Olympic Candidates Trophy - FINAL EVENT, Spisska Nova Ves, SVK, 20.12. - 22.12.2007
Heat Results
1. Distance | |||||||
JUNIOR D BOYS HEATS 1000 m | |||||||
RACE: 5 HEAT: 1 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (2) | 89. | GIACOMELI Tomas | ITA | 1:49.923 | ||
2 | (5) | 134. | IMRE Emil | ROU | 1:50.899 | ||
3 | (3) | 148. | ZHERNOVYI Maksym | UKR | 1:52.320 | ||
4 | (1) | 143. | GABRIS Radovan | SVK | 2:08.408 | ||
- | (4) | 50. | GRAF Markus-Tassilo | GER | DQ. | no start | |
RACE: 6 HEAT: 2 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (2) | 67. | BURJÁN Csaba | HUN | 1:49.866 | ||
2 | (4) | 53. | SHUBERT Christoph | GER | 1:50.690 | ||
3 | (3) | 92. | TESCARI Andrea | ITA | 1:51.738 | ||
4 | (1) | 126. | BOBKO Mateusz | POL | 2:02.840 | ||
RACE: 7 HEAT: 3 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (2) | 68. | VARNYÚ Alex | HUN | 1:42.455 | ||
2 | (3) | 90. | GURINI Massimo | ITA | 1:42.675 | ||
3 | (1) | 51. | REDLICH Max | GER | 1:43.173 | ||
5 | (4) | 133. | GÁL-ORAVECZ István | ROU | 1:47.111 | ||
RACE: 8 HEAT: 4 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (4) | 30. | YANG Alexis | FRA | 1:45.423 | ||
2 | (5) | 91. | MALFATTI Michele | ITA | 1:49.385 | ||
3 | (1) | 52. | RIETZKE Tom | GER | 1:52.755 | ||
4 | (3) | 132. | ANDRÁS Tamás | ROU | 1:53.587 | ||
5 | (2) | 149. | WANAGO Karol | POL | 2:04.082 | ||
JUNIOR D BOYS SEMI-FINAL 1000 m | |||||||
RACE: 21 HEAT: 1 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (2) | 91. | MALFATTI Michele | ITA | 1:49.721 | ||
2 | (1) | 68. | VARNYÚ Alex | HUN | 1:50.173 | ||
3 | (4) | 134. | IMRE Emil | ROU | 1:51.710 | ||
4 | (3) | 89. | GIACOMELI Tomas | ITA | 2:08.378 | ||
RACE: 22 HEAT: 2 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (2) | 30. | YANG Alexis | FRA | 1:49.787 | ||
2 | (3) | 67. | BURJÁN Csaba | HUN | 1:50.366 | ||
3 | (4) | 53. | SHUBERT Christoph | GER | 1:51.159 | ||
4 | (1) | 90. | GURINI Massimo | ITA | 1:51.294 | ||
RACE: 23 HEAT: 3 GROUP: B Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (1) | 51. | REDLICH Max | GER | 1:53.894 | ||
2 | (2) | 148. | ZHERNOVYI Maksym | UKR | 1:53.969 | ||
3 | (3) | 132. | ANDRÁS Tamás | ROU | 1:55.993 | ||
4 | (5) | 143. | GABRIS Radovan | SVK | 2:06.731 | ||
5 | (4) | 149. | WANAGO Karol | POL | 2:27.407 | ||
RACE: 24 HEAT: 4 GROUP: B Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (3) | 52. | RIETZKE Tom | GER | 2:04.585 | ||
2 | (4) | 126. | BOBKO Mateusz | POL | 2:05.647 | ||
3 | (1) | 133. | GÁL-ORAVECZ István | ROU | 2:16.205 | ||
4 | (2) | 92. | TESCARI Andrea | ITA | 2:21.200 | ||
JUNIOR D BOYS FINAL 1000 m | |||||||
RACE: 33 HEAT: 1 GROUP: D Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (1) | 132. | ANDRÁS Tamás | ROU | 1:59.540 | ||
2 | (5) | 149. | WANAGO Karol | POL | 2:03.219 | ||
3 | (2) | 143. | GABRIS Radovan | SVK | 2:11.097 | ||
4 | (4) | 92. | TESCARI Andrea | ITA | 2:14.499 | ||
- | (3) | 133. | GÁL-ORAVECZ István | ROU | DQ. | impeding | |
