Danubia Series 5, Latvian Open, Ventspils, LAT, 06.01. - 08.01.2012
Heat Results
1. Distance | |||||||
JUNIOR B MEN HEATS 1500 m | |||||||
RACE: 5 HEAT: 1 Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (4) | 30. | PAZOUR Petr | CZE | 2:35.683 | ||
2 | (7) | 109. | IMRE Emil | ROU | 2:35.798 | ||
3 | (2) | 56. | CZACZKOWSKI Paweł | POL-JUV | 2:36.143 | ||
4 | (6) | 94. | SOLIANKIN Artem | RUS-PET | 2:38.281 | ||
5 | (3) | 62. | SKORULSKI Michał | POL-JUV | 2:39.684 | ||
6 | (5) | 24. | ZASTRUGOV Daniel | BUL | 2:57.111 | ||
7 | (1) | 9. | MOZOL Aliaksandr | BLR | 3:01.321 | ||
RACE: 6 HEAT: 2 Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (2) | 139. | GRYCNER Rafał | POL-STOCZ | 2:35.895 | ||
2 | (6) | 108. | GÁL-ORAVECZ István | ROU | 2:35.969 | ||
3 | (3) | 60. | KILUK Rafał | POL-JUV | 2:37.712 | ||
4 | (1) | 8. | STANKEVICH Dzmitry | BLR | 2:39.654 | ||
5 | (5) | 92. | GRITSUK Vadim | RUS-PET | 2:40.340 | ||
6 | (4) | 57. | DRUMSKI Marcin | POL-JUV | 2:43.384 | ||
RACE: 7 HEAT: 3 Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (3) | 91. | DOKOLIN Dmitrii | RUS-PET | 2:45.023 | ||
2 | (6) | 37. | BURJÁN Csaba | HUN | 2:45.050 | ||
3 | (1) | 59. | KAMIEŃSKI Wojciech | POL-JUV | 2:45.351 | ||
4 | (5) | 110. | RUSZ Tamás | ROU | 2:45.453 | ||
5 | (4) | 58. | JUDZICKI Bartosz | POL-JUV | 2:47.466 | ||
6 | (2) | 10. | SHLIANAV Kiryl | BLR | 2:50.500 | ||
RACE: 8 HEAT: 4 Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (2) | 70. | PUKITIS Roberto | LAT | 2:37.951 | ||
2 | (6) | 38. | VARNYÚ Alex | HUN | 2:38.017 | ||
3 | (5) | 93. | KOZLOV Artem | RUS-PET | 2:38.167 | ||
4 | (3) | 81. | KOWALSKI Dawid | POL-ORZEL | 2:42.236 | ||
5 | (4) | 11. | VOLKAU Aliaksandr | BLR | 2:42.377 | ||
6 | (1) | 61. | MOCZULSKI Kamil | POL-JUV | 3:27.249 | ||
JUNIOR B MEN SEMI-FINAL 1500 m | |||||||
RACE: 26 HEAT: 1 Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (5) | 37. | BURJÁN Csaba | HUN | 2:39.658 | ||
2 | (4) | 91. | DOKOLIN Dmitrii | RUS-PET | 2:39.823 | ||
3 | (3) | 56. | CZACZKOWSKI Paweł | POL-JUV | 2:42.036 | ||
4 | (6) | 59. | KAMIEŃSKI Wojciech | POL-JUV | 2:42.103 | ||
5 | (2) | 109. | IMRE Emil | ROU | 2:42.440 | ||
6 | (1) | 30. | PAZOUR Petr | CZE | 2:42.817 | ||
RACE: 27 HEAT: 2 Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (4) | 70. | PUKITIS Roberto | LAT | 2:40.157 | ||
2 | (1) | 139. | GRYCNER Rafał | POL-STOCZ | 2:40.652 | ||
3 | (6) | 93. | KOZLOV Artem | RUS-PET | 2:41.229 | ||
4 | (3) | 60. | KILUK Rafał | POL-JUV | 2:42.858 | ||
5 | (2) | 108. | GÁL-ORAVECZ István | ROU | 2:55.081 | ||
6 | (5) | 38. | VARNYÚ Alex | HUN | 3:45.904 | ||
JUNIOR B MEN B-FINAL 1500 m | |||||||
RACE: 43 HEAT: 1 Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (5) | 108. | GÁL-ORAVECZ István | ROU | 2:38.713 | ||
