Danubia 5 - Pannonia Open 2017 , Budapest, HUN, 26.01. - 28.01.2018


Heat Results

 
1. Distance 
JUNIOR A MEN  HEATS  1500 m
RACE: 44    HEAT: 1    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (5) 126.  KRŪZBERGS Karlis LAT LAT 2:53.601  
2 (1) 51.  SZIKLÁSI András HUN HUN 2:53.787  
3 (2) 44.  SELLIER Diané FRA FRA 2:54.310  
4 (4) 180.  KARADENIZ Muhammet TUR TUR 2:55.593  
5 (3) 182.  SAYLAR Ömer Faruk TUR TUR NO TIME finished
RACE: 45    HEAT: 2    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (2) 183.  SIMSEK Tunay TUR TUR 2:57.146  
2 (1) 2.  ANDERMANN Nicolas AUT AUT 2:57.287  
3 (3) 150.  KUCZYŃSKI Łukasz POL POL 2:57.468  
4 (4) 16.  ARLOU Heorhi BLR BLR 2:58.230  
5 (5) 160.  URLEP Bor Luka SLO SLO NO TIME finished
RACE: 46    HEAT: 3    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (2) 149.  ADAMSKI Paweł POL POL 2:45.761  
2 (4) 53.  VAJDA Balázs HUN HUN 2:46.437  
3 (1) 179.  AYDEM Fatih TUR TUR 2:47.020  
4 (3) 15.  ALIATDZINAU Artsem BLR BLR 2:48.928  
5 (5) 181.  ÖZDEN Fatih TUR TUR 2:51.673  
RACE: 47    HEAT: 4    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (4) 52.  TIBORCZ Dániel HUN HUN 2:46.122  
2 (1) 59.  MIKHAILAU Uladzislau BLR BLR 2:48.170  
3 (6) 3.  LIU Heinrich AUT AUT 2:55.864  
4 (2) 184.  TAHTACI Davut TUR TUR NO TIME advanced
- (3) 193.  HANDEI Oleh UKR-KYIV UKR PEN. impeding
- (5) 156.  TIMÁR Ádám ROU ROU PEN. no finish
 
JUNIOR A MEN  SEMI-FINAL  1500 m
RACE: 55    HEAT: 1    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (3) 126.  KRŪZBERGS Karlis LAT LAT 2:49.409  
2 (4) 51.  SZIKLÁSI András HUN HUN 2:49.687  
3 (1) 52.  TIBORCZ Dániel HUN HUN 2:50.346  
4 (2) 59.  MIKHAILAU Uladzislau BLR BLR 2:53.704  
5 (6) 3.  LIU Heinrich AUT AUT 3:01.064  
- (5) 44.  SELLIER Diané FRA FRA PEN. impeding
RACE: 56    HEAT: 2    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (2) 184.  TAHTACI Davut TUR TUR 2:26.210  
2 (5) 183.  SIMSEK Tunay TUR TUR 2:26.365  
3 (1) 149.  ADAMSKI Paweł POL POL 2:26.973  
4 (3) 53.  VAJDA Balázs HUN HUN 2:28.680  
5 (6) 2.  ANDERMANN Nicolas AUT AUT 2:28.973  
6 (4) 179.  AYDEM Fatih TUR TUR 2:31.253  
7 (7) 150.  KUCZYŃSKI Łukasz POL POL 2:41.757  
 
JUNIOR A MEN  FINAL  1500 m
RACE: 71    HEAT: 1    GROUP: C    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (5) 160.  URLEP Bor Luka SLO SLO 2:40.665  
2 (4) 16.  ARLOU Heorhi BLR BLR 2:40.711  
3 (6) 182.  SAYLAR Ömer Faruk TUR TUR 2:41.359  
4 (1) 15.  ALIATDZINAU Artsem BLR BLR 2:43.623  
5 (2) 181.  ÖZDEN Fatih TUR TUR 2:46.384  
6 (3) 180.  KARADENIZ Muhammet TUR TUR 2:52.996  
RACE: 72    HEAT: 2    GROUP: B    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 53.  VAJDA Balázs HUN HUN 2:59.029  
2 (2) 2.  ANDERMANN Nicolas AUT AUT 2:59.359  
3 (5) 59.  MIKHAILAU Uladzislau BLR BLR 3:05.659  
4 (4) 150.  KUCZYŃSKI Łukasz POL POL 3:10.446  
5 (3) 179.  AYDEM Fatih TUR TUR NO TIME finished
- (6) 3.  LIU Heinrich AUT AUT PEN. impeding
RACE: 73    HEAT: 3    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (5) 51.  SZIKLÁSI András HUN HUN 2:49.515  
2 (4) 126.  KRŪZBERGS Karlis LAT LAT 2:49.667  
3 (6) 52.  TIBORCZ Dániel HUN HUN 2:49.871  
4 (1) 184.  TAHTACI Davut TUR TUR 2:49.941  
5 (3) 149.  ADAMSKI Paweł POL POL 2:50.245  
6 (2) 183.  SIMSEK Tunay TUR TUR 2:50.555  
 
