JUNIOR EUROPA CUP FINAL - BUDAPEST, HUN, 18.03. - 20.03.2016
Heat Results
1. Distance | |||||||
JUNIOR D GIRLS HEATS 1000 m | |||||||
RACE: 1 HEAT: 1 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (6) | 138. | FILIPOVA Lucia | SVK | 1:50.216 | ||
2 | (1) | 70. | BRADANINI Ilenia | ITA | 1:50.542 | ||
3 | (4) | 25. | FAJKUSOVÁ Markéta | CZE | 1:50.737 | ||
4 | (2) | 95. | NOORDERGRAAF Nikki | NED | 1:51.751 | ||
5 | (5) | 30. | HAUGUEL Léa | FRA | 1:52.487 | ||
6 | (3) | 55. | NAGY Anna Kerubina | HUN | 1:54.808 | ||
RACE: 2 HEAT: 2 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (3) | 71. | FILIPPI Katia | ITA | 1:45.252 | ||
2 | (4) | 56. | SOMOGYI Barbara | HUN | 1:45.303 | ||
3 | (1) | 123. | ALBERT Katalin | ROU | 1:45.458 | ||
4 | (2) | 131. | KURCHATOVA Daria | RUS | 1:45.697 | ||
5 | (5) | 97. | VELZEBOER Michelle | NED | 1:46.525 | ||
RACE: 3 HEAT: 3 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (5) | 26. | SIMANDLOVÁ Dominika | CZE | 1:44.562 | ||
2 | (2) | 72. | SPECHENHAUSER Anna | ITA | 1:46.747 | ||
3 | (4) | 96. | ROES Esmee | NED | 1:47.715 | ||
4 | (3) | 50. | BABER Anna Marie | GER | 2:36.088 | advanced | |
- | (1) | 54. | DOBRÁN Fanni | HUN | - | impeding | |
JUNIOR D GIRLS FINAL 1000 m | |||||||
RACE: 17 HEAT: 1 GROUP: C Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (2) | 30. | HAUGUEL Léa | FRA | 1:49.904 | ||
2 | (1) | 97. | VELZEBOER Michelle | NED | 1:49.968 | ||
3 | (3) | 55. | NAGY Anna Kerubina | HUN | 1:54.077 | ||
RACE: 18 HEAT: 2 GROUP: B Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (1) | 123. | ALBERT Katalin | ROU | 1:42.980 | ||
2 | (2) | 131. | KURCHATOVA Daria | RUS | 1:43.162 | ||
3 | (4) | 25. | FAJKUSOVÁ Markéta | CZE | 1:43.753 | ||
4 | (3) | 96. | ROES Esmee | NED | 1:47.771 | ||
5 | (5) | 95. | NOORDERGRAAF Nikki | NED | 1:50.814 | ||
RACE: 19 HEAT: 3 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (2) | 71. | FILIPPI Katia | ITA | 1:43.235 | ||
2 | (1) | 26. | SIMANDLOVÁ Dominika | CZE | 1:43.270 | ||
3 | (5) | 138. | FILIPOVA Lucia | SVK | 1:43.352 | ||
4 | (7) | 50. | BABER Anna Marie | GER | 1:44.200 | ||
5 | (6) | 70. | BRADANINI Ilenia | ITA | 1:44.285 | ||
6 | (3) | 56. | SOMOGYI Barbara | HUN | 1:44.328 | ||
7 | (4) | 72. | SPECHENHAUSER Anna | ITA | 1:53.794 | ||
2. Distance | |||||||
JUNIOR D GIRLS HEATS 500 m | |||||||
RACE: 33 HEAT: 1 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (3) | 138. | FILIPOVA Lucia | SVK | 51.035 | ||
2 | (4) | 56. | SOMOGYI Barbara | HUN | 51.290 | ||
3 | (2) | 25. | FAJKUSOVÁ Markéta | CZE | 51.626 | ||
