ISU Junior Challenge Series 2, Bialystok,POL Live Stream [i], 22.11. - 24.11.2019
Heat Results
1. Distance | |||||||
JUNIOR D BOYS HEATS 1000 m | |||||||
RACE: 8 HEAT: 1 Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (1) | 113. | MAKUCH Adam | POL-JUV | 1:59.853 | ||
2 | (3) | 194. | JABŁOŃSKI Bartłomiej | POL-UKSSB | 2:00.017 | ||
3 | (2) | 131. | OLAK Jakub | POL-ORZEL | 2:00.166 | ||
4 | (4) | 177. | MĄDRY Wojciech | POL-UKSJB | 2:00.328 | ||
5 | (5) | 171. | ANDRZEJEWSKI Aleksander | POL-UKSJB | 2:11.365 | ||
6 | (6) | 193. | IZBICKI Franciszek | POL-UKSSB | 2:11.830 | ||
RACE: 9 HEAT: 2 Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (4) | 77. | CECH Ernestas | LTU | 1:49.015 | ||
2 | (3) | 178. | MAZIARZ Szymon | POL-UKSJB | 1:57.307 | ||
3 | (2) | 130. | KRAUSE Michał | POL-ORZEL | 1:58.270 | ||
4 | (6) | 198. | PALENCEUSZ Patryk | POL-UKSSB | 1:59.963 | ||
5 | (5) | 200. | SAWICKI Albert | POL-UKSSB | 2:08.178 | ||
- | (1) | 199. | POPŁAWSKI-TABORDA Flavio | POL-UKSSB | - | impeding | |
- | (7) | 174. | KOŚKO Maksymilian | POL-UKSJB | - | impeding | |
RACE: 10 HEAT: 3 Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (1) | 114. | PALENCEUSZ Dominik | POL-JUV | 1:57.061 | ||
2 | (4) | 176. | MĄDRY Krzysztof | POL-UKSJB | 1:57.337 | ||
3 | (3) | 173. | GŁOWACKI Karol | POL-UKSJB | 2:05.975 | ||
4 | (5) | 191. | CHILIMONIUK Kacper | POL-UKSSB | 2:07.625 | ||
5 | (7) | 196. | KWIATKOWSKI Patryk | POL-UKSSB | 2:10.944 | ||
- | (2) | 197. | MAZURCZYK Łukasz | POL-UKSSB | - | no start | |
- | (6) | 175. | MACEWICZ Jerzy | POL-UKSJB | - | no start | |
RACE: 11 HEAT: 4 Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (1) | 63. | KUN Bence Benedek | HUN-MTK | 1:52.252 | ||
2 | (4) | 112. | KORECKI Krzysztof | POL-JUV | 1:58.156 | ||
3 | (5) | 192. | CZELUSTA Julian | POL-UKSSB | 2:07.081 | ||
4 | (3) | 172. | DOMBEK Franciszek | POL-UKSJB | 2:20.427 | ||
5 | (6) | 179. | MOSKWA Nataniel | POL-UKSJB | 2:21.784 | ||
6 | (2) | 195. | KONDRATOWICZ Oskar | POL-UKSSB | NO TIME | finished | |
JUNIOR D BOYS SEMI-FINAL 1000 m | |||||||
RACE: 19 HEAT: 1 Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (1) | 77. | CECH Ernestas | LTU | 1:44.931 | ||
2 | (4) | 113. | MAKUCH Adam | POL-JUV | 1:47.504 | ||
3 | (6) | 194. | JABŁOŃSKI Bartłomiej | POL-UKSSB | 1:50.985 | ||
4 | (2) | 178. | MAZIARZ Szymon | POL-UKSJB | 1:54.368 | ||
5 | (3) | 130. | KRAUSE Michał | POL-ORZEL | 1:56.242 | ||
6 | (5) | 198. | PALENCEUSZ Patryk | POL-UKSSB | 1:57.009 | ||
7 | (7) | 192. | CZELUSTA Julian | POL-UKSSB | 1:57.224 | ||
RACE: 20 HEAT: 2 Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (2) | 114. | PALENCEUSZ Dominik | POL-JUV | 1:49.326 | ||
2 | (1) | 63. | KUN Bence Benedek | HUN-MTK | 1:51.175 | ||
3 | (5) | 131. | OLAK Jakub | POL-ORZEL | 1:54.469 | ||
4 | (6) | 177. | MĄDRY Wojciech | POL-UKSJB | 1:56.300 | ||
5 | (4) | 112. | KORECKI Krzysztof | POL-JUV | 1:59.146 | ||