2 | (1) | 59. | KAMIEŃSKI Wojciech | POL-JUV | 2:38.738 | ||
3 | (2) | 109. | IMRE Emil | ROU | 2:39.669 | ||
4 | (4) | 60. | KILUK Rafał | POL-JUV | 2:40.966 | ||
5 | (3) | 30. | PAZOUR Petr | CZE | 2:41.884 | ||
- | (6) | 38. | VARNYÚ Alex | HUN | - | no start | |
JUNIOR B MEN FINAL 1500 m | |||||||
RACE: 44 HEAT: 1 Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (1) | 37. | BURJÁN Csaba | HUN | 2:58.663 | ||
2 | (3) | 70. | PUKITIS Roberto | LAT | 2:58.781 | ||
3 | (5) | 93. | KOZLOV Artem | RUS-PET | 2:59.858 | ||
4 | (6) | 56. | CZACZKOWSKI Paweł | POL-JUV | 3:00.958 | ||
5 | (4) | 139. | GRYCNER Rafał | POL-STOCZ | 3:01.182 | ||
6 | (2) | 91. | DOKOLIN Dmitrii | RUS-PET | 3:16.296 | ||
2. Distance | |||||||
JUNIOR B MEN HEATS 500 m | |||||||
RACE: 59 HEAT: 1 Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (2) | 93. | KOZLOV Artem | RUS-PET | 47.640 | ||
2 | (1) | 57. | DRUMSKI Marcin | POL-JUV | 49.527 | ||
- | (3) | 38. | VARNYÚ Alex | HUN | - | no start | |
RACE: 60 HEAT: 2 Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (3) | 139. | GRYCNER Rafał | POL-STOCZ | 47.708 | ||
2 | (4) | 60. | KILUK Rafał | POL-JUV | 47.877 | ||
3 | (2) | 92. | GRITSUK Vadim | RUS-PET | 49.678 | ||
4 | (1) | 9. | MOZOL Aliaksandr | BLR | 52.458 | ||
RACE: 61 HEAT: 3 Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (2) | 59. | KAMIEŃSKI Wojciech | POL-JUV | 45.863 | ||
2 | (3) | 108. | GÁL-ORAVECZ István | ROU | 46.171 | ||
3 | (4) | 24. | ZASTRUGOV Daniel | BUL | 47.576 | ||
4 | (1) | 11. | VOLKAU Aliaksandr | BLR | 48.991 | ||
RACE: 62 HEAT: 4 Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (2) | 56. | CZACZKOWSKI Paweł | POL-JUV | 47.107 | ||
2 | (3) | 110. | RUSZ Tamás | ROU | 47.112 | ||
3 | (1) | 30. | PAZOUR Petr | CZE | 56.618 | ||
RACE: 63 HEAT: 5 Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (3) | 91. | DOKOLIN Dmitrii | RUS-PET | 46.109 | ||
2 | (1) | 58. | JUDZICKI Bartosz | POL-JUV | 47.368 | ||
3 | (4) | 109. | IMRE Emil | ROU | 47.686 | ||
4 | (2) | 10. | SHLIANAV Kiryl | BLR | 50.309 | ||
RACE: 64 HEAT: 6 Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (3) | 37. | BURJÁN Csaba | HUN | 46.605 | ||
2 | (4) | 8. | STANKEVICH Dzmitry | BLR | 47.805 | ||
3 | (1) | 81. | KOWALSKI Dawid | POL-ORZEL | 50.229 | ||
4 | (2) | 61. | MOCZULSKI Kamil | POL-JUV | 1:20.033 | ||
RACE: 65 HEAT: 7 Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (2) | 70. | PUKITIS Roberto | LAT | 47.379 | ||
2 | (1) | 62. | SKORULSKI Michał | POL-JUV | 49.223 | ||
3 | (3) | 94. | SOLIANKIN Artem | RUS-PET | 49.761 | ||
JUNIOR B MEN QUARTER-FINAL 500 m | |||||||
RACE: 88 HEAT: 1 Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (1) | 108. | GÁL-ORAVECZ István | ROU | 45.374 | ||
2 | (2) | 37. | BURJÁN Csaba | HUN | 45.504 | ||
