Danubia 2 - Czech Open 2017 , Benatky nad Jizero, CZE, 13.10. - 15.10.2017


Heat Results

 
3. Distance 
MEN  HEATS  1000 m
RACE: 269    HEAT: 1        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (3) 99.  SERIKBAY Daniyar KAZ KAZ 1:37.942  
2 (4) 56.  SEJPAL Zdenek CZE-KSB CZE 1:38.899  
3 (1) 23.  ANGELOV Kaloyan BUL BUL 1:39.771   advanced
- (2) 98.  MATVEYEV Maxim KAZ KAZ PEN. impeding
RACE: 270    HEAT: 2        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 109.  CIELAVS Kristaps LAT-SPARS LAT 1:36.673  
2 (5) 100.  ZHOLDAS Dinmukhammed KAZ KAZ 1:36.995  
3 (3) 116.  PAWŁOWSKI Michał POL-MOSIR POL 1:39.107  
4 (4) 138.  REINDL Krzysztof POL-ORZEL POL 1:39.340  
5 (2) 32.  POSAVEC Jan CRO CRO 1:42.537  
RACE: 271    HEAT: 3        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (4) 55.  FAJKUS Radek CZE-KSB CZE 1:39.470  
2 (3) 110.  PILAGS Arturs LAT-SPARS LAT 1:40.164  
3 (1) 33.  SUMAN Stribor CRO CRO 1:48.659  
- (2) 97.  KHVAN Anton KAZ KAZ PEN. impeding
 
MEN  SEMI-FINAL  1000 m
RACE: 292    HEAT: 1        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (3) 55.  FAJKUS Radek CZE-KSB CZE 1:46.802  
2 (1) 109.  CIELAVS Kristaps LAT-SPARS LAT 1:46.958  
3 (2) 56.  SEJPAL Zdenek CZE-KSB CZE 1:47.085  
4 (4) 23.  ANGELOV Kaloyan BUL BUL 1:50.707  
RACE: 293    HEAT: 2        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (2) 99.  SERIKBAY Daniyar KAZ KAZ 1:42.938  
2 (1) 100.  ZHOLDAS Dinmukhammed KAZ KAZ 1:43.001  
3 (4) 110.  PILAGS Arturs LAT-SPARS LAT 1:43.151  
4 (3) 116.  PAWŁOWSKI Michał POL-MOSIR POL 1:50.511  
 
MEN  FINAL  1000 m
RACE: 321    HEAT: 1        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (3) 55.  FAJKUS Radek CZE-KSB CZE 1:40.960  
2 (4) 109.  CIELAVS Kristaps LAT-SPARS LAT 1:41.602  
3 (2) 100.  ZHOLDAS Dinmukhammed KAZ KAZ 1:41.703  
4 (1) 99.  SERIKBAY Daniyar KAZ KAZ 1:41.933  



Danubia 2 - Czech Open 2017 , Benatky nad Jizero, CZE, 13.10. - 15.10.2017


Distance Classification


MEN 1000 m
 
Qualif.-Round Rank   Heat No.  Name Member   FP CDR Time
FINAL
  1. 1. 55.  FAJKUS Radek CZE-KSB CZE 34 1 1:39.470
  2. 2. 109.  CIELAVS Kristaps LAT-SPARS LAT 21 2 1:36.673
  3. 3. 100.  ZHOLDAS Dinmukhammed KAZ KAZ 13 3 1:36.995
  4. 4. 99.  SERIKBAY Daniyar KAZ KAZ 8 4 1:37.942
SEMI-FINAL
  5. 3. 56.  SEJPAL Zdenek CZE-KSB CZE 5 1:38.899
  6. 3. 110.  PILAGS Arturs LAT-SPARS LAT 6 1:40.164
  7. 4. 116.  PAWŁOWSKI Michał POL-MOSIR POL 7 1:39.107
  8. 4. 23.  ANGELOV Kaloyan BUL BUL 8 1:39.771
HEATS
  9. 3. 33.  SUMAN Stribor CRO CRO 9 1:48.659
  10. 4. 138.  REINDL Krzysztof POL-ORZEL POL 10 1:39.340
  11. 5. 32.  POSAVEC Jan CRO CRO 11 1:42.537
  98.  MATVEYEV Maxim KAZ KAZ 14 -----
  97.  KHVAN Anton KAZ KAZ 14 -----