6 | (3) | 176. | MĄDRY Krzysztof | POL-UKSJB | 2:07.101 | ||
7 | (7) | 173. | GŁOWACKI Karol | POL-UKSJB | 2:11.303 | ||
JUNIOR D BOYS FINAL 1000 m | |||||||
RACE: 27 HEAT: 1 Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (3) | 114. | PALENCEUSZ Dominik | POL-JUV | 1:44.011 | ||
2 | (1) | 77. | CECH Ernestas | LTU | 1:44.155 | ||
3 | (5) | 63. | KUN Bence Benedek | HUN-MTK | 1:45.930 | ||
4 | (2) | 113. | MAKUCH Adam | POL-JUV | 1:47.157 | ||
5 | (4) | 194. | JABŁOŃSKI Bartłomiej | POL-UKSSB | 1:47.280 | ||
6 | (7) | 131. | OLAK Jakub | POL-ORZEL | 1:52.609 | ||
7 | (6) | 178. | MAZIARZ Szymon | POL-UKSJB | 1:52.611 | ||
2. Distance | |||||||
JUNIOR D BOYS HEATS 500 m | |||||||
RACE: 121 HEAT: 1 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (3) | 113. | MAKUCH Adam | POL-JUV | 51.520 | ||
2 | (1) | 177. | MĄDRY Wojciech | POL-UKSJB | 52.923 | ||
3 | (2) | 193. | IZBICKI Franciszek | POL-UKSSB | 59.058 | ||
4 | (4) | 172. | DOMBEK Franciszek | POL-UKSJB | 1:04.395 | ||
RACE: 122 HEAT: 2 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (4) | 114. | PALENCEUSZ Dominik | POL-JUV | 48.683 | ||
2 | (3) | 198. | PALENCEUSZ Patryk | POL-UKSSB | 56.378 | ||
3 | (1) | 174. | KOŚKO Maksymilian | POL-UKSJB | 1:01.069 | ||
4 | (2) | 192. | CZELUSTA Julian | POL-UKSSB | NO TIME | finished | |
RACE: 123 HEAT: 3 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (1) | 131. | OLAK Jakub | POL-ORZEL | 53.972 | ||
2 | (2) | 178. | MAZIARZ Szymon | POL-UKSJB | 54.655 | ||
3 | (4) | 196. | KWIATKOWSKI Patryk | POL-UKSSB | 1:00.116 | ||
4 | (3) | 171. | ANDRZEJEWSKI Aleksander | POL-UKSJB | 1:08.488 | ||
RACE: 124 HEAT: 4 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (2) | 63. | KUN Bence Benedek | HUN-MTK | 52.044 | ||
2 | (4) | 130. | KRAUSE Michał | POL-ORZEL | 57.136 | ||
3 | (3) | 195. | KONDRATOWICZ Oskar | POL-UKSSB | 57.437 | ||
4 | (1) | 191. | CHILIMONIUK Kacper | POL-UKSSB | 59.087 | ||
RACE: 125 HEAT: 5 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (4) | 77. | CECH Ernestas | LTU | 50.085 | ||
2 | (2) | 173. | GŁOWACKI Karol | POL-UKSJB | 58.860 | ||
3 | (1) | 199. | POPŁAWSKI-TABORDA Flavio | POL-UKSSB | 1:12.022 | advanced->to A | |
- | (3) | 176. | MĄDRY Krzysztof | POL-UKSJB | - | impeding->to F | |
RACE: 126 HEAT: 6 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (1) | 194. | JABŁOŃSKI Bartłomiej | POL-UKSSB | 53.432 | ||
2 | (4) | 200. | SAWICKI Albert | POL-UKSSB | 59.855 | ||
3 | (3) | 179. | MOSKWA Nataniel | POL-UKSJB | 1:06.613 | ||
- | (2) | 112. | KORECKI Krzysztof | POL-JUV | - | no finish->to F | |
JUNIOR D BOYS QUARTER-FINAL 500 m | |||||||
RACE: 138 HEAT: 1 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (2) | 194. | JABŁOŃSKI Bartłomiej | POL-UKSSB | 51.729 | ||
2 | (3) | 195. | KONDRATOWICZ Oskar | POL-UKSSB | 57.940 | ||
3 | (4) | 200. | SAWICKI Albert | POL-UKSSB | 58.876 | ||
