Danubia Series 5, Latvian Open, Ventspils, LAT, 06.01. - 08.01.2012
Heat Results
1. Distance | |||||||
JUNIOR A MEN HEATS 1500 m | |||||||
RACE: 12 HEAT: 1 Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (3) | 55. | WILCZYK Szymon | POL-JUV | 2:44.099 | ||
2 | (1) | 119. | PAPILIN Pavel | RUS | 2:44.115 | ||
3 | (5) | 69. | ANUZIS Raivo | LAT | 2:46.117 | ||
4 | (2) | 79. | LEWALSKI Mateusz | POL-ORZEL | 2:48.110 | ||
- | (4) | 22. | IVANOV Olas | BUL | - | no start | |
RACE: 13 HEAT: 2 Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (1) | 35. | BÉRES Bence | HUN | 2:47.615 | ||
2 | (5) | 23. | TSANKOV Tsvetan | BUL | 2:47.671 | ||
3 | (4) | 54. | KOZŁOWSKI Paweł | POL-JUV | 2:48.809 | ||
4 | (2) | 89. | NIKITIN Dmitrii | RUS-PET | 2:51.115 | ||
- | (3) | 78. | JASIŃSKI Adrian | POL-ORZEL | - | no start | |
RACE: 14 HEAT: 3 Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (4) | 102. | KŁOSIŃSKI Sebastian | POL | 2:37.832 | ||
2 | (2) | 117. | BUBNOV Alexander | RUS | 2:37.882 | ||
3 | (3) | 77. | DOMAŃSKI Michał | POL-ORZEL | 2:38.262 | ||
4 | (5) | 7. | ARLOU Aliaksandr | BLR | 2:38.921 | ||
5 | (1) | 88. | LAVEIKIN Mikhail | RUS-PET | 2:46.672 | ||
RACE: 15 HEAT: 4 Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (1) | 36. | LIU Shaolin Sándor | HUN | 2:45.327 | ||
2 | (2) | 53. | KOROLCZUK Jakub | POL-JUV | 2:46.500 | ||
3 | (4) | 90. | VOLOCHAN Artem | RUS-PET | 2:51.007 | ||
4 | (3) | 158. | GŁÓD Marcin | POL-WMKS | 2:51.021 | ||
- | (5) | 118. | MIGUNOV Dmitriy | RUS | - | no start | |
JUNIOR A MEN SEMI-FINAL 1500 m | |||||||
RACE: 30 HEAT: 1 Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (2) | 117. | BUBNOV Alexander | RUS | 2:30.513 | ||
2 | (1) | 102. | KŁOSIŃSKI Sebastian | POL | 2:30.662 | ||
3 | (5) | 35. | BÉRES Bence | HUN | 2:30.966 | ||
4 | (3) | 77. | DOMAŃSKI Michał | POL-ORZEL | 2:31.197 | ||
5 | (4) | 53. | KOROLCZUK Jakub | POL-JUV | 2:34.156 | ||
6 | (6) | 90. | VOLOCHAN Artem | RUS-PET | 2:40.636 | ||
RACE: 31 HEAT: 2 Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (3) | 36. | LIU Shaolin Sándor | HUN | 2:36.080 | ||
2 | (2) | 119. | PAPILIN Pavel | RUS | 2:36.796 | ||
3 | (5) | 23. | TSANKOV Tsvetan | BUL | 2:37.087 | ||
4 | (1) | 55. | WILCZYK Szymon | POL-JUV | 2:37.362 | ||
5 | (6) | 54. | KOZŁOWSKI Paweł | POL-JUV | 2:37.429 | ||
6 | (4) | 69. | ANUZIS Raivo | LAT | 2:45.276 | ||
JUNIOR A MEN B-FINAL 1500 m | |||||||
RACE: 47 HEAT: 1 Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (1) | 77. | DOMAŃSKI Michał | POL-ORZEL | 2:33.074 | ||
2 | (3) | 55. | WILCZYK Szymon | POL-JUV | 2:33.288 | ||
3 | (2) | 53. | KOROLCZUK Jakub | POL-JUV | 2:33.400 | ||
4 | (6) | 69. | ANUZIS Raivo | LAT | 2:36.457 | ||
5 | (4) | 54. | KOZŁOWSKI Paweł | POL-JUV | 2:40.299 | ||
6 | (5) | 90. | VOLOCHAN Artem | RUS-PET | 2:40.629 | ||
JUNIOR A MEN FINAL 1500 m | |||||||
RACE: 48 HEAT: 1 Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (4) | 36. | LIU Shaolin Sándor | HUN | 2:47.852 | ||
2 | (2) | 102. | KŁOSIŃSKI Sebastian | POL | 2:48.008 | ||
