JUNIOR Europa Cup Final, Sofia, BUL, 21.03. - 23.03.2014
Heat Results
1. Distance | |||||||
JUNIOR B WOMEN HEATS 1500 m | |||||||
RACE: 41 HEAT: 1 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (3) | 166. | ZAKHAROVA Valerya | RUS | 2:39.079 | ||
2 | (1) | 90. | BOTTER GOMEZ Nicole | ITA | 2:40.257 | ||
3 | (5) | 9. | KOLESÁRIKOVÁ Tereza | CZE | 2:44.417 | ||
4 | (2) | 132. | SCHULTING Suzanne | NED | 3:03.011 | advanced | |
- | (4) | 146. | WARAKOMSKA Magdalena | POL | - | impeding | |
RACE: 42 HEAT: 2 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (6) | 5. | MANOILOVA Katrin | BUL | 2:33.869 | ||
2 | (4) | 44. | MONVOISIN Aurélie | FRA | 2:34.979 | ||
3 | (3) | 92. | SIGHEL Arianna | ITA | 2:35.055 | ||
4 | (5) | 174. | PORUBSKA Alica | SVK | 2:35.182 | ||
5 | (2) | 10. | KUNCIROVÁ Michala | CZE | 2:38.746 | ||
6 | (1) | 131. | DEN DULK Tineke | NED | 2:38.835 | ||
RACE: 43 HEAT: 3 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (5) | 133. | SOET Aafke | NED | 2:36.053 | ||
2 | (1) | 40. | HRUZOVÁ Michaela | CZE | 2:36.145 | ||
3 | (2) | 91. | MARTINELLI Nicole | ITA | 2:36.392 | ||
4 | (4) | 64. | RIETZKE Tina | GER | 2:36.906 | ||
5 | (3) | 165. | OBORINA Maria | RUS | 3:05.355 | ||
JUNIOR B WOMEN FINAL 1500 m | |||||||
RACE: 53 HEAT: 1 GROUP: C Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (3) | 165. | OBORINA Maria | RUS | 2:31.928 | ||
2 | (2) | 131. | DEN DULK Tineke | NED | 2:33.727 | ||
3 | (1) | 10. | KUNCIROVÁ Michala | CZE | 2:35.779 | ||
RACE: 54 HEAT: 2 GROUP: B Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (1) | 92. | SIGHEL Arianna | ITA | 2:33.475 | ||
2 | (2) | 174. | PORUBSKA Alica | SVK | 2:33.556 | ||
3 | (3) | 91. | MARTINELLI Nicole | ITA | 2:33.743 | ||
4 | (4) | 64. | RIETZKE Tina | GER | 2:35.234 | ||
5 | (5) | 9. | KOLESÁRIKOVÁ Tereza | CZE | 2:36.001 | ||
RACE: 55 HEAT: 3 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (1) | 5. | MANOILOVA Katrin | BUL | 2:39.528 | ||
2 | (2) | 44. | MONVOISIN Aurélie | FRA | 2:40.246 | ||
3 | (5) | 166. | ZAKHAROVA Valerya | RUS | 2:40.345 | ||
4 | (3) | 133. | SOET Aafke | NED | 2:41.421 | ||
5 | (7) | 132. | SCHULTING Suzanne | NED | 2:41.432 | ||
6 | (4) | 40. | HRUZOVÁ Michaela | CZE | 2:41.583 | ||
7 | (6) | 90. | BOTTER GOMEZ Nicole | ITA | 2:41.599 | ||
2. Distance | |||||||
JUNIOR B WOMEN HEATS 500 m | |||||||
RACE: 63 HEAT: 1 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (3) | 5. | MANOILOVA Katrin | BUL | 45.986 | ||
2 | (1) | 146. | WARAKOMSKA Magdalena | POL | 46.494 | ||
3 | (4) | 92. | SIGHEL Arianna | ITA | 47.413 | ||
4 | (2) | 174. | PORUBSKA Alica | SVK | 58.823 | ||
RACE: 64 HEAT: 2 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (2) | 132. | SCHULTING Suzanne | NED | 46.051 | ||
2 | (1) | 166. | ZAKHAROVA Valerya | RUS | 46.282 | ||
3 | (4) | 91. | MARTINELLI Nicole | ITA | 46.624 | ||
4 | (3) | 10. | KUNCIROVÁ Michala | CZE | 46.648 | ||
RACE: 65 HEAT: 3 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (1) | 133. | SOET Aafke | NED | 47.162 | ||
2 | (3) | 165. | OBORINA Maria | RUS | 47.328 | ||
3 | (4) | 64. | RIETZKE Tina | GER | 48.204 | ||
4 | (2) | 40. | HRUZOVÁ Michaela | CZE | 48.270 | ||
RACE: 66 HEAT: 4 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (4) | 44. | MONVOISIN Aurélie | FRA | 46.198 | ||
2 | (3) | 90. | BOTTER GOMEZ Nicole | ITA | 46.474 | ||
3 | (1) | 9. | KOLESÁRIKOVÁ Tereza | CZE | 47.327 | ||