4 | (1) | 63. | KUN Bence Benedek | HUN-MTK | NO TIME | finished | |
RACE: 139 HEAT: 2 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (1) | 113. | MAKUCH Adam | POL-JUV | 51.526 | ||
2 | (2) | 131. | OLAK Jakub | POL-ORZEL | 54.518 | ||
3 | (4) | 193. | IZBICKI Franciszek | POL-UKSSB | 58.631 | ||
4 | (3) | 173. | GŁOWACKI Karol | POL-UKSJB | NO TIME | finished | |
RACE: 140 HEAT: 3 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (1) | 77. | CECH Ernestas | LTU | 49.525 | ||
2 | (2) | 177. | MĄDRY Wojciech | POL-UKSJB | 53.966 | ||
3 | (3) | 130. | KRAUSE Michał | POL-ORZEL | 58.915 | ||
4 | (4) | 196. | KWIATKOWSKI Patryk | POL-UKSSB | 1:00.703 | ||
RACE: 141 HEAT: 4 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (1) | 114. | PALENCEUSZ Dominik | POL-JUV | 48.437 | ||
2 | (2) | 178. | MAZIARZ Szymon | POL-UKSJB | 53.708 | ||
3 | (3) | 198. | PALENCEUSZ Patryk | POL-UKSSB | 56.851 | ||
4 | (5) | 199. | POPŁAWSKI-TABORDA Flavio | POL-UKSSB | 58.573 | ||
5 | (4) | 174. | KOŚKO Maksymilian | POL-UKSJB | 1:01.726 | ||
JUNIOR D BOYS SEMI-FINAL 500 m | |||||||
RACE: 152 HEAT: 1 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (1) | 77. | CECH Ernestas | LTU | 49.553 | ||
2 | (2) | 113. | MAKUCH Adam | POL-JUV | 50.558 | ||
3 | (4) | 177. | MĄDRY Wojciech | POL-UKSJB | 53.930 | ||
4 | (3) | 178. | MAZIARZ Szymon | POL-UKSJB | 1:08.045 | ||
RACE: 153 HEAT: 2 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (1) | 114. | PALENCEUSZ Dominik | POL-JUV | 48.771 | ||
2 | (2) | 194. | JABŁOŃSKI Bartłomiej | POL-UKSSB | 51.454 | ||
3 | (3) | 131. | OLAK Jakub | POL-ORZEL | 55.006 | ||
4 | (4) | 195. | KONDRATOWICZ Oskar | POL-UKSSB | 57.815 | ||
JUNIOR D BOYS FINAL 500 m | |||||||
RACE: 168 HEAT: 1 GROUP: F Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (2) | 176. | MĄDRY Krzysztof | POL-UKSJB | 53.754 | ||
2 | (1) | 112. | KORECKI Krzysztof | POL-JUV | 53.950 | ||
RACE: 169 HEAT: 2 GROUP: E Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (5) | 192. | CZELUSTA Julian | POL-UKSSB | 56.815 | ||
2 | (1) | 191. | CHILIMONIUK Kacper | POL-UKSSB | 58.296 | ||
3 | (4) | 171. | ANDRZEJEWSKI Aleksander | POL-UKSJB | 1:00.719 | ||
4 | (3) | 179. | MOSKWA Nataniel | POL-UKSJB | 1:03.959 | ||
5 | (2) | 172. | DOMBEK Franciszek | POL-UKSJB | 1:04.554 | ||
RACE: 170 HEAT: 3 GROUP: D Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (4) | 63. | KUN Bence Benedek | HUN-MTK | 52.105 | ||
2 | (1) | 199. | POPŁAWSKI-TABORDA Flavio | POL-UKSSB | 52.428 | ||
3 | (2) | 196. | KWIATKOWSKI Patryk | POL-UKSSB | 1:01.115 | ||
4 | (3) | 174. | KOŚKO Maksymilian | POL-UKSJB | 1:03.436 | ||
- | (5) | 173. | GŁOWACKI Karol | POL-UKSJB | - | no finish | |
RACE: 171 HEAT: 4 GROUP: C Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (1) | 198. | PALENCEUSZ Patryk | POL-UKSSB | 56.644 | ||
2 | (2) | 193. | IZBICKI Franciszek | POL-UKSSB | 57.402 | ||
3 | (4) | 130. | KRAUSE Michał | POL-ORZEL | 57.532 | ||