3 | (1) | 117. | BUBNOV Alexander | RUS | 2:48.069 | ||
4 | (5) | 119. | PAPILIN Pavel | RUS | 2:48.401 | ||
5 | (6) | 23. | TSANKOV Tsvetan | BUL | 2:48.891 | ||
- | (3) | 35. | BÉRES Bence | HUN | - | no start | |
2. Distance | |||||||
JUNIOR A MEN HEATS 500 m | |||||||
RACE: 71 HEAT: 1 Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (2) | 36. | LIU Shaolin Sándor | HUN | 45.359 | ||
2 | (3) | 54. | KOZŁOWSKI Paweł | POL-JUV | 46.789 | ||
3 | (1) | 69. | ANUZIS Raivo | LAT | 47.269 | ||
RACE: 72 HEAT: 2 Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (3) | 102. | KŁOSIŃSKI Sebastian | POL | 45.261 | ||
2 | (2) | 53. | KOROLCZUK Jakub | POL-JUV | 46.761 | ||
3 | (1) | 90. | VOLOCHAN Artem | RUS-PET | 48.167 | ||
RACE: 73 HEAT: 3 Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (3) | 35. | BÉRES Bence | HUN | 45.353 | ||
2 | (4) | 23. | TSANKOV Tsvetan | BUL | 45.848 | ||
3 | (1) | 89. | NIKITIN Dmitrii | RUS-PET | 46.869 | ||
4 | (2) | 79. | LEWALSKI Mateusz | POL-ORZEL | 49.852 | ||
RACE: 74 HEAT: 4 Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (3) | 77. | DOMAŃSKI Michał | POL-ORZEL | 44.870 | ||
2 | (1) | 119. | PAPILIN Pavel | RUS | 46.089 | ||
3 | (2) | 88. | LAVEIKIN Mikhail | RUS-PET | 47.646 | ||
4 | (4) | 158. | GŁÓD Marcin | POL-WMKS | 47.796 | ||
RACE: 75 HEAT: 5 Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (2) | 117. | BUBNOV Alexander | RUS | 45.041 | ||
2 | (1) | 55. | WILCZYK Szymon | POL-JUV | 45.290 | ||
3 | (3) | 7. | ARLOU Aliaksandr | BLR | 46.152 | ||
4 | (4) | 22. | IVANOV Olas | BUL | 47.718 | ||
JUNIOR A MEN QUARTER-FINAL 500 m | |||||||
RACE: 95 HEAT: 1 Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (1) | 102. | KŁOSIŃSKI Sebastian | POL | 44.216 | ||
2 | (2) | 35. | BÉRES Bence | HUN | 50.455 | ||
- | (3) | 119. | PAPILIN Pavel | RUS | - | impeding | |
- | (4) | 54. | KOZŁOWSKI Paweł | POL-JUV | - | no finish | |
RACE: 96 HEAT: 2 Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (2) | 55. | WILCZYK Szymon | POL-JUV | 45.290 | ||
2 | (4) | 89. | NIKITIN Dmitrii | RUS-PET | 47.826 | ||
3 | (1) | 77. | DOMAŃSKI Michał | POL-ORZEL | 1:16.302 | advanced | |
- | (3) | 36. | LIU Shaolin Sándor | HUN | - | impeding | |
RACE: 97 HEAT: 3 Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (1) | 117. | BUBNOV Alexander | RUS | 45.020 | ||
2 | (2) | 23. | TSANKOV Tsvetan | BUL | 45.117 | ||
3 | (4) | 53. | KOROLCZUK Jakub | POL-JUV | 45.631 | ||
4 | (3) | 7. | ARLOU Aliaksandr | BLR | 1:00.240 | ||
JUNIOR A MEN SEMI-FINAL 500 m | |||||||
RACE: 118 HEAT: 1 Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (4) | 35. | BÉRES Bence | HUN | 43.781 | ||
2 | (1) | 102. | KŁOSIŃSKI Sebastian | POL | 43.924 | ||
3 | (2) | 55. | WILCZYK Szymon | POL-JUV | 44.307 | ||
4 | (3) | 89. | NIKITIN Dmitrii | RUS-PET | 47.024 | ||
RACE: 119 HEAT: 2 Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (1) | 117. | BUBNOV Alexander | RUS | 44.925 | ||
2 | (4) | 77. | DOMAŃSKI Michał | POL-ORZEL | 45.370 | ||
3 | (3) | 53. | KOROLCZUK Jakub | POL-JUV | 45.526 | ||
