Olympic Hopes, Budapest, HUN, 29.09. - 01.10.2023
Heat Results
1. Distance | |||||||
JUNIOR WOMEN HEATS 1500 m | |||||||
RACE: 7 HEAT: 1 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (3) | 163. | ASTRAUSKAITE Gabija | LTU | 2:44.418 | ||
2 | (5) | 27. | KUDLÁČKOVÁ Eliška | CZE-STCZ | 2:44.593 | ||
3 | (2) | 1. | KOPRIVNJAK Nika | CRO-MET | 2:45.189 | ||
4 | (4) | 124. | TÓTH Liza Emma | HUN-KSI | 2:45.740 | ||
5 | (1) | 13. | ŠIMKOVÁ Tereza | CZE-KSB | 2:45.890 | ||
RACE: 8 HEAT: 2 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (4) | 149. | TÓTH Hajnalka | HUN-TDKE | 2:51.509 | ||
2 | (1) | 26. | BLAHOVA Eva | CZE-STCZ | 2:51.821 | ||
3 | (2) | 2. | HORVAT Tonka | CRO-MET | 2:56.388 | ||
4 | (3) | 169. | MADARÀSZ Timea | ROU-ISK | 2:57.657 | ||
5 | (5) | 47. | ÜVEGES Gréta | HUN-DVTK | 3:09.478 | ||
RACE: 9 HEAT: 3 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (4) | 167. | BARTA Nóra | ROU-ISK | 3:01.659 | ||
2 | (3) | 164. | LEVICKYTE Valentina | LTU | 3:03.623 | ||
3 | (5) | 31. | TÁLYAI Kitti | HUN-DSI | 3:04.080 | ||
4 | (1) | 122. | GROHOCZKY Bettina | HUN-KSI | 3:08.067 | ||
5 | (2) | 28. | KUNSTMÜLLEROVÁ Nina | CZE-STCZ | 3:16.888 | ||
JUNIOR WOMEN FINAL 1500 m | |||||||
RACE: 18 HEAT: 1 GROUP: B Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (3) | 2. | HORVAT Tonka | CRO-MET | 2:47.813 | ||
2 | (1) | 124. | TÓTH Liza Emma | HUN-KSI | 2:47.995 | ||
3 | (2) | 13. | ŠIMKOVÁ Tereza | CZE-KSB | 2:48.005 | ||
4 | (5) | 31. | TÁLYAI Kitti | HUN-DSI | 2:48.752 | ||
5 | (6) | 122. | GROHOCZKY Bettina | HUN-KSI | 2:49.824 | ||
6 | (4) | 169. | MADARÀSZ Timea | ROU-ISK | 2:54.504 | ||
7 | (7) | 47. | ÜVEGES Gréta | HUN-DVTK | 3:10.225 | ||
RACE: 19 HEAT: 2 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (4) | 149. | TÓTH Hajnalka | HUN-TDKE | 2:50.079 | ||
2 | (1) | 163. | ASTRAUSKAITE Gabija | LTU | 2:50.229 | ||
3 | (6) | 167. | BARTA Nóra | ROU-ISK | 2:50.827 | ||
4 | (5) | 26. | BLAHOVA Eva | CZE-STCZ | 2:51.641 | ||
5 | (2) | 27. | KUDLÁČKOVÁ Eliška | CZE-STCZ | 2:52.908 | ||
6 | (7) | 164. | LEVICKYTE Valentina | LTU | 2:54.086 | ||
7 | (3) | 1. | KOPRIVNJAK Nika | CRO-MET | 3:05.304 |
Olympic Hopes, Budapest, HUN, 29.09. - 01.10.2023
Distance Classification
JUNIOR WOMEN 1500 m | ||||||||||
Qualif.-Round | Rank | Heat | No. | Name | Member | FP | CDR | Time | ||
FINAL | ||||||||||
1. | A | 1. | 149. | TÓTH Hajnalka | HUN-TDKE | 34 | 1 | 2:50.079 | ||
