30th Santa Claus Cup - Budapest, HUN, 03.12. - 05.12.2021
Heat Results
3. Distance | |||||||
WOMEN HEATS 1000 m | |||||||
RACE: 105 HEAT: 1 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (1) | 244. | REPETSKA Svitlana | UKR-KHV | 1:53.391 | ||
2 | (5) | 212. | GÁL Sarolta | ROU-ISK | 1:54.850 | ||
3 | (4) | 129. | NAGY Netti | HUN-MTK | 1:56.884 | ||
4 | (3) | 228. | ERJAVEC Urša | SLO | 2:01.801 | ||
5 | (2) | 53. | ÜVEGES Gréta | HUN-DVTK | 2:10.802 | ||
RACE: 106 HEAT: 2 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (3) | 181. | NÓGRÁDI Panka | HUN-TKKSE | 1:50.334 | ||
2 | (4) | 74. | VARGA Regina Eszter | HUN-FTC | 1:50.444 | ||
3 | (2) | 16. | KOPRIVNJAK Nika | CRO-MET | 2:05.581 | ||
4 | (1) | 193. | SOKOLOVSKYTE Kotryna | LTU | 2:06.996 | advanced | |
RACE: 107 HEAT: 3 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (4) | 147. | KORMÁNYOS Nina | HUN-SZKE | 1:57.102 | ||
2 | (2) | 73. | SZŐCS Mónika Nikolett | HUN-FTC | 1:57.209 | ||
3 | (1) | 58. | ARTEMENKO Daria | UKR-KYIV | 1:57.591 | ||
4 | (3) | 38. | BÍLKOVÁ Karolina | CZE-STCZ | 1:57.880 | ||
RACE: 108 HEAT: 4 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (1) | 130. | SCHÖNBORN Melinda | HUN-MTK | 1:43.535 | ||
2 | (4) | 2. | PETROVA Michaela | BUL-ICP | 1:44.831 | ||
3 | (3) | 39. | GÁKOVÁ Barbora | CZE-STCZ | 1:47.156 | ||
4 | (2) | 233. | JANKOVIC Katarina | SRB | 1:50.622 | ||
RACE: 109 HEAT: 5 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (2) | 132. | SZIGETI Dóra | HUN-MTK | 1:53.431 | ||
2 | (1) | 148. | SOMODI Luca | HUN-SZKE | 1:53.545 | ||
3 | (3) | 245. | ZARVANSKA Tetiana | UKR-KHV | 1:54.134 | ||
4 | (5) | 211. | FARKAS Biborka | ROU-ISK | 1:58.098 | ||
5 | (4) | 219. | CSILLAG Adrien | ROU-SCMC | 2:08.621 | ||
RACE: 110 HEAT: 6 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (1) | 72. | ALBERT Viktória | HUN-FTC | 1:55.723 | ||
2 | (2) | 243. | CHERVENKO Viktoriia | UKR-KHV | 1:56.008 | ||
3 | (5) | 191. | ASTRAUSKAITE Gabija | LTU | 1:57.267 | ||
4 | (3) | 40. | STRNADOVA Klara | CZE-STCZ | 1:58.088 | ||
5 | (4) | 131. | SCHÖNBORN Virág | HUN-MTK | 2:05.781 | ||
WOMEN QUARTER-FINAL 1000 m | |||||||
RACE: 127 HEAT: 1 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (2) | 132. | SZIGETI Dóra | HUN-MTK | 1:38.565 | ||
2 | (3) | 72. | ALBERT Viktória | HUN-FTC | 1:38.643 | ||
3 | (4) | 73. | SZŐCS Mónika Nikolett | HUN-FTC | 1:38.825 | ||
4 | (1) | 39. | GÁKOVÁ Barbora | CZE-STCZ | 1:43.462 | ||
5 | (5) | 193. | SOKOLOVSKYTE Kotryna | LTU | 1:43.619 | ||
RACE: 128 HEAT: 2 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (5) | 147. | KORMÁNYOS Nina | HUN-SZKE | 1:39.335 | ||
2 | (2) | 244. | REPETSKA Svitlana | UKR-KHV | 1:39.558 | ||
3 | (3) | 245. | ZARVANSKA Tetiana | UKR-KHV | 1:39.684 | ||