4 | (1) | 97. | VELZEBOER Michelle | NED | NO TIME | ||
RACE: 34 HEAT: 2 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (1) | 70. | BRADANINI Ilenia | ITA | 50.578 | ||
2 | (3) | 30. | HAUGUEL Léa | FRA | 50.830 | ||
3 | (4) | 50. | BABER Anna Marie | GER | 50.936 | ||
4 | (2) | 95. | NOORDERGRAAF Nikki | NED | 53.815 | ||
RACE: 35 HEAT: 3 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (3) | 26. | SIMANDLOVÁ Dominika | CZE | 50.477 | ||
2 | (1) | 55. | NAGY Anna Kerubina | HUN | 52.496 | ||
3 | (2) | 96. | ROES Esmee | NED | 52.581 | ||
4 | (4) | 72. | SPECHENHAUSER Anna | ITA | 52.743 | ||
RACE: 36 HEAT: 4 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (2) | 71. | FILIPPI Katia | ITA | 50.243 | ||
2 | (4) | 131. | KURCHATOVA Daria | RUS | 50.273 | ||
3 | (1) | 54. | DOBRÁN Fanni | HUN | 50.464 | ||
4 | (3) | 123. | ALBERT Katalin | ROU | 50.590 | ||
JUNIOR D GIRLS SEMI-FINAL 500 m | |||||||
RACE: 93 HEAT: 1 GROUP: B Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (1) | 123. | ALBERT Katalin | ROU | 50.943 | ||
2 | (2) | 72. | SPECHENHAUSER Anna | ITA | 51.129 | ||
3 | (4) | 97. | VELZEBOER Michelle | NED | 51.307 | ||
4 | (3) | 95. | NOORDERGRAAF Nikki | NED | 53.499 | ||
RACE: 94 HEAT: 2 GROUP: B Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (3) | 25. | FAJKUSOVÁ Markéta | CZE | 51.077 | ||
2 | (1) | 54. | DOBRÁN Fanni | HUN | 51.154 | ||
3 | (2) | 50. | BABER Anna Marie | GER | 51.221 | ||
4 | (4) | 96. | ROES Esmee | NED | 58.412 | ||
RACE: 95 HEAT: 3 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (2) | 26. | SIMANDLOVÁ Dominika | CZE | 50.380 | ||
2 | (1) | 131. | KURCHATOVA Daria | RUS | 51.405 | ||
3 | (3) | 30. | HAUGUEL Léa | FRA | 1:10.133 | ||
- | (4) | 138. | FILIPOVA Lucia | SVK | - | impeding | |
RACE: 96 HEAT: 4 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (1) | 71. | FILIPPI Katia | ITA | 51.341 | ||
2 | (2) | 70. | BRADANINI Ilenia | ITA | 51.417 | ||
3 | (3) | 56. | SOMOGYI Barbara | HUN | 51.981 | ||
4 | (4) | 55. | NAGY Anna Kerubina | HUN | 52.748 | ||
JUNIOR D GIRLS FINAL 500 m | |||||||
RACE: 111 HEAT: 1 GROUP: D Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (1) | 50. | BABER Anna Marie | GER | 51.547 | ||
2 | (4) | 96. | ROES Esmee | NED | 52.945 | ||
3 | (3) | 95. | NOORDERGRAAF Nikki | NED | 54.093 | ||
4 | (2) | 97. | VELZEBOER Michelle | NED | NO TIME | ||
RACE: 112 HEAT: 2 GROUP: C Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (1) | 123. | ALBERT Katalin | ROU | 50.718 | ||
2 | (2) | 25. | FAJKUSOVÁ Markéta | CZE | 50.923 | ||
3 | (4) | 54. | DOBRÁN Fanni | HUN | 50.986 | ||
