30th Santa Claus Cup 2022 - Budapest, HUN, 09.12. - 11.12.2022
Heat Results
2. Distance | |||||||
WOMEN HEATS 500 m | |||||||
RACE: 46 HEAT: 1 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (2) | 159. | VÉGI Diána Laura | HUN | 46.632 | ||
2 | (5) | 281. | ŠPAN Dina | SLO-CEL | 48.976 | ||
3 | (4) | 58. | WIBMER Sophie Luisa | GER-SLIC | 49.480 | ||
4 | (3) | 269. | PONGRÁCZ-VÁKÁR Krisztina | ROU-SCMC | 54.663 | ||
5 | (1) | 94. | ÜVEGES Gréta | HUN-DVTK | 56.697 | ||
RACE: 47 HEAT: 2 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (5) | 152. | DOBRÁN Flóra | HUN | 47.712 | ||
2 | (1) | 217. | SOMODI Luca | HUN-SZKE | 50.815 | ||
3 | (2) | 310. | IZAROVA Michaela | SVK-SKMA | 50.909 | ||
4 | (3) | 54. | PENSKY Helene | GER-ETR | 54.468 | ||
5 | (4) | 249. | NG THIN LEN Bryna | MAS | 56.038 | ||
RACE: 48 HEAT: 3 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (2) | 157. | TÓTH Eszter | HUN | 47.292 | ||
2 | (5) | 309. | HYMPANOVA Emma | SVK-SKMA | 48.826 | ||
3 | (1) | 48. | GÁKOVÁ Barbora | CZE-STCZ | 49.081 | ||
4 | (4) | 53. | MANHART Emilia | GER-ETR | 53.202 | ||
5 | (3) | 277. | LUAI Chloe Shan Han | SGP | NO TIME | finished | |
RACE: 49 HEAT: 4 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (3) | 155. | SCHÖNBORN Melinda | HUN | 46.632 | ||
2 | (1) | 55. | ZANDER Franziska | GER-ETR | 51.677 | ||
3 | (5) | 278. | SUWARGANDA Rory Khalila | SGP | 54.762 | ||
4 | (2) | 28. | PRACHÁROVÁ Monika | CZE-BZKP | 1:14.344 | advanced | |
- | (4) | 158. | TÓTH Hajnalka | HUN | - | penalty | |
RACE: 50 HEAT: 5 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (4) | 156. | SZIGETI Dóra | HUN | 47.097 | ||
2 | (3) | 262. | BARTA Nóra | ROU-ISK | 48.727 | ||
3 | (5) | 286. | JANKOVIC Katarina | SRB | 52.056 | ||
4 | (2) | 49. | KUDLÁČKOVÁ Eliška | CZE-STCZ | 52.680 | ||
5 | (1) | 52. | HELLWIG Leoni | GER-ETR | 52.705 | ||
RACE: 51 HEAT: 6 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (5) | 154. | NÓGRÁDI Panka | HUN | 46.868 | ||
2 | (1) | 153. | HALTRICH Luca | HUN | 47.026 | ||
3 | (2) | 27. | PRACHÁROVÁ Johana | CZE-BZKP | 52.237 | ||
4 | (4) | 59. | ZACCARO Chiara | GER-SLIC | NO TIME | advanced | |
- | (3) | 276. | CHUA Amelia | SGP | - | penalty | |
WOMEN QUARTER-FINAL 500 m | |||||||
RACE: 66 HEAT: 1 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (2) | 157. | TÓTH Eszter | HUN | 46.101 | ||
2 | (1) | 156. | SZIGETI Dóra | HUN | 46.224 | ||
3 | (3) | 48. | GÁKOVÁ Barbora | CZE-STCZ | 49.102 | ||
4 | (4) | 55. | ZANDER Franziska | GER-ETR | 49.215 | ||
5 | (5) | 28. | PRACHÁROVÁ Monika | CZE-BZKP | 50.706 | ||
RACE: 67 HEAT: 2 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (2) | 154. | NÓGRÁDI Panka | HUN | 46.226 | ||
2 | (3) | 152. | DOBRÁN Flóra | HUN | 46.255 | ||
3 | (4) | 58. | WIBMER Sophie Luisa | GER-SLIC | 49.453 | ||