2. Distance 
JUNIOR A MEN  HEATS  500 m
RACE: 89    HEAT: 1    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (3) 51.  SZIKLÁSI András HUN HUN 43.766
2 (5) 193.  HANDEI Oleh UKR-KYIV UKR 44.473
3 (4) 150.  KUCZYŃSKI Łukasz POL POL 44.637
4 (2) 156.  TIMÁR Ádám ROU ROU 45.073
5 (1) 179.  AYDEM Fatih TUR TUR 48.871
RACE: 90    HEAT: 2    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (2) 44.  SELLIER Diané FRA FRA 44.116
2 (1) 52.  TIBORCZ Dániel HUN HUN 44.221
3 (4) 2.  ANDERMANN Nicolas AUT AUT 44.285
4 (3) 182.  SAYLAR Ömer Faruk TUR TUR 45.871
RACE: 91    HEAT: 3    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 149.  ADAMSKI Paweł POL POL 43.958
2 (2) 16.  ARLOU Heorhi BLR BLR 46.146
3 (4) 180.  KARADENIZ Muhammet TUR TUR 46.362
4 (3) 183.  SIMSEK Tunay TUR TUR NO TIME finished
RACE: 92    HEAT: 4    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (3) 126.  KRŪZBERGS Karlis LAT LAT 43.700
2 (1) 59.  MIKHAILAU Uladzislau BLR BLR 44.521
3 (4) 3.  LIU Heinrich AUT AUT 47.219
4 (2) 181.  ÖZDEN Fatih TUR TUR 47.449
RACE: 93    HEAT: 5    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (2) 184.  TAHTACI Davut TUR TUR 44.984
2 (1) 53.  VAJDA Balázs HUN HUN 45.204
3 (4) 160.  URLEP Bor Luka SLO SLO 45.395
4 (3) 15.  ALIATDZINAU Artsem BLR BLR 46.394
 
JUNIOR A MEN  QUARTER-FINAL  500 m
RACE: 107    HEAT: 1    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (4) 184.  TAHTACI Davut TUR TUR 44.750
2 (3) 150.  KUCZYŃSKI Łukasz POL POL 45.039
3 (1) 52.  TIBORCZ Dániel HUN HUN 45.133
4 (2) 59.  MIKHAILAU Uladzislau BLR BLR NO TIME finished
RACE: 108    HEAT: 2    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 126.  KRŪZBERGS Karlis LAT LAT 43.376
2 (3) 44.  SELLIER Diané FRA FRA 43.517
3 (2) 149.  ADAMSKI Paweł POL POL 43.586
4 (4) 16.  ARLOU Heorhi BLR BLR 45.592
RACE: 109    HEAT: 3    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 51.  SZIKLÁSI András HUN HUN 43.626
2 (2) 2.  ANDERMANN Nicolas AUT AUT 43.681
3 (3) 193.  HANDEI Oleh UKR-KYIV UKR 43.881
4 (4) 53.  VAJDA Balázs HUN HUN 44.579
 
JUNIOR A MEN  SEMI-FINAL  500 m
RACE: 161    HEAT: 1    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (4) 150.  KUCZYŃSKI Łukasz POL POL 43.980
2 (1) 126.  KRŪZBERGS Karlis LAT LAT 44.093
3 (2) 44.  SELLIER Diané FRA FRA 44.146
4 (3) 184.  TAHTACI Davut TUR TUR 44.308
RACE: 162    HEAT: 2    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (2) 51.  SZIKLÁSI András HUN HUN 43.390
2 (1) 149.  ADAMSKI Paweł POL POL 43.722
3 (4) 193.  HANDEI Oleh UKR-KYIV UKR 43.920
4 (3) 2.  ANDERMANN Nicolas AUT AUT 44.075
 