4 | (2) | 131. | DEN DULK Tineke | NED | 47.376 | ||
JUNIOR B WOMEN SEMI-FINAL 500 m | |||||||
RACE: 129 HEAT: 1 GROUP: B Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (1) | 91. | MARTINELLI Nicole | ITA | 46.649 | ||
2 | (4) | 174. | PORUBSKA Alica | SVK | 46.704 | ||
3 | (2) | 10. | KUNCIROVÁ Michala | CZE | 47.021 | ||
4 | (3) | 92. | SIGHEL Arianna | ITA | 47.488 | ||
RACE: 130 HEAT: 2 GROUP: B Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (1) | 9. | KOLESÁRIKOVÁ Tereza | CZE | 47.442 | ||
2 | (2) | 131. | DEN DULK Tineke | NED | 47.521 | ||
3 | (4) | 40. | HRUZOVÁ Michaela | CZE | 47.552 | ||
4 | (3) | 64. | RIETZKE Tina | GER | 47.722 | ||
RACE: 131 HEAT: 3 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (1) | 44. | MONVOISIN Aurélie | FRA | 45.613 | ||
2 | (3) | 90. | BOTTER GOMEZ Nicole | ITA | 45.791 | ||
3 | (2) | 166. | ZAKHAROVA Valerya | RUS | 46.690 | ||
4 | (4) | 165. | OBORINA Maria | RUS | 46.860 | ||
RACE: 132 HEAT: 4 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (1) | 5. | MANOILOVA Katrin | BUL | 45.224 | ||
2 | (2) | 132. | SCHULTING Suzanne | NED | 45.841 | ||
3 | (3) | 146. | WARAKOMSKA Magdalena | POL | 45.937 | ||
4 | (4) | 133. | SOET Aafke | NED | 46.454 | ||
JUNIOR B WOMEN FINAL 500 m | |||||||
RACE: 143 HEAT: 1 GROUP: D Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (2) | 92. | SIGHEL Arianna | ITA | 47.276 | ||
2 | (1) | 10. | KUNCIROVÁ Michala | CZE | 47.481 | ||
3 | (4) | 64. | RIETZKE Tina | GER | 47.540 | ||
4 | (3) | 40. | HRUZOVÁ Michaela | CZE | 48.511 | ||
RACE: 144 HEAT: 2 GROUP: C Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (2) | 174. | PORUBSKA Alica | SVK | 46.100 | ||
2 | (1) | 91. | MARTINELLI Nicole | ITA | 46.210 | ||
3 | (3) | 9. | KOLESÁRIKOVÁ Tereza | CZE | 46.438 | ||
4 | (4) | 131. | DEN DULK Tineke | NED | 46.683 | ||
RACE: 145 HEAT: 3 GROUP: B Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (4) | 165. | OBORINA Maria | RUS | 46.286 | ||
2 | (2) | 133. | SOET Aafke | NED | 46.317 | ||
3 | (1) | 146. | WARAKOMSKA Magdalena | POL | 46.717 | ||
4 | (3) | 166. | ZAKHAROVA Valerya | RUS | 48.359 | ||
RACE: 146 HEAT: 4 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (1) | 5. | MANOILOVA Katrin | BUL | 45.970 | ||
2 | (3) | 90. | BOTTER GOMEZ Nicole | ITA | 46.314 | ||
3 | (2) | 44. | MONVOISIN Aurélie | FRA | 58.937 | ||
4 | (4) | 132. | SCHULTING Suzanne | NED | 1:11.724 | ||
3. Distance | |||||||
JUNIOR B WOMEN HEATS 1000 m | |||||||
RACE: 158 HEAT: 1 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (1) | 133. | SOET Aafke | NED | 1:39.036 | ||
2 | (4) | 9. | KOLESÁRIKOVÁ Tereza | CZE | 1:40.147 | ||
3 | (2) | 64. | RIETZKE Tina | GER | 1:40.897 | advanced | |
- | (3) | 90. | BOTTER GOMEZ Nicole | ITA | - | impeding | |
RACE: 159 HEAT: 2 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (1) | 5. | MANOILOVA Katrin | BUL | 1:40.680 | ||
2 | (3) | 174. | PORUBSKA Alica | SVK | 1:40.887 | ||
3 | (4) | 165. | OBORINA Maria | RUS | 1:41.038 | ||
4 | (2) | 10. | KUNCIROVÁ Michala | CZE | 1:44.102 | ||
RACE: 160 HEAT: 3 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (3) | 40. | HRUZOVÁ Michaela | CZE | 1:44.641 | ||
2 | (1) | 91. | MARTINELLI Nicole | ITA | 1:44.660 | ||
3 | (2) | 44. | MONVOISIN Aurélie | FRA | 1:44.668 | ||
4 | (4) | 131. | DEN DULK Tineke | NED | 1:45.227 | ||