4 | (2) | 23. | TSANKOV Tsvetan | BUL | 1:11.776 | ||
JUNIOR A MEN B-FINAL 500 m | |||||||
RACE: 138 HEAT: 1 Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (1) | 55. | WILCZYK Szymon | POL-JUV | 45.528 | ||
2 | (2) | 53. | KOROLCZUK Jakub | POL-JUV | 45.652 | ||
3 | (3) | 89. | NIKITIN Dmitrii | RUS-PET | 46.181 | ||
- | (4) | 23. | TSANKOV Tsvetan | BUL | - | no start | |
JUNIOR A MEN FINAL 500 m | |||||||
RACE: 139 HEAT: 1 Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (1) | 35. | BÉRES Bence | HUN | 43.831 | ||
2 | (2) | 102. | KŁOSIŃSKI Sebastian | POL | 43.836 | ||
3 | (4) | 77. | DOMAŃSKI Michał | POL-ORZEL | 43.995 | ||
4 | (3) | 117. | BUBNOV Alexander | RUS | 44.054 | ||
3. Distance | |||||||
JUNIOR A MEN HEATS 1000 m | |||||||
RACE: 162 HEAT: 1 Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (3) | 77. | DOMAŃSKI Michał | POL-ORZEL | 1:36.210 | ||
2 | (2) | 119. | PAPILIN Pavel | RUS | 1:36.226 | ||
3 | (1) | 88. | LAVEIKIN Mikhail | RUS-PET | 1:40.586 | ||
4 | (4) | 158. | GŁÓD Marcin | POL-WMKS | 1:42.444 | ||
RACE: 163 HEAT: 2 Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (2) | 36. | LIU Shaolin Sándor | HUN | 1:43.852 | ||
2 | (5) | 55. | WILCZYK Szymon | POL-JUV | 1:43.987 | ||
3 | (1) | 22. | IVANOV Olas | BUL | 1:46.011 | ||
4 | (3) | 90. | VOLOCHAN Artem | RUS-PET | 1:46.093 | ||
5 | (4) | 147. | ARSLAN Önder | TUR | 1:48.090 | ||
RACE: 164 HEAT: 3 Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (1) | 102. | KŁOSIŃSKI Sebastian | POL | 1:37.650 | ||
2 | (4) | 7. | ARLOU Aliaksandr | BLR | 1:37.741 | ||
3 | (3) | 89. | NIKITIN Dmitrii | RUS-PET | 1:39.812 | ||
4 | (2) | 150. | YETISKEN Berk | TUR | 1:40.373 | ||
RACE: 165 HEAT: 4 Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (2) | 35. | BÉRES Bence | HUN | 1:50.216 | ||
2 | (1) | 53. | KOROLCZUK Jakub | POL-JUV | 1:50.300 | ||
3 | (3) | 148. | EREN Inan | TUR | 1:51.814 | ||
4 | (4) | 69. | ANUZIS Raivo | LAT | 2:11.566 | ||
RACE: 166 HEAT: 5 Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (2) | 117. | BUBNOV Alexander | RUS | 1:38.505 | ||
2 | (5) | 149. | ILTIR Serdar | TUR | 1:39.188 | ||
3 | (1) | 79. | LEWALSKI Mateusz | POL-ORZEL | 1:43.141 | ||
- | (3) | 23. | TSANKOV Tsvetan | BUL | - | no start | |
- | (4) | 54. | KOZŁOWSKI Paweł | POL-JUV | - | no start | |
JUNIOR A MEN QUARTER-FINAL 1000 m | |||||||
RACE: 186 HEAT: 1 Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (2) | 102. | KŁOSIŃSKI Sebastian | POL | 1:42.195 | ||
2 | (3) | 149. | ILTIR Serdar | TUR | 1:42.996 | ||
3 | (1) | 119. | PAPILIN Pavel | RUS | 2:09.327 | ||
4 | (4) | 55. | WILCZYK Szymon | POL-JUV | 2:17.896 | ||
RACE: 187 HEAT: 2 Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (3) | 35. | BÉRES Bence | HUN | 1:34.020 | ||
2 | (1) | 77. | DOMAŃSKI Michał | POL-ORZEL | 1:34.112 | ||
3 | (4) | 53. | KOROLCZUK Jakub | POL-JUV | 1:34.366 | ||
4 | (2) | 88. | LAVEIKIN Mikhail | RUS-PET | 1:38.776 | ||
RACE: 188 HEAT: 3 Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (4) | 36. | LIU Shaolin Sándor | HUN | 1:39.136 | ||