JUNIOR A MEN  FINAL  500 m
RACE: 181    HEAT: 1    GROUP: E    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (5) 183.  SIMSEK Tunay TUR TUR 45.160
2 (2) 15.  ALIATDZINAU Artsem BLR BLR 45.414
3 (1) 182.  SAYLAR Ömer Faruk TUR TUR 46.260
4 (4) 179.  AYDEM Fatih TUR TUR 46.356
5 (3) 181.  ÖZDEN Fatih TUR TUR 47.189
RACE: 182    HEAT: 2    GROUP: D    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 156.  TIMÁR Ádám ROU ROU 46.110
2 (2) 160.  URLEP Bor Luka SLO SLO 46.199
3 (4) 3.  LIU Heinrich AUT AUT 47.183
4 (3) 180.  KARADENIZ Muhammet TUR TUR 58.601
RACE: 183    HEAT: 3    GROUP: C    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (2) 52.  TIBORCZ Dániel HUN HUN 45.898
2 (3) 16.  ARLOU Heorhi BLR BLR 46.485
3 (4) 59.  MIKHAILAU Uladzislau BLR BLR NO TIME finished
- (1) 53.  VAJDA Balázs HUN HUN PEN. impeding
RACE: 184    HEAT: 4    GROUP: B    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (3) 44.  SELLIER Diané FRA FRA 43.877
2 (1) 193.  HANDEI Oleh UKR-KYIV UKR 43.953
3 (2) 2.  ANDERMANN Nicolas AUT AUT 44.076
4 (4) 184.  TAHTACI Davut TUR TUR 44.078
RACE: 185    HEAT: 5    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 51.  SZIKLÁSI András HUN HUN 43.447
2 (3) 150.  KUCZYŃSKI Łukasz POL POL 43.523
3 (2) 149.  ADAMSKI Paweł POL POL 43.773
4 (4) 126.  KRŪZBERGS Karlis LAT LAT 44.968
 
3. Distance 
JUNIOR A MEN  HEATS  1000 m
RACE: 202    HEAT: 1    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (2) 126.  KRŪZBERGS Karlis LAT LAT 1:31.193  
2 (3) 183.  SIMSEK Tunay TUR TUR 1:31.323  
3 (4) 53.  VAJDA Balázs HUN HUN 1:31.538  
4 (1) 15.  ALIATDZINAU Artsem BLR BLR 1:32.317  
RACE: 203    HEAT: 2    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (3) 52.  TIBORCZ Dániel HUN HUN 1:34.633  
2 (1) 184.  TAHTACI Davut TUR TUR 1:34.832  
3 (4) 160.  URLEP Bor Luka SLO SLO 1:35.728  
4 (2) 156.  TIMÁR Ádám ROU ROU 1:36.924  
RACE: 204    HEAT: 3    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (4) 150.  KUCZYŃSKI Łukasz POL POL 1:41.876  
2 (3) 16.  ARLOU Heorhi BLR BLR 1:44.590  
3 (1) 2.  ANDERMANN Nicolas AUT AUT NO TIME advanced
- (2) 182.  SAYLAR Ömer Faruk TUR TUR PEN. impeding
RACE: 205    HEAT: 4    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (2) 51.  SZIKLÁSI András HUN HUN 1:38.363  
2 (4) 193.  HANDEI Oleh UKR-KYIV UKR 1:38.790  
3 (1) 59.  MIKHAILAU Uladzislau BLR BLR 1:39.373  
4 (3) 180.  KARADENIZ Muhammet TUR TUR 1:39.587  
5 (5) 181.  ÖZDEN Fatih TUR TUR 1:43.334  
RACE: 206    HEAT: 5    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (3) 149.  ADAMSKI Paweł POL POL 1:34.039  
2 (1) 44.  SELLIER Diané FRA FRA 1:34.257  
3 (4) 179.  AYDEM Fatih TUR TUR 1:35.479  
4 (2) 3.  LIU Heinrich AUT AUT 1:40.417  
 
JUNIOR A MEN  QUARTER-FINAL  1000 m
RACE: 220    HEAT: 1    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 149.  ADAMSKI Paweł POL POL 1:45.249  
2 (2) 2.  ANDERMANN Nicolas AUT AUT 1:45.370  
3 (4) 150.  KUCZYŃSKI Łukasz POL POL 1:45.496  
4 (3) 193.  HANDEI Oleh UKR-KYIV UKR 1:45.761  
RACE: 221    HEAT: 2    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 126.  KRŪZBERGS Karlis LAT LAT 1:31.569  
2 (2) 183.  SIMSEK Tunay TUR TUR 1:31.675  
3 (3) 53.  VAJDA Balázs HUN HUN 1:32.127  
4 (4) 52.  TIBORCZ Dániel HUN HUN 1:33.567  
RACE: 222    HEAT: 3    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (4) 51.  SZIKLÁSI András HUN HUN 1:39.046  
2 (1) 44.  SELLIER Diané FRA FRA 1:39.133  
3 (2) 184.  TAHTACI Davut TUR TUR 1:39.641  
4 (3) 179.  AYDEM Fatih TUR TUR 1:40.789  
5 (5) 16.  ARLOU Heorhi BLR BLR 1:44.013  
 
