia | GER-ETR | 30 | NO TIME |
Splitted Distance Classification
JUNIOR B WOMEN 1000 m | ||||||||||
Qualif.-Round | Rank | Heat | No. | Name | Member | FP | CDR | Time | ||
FINAL | ||||||||||
1. (2.) | A | 2. | 159. | VÉGI Diána Laura | HUN | 21 | 2 | 1:35.078 | ||
2. (4.) | A | 4. | 153. | HALTRICH Luca | HUN | 8 | 4 | 1:35.534 | ||
SEMI-FINAL | ||||||||||
3. (6.) | A | 3. | 156. | SZIGETI Dóra | HUN | 6 | 1:36.850 | |||
4. (7.) | A | 4. | 154. | NÓGRÁDI Panka | HUN | 7 | 1:37.219 | |||
5. (8.) | A | 4. | 58. | WIBMER Sophie Luisa | GER-SLIC | 8 | 1:40.186 | |||
6. (9.) | A | 5. | 158. | TÓTH Hajnalka | HUN | 9 | 1:45.013 | |||
QUARTER-FINAL | ||||||||||
7. (11.) | A | 3. | 48. | GÁKOVÁ Barbora | CZE-STCZ | 11 | 1:43.358 | |||
8. (12.) | A | 3. | 262. | BARTA Nóra | ROU-ISK | 12 | 1:52.704 | |||
9. (13.) | A | 4. | 310. | IZAROVA Michaela | SVK-SKMA | 13 | 1:44.543 | |||
10. (14.) | A | 4. | 55. | ZANDER Franziska | GER-ETR | 14 | 1:48.475 | |||
11. (15.) | A | 4. | 28. | PRACHÁROVÁ Monika | CZE-BZKP | 15 | 1:56.121 | |||
12. (16.) | A | 4. | 27. | PRACHÁROVÁ Johana | CZE-BZKP | 16 | 1:45.818 | |||
13. (17.) | A | 5. | 277. | LUAI Chloe Shan Han | SGP | 17 | 1:52.136 | |||
14. (18.) | A | 5. | 54. | PENSKY Helene | GER-ETR | 18 | 1:53.043 | |||
15. (19.) | A | 5. | 276. | CHUA Amelia | SGP | 19 | 1:53.153 | |||
16. (20.) | A | 5. | 52. | HELLWIG Leoni | GER-ETR | 20 | 1:44.663 | |||
HEATS | ||||||||||
17. (21.) | A | 4. | 217. | SOMODI Luca | HUN-SZKE | 21 | 1:56.707 | |||
18. (23.) | A | 4. | 59. | ZACCARO Chiara | GER-SLIC | 23 | 2:01.497 | |||
19. (24.) | A | 4. | 278. | SUWARGANDA Rory Khalila | SGP | 24 | 2:02.490 | |||
20. (26.) | A | 5. | 49. | KUDLÁČKOVÁ Eliška | CZE-STCZ | 26 | 1:57.662 | |||
21. (27.) | A | 5. | 249. | NG THIN LEN Bryna | MAS | 27 | 1:59.091 | |||
22. (28.) | A | 5. | 94. | ÜVEGES Gréta | HUN-DVTK | 28 | 2:04.657 | |||
23. (29.) | A | 5. | 281. | ŠPAN Dina | SLO-CEL | 29 | NO TIME | |||
- | A | DNS | 53. | MANHART Emilia | GER-ETR | 30 | NO TIME |
Splitted Distance Classification
JUNIOR A WOMEN 1000 m | ||||||||||
Qualif.-Round | Rank | Heat | No. | Name | Member | FP | CDR | Time | ||
FINAL | ||||||||||
1. (1.) | A | 1. | 155. | SCHÖNBORN Melinda | HUN | 34 | 1 | 1:36.186 | ||
2. (3.) | A | 3. | 152. | DOBRÁN Flóra | HUN | 13 | 3 | 1:35.081 | ||
3. (5.) | A | 5. | 157. | TÓTH Eszter | HUN | 5 | 5 | 1:36.402 | ||
SEMI-FINAL | ||||||||||
4. (10.) | A | 5. | 309. | HYMPANOVA Emma | SVK-SKMA | 10 | 1:41.240 |
Splitted Distance Classification
WOMEN 1000 m | ||||||||||
Qualif.-Round | Rank | Heat | No. | Name | Member | FP | CDR | Time | ||
HEATS | ||||||||||
1. (22.) | A | 4. | 286. | JANKOVIC Katarina | SRB | 22 | 1:57.144 | |||
2. (25.) | A | 5. | 269. | PONGRÁCZ-VÁKÁR Krisztina | ROU-SCMC | 25 | 1:56.526 |