Danubia 5 - PANONNIA OPEN - Budapest, HUN, 06.01. - 08.01.2017


Heat Results

 
1. Distance 
JUNIOR A MEN  HEATS  1500 m
RACE: 4    HEAT: 1        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (2) 122.  TIMÁR Ádám ROU ROU 2:49.652  
2 (1) 56.  SIRÁLY Farkas HUN-MTK HUN 2:49.803  
3 (5) 159.  AYDEM Fatih TUR TUR 2:49.949  
4 (3) 163.  ÖZDEN Fatih TUR TUR 2:50.406  
5 (4) 2.  LIU Heinrich AUT AUT 2:57.222  
6 (6) 75.  KISS Bálint HUN-PSN HUN 3:07.117  
RACE: 5    HEAT: 2        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (2) 158.  AKAR Burak TUR TUR 2:44.926  
2 (3) 58.  TIBORCZ Dániel HUN-MTK HUN 2:45.238  
3 (1) 142.  CUJA Michal SVK SVK 2:48.040  
4 (4) 79.  TAKÁCS Norbert HUN-SZKE HUN 2:50.754  
5 (5) 160.  EREN Muhammed TUR TUR NO TIME finished
RACE: 6    HEAT: 3        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (4) 59.  VAJDA Balázs HUN-MTK HUN 2:31.765  
2 (2) 147.  HENDE Hampus SWE SWE 2:32.296  
3 (5) 78.  RÉVÉSZ Gergő HUN-SZKE HUN 2:32.440  
4 (1) 161.  KARADENIZ Muhammet TUR TUR NO TIME advanced
- (3) 133.  SPIŠÁK Filip SVK-SKMA SVK PEN. impeding
RACE: 7    HEAT: 4        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (5) 121.  SZÁSZ Attila ROU ROU 2:39.905  
2 (4) 157.  ACAR Nurullah TUR TUR 2:40.165  
3 (1) 144.  RINGER Oliver SVK SVK 2:40.276  
4 (2) 21.  POSAVEC Jan CRO CRO 2:46.462  
5 (3) 54.  BAGYINSZKI Ábel HUN-MTK HUN 2:54.057  
RACE: 8    HEAT: 5        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (5) 162.  KARAGÖL Hazar TUR TUR 2:53.806  
2 (6) 143.  FILIP Matej SVK SVK 2:53.810  
3 (2) 29.  SEJPAL Zdenek CZE CZE 2:55.397  
4 (3) 164.  SAYLAR Ömer Faruk TUR TUR 2:56.564   advanced
5 (1) 60.  VELLA Márton HUN-MTK HUN 3:00.928  
- (4) 1.  ANDERMANN Nicolas AUT AUT PEN. impeding
 
JUNIOR A MEN  SEMI-FINAL  1500 m
RACE: 15    HEAT: 1        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (2) 121.  SZÁSZ Attila ROU ROU 2:41.884  
2 (3) 58.  TIBORCZ Dániel HUN-MTK HUN 2:42.418  
3 (4) 159.  AYDEM Fatih TUR TUR 2:54.152  
4 (1) 78.  RÉVÉSZ Gergő HUN-SZKE HUN NO TIME advanced
- (5) 162.  KARAGÖL Hazar TUR TUR PEN. impeding
- (6) 161.  KARADENIZ Muhammet TUR TUR PEN. impeding
RACE: 16    HEAT: 2        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 158.  AKAR Burak TUR TUR 2:49.414  
2 (5) 29.  SEJPAL Zdenek CZE CZE 2:50.902  
3 (4) 143.  FILIP Matej SVK SVK 2:51.457  
4 (6) 164.  SAYLAR Ömer Faruk TUR TUR NO TIME advanced
5 (2) 122.  TIMÁR Ádám ROU ROU NO TIME advanced
- (3) 56.  SIRÁLY Farkas HUN-MTK HUN PEN. impeding
RACE: 17    HEAT: 3        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 59.  VAJDA Balázs HUN-MTK HUN 2:42.974  
2 (4) 144.  RINGER Oliver SVK SVK 2:44.950  
3 (5) 142.  CUJA Michal SVK SVK 2:45.106  
4 (2) 147.  HENDE Hampus SWE SWE 2:45.198  
5 (3) 157.  ACAR Nurullah TUR TUR 2:47.937  
 
JUNIOR A MEN  FINAL B  1500 m
RACE: 26    HEAT: 1        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (4) 143.  FILIP Matej SVK SVK 2:42.922  
2 (1) 142.  CUJA Michal SVK SVK 2:43.088  
3 (2) 147.  HENDE Hampus SWE SWE 2:43.232  
4 (5) 159.  AYDEM Fatih TUR TUR 2:43.475  
5 (3) 157.  ACAR Nurullah TUR TUR NO TIME finished
 