4 | (5) | 217. | SOMODI Luca | HUN-SZKE | 50.426 | ||
5 | (1) | 59. | ZACCARO Chiara | GER-SLIC | 53.591 | ||
RACE: 68 HEAT: 3 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (1) | 155. | SCHÖNBORN Melinda | HUN | 46.203 | ||
2 | (2) | 153. | HALTRICH Luca | HUN | 46.303 | ||
3 | (3) | 281. | ŠPAN Dina | SLO-CEL | 48.770 | ||
4 | (4) | 310. | IZAROVA Michaela | SVK-SKMA | 51.021 | ||
5 | (5) | 278. | SUWARGANDA Rory Khalila | SGP | 54.325 | ||
RACE: 69 HEAT: 4 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (1) | 159. | VÉGI Diána Laura | HUN | 46.350 | ||
2 | (3) | 309. | HYMPANOVA Emma | SVK-SKMA | 49.292 | ||
3 | (2) | 262. | BARTA Nóra | ROU-ISK | 49.446 | ||
4 | (5) | 27. | PRACHÁROVÁ Johana | CZE-BZKP | 51.310 | ||
5 | (4) | 286. | JANKOVIC Katarina | SRB | 52.967 | ||
WOMEN SEMI-FINAL 500 m | |||||||
RACE: 78 HEAT: 1 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (1) | 155. | SCHÖNBORN Melinda | HUN | 45.475 | ||
2 | (2) | 154. | NÓGRÁDI Panka | HUN | 45.585 | ||
3 | (3) | 152. | DOBRÁN Flóra | HUN | 45.640 | ||
4 | (4) | 153. | HALTRICH Luca | HUN | 45.685 | ||
5 | (5) | 48. | GÁKOVÁ Barbora | CZE-STCZ | 49.203 | ||
RACE: 79 HEAT: 2 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (1) | 157. | TÓTH Eszter | HUN | 45.611 | ||
2 | (2) | 156. | SZIGETI Dóra | HUN | 45.755 | ||
3 | (3) | 159. | VÉGI Diána Laura | HUN | 45.778 | ||
4 | (5) | 309. | HYMPANOVA Emma | SVK-SKMA | 48.008 | ||
5 | (4) | 281. | ŠPAN Dina | SLO-CEL | 48.239 | ||
WOMEN FINAL 500 m | |||||||
RACE: 91 HEAT: 1 GROUP: F Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (1) | 249. | NG THIN LEN Bryna | MAS | 55.790 | ||
2 | (2) | 94. | ÜVEGES Gréta | HUN-DVTK | 56.346 | ||
- | (3) | 277. | LUAI Chloe Shan Han | SGP | - | no finish | |
RACE: 92 HEAT: 2 GROUP: E Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (2) | 52. | HELLWIG Leoni | GER-ETR | 52.754 | ||
2 | (3) | 53. | MANHART Emilia | GER-ETR | 53.057 | ||
3 | (4) | 54. | PENSKY Helene | GER-ETR | 53.451 | ||
4 | (5) | 269. | PONGRÁCZ-VÁKÁR Krisztina | ROU-SCMC | 53.631 | ||
- | (1) | 49. | KUDLÁČKOVÁ Eliška | CZE-STCZ | - | false start | |
RACE: 93 HEAT: 3 GROUP: D Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (1) | 28. | PRACHÁROVÁ Monika | CZE-BZKP | 50.656 | ||
2 | (2) | 27. | PRACHÁROVÁ Johana | CZE-BZKP | 51.869 | ||
3 | (3) | 286. | JANKOVIC Katarina | SRB | 52.173 | ||
4 | (4) | 59. | ZACCARO Chiara | GER-SLIC | 53.439 | ||
5 | (5) | 278. | SUWARGANDA Rory Khalila | SGP | 53.978 | ||
RACE: 94 HEAT: 4 GROUP: C Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (2) | 262. | BARTA Nóra | ROU-ISK | 49.542 | ||
2 | (3) | 58. | WIBMER Sophie Luisa | GER-SLIC | 49.696 | ||
3 | (1) | 55. | ZANDER Franziska | GER-ETR | 49.790 | ||
4 | (4) | 217. | SOMODI Luca | HUN-SZKE | 50.227 | ||
5 | (5) | 310. | IZAROVA Michaela | SVK-SKMA | 50.373 | ||