RACE: 34 HEAT: 2 GROUP: C Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (2) | 148. | ZHERNOVYI Maksym | UKR | 1:51.631 | ||
2 | (1) | 51. | REDLICH Max | GER | 1:51.910 | ||
3 | (3) | 52. | RIETZKE Tom | GER | 1:52.055 | ||
4 | (4) | 126. | BOBKO Mateusz | POL | 1:56.955 | ||
RACE: 35 HEAT: 3 GROUP: B Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (4) | 89. | GIACOMELI Tomas | ITA | 1:49.884 | ||
2 | (1) | 53. | SHUBERT Christoph | GER | 1:50.158 | ||
3 | (2) | 90. | GURINI Massimo | ITA | 1:51.399 | ||
4 | (3) | 134. | IMRE Emil | ROU | 1:53.001 | ||
RACE: 36 HEAT: 4 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (2) | 30. | YANG Alexis | FRA | 1:47.632 | ||
2 | (4) | 67. | BURJÁN Csaba | HUN | 1:49.644 | ||
3 | (1) | 91. | MALFATTI Michele | ITA | 1:51.279 | ||
4 | (3) | 68. | VARNYÚ Alex | HUN | 1:51.644 | ||
2. Distance | |||||||
JUNIOR D BOYS HEATS 500 m | |||||||
RACE: 106 HEAT: 1 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (1) | 30. | YANG Alexis | FRA | 49.064 | ||
2 | (4) | 134. | IMRE Emil | ROU | 54.075 | ||
3 | (3) | 148. | ZHERNOVYI Maksym | UKR | 82.909 | ||
- | (2) | 92. | TESCARI Andrea | ITA | DQ. | no finish | |
RACE: 107 HEAT: 2 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (3) | 68. | VARNYÚ Alex | HUN | 52.513 | ||
2 | (1) | 89. | GIACOMELI Tomas | ITA | 52.725 | ||
3 | (4) | 52. | RIETZKE Tom | GER | 55.727 | ||
- | (2) | 132. | ANDRÁS Tamás | ROU | DQ. | impeding | |
RACE: 108 HEAT: 3 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (3) | 67. | BURJÁN Csaba | HUN | 51.090 | ||
2 | (1) | 90. | GURINI Massimo | ITA | 51.298 | ||
3 | (4) | 51. | REDLICH Max | GER | 52.935 | ||
4 | (2) | 133. | GÁL-ORAVECZ István | ROU | 53.222 | ||
5 | (5) | 149. | WANAGO Karol | POL | 58.957 | ||
RACE: 109 HEAT: 4 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (2) | 53. | SHUBERT Christoph | GER | 50.167 | ||
2 | (1) | 91. | MALFATTI Michele | ITA | 53.197 | ||
3 | (3) | 126. | BOBKO Mateusz | POL | 59.249 | ||
4 | (4) | 143. | GABRIS Radovan | SVK | 60.623 | ||
JUNIOR D BOYS SEMI-FINAL 500 m | |||||||
RACE: 122 HEAT: 1 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (1) | 30. | YANG Alexis | FRA | 47.763 | ||
2 | (2) | 90. | GURINI Massimo | ITA | 51.259 | ||
3 | (3) | 68. | VARNYÚ Alex | HUN | 52.195 | ||
4 | (4) | 134. | IMRE Emil | ROU | 77.913 | ||
RACE: 123 HEAT: 2 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (1) | 53. | SHUBERT Christoph | GER | 49.748 | ||
2 | (2) | 67. | BURJÁN Csaba | HUN | 49.810 | ||
3 | (3) | 89. | GIACOMELI Tomas | ITA | 51.297 | ||
4 | (4) | 91. | MALFATTI Michele | ITA | 52.528 | ||
RACE: 124 HEAT: 3 GROUP: B Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (4) | 148. | ZHERNOVYI Maksym | UKR | 53.072 | ||
2 | (1) | 51. | REDLICH Max | GER | 53.337 | ||
3 | (2) | 133. | GÁL-ORAVECZ István | ROU | 70.411 | ||
4 | (3) | 149. | WANAGO Karol | POL | 70.968 | ||