2 | (1) | 7. | ARLOU Aliaksandr | BLR | 1:40.058 | ||
3 | (3) | 89. | NIKITIN Dmitrii | RUS-PET | 1:41.146 | ||
- | (2) | 117. | BUBNOV Alexander | RUS | - | impeding | |
JUNIOR A MEN SEMI-FINAL 1000 m | |||||||
RACE: 214 HEAT: 1 Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (2) | 36. | LIU Shaolin Sándor | HUN | 1:34.083 | ||
2 | (3) | 102. | KŁOSIŃSKI Sebastian | POL | 1:34.564 | ||
3 | (4) | 149. | ILTIR Serdar | TUR | 1:35.425 | ||
4 | (1) | 53. | KOROLCZUK Jakub | POL-JUV | 1:35.872 | ||
RACE: 215 HEAT: 2 Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (1) | 35. | BÉRES Bence | HUN | 1:37.200 | ||
2 | (2) | 77. | DOMAŃSKI Michał | POL-ORZEL | 1:37.209 | ||
3 | (3) | 7. | ARLOU Aliaksandr | BLR | 1:37.305 | ||
4 | (4) | 89. | NIKITIN Dmitrii | RUS-PET | 2:28.941 | ||
JUNIOR A MEN B-FINAL 1000 m | |||||||
RACE: 234 HEAT: 1 Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (2) | 53. | KOROLCZUK Jakub | POL-JUV | 1:39.797 | ||
2 | (1) | 149. | ILTIR Serdar | TUR | 1:39.817 | ||
3 | (4) | 89. | NIKITIN Dmitrii | RUS-PET | 1:43.889 | ||
4 | (3) | 7. | ARLOU Aliaksandr | BLR | 1:54.441 | ||
JUNIOR A MEN FINAL 1000 m | |||||||
RACE: 235 HEAT: 1 Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (1) | 36. | LIU Shaolin Sándor | HUN | 1:38.079 | ||
2 | (2) | 102. | KŁOSIŃSKI Sebastian | POL | 1:38.183 | ||
3 | (3) | 35. | BÉRES Bence | HUN | 1:38.344 | ||
4 | (4) | 77. | DOMAŃSKI Michał | POL-ORZEL | 2:11.427 |
Danubia Series 5, Latvian Open, Ventspils, LAT, 06.01. - 08.01.2012
Overall Classification
JUNIOR A MEN | |||||||
Rank | No. | Name | Member | Distances | FP | CDR | |
1. | 36. | LIU Shaolin Sándor | HUN | 1. 10. 1. | 68 | 12 | |
2. | 102. | KŁOSIŃSKI Sebastian | POL | 2. 2. 2. | 63 | 6 | |
3. | 35. | BÉRES Bence | HUN | 6. 1. 3. | 47 | 10 | |
4. | 77. | DOMAŃSKI Michał | POL-ORZEL | 7. 3. 4. | 21 | 14 | |
5. | 117. | BUBNOV Alexander | RUS | 3. 4. 12. | 21 | 19 | |
6. | 119. | PAPILIN Pavel | RUS | 4. 11. 9. | 8 | 24 | |
7. | 23. | TSANKOV Tsvetan | BUL | 5. 8. 25. | 5 | 38 | |
8. | 53. | KOROLCZUK Jakub | POL-JUV | 9. 6. 5. | 20 | ||
9. | 55. | WILCZYK Szymon | POL-JUV | 8. 5. 10. | 23 | ||
10. | 89. | NIKITIN Dmitrii | RUS-PET | 16. 7. 7. | 30 | ||
11. | 7. | ARLOU Aliaksandr | BLR | 13. 9. 8. | 30 | ||
12. | 69. | ANUZIS Raivo | LAT | 10. 13. 19. | 42 | ||
13. | 88. | LAVEIKIN Mikhail | RUS-PET | 17. 14. 11. | 42 | ||
14. | 90. | VOLOCHAN Artem | RUS-PET | 12. 15. 18. | 45 | ||
15. | 79. | LEWALSKI Mateusz | POL-ORZEL | 14. 18. 13. | 45 | ||
16. | 54. | KOZŁOWSKI Paweł | POL-JUV | 11. 12. 25. | 48 | ||
17. | 158. | GŁÓD Marcin | POL-WMKS | 15. 17. 17. | 49 | ||
18. | 22. | IVANOV Olas | BUL | 25. 16. 14. | 55 | ||
19. | 149. | ILTIR Serdar | TUR | 25. 25. 6. | 56 | ||
20. | 148. | EREN Inan | TUR | 25. 25. 15. | 65 | ||
21. | 150. | YETISKEN Berk | TUR | 25. 25. 16. | 66 | ||
22. | 147. | ARSLAN Önder | TUR | 25. 25. 20. | 70 | ||
118. | MIGUNOV Dmitriy | RUS | |||||
78. | JASIŃSKI Adrian | POL-ORZEL |