4 | (4) | 243. | CHERVENKO Viktoriia | UKR-KHV | 1:39.817 | ||
5 | (1) | 233. | JANKOVIC Katarina | SRB | 1:53.505 | ||
RACE: 129 HEAT: 3 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (2) | 181. | NÓGRÁDI Panka | HUN-TKKSE | 1:46.110 | ||
2 | (1) | 2. | PETROVA Michaela | BUL-ICP | 1:46.474 | ||
3 | (4) | 129. | NAGY Netti | HUN-MTK | 1:47.418 | ||
4 | (3) | 212. | GÁL Sarolta | ROU-ISK | 1:50.029 | ||
5 | (5) | 16. | KOPRIVNJAK Nika | CRO-MET | 1:53.004 | ||
RACE: 130 HEAT: 4 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (1) | 130. | SCHÖNBORN Melinda | HUN-MTK | 1:41.614 | ||
2 | (2) | 74. | VARGA Regina Eszter | HUN-FTC | 1:41.759 | ||
3 | (3) | 148. | SOMODI Luca | HUN-SZKE | 1:42.633 | ||
4 | (4) | 191. | ASTRAUSKAITE Gabija | LTU | 1:44.600 | ||
5 | (5) | 58. | ARTEMENKO Daria | UKR-KYIV | 1:47.093 | ||
WOMEN SEMI-FINAL 1000 m | |||||||
RACE: 139 HEAT: 1 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (4) | 130. | SCHÖNBORN Melinda | HUN-MTK | 1:37.156 | ||
2 | (2) | 244. | REPETSKA Svitlana | UKR-KHV | 1:37.867 | ||
3 | (5) | 74. | VARGA Regina Eszter | HUN-FTC | 1:38.214 | ||
4 | (1) | 147. | KORMÁNYOS Nina | HUN-SZKE | 1:38.891 | ||
5 | (3) | 245. | ZARVANSKA Tetiana | UKR-KHV | 1:40.784 | ||
RACE: 140 HEAT: 2 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (2) | 72. | ALBERT Viktória | HUN-FTC | 1:40.859 | ||
2 | (4) | 181. | NÓGRÁDI Panka | HUN-TKKSE | 1:40.995 | ||
3 | (5) | 2. | PETROVA Michaela | BUL-ICP | 1:42.875 | ||
4 | (3) | 73. | SZŐCS Mónika Nikolett | HUN-FTC | 1:46.873 | ||
- | (1) | 132. | SZIGETI Dóra | HUN-MTK | - | no start | |
WOMEN FINAL 1000 m | |||||||
RACE: 150 HEAT: 1 GROUP: F Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (1) | 219. | CSILLAG Adrien | ROU-SCMC | 2:03.582 | ||
2 | (2) | 53. | ÜVEGES Gréta | HUN-DVTK | 2:03.808 | ||
RACE: 151 HEAT: 2 GROUP: E Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (1) | 38. | BÍLKOVÁ Karolina | CZE-STCZ | 1:51.889 | ||
2 | (4) | 228. | ERJAVEC Urša | SLO | 1:55.175 | ||
3 | (5) | 131. | SCHÖNBORN Virág | HUN-MTK | 1:56.335 | ||
4 | (3) | 211. | FARKAS Biborka | ROU-ISK | NO TIME | finished | |
- | (2) | 40. | STRNADOVA Klara | CZE-STCZ | - | impeding | |
RACE: 152 HEAT: 3 GROUP: D Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (2) | 58. | ARTEMENKO Daria | UKR-KYIV | 1:46.572 | ||
2 | (3) | 212. | GÁL Sarolta | ROU-ISK | 1:46.673 | ||
3 | (1) | 193. | SOKOLOVSKYTE Kotryna | LTU | 1:47.226 | ||
4 | (4) | 16. | KOPRIVNJAK Nika | CRO-MET | 1:49.472 | ||
5 | (5) | 233. | JANKOVIC Katarina | SRB | 1:51.759 | ||
RACE: 153 HEAT: 4 GROUP: C Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (2) | 148. | SOMODI Luca | HUN-SZKE | 1:42.288 | ||