4 | (3) | 72. | SPECHENHAUSER Anna | ITA | 51.067 | ||
RACE: 113 HEAT: 3 GROUP: B Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (1) | 56. | SOMOGYI Barbara | HUN | 51.304 | ||
2 | (2) | 55. | NAGY Anna Kerubina | HUN | 52.557 | ||
3 | (3) | 30. | HAUGUEL Léa | FRA | 53.479 | ||
RACE: 114 HEAT: 4 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (1) | 26. | SIMANDLOVÁ Dominika | CZE | 49.689 | ||
2 | (4) | 70. | BRADANINI Ilenia | ITA | 49.795 | ||
3 | (2) | 71. | FILIPPI Katia | ITA | 49.945 | ||
4 | (3) | 131. | KURCHATOVA Daria | RUS | 50.063 | ||
3. Distance | |||||||
JUNIOR D GIRLS HEATS 777 m | |||||||
RACE: 130 HEAT: 1 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (1) | 131. | KURCHATOVA Daria | RUS | 1:19.174 | ||
2 | (2) | 123. | ALBERT Katalin | ROU | 1:19.293 | ||
3 | (3) | 70. | BRADANINI Ilenia | ITA | 1:19.392 | ||
4 | (4) | 95. | NOORDERGRAAF Nikki | NED | 1:25.535 | ||
RACE: 131 HEAT: 2 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (3) | 138. | FILIPOVA Lucia | SVK | 1:20.354 | ||
2 | (1) | 56. | SOMOGYI Barbara | HUN | 1:20.513 | ||
3 | (4) | 25. | FAJKUSOVÁ Markéta | CZE | 1:21.809 | ||
4 | (2) | 96. | ROES Esmee | NED | 1:23.016 | ||
RACE: 132 HEAT: 3 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (1) | 26. | SIMANDLOVÁ Dominika | CZE | 1:20.708 | ||
2 | (4) | 72. | SPECHENHAUSER Anna | ITA | 1:20.816 | ||
3 | (3) | 97. | VELZEBOER Michelle | NED | 1:20.980 | ||
4 | (2) | 55. | NAGY Anna Kerubina | HUN | 1:23.976 | ||
RACE: 133 HEAT: 4 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (3) | 71. | FILIPPI Katia | ITA | 1:19.690 | ||
2 | (4) | 54. | DOBRÁN Fanni | HUN | 1:19.819 | ||
3 | (2) | 30. | HAUGUEL Léa | FRA | 1:20.942 | ||
4 | (1) | 50. | BABER Anna Marie | GER | 1:20.959 | ||
JUNIOR D GIRLS SEMI-FINAL 777 m | |||||||
RACE: 150 HEAT: 1 GROUP: B Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (2) | 97. | VELZEBOER Michelle | NED | 1:23.596 | ||
2 | (4) | 55. | NAGY Anna Kerubina | HUN | 1:24.746 | ||
3 | (1) | 50. | BABER Anna Marie | GER | 1:44.994 | ||
4 | (3) | 96. | ROES Esmee | NED | NO TIME | ||
RACE: 151 HEAT: 2 GROUP: B Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (1) | 70. | BRADANINI Ilenia | ITA | 1:21.943 | ||
2 | (3) | 25. | FAJKUSOVÁ Markéta | CZE | 1:22.037 | ||
3 | (2) | 30. | HAUGUEL Léa | FRA | 1:22.200 | ||
4 | (4) | 95. | NOORDERGRAAF Nikki | NED | 1:23.775 | ||
RACE: 152 HEAT: 3 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (1) | 123. | ALBERT Katalin | ROU | 1:21.704 | ||
2 | (3) | 138. | FILIPOVA Lucia | SVK | 1:21.793 | ||
3 | (4) | 72. | SPECHENHAUSER Anna | ITA | 1:31.386 | ||