4 | (3) | 200. | SAWICKI Albert | POL-UKSSB | 57.608 | ||
RACE: 172 HEAT: 5 GROUP: B Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (4) | 178. | MAZIARZ Szymon | POL-UKSJB | 53.559 | ||
2 | (2) | 131. | OLAK Jakub | POL-ORZEL | 54.471 | ||
3 | (1) | 177. | MĄDRY Wojciech | POL-UKSJB | 1:15.010 | ||
4 | (3) | 195. | KONDRATOWICZ Oskar | POL-UKSSB | 1:15.171 | ||
RACE: 173 HEAT: 6 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (1) | 114. | PALENCEUSZ Dominik | POL-JUV | 48.498 | ||
2 | (2) | 77. | CECH Ernestas | LTU | 48.974 | ||
3 | (3) | 113. | MAKUCH Adam | POL-JUV | 50.410 | ||
4 | (4) | 194. | JABŁOŃSKI Bartłomiej | POL-UKSSB | 51.018 | ||
3. Distance | |||||||
JUNIOR D BOYS HEATS 777 m | |||||||
RACE: 191 HEAT: 1 Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (2) | 77. | CECH Ernestas | LTU | 1:25.054 | ||
2 | (6) | 176. | MĄDRY Krzysztof | POL-UKSJB | 1:26.604 | ||
3 | (1) | 131. | OLAK Jakub | POL-ORZEL | 1:27.217 | ||
4 | (4) | 198. | PALENCEUSZ Patryk | POL-UKSSB | 1:29.165 | ||
5 | (3) | 173. | GŁOWACKI Karol | POL-UKSJB | 1:35.267 | ||
6 | (5) | 171. | ANDRZEJEWSKI Aleksander | POL-UKSJB | 1:37.007 | ||
RACE: 192 HEAT: 2 Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (3) | 114. | PALENCEUSZ Dominik | POL-JUV | 1:31.877 | ||
2 | (2) | 199. | POPŁAWSKI-TABORDA Flavio | POL-UKSSB | 1:33.397 | ||
3 | (1) | 177. | MĄDRY Wojciech | POL-UKSJB | 1:33.661 | ||
4 | (6) | 196. | KWIATKOWSKI Patryk | POL-UKSSB | 1:39.355 | ||
5 | (4) | 179. | MOSKWA Nataniel | POL-UKSJB | 1:46.494 | ||
6 | (5) | 195. | KONDRATOWICZ Oskar | POL-UKSSB | NO TIME | finished | |
RACE: 193 HEAT: 3 Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (1) | 113. | MAKUCH Adam | POL-JUV | 1:27.769 | ||
2 | (3) | 178. | MAZIARZ Szymon | POL-UKSJB | 1:28.416 | ||
3 | (2) | 130. | KRAUSE Michał | POL-ORZEL | 1:29.111 | ||
4 | (5) | 192. | CZELUSTA Julian | POL-UKSSB | 1:29.297 | ||
5 | (4) | 191. | CHILIMONIUK Kacper | POL-UKSSB | 1:37.552 | ||
6 | (6) | 174. | KOŚKO Maksymilian | POL-UKSJB | 1:41.435 | ||
RACE: 194 HEAT: 4 Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (1) | 63. | KUN Bence Benedek | HUN-MTK | 1:26.576 | ||
2 | (6) | 194. | JABŁOŃSKI Bartłomiej | POL-UKSSB | 1:27.878 | ||
3 | (4) | 112. | KORECKI Krzysztof | POL-JUV | 1:30.196 | ||
4 | (2) | 193. | IZBICKI Franciszek | POL-UKSSB | 1:36.220 | ||
5 | (5) | 172. | DOMBEK Franciszek | POL-UKSJB | 1:45.873 | ||
6 | (3) | 200. | SAWICKI Albert | POL-UKSSB | 1:50.604 | ||
JUNIOR D BOYS SEMI-FINAL 777 m | |||||||
RACE: 293 HEAT: 1 Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (1) | 63. | KUN Bence Benedek | HUN-MTK | 1:21.664 | ||
2 | (3) | 194. | JABŁOŃSKI Bartłomiej | POL-UKSSB | 1:21.856 | ||
3 | (4) | 178. | MAZIARZ Szymon | POL-UKSJB | 1:26.332 | ||
4 | (7) | 112. | KORECKI Krzysztof | POL-JUV | 1:27.670 | ||
5 | (6) | 192. | CZELUSTA Julian | POL-UKSSB | 1:30.381 | ||