3 | (4) | 60. | KILUK Rafał | POL-JUV | 45.643 | ||
4 | (3) | 24. | ZASTRUGOV Daniel | BUL | 47.902 | ||
RACE: 89 HEAT: 2 Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (3) | 139. | GRYCNER Rafał | POL-STOCZ | 46.124 | ||
2 | (2) | 109. | IMRE Emil | ROU | 46.155 | ||
3 | (1) | 56. | CZACZKOWSKI Paweł | POL-JUV | 46.268 | ||
4 | (4) | 62. | SKORULSKI Michał | POL-JUV | 48.498 | ||
RACE: 90 HEAT: 3 Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (1) | 91. | DOKOLIN Dmitrii | RUS-PET | 45.159 | ||
2 | (4) | 70. | PUKITIS Roberto | LAT | 45.282 | ||
3 | (2) | 110. | RUSZ Tamás | ROU | 46.089 | ||
4 | (3) | 58. | JUDZICKI Bartosz | POL-JUV | 50.826 | ||
RACE: 91 HEAT: 4 Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (2) | 93. | KOZLOV Artem | RUS-PET | 45.754 | ||
2 | (1) | 59. | KAMIEŃSKI Wojciech | POL-JUV | 45.880 | ||
3 | (3) | 8. | STANKEVICH Dzmitry | BLR | 46.070 | ||
4 | (4) | 57. | DRUMSKI Marcin | POL-JUV | 49.062 | ||
JUNIOR B MEN SEMI-FINAL 500 m | |||||||
RACE: 114 HEAT: 1 Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (2) | 37. | BURJÁN Csaba | HUN | 45.123 | ||
2 | (1) | 91. | DOKOLIN Dmitrii | RUS-PET | 46.186 | ||
3 | (3) | 139. | GRYCNER Rafał | POL-STOCZ | 46.367 | ||
4 | (4) | 109. | IMRE Emil | ROU | 46.472 | ||
RACE: 115 HEAT: 2 Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (1) | 70. | PUKITIS Roberto | LAT | 45.818 | ||
2 | (3) | 93. | KOZLOV Artem | RUS-PET | 46.078 | ||
3 | (2) | 108. | GÁL-ORAVECZ István | ROU | 46.279 | ||
4 | (4) | 59. | KAMIEŃSKI Wojciech | POL-JUV | 58.234 | ||
JUNIOR B MEN B-FINAL 500 m | |||||||
RACE: 134 HEAT: 1 Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (3) | 109. | IMRE Emil | ROU | 46.695 | ||
2 | (2) | 139. | GRYCNER Rafał | POL-STOCZ | 46.712 | ||
3 | (4) | 59. | KAMIEŃSKI Wojciech | POL-JUV | 58.390 | ||
4 | (1) | 108. | GÁL-ORAVECZ István | ROU | 1:19.123 | ||
JUNIOR B MEN FINAL 500 m | |||||||
RACE: 135 HEAT: 1 Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (1) | 37. | BURJÁN Csaba | HUN | 45.023 | ||
2 | (2) | 70. | PUKITIS Roberto | LAT | 45.621 | ||
3 | (4) | 91. | DOKOLIN Dmitrii | RUS-PET | 54.837 | ||
- | (3) | 93. | KOZLOV Artem | RUS-PET | - | 2 false starts | |
3. Distance | |||||||
JUNIOR B MEN HEATS 1000 m | |||||||
RACE: 150 HEAT: 1 Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (1) | 37. | BURJÁN Csaba | HUN | 1:43.491 | ||
2 | (3) | 62. | SKORULSKI Michał | POL-JUV | 1:44.096 | ||
3 | (2) | 94. | SOLIANKIN Artem | RUS-PET | 1:45.121 | ||
RACE: 151 HEAT: 2 Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (1) | 151. | EREN Menderes | TUR | 1:38.462 | ||
2 | (4) | 8. | STANKEVICH Dzmitry | BLR | 1:38.979 | ||
3 | (2) | 56. | CZACZKOWSKI Paweł | POL-JUV | 1:39.141 | ||
4 | (3) | 92. | GRITSUK Vadim | RUS-PET | 1:39.672 | ||