2. | A | 2. | 163. | ASTRAUSKAITE Gabija | LTU | 21 | 2 | 2:44.418 | ||
3. | A | 3. | 167. | BARTA Nóra | ROU-ISK | 13 | 3 | 2:50.827 | ||
4. | A | 4. | 26. | BLAHOVA Eva | CZE-STCZ | 8 | 4 | 2:51.641 | ||
5. | A | 5. | 27. | KUDLÁČKOVÁ Eliška | CZE-STCZ | 5 | 5 | 2:44.593 | ||
6. | A | 6. | 164. | LEVICKYTE Valentina | LTU | 3 | 6 | 2:54.086 | ||
7. | A | 7. | 1. | KOPRIVNJAK Nika | CRO-MET | 2 | 7 | 2:45.189 | ||
8. | B | 1. | 2. | HORVAT Tonka | CRO-MET | 1 | 8 | 2:47.813 | ||
9. | B | 2. | 124. | TÓTH Liza Emma | HUN-KSI | 9 | 2:45.740 | |||
10. | B | 3. | 13. | ŠIMKOVÁ Tereza | CZE-KSB | 10 | 2:45.890 | |||
11. | B | 4. | 31. | TÁLYAI Kitti | HUN-DSI | 11 | 2:48.752 | |||
12. | B | 5. | 122. | GROHOCZKY Bettina | HUN-KSI | 12 | 2:49.824 | |||
13. | B | 6. | 169. | MADARÀSZ Timea | ROU-ISK | 13 | 2:54.504 | |||
14. | B | 7. | 47. | ÜVEGES Gréta | HUN-DVTK | 14 | 3:09.478 | |||
HEATS | ||||||||||
15. | A | 5. | 28. | KUNSTMÜLLEROVÁ Nina | CZE-STCZ | 15 | 3:16.888 |
Splitted Distance Classification
JUNIOR B WOMEN 1500 m | ||||||||||
Qualif.-Round | Rank | Heat | No. | Name | Member | FP | CDR | Time | ||
FINAL | ||||||||||
1. (1.) | A | 1. | 149. | TÓTH Hajnalka | HUN-TDKE | 34 | 1 | 2:50.079 | ||
2. (3.) | A | 3. | 167. | BARTA Nóra | ROU-ISK | 13 | 3 | 2:50.827 | ||
3. (4.) | A | 4. | 26. | BLAHOVA Eva | CZE-STCZ | 8 | 4 | 2:51.641 | ||
4. (5.) | A | 5. | 27. | KUDLÁČKOVÁ Eliška | CZE-STCZ | 5 | 5 | 2:44.593 | ||
5. (6.) | A | 6. | 164. | LEVICKYTE Valentina | LTU | 3 | 6 | 2:54.086 | ||
6. (8.) | B | 1. | 2. | HORVAT Tonka | CRO-MET | 1 | 8 | 2:47.813 | ||
7. (9.) | B | 2. | 124. | TÓTH Liza Emma | HUN-KSI | 9 | 2:45.740 | |||
8. (10.) | B | 3. | 13. | ŠIMKOVÁ Tereza | CZE-KSB | 10 | 2:45.890 | |||
9. (12.) | B | 5. | 122. | GROHOCZKY Bettina | HUN-KSI | 12 | 2:49.824 | |||
10. (13.) | B | 6. | 169. | MADARÀSZ Timea | ROU-ISK | 13 | 2:54.504 | |||
HEATS | ||||||||||
11. (15.) | A | 5. | 28. | KUNSTMÜLLEROVÁ Nina | CZE-STCZ | 15 | 3:16.888 |
Splitted Distance Classification
JUNIOR A WOMEN 1500 m | ||||||||||
Qualif.-Round | Rank | Heat | No. | Name | Member | FP | CDR | Time | ||
FINAL | ||||||||||
1. (2.) | A | 2. | 163. | ASTRAUSKAITE Gabija | LTU | 21 | 2 | 2:44.418 | ||
2. (7.) | A | 7. | 1. | KOPRIVNJAK Nika | CRO-MET | 2 | 7 | 2:45.189 | ||
3. (11.) | B | 4. | 31. | TÁLYAI Kitti | HUN-DSI | 11 | 2:48.752 | |||
4. (14.) | B | 7. | 47. | ÜVEGES Gréta | HUN-DVTK | 14 | 3:09.478 |