RACE: 161 HEAT: 4 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (2) | 146. | WARAKOMSKA Magdalena | POL | 1:48.229 | ||
2 | (1) | 166. | ZAKHAROVA Valerya | RUS | 1:48.321 | ||
3 | (3) | 92. | SIGHEL Arianna | ITA | 1:48.330 | ||
- | (4) | 132. | SCHULTING Suzanne | NED | - | no finish | |
JUNIOR B WOMEN SEMI-FINAL 1000 m | |||||||
RACE: 191 HEAT: 1 GROUP: B Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (1) | 165. | OBORINA Maria | RUS | 2:01.493 | ||
2 | (2) | 92. | SIGHEL Arianna | ITA | 2:09.060 | ||
RACE: 192 HEAT: 2 GROUP: B Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (2) | 44. | MONVOISIN Aurélie | FRA | 1:47.832 | ||
2 | (1) | 10. | KUNCIROVÁ Michala | CZE | 1:47.924 | ||
3 | (3) | 131. | DEN DULK Tineke | NED | 1:48.004 | ||
RACE: 193 HEAT: 3 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (3) | 146. | WARAKOMSKA Magdalena | POL | 1:41.016 | ||
2 | (2) | 91. | MARTINELLI Nicole | ITA | 1:41.220 | ||
3 | (1) | 133. | SOET Aafke | NED | 2:01.052 | ||
- | (4) | 166. | ZAKHAROVA Valerya | RUS | - | impeding | |
RACE: 194 HEAT: 4 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (2) | 5. | MANOILOVA Katrin | BUL | 1:36.015 | ||
2 | (3) | 174. | PORUBSKA Alica | SVK | 1:36.238 | ||
3 | (5) | 40. | HRUZOVÁ Michaela | CZE | 1:37.069 | ||
4 | (4) | 64. | RIETZKE Tina | GER | 1:38.270 | ||
5 | (1) | 9. | KOLESÁRIKOVÁ Tereza | CZE | 1:39.161 | ||
JUNIOR B WOMEN FINAL 1000 m | |||||||
RACE: 220 HEAT: 1 GROUP: C Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (1) | 44. | MONVOISIN Aurélie | FRA | 1:36.192 | ||
2 | (5) | 92. | SIGHEL Arianna | ITA | 1:36.286 | ||
3 | (4) | 165. | OBORINA Maria | RUS | 1:37.195 | ||
4 | (2) | 10. | KUNCIROVÁ Michala | CZE | 1:37.393 | ||
5 | (3) | 131. | DEN DULK Tineke | NED | 1:37.445 | ||
RACE: 221 HEAT: 2 GROUP: B Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (4) | 133. | SOET Aafke | NED | 1:35.668 | ||
2 | (1) | 40. | HRUZOVÁ Michaela | CZE | 1:35.721 | ||
3 | (2) | 64. | RIETZKE Tina | GER | 1:35.956 | ||
4 | (3) | 9. | KOLESÁRIKOVÁ Tereza | CZE | 1:40.137 | ||
RACE: 222 HEAT: 3 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (1) | 5. | MANOILOVA Katrin | BUL | 1:41.276 | ||
2 | (2) | 174. | PORUBSKA Alica | SVK | 1:52.974 | ||
3 | (3) | 146. | WARAKOMSKA Magdalena | POL | 2:09.261 | ||
- | (4) | 91. | MARTINELLI Nicole | ITA | - | impeding |
JUNIOR Europa Cup Final, Sofia, BUL, 21.03. - 23.03.2014
Overall Classification
JUNIOR B WOMEN | |||||||
Rank | No. | Name | Member | Distances | FP | CDR | |
1. | 5. | MANOILOVA Katrin | BUL | 1. 1. 1. | 102 | 3 | |
2. | 44. | MONVOISIN Aurélie | FRA | 2. 3. 9. | 34 | 14 | |
3. | 90. | BOTTER GOMEZ Nicole | ITA | 7. 2. 17. | 23 | 26 | |
4. | 174. | PORUBSKA Alica | SVK | 9. 9. 2. | 21 | 20 | |
5. | 166. | ZAKHAROVA Valerya | RUS | 3. 8. 14. | 13 | 25 | |
6. | 132. | SCHULTING Suzanne | NED | 5. 4. 17. | 13 | 26 | |
7. | 146. | WARAKOMSKA Magdalena | POL | 17. 7. 3. | 13 | 27 | |
8. | 133. | SOET Aafke | NED | 4. 6. 5. | 8 | 15 | |
9. | 40. | HRUZOVÁ Michaela | CZE | 6. 16. 6. | 3 | 28 | |
10. | 91. | MARTINELLI Nicole | ITA | 10. 10. 4. | 24 | ||
11. | 165. | OBORINA Maria | RUS | 13. 5. 11. | 29 | ||
12. | 92. | SIGHEL Arianna | ITA | 8. 13. 10. | 31 | ||
13. | 9. | KOLESÁRIKOVÁ Tereza | CZE | 12. 11. 8. | 31 | ||
14. | 64. | RIETZKE Tina | GER | 11. 15. 7. | 33 | ||
15. | 131. | DEN DULK Tineke | NED | 14. 12. 13. | 39 | ||
16. | 10. | KUNCIROVÁ Michala | CZE | 15. 14. 12. | 41 |