RACE: 95 HEAT: 5 GROUP: B Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (2) | 159. | VÉGI Diána Laura | HUN | 46.426 | ||
2 | (1) | 153. | HALTRICH Luca | HUN | 46.563 | ||
3 | (3) | 309. | HYMPANOVA Emma | SVK-SKMA | 49.292 | ||
4 | (4) | 281. | ŠPAN Dina | SLO-CEL | 49.423 | ||
5 | (5) | 48. | GÁKOVÁ Barbora | CZE-STCZ | NO TIME | finished | |
RACE: 96 HEAT: 6 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (1) | 155. | SCHÖNBORN Melinda | HUN | 45.330 | ||
2 | (3) | 157. | TÓTH Eszter | HUN | 45.442 | ||
3 | (2) | 154. | NÓGRÁDI Panka | HUN | 45.529 | ||
4 | (4) | 152. | DOBRÁN Flóra | HUN | 45.610 | ||
5 | (5) | 156. | SZIGETI Dóra | HUN | 45.778 |
30th Santa Claus Cup 2022 - Budapest, HUN, 09.12. - 11.12.2022
Distance Classification
WOMEN 500 m | ||||||||||
Qualif.-Round | Rank | Heat | No. | Name | Member | FP | CDR | Time | ||
FINAL | ||||||||||
1. | A | 1. | 155. | SCHÖNBORN Melinda | HUN | 34 | 1 | 0:45.330 | ||
2. | A | 2. | 157. | TÓTH Eszter | HUN | 21 | 2 | 0:45.442 | ||
3. | A | 3. | 154. | NÓGRÁDI Panka | HUN | 13 | 3 | 0:45.529 | ||
4. | A | 4. | 152. | DOBRÁN Flóra | HUN | 8 | 4 | 0:45.610 | ||
5. | A | 5. | 156. | SZIGETI Dóra | HUN | 5 | 5 | 0:45.755 | ||
6. | B | 1. | 159. | VÉGI Diána Laura | HUN | 3 | 6 | 0:45.778 | ||
7. | B | 2. | 153. | HALTRICH Luca | HUN | 2 | 7 | 0:45.685 | ||
8. | B | 3. | 309. | HYMPANOVA Emma | SVK-SKMA | 1 | 8 | 0:48.008 | ||
9. | B | 4. | 281. | ŠPAN Dina | SLO-CEL | 9 | 0:48.239 | |||
10. | B | 5. | 48. | GÁKOVÁ Barbora | CZE-STCZ | 10 | 0:49.081 | |||
11. | C | 1. | 262. | BARTA Nóra | ROU-ISK | 11 | 0:48.727 | |||
12. | C | 2. | 58. | WIBMER Sophie Luisa | GER-SLIC | 12 | 0:49.453 | |||
13. | C | 3. | 55. | ZANDER Franziska | GER-ETR | 13 | 0:49.215 | |||
14. | C | 4. | 217. | SOMODI Luca | HUN-SZKE | 14 | 0:50.227 | |||
15. | C | 5. | 310. | IZAROVA Michaela | SVK-SKMA | 15 | 0:50.373 | |||
16. | D | 1. | 28. | PRACHÁROVÁ Monika | CZE-BZKP | 16 | 0:50.656 | |||
17. | D | 2. | 27. | PRACHÁROVÁ Johana | CZE-BZKP | 17 | 0:51.310 | |||
18. | D | 3. | 286. | JANKOVIC Katarina | SRB | 18 | 0:52.056 | |||
19. | D | 4. | 59. | ZACCARO Chiara | GER-SLIC | 19 | 0:00.000 | |||
20. | D | 5. | 278. | SUWARGANDA Rory Khalila | SGP | 20 | 0:53.978 | |||
21. | E | 1. | 52. | HELLWIG Leoni | GER-ETR | 21 | 0:52.705 | |||
22. | E | 2. | 53. | MANHART Emilia | GER-ETR | 22 | 0:53.057 | |||
23. | E | 3. | 54. | PENSKY Helene | GER-ETR | 23 | 0:53.451 | |||
24. | E | 4. | 269. | PONGRÁCZ-VÁKÁR Krisztina | ROU-SCMC | 24 | 0:53.631 | |||
25. | E | PEN | 49. | KUDLÁČKOVÁ Eliška | CZE-STCZ | 25 | 0:52.680 | |||
26. | F | 1. | 249. | NG THIN LEN Bryna | MAS | 26 | 0:55.790 | |||
27. | F | 2. | 94. | ÜVEGES Gréta | HUN-DVTK | 27 | 0:56.346 | |||
28. | F | DNF | 277. | LUAI Chloe Shan Han | SGP | 28 | NO TIME | |||
