1st Winter Youth Olympic Games, Innsbruck, AUT, 13.01. - 22.01.2012
LIVE MODE: LIVE RESULT/SEEDING - refreshing automatically in 180
Heat Results
2. Distance | |||||||
WOMEN SEMI-FINAL 500 m | |||||||
RACE: 33 HEAT: 1 GROUP: B Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (1) | 9. | GONCHAROVA Daria | KAZ | 48.300 | ||
2 | (2) | 14. | LIN Yu-Tzu | TPE | 48.598 | ||
3 | (3) | 1. | BRANTNER Melanie | AUT | 51.375 | ||
RACE: 34 HEAT: 2 GROUP: B Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (3) | 10. | PARK Jung Hyun | KOR | 46.948 | ||
2 | (1) | 5. | TOTH Timea | HUN | 48.725 | ||
3 | (2) | 4. | WITT Elisabeth | GER | 49.737 | ||
RACE: 35 HEAT: 3 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (1) | 11. | SHIM Suk Hee | KOR | 44.444 | ||
2 | (2) | 2. | QU Chunyu | CHN | 45.624 | ||
3 | (5) | 8. | KIKUCHI Sumire | JPN | 46.200 | ||
4 | (3) | 13. | GAMORINA Anna | RUS | 1:07.177 | ||
5 | (4) | 15. | DOLGOPOLOVA Mariya | UKR | 1:16.735 | ||
RACE: 36 HEAT: 4 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (1) | 3. | XU Aili | CHN | 45.673 | ||
2 | (2) | 6. | MARTINELLI Nicole | ITA | 46.679 | ||
3 | (3) | 12. | SOET Aafke | NED | 46.980 | ||
4 | (4) | 16. | WARREN Sarah | USA | 47.033 | ||
MEN SEMI-FINAL 500 m | |||||||
RACE: 37 HEAT: 1 GROUP: B Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (2) | 35. | CHANG Yin-Cheng | TPE | 46.824 | ||
2 | (3) | 21. | ANDERMANN Dominic | AUT | 47.751 | ||
- | (1) | 26. | BURROWS Jack | GBR | - | impeding | |
RACE: 38 HEAT: 2 GROUP: B Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (1) | 27. | DJEMAL Aydin | GBR | 45.721 | ||
2 | (2) | 28. | FARKAS Tamás | HUN | 45.777 | ||
3 | (3) | 24. | PROKOP Michal | CZE | 48.148 | ||
RACE: 39 HEAT: 3 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (1) | 23. | XU Hongzhi | CHN | 42.832 | ||
2 | (2) | 31. | LIM Hyo Jun | KOR | 42.911 | ||
3 | (5) | 30. | SAITO Kei | JPN | 43.000 | ||
4 | (4) | 29. | GRUGNI Milan | ITA | 46.685 | ||
5 | (3) | 33. | ANTONISSEN Josse | NED | 1:00.507 | ||
RACE: 40 HEAT: 4 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (1) | 32. | YOON Su Min | KOR | 42.468 | ||
2 | (2) | 36. | HONG Thomas Insuk | USA | 43.187 | ||
3 | (4) | 34. | AYRAPETYAN Denis | RUS | 45.026 | ||
4 | (3) | 22. | LU Xiucheng | CHN | 1:20.806 | ||
WOMEN FINAL 500 m | |||||||
RACE: 41 HEAT: 1 GROUP: D Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (1) | 4. | WITT Elisabeth | GER | 49.799 | ||
2 | (2) | 1. | BRANTNER Melanie | AUT | 51.150 | ||
RACE: 42 HEAT: 2 GROUP: C Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (1) | 10. | PARK Jung Hyun | KOR | 46.339 | ||
2 | (2) | 9. | GONCHAROVA Daria | KAZ | 46.802 | ||
3 | (4) | 5. | TOTH Timea | HUN | 48.743 | ||
4 | (3) | 14. | LIN Yu-Tzu | TPE | 49.492 | ||
RACE: 43 HEAT: 3 GROUP: B Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (3) | 16. | WARREN Sarah | USA | 48.273 | ||
2 | (1) | 8. | KIKUCHI Sumire | JPN | 48.337 | ||
3 | (2) | 12. | SOET Aafke | NED | 48.362 | ||
4 | (5) | 15. | DOLGOPOLOVA Mariya | UKR | 50.545 | ||
- | (4) | 13. | GAMORINA Anna | RUS | - | impeding | |
RACE: 44 HEAT: 4 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (1) | 11. | SHIM Suk Hee | KOR | 44.122 | ||
2 | (3) | 3. | XU Aili | CHN | 44.593 | ||
3 | (4) | 6. | MARTINELLI Nicole | ITA | 46.594 | ||
- | (2) | 2. | QU Chunyu | CHN | - | impeding | |
MEN FINAL 500 m | |||||||
RACE: 45 HEAT: 1 GROUP: D Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (1) | 24. | PROKOP Michal | CZE | NO TIME | ||
RACE: 46 HEAT: 2 GROUP: D Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (2) | 28. | FARKAS Tamás | HUN | 46.035 | ||
2 | (3) | 35. | CHANG Yin-Cheng | TPE | 46.412 | ||
3 | (4) | 21. | ANDERMANN Dominic | AUT | 50.729 | ||
4 | (1) | 27. | DJEMAL Aydin | GBR | 1:02.356 | ||
RACE: 47 HEAT: 3 GROUP: B Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (1) | 30. | SAITO Kei | JPN | 45.600 | ||
2 | (2) | 34. | AYRAPETYAN Denis | RUS | 45.902 | ||
3 | (4) | 33. | ANTONISSEN Josse | NED | 47.314 | ||
4 | (3) | 29. | GRUGNI Milan | ITA | 49.630 | ||
- | (5) | 22. | LU Xiucheng | CHN | - | impeding | |
RACE: 48 HEAT: 4 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (1) | 32. | YOON Su Min | KOR | 42.417 | ||
2 | (3) | 31. | LIM Hyo Jun | KOR | 42.482 | ||
3 | (2) | 23. | XU Hongzhi | CHN | 42.637 | ||
4 | (4) | 36. | HONG Thomas Insuk | USA | 42.782 |