- | (2) | 71. | FILIPPI Katia | ITA | - | impeding | |
RACE: 153 HEAT: 4 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (1) | 131. | KURCHATOVA Daria | RUS | 1:18.502 | ||
2 | (4) | 26. | SIMANDLOVÁ Dominika | CZE | 1:18.688 | ||
3 | (2) | 54. | DOBRÁN Fanni | HUN | 1:18.823 | ||
4 | (3) | 56. | SOMOGYI Barbara | HUN | 1:19.774 | ||
JUNIOR D GIRLS FINAL 777 m | |||||||
RACE: 224 HEAT: 1 GROUP: D Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (1) | 30. | HAUGUEL Léa | FRA | 1:24.598 | ||
2 | (3) | 50. | BABER Anna Marie | GER | 1:24.660 | ||
3 | (2) | 95. | NOORDERGRAAF Nikki | NED | 1:24.805 | ||
4 | (4) | 96. | ROES Esmee | NED | 1:24.849 | ||
RACE: 225 HEAT: 2 GROUP: C Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (3) | 97. | VELZEBOER Michelle | NED | 1:20.807 | ||
2 | (1) | 70. | BRADANINI Ilenia | ITA | 1:20.918 | ||
3 | (2) | 25. | FAJKUSOVÁ Markéta | CZE | 1:20.966 | ||
4 | (4) | 55. | NAGY Anna Kerubina | HUN | 1:22.959 | ||
RACE: 226 HEAT: 3 GROUP: B Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (3) | 72. | SPECHENHAUSER Anna | ITA | 1:22.215 | ||
2 | (1) | 54. | DOBRÁN Fanni | HUN | 1:22.287 | ||
3 | (2) | 56. | SOMOGYI Barbara | HUN | 1:38.326 | ||
RACE: 227 HEAT: 4 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (4) | 138. | FILIPOVA Lucia | SVK | 1:17.514 | ||
2 | (1) | 131. | KURCHATOVA Daria | RUS | 1:17.538 | ||
3 | (2) | 26. | SIMANDLOVÁ Dominika | CZE | 1:17.701 | ||
4 | (3) | 123. | ALBERT Katalin | ROU | 1:18.046 |
JUNIOR EUROPA CUP FINAL - BUDAPEST, HUN, 18.03. - 20.03.2016
Overall Classification
JUNIOR D GIRLS | |||||||
Rank | No. | Name | Member | Distances | FP | CDR | |
1. | 26. | SIMANDLOVÁ Dominika | CZE | 2. 1. 3. | 68 | 6 | |
2. | 71. | FILIPPI Katia | ITA | 1. 3. 8. | 47 | 12 | |
3. | 138. | FILIPOVA Lucia | SVK | 3. 8. 1. | 47 | 12 | |
4. | 131. | KURCHATOVA Daria | RUS | 9. 4. 2. | 29 | 15 | |
5. | 70. | BRADANINI Ilenia | ITA | 5. 2. 10. | 26 | 17 | |
6. | 56. | SOMOGYI Barbara | HUN | 6. 5. 7. | 10 | 18 | |
7. | 123. | ALBERT Katalin | ROU | 8. 9. 4. | 9 | 21 | |
8. | 50. | BABER Anna Marie | GER | 4. 13. 14. | 8 | 31 | |
9. | 72. | SPECHENHAUSER Anna | ITA | 7. 12. 5. | 7 | 24 | |
10. | 55. | NAGY Anna Kerubina | HUN | 15. 6. 12. | 3 | 33 | |
11. | 54. | DOBRÁN Fanni | HUN | 17. 11. 6. | 3 | 34 | |
12. | 30. | HAUGUEL Léa | FRA | 13. 7. 13. | 2 | 33 | |
13. | 25. | FAJKUSOVÁ Markéta | CZE | 10. 10. 11. | 31 | ||
14. | 97. | VELZEBOER Michelle | NED | 14. 16. 9. | 39 | ||
15. | 96. | ROES Esmee | NED | 11. 14. 16. | 41 | ||
16. | 95. | NOORDERGRAAF Nikki | NED | 12. 15. 15. | 42 |