HEATS | ||||||||||
29. | A | PEN | 158. | TÓTH Hajnalka | HUN | 29 | NO TIME | |||
29. | A | PEN | 276. | CHUA Amelia | SGP | 29 | NO TIME |
Splitted Distance Classification
JUNIOR B WOMEN 500 m | ||||||||||
Qualif.-Round | Rank | Heat | No. | Name | Member | FP | CDR | Time | ||
FINAL | ||||||||||
1. (3.) | A | 3. | 154. | NÓGRÁDI Panka | HUN | 13 | 3 | 0:45.529 | ||
2. (5.) | A | 5. | 156. | SZIGETI Dóra | HUN | 5 | 5 | 0:45.755 | ||
3. (6.) | B | 1. | 159. | VÉGI Diána Laura | HUN | 3 | 6 | 0:45.778 | ||
4. (7.) | B | 2. | 153. | HALTRICH Luca | HUN | 2 | 7 | 0:45.685 | ||
5. (9.) | B | 4. | 281. | ŠPAN Dina | SLO-CEL | 9 | 0:48.239 | |||
6. (10.) | B | 5. | 48. | GÁKOVÁ Barbora | CZE-STCZ | 10 | 0:49.081 | |||
7. (11.) | C | 1. | 262. | BARTA Nóra | ROU-ISK | 11 | 0:48.727 | |||
8. (12.) | C | 2. | 58. | WIBMER Sophie Luisa | GER-SLIC | 12 | 0:49.453 | |||
9. (13.) | C | 3. | 55. | ZANDER Franziska | GER-ETR | 13 | 0:49.215 | |||
10. (14.) | C | 4. | 217. | SOMODI Luca | HUN-SZKE | 14 | 0:50.227 | |||
11. (15.) | C | 5. | 310. | IZAROVA Michaela | SVK-SKMA | 15 | 0:50.373 | |||
12. (16.) | D | 1. | 28. | PRACHÁROVÁ Monika | CZE-BZKP | 16 | 0:50.656 | |||
13. (17.) | D | 2. | 27. | PRACHÁROVÁ Johana | CZE-BZKP | 17 | 0:51.310 | |||
14. (19.) | D | 4. | 59. | ZACCARO Chiara | GER-SLIC | 19 | 0:00.000 | |||
15. (20.) | D | 5. | 278. | SUWARGANDA Rory Khalila | SGP | 20 | 0:53.978 | |||
16. (21.) | E | 1. | 52. | HELLWIG Leoni | GER-ETR | 21 | 0:52.705 | |||
17. (22.) | E | 2. | 53. | MANHART Emilia | GER-ETR | 22 | 0:53.057 | |||
18. (23.) | E | 3. | 54. | PENSKY Helene | GER-ETR | 23 | 0:53.451 | |||
19. (25.) | E | PEN | 49. | KUDLÁČKOVÁ Eliška | CZE-STCZ | 25 | 0:52.680 | |||
20. (26.) | F | 1. | 249. | NG THIN LEN Bryna | MAS | 26 | 0:55.790 | |||
21. (27.) | F | 2. | 94. | ÜVEGES Gréta | HUN-DVTK | 27 | 0:56.346 | |||
22. (28.) | F | DNF | 277. | LUAI Chloe Shan Han | SGP | 28 | NO TIME | |||
HEATS | ||||||||||
23. (29.) | A | PEN | 158. | TÓTH Hajnalka | HUN | 29 | NO TIME | |||
24. (29.) | A | PEN | 276. | CHUA Amelia | SGP | 29 | NO TIME |
Splitted Distance Classification
JUNIOR A WOMEN 500 m | ||||||||||
Qualif.-Round | Rank | Heat | No. | Name | Member | FP | CDR | Time | ||
FINAL | ||||||||||
1. (1.) | A | 1. | 155. | SCHÖNBORN Melinda | HUN | 34 | 1 | 0:45.330 | ||
2. (2.) | A | 2. | 157. | TÓTH Eszter | HUN | 21 | 2 | 0:45.442 | ||
3. (4.) | A | 4. | 152. | DOBRÁN Flóra | HUN | 8 | 4 | 0:45.610 | ||
4. (8.) | B | 3. | 309. | HYMPANOVA Emma | SVK-SKMA | 1 | 8 | 0:48.008 |
Splitted Distance Classification
WOMEN 500 m | ||||||||||
Qualif.-Round | Rank | Heat | No. | Name | Member | FP | CDR | Time | ||
1. (18.) | D | 3. | 286. | JANKOVIC Katarina | SRB | 18 | 0:52.056 | |||
2. (24.) | E | 4. | 269. | PONGRÁCZ-VÁKÁR Krisztina | ROU-SCMC | 24 | 0:53.631 |