RACE: 125 HEAT: 4 GROUP: B Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (1) | 52. | RIETZKE Tom | GER | 55.116 | ||
2 | (2) | 126. | BOBKO Mateusz | POL | 58.774 | ||
3 | (3) | 143. | GABRIS Radovan | SVK | 59.697 | ||
JUNIOR D BOYS FINAL 500 m | |||||||
RACE: 138 HEAT: 1 GROUP: D Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (2) | 133. | GÁL-ORAVECZ István | ROU | 55.334 | ||
2 | (3) | 149. | WANAGO Karol | POL | 57.671 | ||
3 | (1) | 143. | GABRIS Radovan | SVK | 60.019 | ||
RACE: 139 HEAT: 2 GROUP: C Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (2) | 51. | REDLICH Max | GER | 53.592 | ||
2 | (3) | 52. | RIETZKE Tom | GER | 57.283 | ||
3 | (4) | 126. | BOBKO Mateusz | POL | 58.547 | ||
4 | (1) | 148. | ZHERNOVYI Maksym | UKR | 58.816 | ||
RACE: 140 HEAT: 3 GROUP: B Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (2) | 68. | VARNYÚ Alex | HUN | 51.548 | ||
2 | (4) | 134. | IMRE Emil | ROU | 51.764 | ||
3 | (1) | 89. | GIACOMELI Tomas | ITA | 52.780 | ||
- | (3) | 91. | MALFATTI Michele | ITA | DQ. | impeding | |
RACE: 141 HEAT: 4 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (1) | 30. | YANG Alexis | FRA | 47.892 | ||
2 | (2) | 53. | SHUBERT Christoph | GER | 49.262 | ||
3 | (3) | 67. | BURJÁN Csaba | HUN | 49.685 | ||
4 | (4) | 90. | GURINI Massimo | ITA | 51.892 | ||
3. Distance | |||||||
JUNIOR D BOYS HEATS 800 m | |||||||
RACE: 155 HEAT: 1 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (4) | 91. | MALFATTI Michele | ITA | 86.211 | ||
2 | (3) | 68. | VARNYÚ Alex | HUN | 86.299 | ||
3 | (2) | 133. | GÁL-ORAVECZ István | ROU | 88.674 | ||
4 | (1) | 126. | BOBKO Mateusz | POL | 94.457 | ||
RACE: 156 HEAT: 2 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (4) | 53. | SHUBERT Christoph | GER | 86.647 | ||
2 | (2) | 90. | GURINI Massimo | ITA | 86.795 | ||
3 | (1) | 148. | ZHERNOVYI Maksym | UKR | 90.112 | ||
4 | (3) | 149. | WANAGO Karol | POL | 93.211 | ||
RACE: 157 HEAT: 3 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (1) | 67. | BURJÁN Csaba | HUN | 87.431 | ||
2 | (4) | 89. | GIACOMELI Tomas | ITA | 88.339 | ||
3 | (2) | 132. | ANDRÁS Tamás | ROU | 90.297 | ||
4 | (3) | 52. | RIETZKE Tom | GER | 93.541 | ||
RACE: 158 HEAT: 4 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (4) | 30. | YANG Alexis | FRA | 85.389 | ||
2 | (3) | 134. | IMRE Emil | ROU | 87.799 | ||
3 | (1) | 51. | REDLICH Max | GER | 1:44.598 | ||
4 | (2) | 143. | GABRIS Radovan | SVK | 1:45.611 | ||
JUNIOR D BOYS SEMI-FINAL 800 m | |||||||
RACE: 233 HEAT: 1 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (1) | 30. | YANG Alexis | FRA | 1:21.459 | ||
2 | (3) | 67. | BURJÁN Csaba | HUN | 1:22.864 | ||
3 | (4) | 89. | GIACOMELI Tomas | ITA | 1:23.795 | ||
4 | (2) | 90. | GURINI Massimo | ITA | 1:25.120 | ||
RACE: 234 HEAT: 2 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (3) | 53. | SHUBERT Christoph | GER | 1:25.555 | ||
2 | (1) | 91. | MALFATTI Michele | ITA | 1:25.654 | ||
3 | (4) | 134. | IMRE Emil | ROU | 1:25.731 | ||