JUNIOR A MEN  SEMI-FINAL  1000 m
RACE: 237    HEAT: 1    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 126.  KRŪZBERGS Karlis LAT LAT 1:57.083  
2 (4) 2.  ANDERMANN Nicolas AUT AUT 1:57.989  
3 (3) 149.  ADAMSKI Paweł POL POL 2:08.749   advanced
- (2) 183.  SIMSEK Tunay TUR TUR PEN. impeding
RACE: 238    HEAT: 2    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (3) 44.  SELLIER Diané FRA FRA 1:42.893  
2 (2) 51.  SZIKLÁSI András HUN HUN 1:42.962  
3 (1) 53.  VAJDA Balázs HUN HUN 1:43.694  
4 (4) 184.  TAHTACI Davut TUR TUR 1:43.997  
 
JUNIOR A MEN  FINAL  1000 m
RACE: 260    HEAT: 1    GROUP: E    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (2) 156.  TIMÁR Ádám ROU ROU 1:45.664  
2 (1) 15.  ALIATDZINAU Artsem BLR BLR 1:45.821  
3 (3) 180.  KARADENIZ Muhammet TUR TUR 1:46.337  
4 (5) 181.  ÖZDEN Fatih TUR TUR 1:46.447  
5 (4) 3.  LIU Heinrich AUT AUT 1:47.581  
RACE: 261    HEAT: 2    GROUP: D    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (2) 59.  MIKHAILAU Uladzislau BLR BLR 1:42.909  
2 (1) 160.  URLEP Bor Luka SLO SLO 1:43.023  
RACE: 262    HEAT: 3    GROUP: C    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (4) 193.  HANDEI Oleh UKR-KYIV UKR 1:41.102  
2 (1) 52.  TIBORCZ Dániel HUN HUN 1:41.366  
3 (2) 179.  AYDEM Fatih TUR TUR 1:43.240  
4 (5) 150.  KUCZYŃSKI Łukasz POL POL 1:45.472  
5 (3) 16.  ARLOU Heorhi BLR BLR 1:51.432  
RACE: 263    HEAT: 4    GROUP: B    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (2) 184.  TAHTACI Davut TUR TUR 1:53.182  
2 (1) 53.  VAJDA Balázs HUN HUN 1:53.437  
RACE: 264    HEAT: 5    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (2) 51.  SZIKLÁSI András HUN HUN 1:49.934  
2 (1) 44.  SELLIER Diané FRA FRA 1:50.006  
3 (3) 126.  KRŪZBERGS Karlis LAT LAT 1:50.254  
4 (5) 149.  ADAMSKI Paweł POL POL 1:50.360  
5 (4) 2.  ANDERMANN Nicolas AUT AUT 1:50.529  



Danubia 5 - Pannonia Open 2017 , Budapest, HUN, 26.01. - 28.01.2018


Overall Classification


JUNIOR A MEN
 
Rank No.  Name Member   Distances FP CDR
1. 51.  SZIKLÁSI András HUN HUN 1. 1. 1. 102 3
2. 126.  KRŪZBERGS Karlis LAT LAT 2. 4. 3. 42 9
3. 149.  ADAMSKI Paweł POL POL 5. 3. 4. 26 12
4. 44.  SELLIER Diané FRA FRA 13. 5. 2. 26 20
5. 150.  KUCZYŃSKI Łukasz POL POL 10. 2. 12. 21 24
6. 52.  TIBORCZ Dániel HUN HUN 3. 9. 10. 13 22
7. 184.  TAHTACI Davut TUR TUR 4. 8. 6. 12 18
8. 2.  ANDERMANN Nicolas AUT AUT 8. 7. 5. 8 20
9. 53.  VAJDA Balázs HUN HUN 7. 12. 7. 4 26
10. 183.  SIMSEK Tunay TUR TUR 6. 17. 8. 3 31
11. 193.  HANDEI Oleh UKR-KYIV UKR 22. 6. 9. 3 37
12. 59.  MIKHAILAU Uladzislau BLR BLR 9. 11. 14. 34
13. 16.  ARLOU Heorhi BLR BLR 15. 10. 13. 38
14. 179.  AYDEM Fatih TUR TUR 11. 20. 11. 42
15. 160.  URLEP Bor Luka SLO SLO 14. 14. 15. 43
16. 3.  LIU Heinrich AUT AUT 12. 15. 20. 47
17. 156.  TIMÁR Ádám ROU ROU 22. 13. 16. 51
18. 15.  ALIATDZINAU Artsem BLR BLR 17. 18. 17. 52
19. 180.  KARADENIZ Muhammet TUR TUR 19. 16. 18. 53
20. 182.  SAYLAR Ömer Faruk TUR TUR 16. 19. 22. 57
21. 181.  ÖZDEN Fatih TUR TUR 18. 21. 19. 58