2 | (1) | 243. | CHERVENKO Viktoriia | UKR-KHV | 1:42.319 | ||
3 | (3) | 39. | GÁKOVÁ Barbora | CZE-STCZ | 1:44.237 | ||
4 | (5) | 129. | NAGY Netti | HUN-MTK | 1:44.531 | ||
5 | (4) | 191. | ASTRAUSKAITE Gabija | LTU | 1:44.575 | ||
RACE: 154 HEAT: 5 GROUP: B Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (1) | 147. | KORMÁNYOS Nina | HUN-SZKE | 1:45.189 | ||
2 | (2) | 245. | ZARVANSKA Tetiana | UKR-KHV | 1:45.488 | ||
3 | (4) | 73. | SZŐCS Mónika Nikolett | HUN-FTC | 1:45.636 | ||
4 | (3) | 2. | PETROVA Michaela | BUL-ICP | 1:45.775 | ||
RACE: 155 HEAT: 6 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (1) | 130. | SCHÖNBORN Melinda | HUN-MTK | 1:36.225 | ||
2 | (2) | 244. | REPETSKA Svitlana | UKR-KHV | 1:36.994 | ||
3 | (4) | 72. | ALBERT Viktória | HUN-FTC | 1:37.083 | ||
4 | (5) | 181. | NÓGRÁDI Panka | HUN-TKKSE | 1:37.208 | ||
5 | (3) | 74. | VARGA Regina Eszter | HUN-FTC | 1:39.071 |
30th Santa Claus Cup - Budapest, HUN, 03.12. - 05.12.2021
Distance Classification
WOMEN 1000 m | ||||||||||
Qualif.-Round | Rank | Heat | No. | Name | Member | FP | CDR | Time | ||
FINAL | ||||||||||
1. | A | 1. | 130. | SCHÖNBORN Melinda | HUN-MTK | 34 | 1 | 1:36.225 | ||
2. | A | 2. | 244. | REPETSKA Svitlana | UKR-KHV | 21 | 2 | 1:36.994 | ||
3. | A | 3. | 72. | ALBERT Viktória | HUN-FTC | 13 | 3 | 1:37.083 | ||
4. | A | 4. | 181. | NÓGRÁDI Panka | HUN-TKKSE | 8 | 4 | 1:37.208 | ||
5. | A | 5. | 74. | VARGA Regina Eszter | HUN-FTC | 5 | 5 | 1:38.214 | ||
6. | B | 1. | 147. | KORMÁNYOS Nina | HUN-SZKE | 3 | 6 | 1:38.891 | ||
7. | B | 2. | 245. | ZARVANSKA Tetiana | UKR-KHV | 2 | 7 | 1:39.684 | ||
8. | B | 3. | 73. | SZŐCS Mónika Nikolett | HUN-FTC | 1 | 8 | 1:38.825 | ||
9. | B | 4. | 2. | PETROVA Michaela | BUL-ICP | 9 | 1:42.875 | |||
10. | C | 1. | 148. | SOMODI Luca | HUN-SZKE | 10 | 1:42.288 | |||
11. | C | 2. | 243. | CHERVENKO Viktoriia | UKR-KHV | 11 | 1:39.817 | |||
12. | C | 3. | 39. | GÁKOVÁ Barbora | CZE-STCZ | 12 | 1:43.462 | |||
13. | C | 4. | 129. | NAGY Netti | HUN-MTK | 13 | 1:44.531 | |||
14. | C | 5. | 191. | ASTRAUSKAITE Gabija | LTU | 14 | 1:44.575 | |||
15. | D | 1. | 58. | ARTEMENKO Daria | UKR-KYIV | 15 | 1:46.572 | |||
16. | D | 2. | 212. | GÁL Sarolta | ROU-ISK | 16 | 1:46.673 | |||
17. | D | 3. | 193. | SOKOLOVSKYTE Kotryna | LTU | 17 | 1:43.619 | |||
18. | D | 4. | 16. | KOPRIVNJAK Nika | CRO-MET | 18 | 1:49.472 | |||
19. | D | 5. | 233. | JANKOVIC Katarina | SRB | 19 | 1:50.622 | |||
20. | E | 1. | 38. | BÍLKOVÁ Karolina | CZE-STCZ | 20 | 1:51.889 | |||
21. | E | 2. | 228. | ERJAVEC Urša | SLO | 21 | 1:55.175 | |||
22. | E | 3. | 131. | SCHÖNBORN Virág | HUN-MTK | 22 | 1:56.335 | |||
23. | E | 4. | 211. | FARKAS Biborka | ROU-ISK | 23 | 1:58.098 | |||
24. | E | - | 40. | STRNADOVA Klara | CZE-STCZ | 24 | 1:58.088 | |||