RACE: 152 HEAT: 3 Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (4) | 93. | KOZLOV Artem | RUS-PET | 1:35.987 | ||
2 | (3) | 38. | VARNYÚ Alex | HUN | 1:36.207 | ||
3 | (1) | 60. | KILUK Rafał | POL-JUV | 1:36.275 | ||
4 | (2) | 9. | MOZOL Aliaksandr | BLR | 1:45.221 | ||
RACE: 153 HEAT: 4 Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (1) | 59. | KAMIEŃSKI Wojciech | POL-JUV | 1:36.379 | ||
2 | (3) | 109. | IMRE Emil | ROU | 1:36.508 | ||
3 | (4) | 11. | VOLKAU Aliaksandr | BLR | 1:38.757 | ||
4 | (2) | 24. | ZASTRUGOV Daniel | BUL | 1:48.352 | ||
RACE: 154 HEAT: 5 Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (3) | 70. | PUKITIS Roberto | LAT | 1:48.665 | ||
2 | (2) | 58. | JUDZICKI Bartosz | POL-JUV | 1:49.598 | ||
3 | (1) | 30. | PAZOUR Petr | CZE | 1:53.242 | ||
RACE: 155 HEAT: 6 Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (4) | 108. | GÁL-ORAVECZ István | ROU | 1:41.080 | ||
2 | (3) | 139. | GRYCNER Rafał | POL-STOCZ | 1:41.159 | ||
3 | (2) | 57. | DRUMSKI Marcin | POL-JUV | 1:42.555 | ||
4 | (1) | 10. | SHLIANAV Kiryl | BLR | 1:42.884 | ||
RACE: 156 HEAT: 7 Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (4) | 91. | DOKOLIN Dmitrii | RUS-PET | 1:37.023 | ||
2 | (3) | 61. | MOCZULSKI Kamil | POL-JUV | 1:37.561 | ||
3 | (1) | 110. | RUSZ Tamás | ROU | 1:38.223 | ||
4 | (2) | 81. | KOWALSKI Dawid | POL-ORZEL | 1:45.558 | ||
JUNIOR B MEN QUARTER-FINAL 1000 m | |||||||
RACE: 179 HEAT: 1 Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (1) | 93. | KOZLOV Artem | RUS-PET | 1:35.850 | ||
2 | (2) | 38. | VARNYÚ Alex | HUN | 1:35.896 | ||
3 | (3) | 139. | GRYCNER Rafał | POL-STOCZ | 1:36.028 | ||
4 | (4) | 62. | SKORULSKI Michał | POL-JUV | 1:46.436 | ||
RACE: 180 HEAT: 2 Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (4) | 37. | BURJÁN Csaba | HUN | 1:41.849 | ||
2 | (1) | 60. | KILUK Rafał | POL-JUV | 1:42.193 | ||
3 | (3) | 61. | MOCZULSKI Kamil | POL-JUV | 1:42.319 | ||
4 | (2) | 109. | IMRE Emil | ROU | 1:43.300 | ||
RACE: 181 HEAT: 3 Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (3) | 70. | PUKITIS Roberto | LAT | 1:41.503 | ||
2 | (2) | 108. | GÁL-ORAVECZ István | ROU | 1:41.683 | ||
3 | (4) | 58. | JUDZICKI Bartosz | POL-JUV | 1:42.627 | ||
4 | (1) | 8. | STANKEVICH Dzmitry | BLR | 1:43.476 | ||
RACE: 182 HEAT: 4 Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (1) | 59. | KAMIEŃSKI Wojciech | POL-JUV | 1:43.816 | ||
2 | (3) | 110. | RUSZ Tamás | ROU | 1:44.242 | ||
3 | (2) | 91. | DOKOLIN Dmitrii | RUS-PET | 1:45.632 | ||
4 | (4) | 151. | EREN Menderes | TUR | 1:50.519 | ||
JUNIOR B MEN SEMI-FINAL 1000 m | |||||||
RACE: 210 HEAT: 1 Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (2) | 37. | BURJÁN Csaba | HUN | 1:51.546 | ||