6 | (2) | 113. | MAKUCH Adam | POL-JUV | 1:33.827 | ||
- | (5) | 130. | KRAUSE Michał | POL-ORZEL | - | off track | |
RACE: 294 HEAT: 2 Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (1) | 77. | CECH Ernestas | LTU | 1:20.279 | ||
2 | (5) | 114. | PALENCEUSZ Dominik | POL-JUV | 1:20.488 | ||
3 | (2) | 176. | MĄDRY Krzysztof | POL-UKSJB | 1:23.477 | ||
4 | (6) | 199. | POPŁAWSKI-TABORDA Flavio | POL-UKSSB | 1:23.495 | ||
5 | (3) | 131. | OLAK Jakub | POL-ORZEL | 1:24.661 | ||
6 | (7) | 177. | MĄDRY Wojciech | POL-UKSJB | 1:26.660 | ||
7 | (4) | 198. | PALENCEUSZ Patryk | POL-UKSSB | 1:28.037 | ||
JUNIOR D BOYS FINAL 777 m | |||||||
RACE: 300 HEAT: 1 Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (2) | 114. | PALENCEUSZ Dominik | POL-JUV | 1:17.990 | ||
2 | (1) | 77. | CECH Ernestas | LTU | 1:19.425 | ||
3 | (4) | 194. | JABŁOŃSKI Bartłomiej | POL-UKSSB | 1:22.227 | ||
4 | (5) | 176. | MĄDRY Krzysztof | POL-UKSJB | 1:28.154 | ||
5 | (7) | 178. | MAZIARZ Szymon | POL-UKSJB | 1:29.410 | ||
6 | (6) | 199. | POPŁAWSKI-TABORDA Flavio | POL-UKSSB | 1:54.740 | ||
- | (3) | 63. | KUN Bence Benedek | HUN-MTK | - | no finish |
ISU Junior Challenge Series 2, Bialystok,POL Live Stream [i], 22.11. - 24.11.2019
Overall Classification
JUNIOR D BOYS | |||||||
Rank | No. | Name | Member | Distances | FP | CDR | |
1. | 114. | PALENCEUSZ Dominik | POL-JUV | 1. 1. 1. | 102 | 3 | |
2. | 77. | CECH Ernestas | LTU | 2. 2. 2. | 63 | 6 | |
3. | 194. | JABŁOŃSKI Bartłomiej | POL-UKSSB | 5. 4. 3. | 26 | 12 | |
4. | 113. | MAKUCH Adam | POL-JUV | 4. 3. 11. | 21 | 18 | |
5. | 63. | KUN Bence Benedek | HUN-MTK | 3. 13. 7. | 13 | 23 | |
6. | 178. | MAZIARZ Szymon | POL-UKSJB | 7. 5. 5. | 12 | 17 | |
7. | 176. | MĄDRY Krzysztof | POL-UKSJB | 11. 23. 4. | 8 | 38 | |
8. | 131. | OLAK Jakub | POL-ORZEL | 6. 6. 9. | 6 | 21 | |
9. | 199. | POPŁAWSKI-TABORDA Flavio | POL-UKSSB | 23. 14. 6. | 3 | 43 | |
10. | 177. | MĄDRY Wojciech | POL-UKSJB | 8. 7. 12. | 2 | 27 | |
11. | 195. | KONDRATOWICZ Oskar | POL-UKSSB | 22. 8. 24. | 1 | 54 | |
12. | 198. | PALENCEUSZ Patryk | POL-UKSSB | 12. 9. 13. | 34 | ||
13. | 130. | KRAUSE Michał | POL-ORZEL | 10. 11. 14. | 35 | ||
14. | 112. | KORECKI Krzysztof | POL-JUV | 9. 24. 8. | 41 | ||
15. | 192. | CZELUSTA Julian | POL-UKSSB | 13. 18. 10. | 41 | ||
16. | 193. | IZBICKI Franciszek | POL-UKSSB | 21. 10. 15. | 46 | ||
17. | 173. | GŁOWACKI Karol | POL-UKSJB | 14. 17. 17. | 48 | ||
18. | 196. | KWIATKOWSKI Patryk | POL-UKSSB | 18. 15. 16. | 49 | ||
19. | 200. | SAWICKI Albert | POL-UKSSB | 17. 12. 23. | 52 | ||
20. | 191. | CHILIMONIUK Kacper | POL-UKSSB | 15. 19. 18. | 52 | ||
21. | 172. | DOMBEK Franciszek | POL-UKSJB | 16. 22. 19. | 57 | ||
22. | 171. | ANDRZEJEWSKI Aleksander | POL-UKSJB | 19. 20. 21. | 60 | ||
23. | 174. | KOŚKO Maksymilian | POL-UKSJB | 23. 16. 22. | 61 | ||
24. | 179. | MOSKWA Nataniel | POL-UKSJB | 20. 21. 20. | 61 |