25. | F | 1. | 219. | CSILLAG Adrien | ROU-SCMC | 25 | 2:03.582 | |||
26. | F | 2. | 53. | ÜVEGES Gréta | HUN-DVTK | 26 | 2:03.808 | |||
SEMI-FINAL | ||||||||||
27. | A | - | 132. | SZIGETI Dóra | HUN-MTK | 27 | 1:38.565 |
Splitted Distance Classification
JUNIOR B WOMEN 1000 m | ||||||||||
Qualif.-Round | Rank | Heat | No. | Name | Member | FP | CDR | Time | ||
FINAL | ||||||||||
1. (1.) | A | 1. | 130. | SCHÖNBORN Melinda | HUN-MTK | 34 | 1 | 1:36.225 | ||
2. (4.) | A | 4. | 181. | NÓGRÁDI Panka | HUN-TKKSE | 8 | 4 | 1:37.208 | ||
3. (6.) | B | 1. | 147. | KORMÁNYOS Nina | HUN-SZKE | 3 | 6 | 1:38.891 | ||
4. (8.) | B | 3. | 73. | SZŐCS Mónika Nikolett | HUN-FTC | 1 | 8 | 1:38.825 | ||
5. (9.) | B | 4. | 2. | PETROVA Michaela | BUL-ICP | 9 | 1:42.875 | |||
6. (10.) | C | 1. | 148. | SOMODI Luca | HUN-SZKE | 10 | 1:42.288 | |||
7. (12.) | C | 3. | 39. | GÁKOVÁ Barbora | CZE-STCZ | 12 | 1:43.462 | |||
8. (14.) | C | 5. | 191. | ASTRAUSKAITE Gabija | LTU | 14 | 1:44.575 | |||
9. (15.) | D | 1. | 58. | ARTEMENKO Daria | UKR-KYIV | 15 | 1:46.572 | |||
10. (16.) | D | 2. | 212. | GÁL Sarolta | ROU-ISK | 16 | 1:46.673 | |||
11. (17.) | D | 3. | 193. | SOKOLOVSKYTE Kotryna | LTU | 17 | 1:43.619 | |||
12. (18.) | D | 4. | 16. | KOPRIVNJAK Nika | CRO-MET | 18 | 1:49.472 | |||
13. (20.) | E | 1. | 38. | BÍLKOVÁ Karolina | CZE-STCZ | 20 | 1:51.889 | |||
14. (22.) | E | 3. | 131. | SCHÖNBORN Virág | HUN-MTK | 22 | 1:56.335 | |||
15. (23.) | E | 4. | 211. | FARKAS Biborka | ROU-ISK | 23 | 1:58.098 | |||
16. (24.) | E | - | 40. | STRNADOVA Klara | CZE-STCZ | 24 | 1:58.088 | |||
17. (26.) | F | 2. | 53. | ÜVEGES Gréta | HUN-DVTK | 26 | 2:03.808 | |||
SEMI-FINAL | ||||||||||
18. (27.) | A | - | 132. | SZIGETI Dóra | HUN-MTK | 27 | 1:38.565 |
Splitted Distance Classification
JUNIOR A WOMEN 1000 m | ||||||||||
Qualif.-Round | Rank | Heat | No. | Name | Member | FP | CDR | Time | ||
FINAL | ||||||||||
1. (2.) | A | 2. | 244. | REPETSKA Svitlana | UKR-KHV | 21 | 2 | 1:36.994 | ||
2. (3.) | A | 3. | 72. | ALBERT Viktória | HUN-FTC | 13 | 3 | 1:37.083 | ||
3. (21.) | E | 2. | 228. | ERJAVEC Urša | SLO | 21 | 1:55.175 | |||
4. (25.) | F | 1. | 219. | CSILLAG Adrien | ROU-SCMC | 25 | 2:03.582 |
Splitted Distance Classification
WOMEN 1000 m | ||||||||||
Qualif.-Round | Rank | Heat | No. | Name | Member | FP | CDR | Time | ||
1. (5.) | A | 5. | 74. | VARGA Regina Eszter | HUN-FTC | 5 | 5 | 1:38.214 | ||
2. (7.) | B | 2. | 245. | ZARVANSKA Tetiana | UKR-KHV | 2 | 7 | 1:39.684 | ||
3. (11.) | C | 2. | 243. | CHERVENKO Viktoriia | UKR-KHV | 11 | 1:39.817 | |||
4. (13.) | C | 4. | 129. | NAGY Netti | HUN-MTK | 13 | 1:44.531 | |||
5. (19.) | D | 5. | 233. | JANKOVIC Katarina | SRB | 19 | 1:50.622 |