2 | (3) | 60. | KILUK Rafał | POL-JUV | 1:51.923 | ||
3 | (1) | 93. | KOZLOV Artem | RUS-PET | 1:53.361 | ||
4 | (4) | 110. | RUSZ Tamás | ROU | 1:53.413 | ||
RACE: 211 HEAT: 2 Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (2) | 70. | PUKITIS Roberto | LAT | 1:40.688 | ||
2 | (3) | 108. | GÁL-ORAVECZ István | ROU | 1:40.737 | ||
3 | (4) | 59. | KAMIEŃSKI Wojciech | POL-JUV | 1:40.939 | ||
4 | (1) | 38. | VARNYÚ Alex | HUN | 1:41.185 | ||
JUNIOR B MEN B-FINAL 1000 m | |||||||
RACE: 230 HEAT: 1 Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (4) | 110. | RUSZ Tamás | ROU | 1:41.469 | ||
2 | (1) | 59. | KAMIEŃSKI Wojciech | POL-JUV | 1:41.728 | ||
3 | (3) | 93. | KOZLOV Artem | RUS-PET | 1:42.410 | ||
4 | (2) | 38. | VARNYÚ Alex | HUN | 1:43.537 | ||
JUNIOR B MEN FINAL 1000 m | |||||||
RACE: 231 HEAT: 1 Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (3) | 37. | BURJÁN Csaba | HUN | 1:51.440 | ||
2 | (2) | 108. | GÁL-ORAVECZ István | ROU | 1:51.748 | ||
3 | (4) | 60. | KILUK Rafał | POL-JUV | 1:52.437 | ||
- | (1) | 70. | PUKITIS Roberto | LAT | - | impeding |
Danubia Series 5, Latvian Open, Ventspils, LAT, 06.01. - 08.01.2012
Overall Classification
JUNIOR B MEN | |||||||
Rank | No. | Name | Member | Distances | FP | CDR | |
1. | 37. | BURJÁN Csaba | HUN | 1. 1. 1. | 102 | 3 | |
2. | 70. | PUKITIS Roberto | LAT | 2. 2. 4. | 42 | 8 | |
3. | 108. | GÁL-ORAVECZ István | ROU | 7. 8. 2. | 21 | 17 | |
4. | 91. | DOKOLIN Dmitrii | RUS-PET | 6. 3. 9. | 16 | 18 | |
5. | 93. | KOZLOV Artem | RUS-PET | 3. 4. 7. | 13 | 14 | |
6. | 60. | KILUK Rafał | POL-JUV | 10. 10. 3. | 13 | 23 | |
7. | 56. | CZACZKOWSKI Paweł | POL-JUV | 4. 9. 18. | 8 | 31 | |
8. | 139. | GRYCNER Rafał | POL-STOCZ | 5. 6. 10. | 5 | 21 | |
9. | 59. | KAMIEŃSKI Wojciech | POL-JUV | 8. 7. 6. | 21 | ||
10. | 109. | IMRE Emil | ROU | 9. 5. 14. | 28 | ||
11. | 110. | RUSZ Tamás | ROU | 16. 12. 5. | 33 | ||
12. | 8. | STANKEVICH Dzmitry | BLR | 14. 11. 15. | 40 | ||
13. | 58. | JUDZICKI Bartosz | POL-JUV | 20. 13. 12. | 45 | ||
14. | 38. | VARNYÚ Alex | HUN | 12. 27. 8. | 47 | ||
15. | 62. | SKORULSKI Michał | POL-JUV | 17. 14. 16. | 47 | ||
16. | 94. | SOLIANKIN Artem | RUS-PET | 13. 18. 20. | 51 | ||
17. | 30. | PAZOUR Petr | CZE | 11. 20. 21. | 52 | ||
18. | 57. | DRUMSKI Marcin | POL-JUV | 21. 15. 19. | 55 | ||
19. | 92. | GRITSUK Vadim | RUS-PET | 18. 17. 22. | 57 | ||
20. | 11. | VOLKAU Aliaksandr | BLR | 19. 21. 17. | 57 | ||
21. | 61. | MOCZULSKI Kamil | POL-JUV | 24. 24. 11. | 59 | ||
22. | 81. | KOWALSKI Dawid | POL-ORZEL | 15. 19. 25. | 59 | ||
23. | 24. | ZASTRUGOV Daniel | BUL | 23. 16. 26. | 65 | ||
24. | 151. | EREN Menderes | TUR | 27. 27. 13. | 67 | ||
25. | 10. | SHLIANAV Kiryl | BLR | 22. 22. 23. | 67 | ||
26. | 9. | MOZOL Aliaksandr | BLR | 25. 23. 24. | 72 |