4 | (2) | 68. | VARNYÚ Alex | HUN | 1:26.131 | ||
RACE: 235 HEAT: 3 GROUP: B Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (1) | 133. | GÁL-ORAVECZ István | ROU | 1:29.286 | ||
2 | (3) | 51. | REDLICH Max | GER | 1:29.347 | ||
3 | (2) | 149. | WANAGO Karol | POL | 1:35.389 | ||
4 | (4) | 143. | GABRIS Radovan | SVK | 1:39.806 | ||
RACE: 236 HEAT: 4 GROUP: B Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (1) | 148. | ZHERNOVYI Maksym | UKR | 1:30.221 | ||
2 | (3) | 52. | RIETZKE Tom | GER | 1:30.782 | ||
3 | (4) | 126. | BOBKO Mateusz | POL | 1:33.132 | ||
4 | (2) | 132. | ANDRÁS Tamás | ROU | 1:42.525 | ||
JUNIOR D BOYS FINAL 800 m | |||||||
RACE: 249 HEAT: 1 GROUP: D Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (4) | 132. | ANDRÁS Tamás | ROU | 1:33.563 | ||
2 | (2) | 149. | WANAGO Karol | POL | 1:33.824 | ||
3 | (1) | 126. | BOBKO Mateusz | POL | 1:33.897 | ||
4 | (3) | 143. | GABRIS Radovan | SVK | 1:41.479 | ||
RACE: 250 HEAT: 2 GROUP: C Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (3) | 148. | ZHERNOVYI Maksym | UKR | 1:27.443 | ||
2 | (2) | 51. | REDLICH Max | GER | 1:27.994 | ||
3 | (4) | 52. | RIETZKE Tom | GER | 1:29.904 | ||
4 | (1) | 133. | GÁL-ORAVECZ István | ROU | 1:59.449 | ||
RACE: 251 HEAT: 3 GROUP: B Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (1) | 89. | GIACOMELI Tomas | ITA | 1:25.152 | ||
2 | (3) | 134. | IMRE Emil | ROU | 1:25.570 | ||
3 | (2) | 90. | GURINI Massimo | ITA | 1:25.596 | ||
4 | (4) | 68. | VARNYÚ Alex | HUN | 1:26.339 | ||
RACE: 252 HEAT: 4 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (1) | 30. | YANG Alexis | FRA | 1:19.687 | ||
2 | (2) | 67. | BURJÁN Csaba | HUN | 1:21.801 | ||
3 | (3) | 53. | SHUBERT Christoph | GER | 1:22.314 | ||
4 | (4) | 91. | MALFATTI Michele | ITA | 1:22.464 |
Olympic Candidates Trophy - FINAL EVENT, Spisska Nova Ves, SVK, 20.12. - 22.12.2007
Overall Classification
JUNIOR D BOYS | |||||||
Rank | No. | Name | Member | Distances | FP | CDR | |
1. | 30. | YANG Alexis | FRA | 1. 1. 1. | 102 | 3 | |
2. | 67. | BURJÁN Csaba | HUN | 2. 3. 2. | 55 | 7 | |
3. | 53. | SHUBERT Christoph | GER | 6. 2. 3. | 34 | 11 | |
4. | 91. | MALFATTI Michele | ITA | 3. 8. 4. | 21 | 15 | |
5. | 68. | VARNYÚ Alex | HUN | 4. 5. 8. | 8 | 17 | |
6. | 90. | GURINI Massimo | ITA | 7. 4. 7. | 8 | 18 | |
7. | 89. | GIACOMELI Tomas | ITA | 5. 7. 5. | 17 | ||
8. | 134. | IMRE Emil | ROU | 8. 6. 6. | 20 | ||
9. | 51. | REDLICH Max | GER | 10. 9. 10. | 29 | ||
10. | 148. | ZHERNOVYI Maksym | UKR | 9. 12. 9. | 30 | ||
11. | 52. | RIETZKE Tom | GER | 11. 10. 11. | 32 | ||
12. | 126. | BOBKO Mateusz | POL | 12. 11. 15. | 38 | ||
13. | 133. | GÁL-ORAVECZ István | ROU | 17. 13. 12. | 42 | ||
14. | 132. | ANDRÁS Tamás | ROU | 13. 16. 13. | 42 | ||
15. | 149. | WANAGO Karol | POL | 14. 14. 14. | 42 | ||
16. | 143. | GABRIS Radovan | SVK | 15. 15. 16. | 46 | ||
17. | 92. | TESCARI Andrea | ITA | 16. 16. 17. | 49 | ||
50. | GRAF Markus-Tassilo | GER |