JUNIOR A MEN  FINAL  1500 m
RACE: 27    HEAT: 1        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (6) 158.  AKAR Burak TUR TUR 2:44.210  
2 (4) 59.  VAJDA Balázs HUN-MTK HUN 2:44.274  
3 (2) 121.  SZÁSZ Attila ROU ROU 2:44.284  
4 (3) 58.  TIBORCZ Dániel HUN-MTK HUN 2:44.636  
5 (1) 78.  RÉVÉSZ Gergő HUN-SZKE HUN 2:45.431  
6 (5) 144.  RINGER Oliver SVK SVK 2:45.624  
7 (8) 29.  SEJPAL Zdenek CZE CZE 2:47.546  
8 (7) 122.  TIMÁR Ádám ROU ROU 3:35.092  
9 (9) 164.  SAYLAR Ömer Faruk TUR TUR 3:35.398  
 
2. Distance 
JUNIOR A MEN  HEATS  500 m
RACE: 35    HEAT: 1        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (3) 58.  TIBORCZ Dániel HUN-MTK HUN 45.328
2 (4) 164.  SAYLAR Ömer Faruk TUR TUR 46.621
3 (1) 79.  TAKÁCS Norbert HUN-SZKE HUN 47.376
4 (2) 21.  POSAVEC Jan CRO CRO 51.266
RACE: 36    HEAT: 2        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (5) 158.  AKAR Burak TUR TUR 45.223
2 (1) 56.  SIRÁLY Farkas HUN-MTK HUN 45.598
3 (3) 147.  HENDE Hampus SWE SWE 45.708
4 (2) 160.  EREN Muhammed TUR TUR 49.186
5 (4) 75.  KISS Bálint HUN-PSN HUN 51.436
RACE: 37    HEAT: 3        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 161.  KARADENIZ Muhammet TUR TUR 45.868
2 (4) 144.  RINGER Oliver SVK SVK 46.092
3 (3) 163.  ÖZDEN Fatih TUR TUR 46.821
4 (2) 29.  SEJPAL Zdenek CZE CZE 46.858
RACE: 38    HEAT: 4        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (3) 1.  ANDERMANN Nicolas AUT AUT 44.696
2 (5) 121.  SZÁSZ Attila ROU ROU 44.831
3 (2) 143.  FILIP Matej SVK SVK 45.435
4 (4) 157.  ACAR Nurullah TUR TUR 46.801
5 (1) 60.  VELLA Márton HUN-MTK HUN 46.982
RACE: 39    HEAT: 5        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (2) 162.  KARAGÖL Hazar TUR TUR 45.184
2 (1) 122.  TIMÁR Ádám ROU ROU 45.358
3 (4) 78.  RÉVÉSZ Gergő HUN-SZKE HUN 45.495
4 (3) 54.  BAGYINSZKI Ábel HUN-MTK HUN 52.241
RACE: 40    HEAT: 6        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (3) 59.  VAJDA Balázs HUN-MTK HUN 45.602
2 (2) 142.  CUJA Michal SVK SVK 46.459
3 (5) 133.  SPIŠÁK Filip SVK-SKMA SVK 51.996
4 (4) 159.  AYDEM Fatih TUR TUR 57.799 advanced
5 (1) 2.  LIU Heinrich AUT AUT 57.918
 
JUNIOR A MEN  QUARTER-FINAL  500 m
RACE: 41    HEAT: 1        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 162.  KARAGÖL Hazar TUR TUR 45.656
2 (2) 158.  AKAR Burak TUR TUR 45.764
3 (3) 164.  SAYLAR Ömer Faruk TUR TUR 46.017
4 (5) 159.  AYDEM Fatih TUR TUR 46.075
5 (4) 163.  ÖZDEN Fatih TUR TUR 46.429
RACE: 42    HEAT: 2        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 1.  ANDERMANN Nicolas AUT AUT 44.097
2 (2) 122.  TIMÁR Ádám ROU ROU 44.307
3 (4) 142.  CUJA Michal SVK SVK 46.455
4 (3) 59.  VAJDA Balázs HUN-MTK HUN NO TIME finished
RACE: 43    HEAT: 3        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (4) 56.  SIRÁLY Farkas HUN-MTK HUN 45.802
2 (3) 78.  RÉVÉSZ Gergő HUN-SZKE HUN 45.935
3 (2) 143.  FILIP Matej SVK SVK 46.188
4 (1) 58.  TIBORCZ Dániel HUN-MTK HUN NO TIME finished
RACE: 44    HEAT: 4        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 121.  SZÁSZ Attila ROU ROU 44.230
2 (3) 161.  KARADENIZ Muhammet TUR TUR 44.828
3 (2) 147.  HENDE Hampus SWE SWE 46.170
4 (4) 144.  RINGER Oliver SVK SVK 46.997
 
JUNIOR A MEN  SEMI-FINAL  500 m
RACE: 120    HEAT: 1        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (4) 158.  AKAR Burak TUR TUR 45.970
2 (2) 122.  TIMÁR Ádám ROU ROU NO TIME finished
3 (1) 1.  ANDERMANN Nicolas AUT AUT NO TIME advanced
- (3) 162.  KARAGÖL Hazar TUR TUR PEN. penalty
RACE: 121    HEAT: 2        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (4) 78.  RÉVÉSZ Gergő HUN-SZKE HUN 44.342
2 (1) 121.  SZÁSZ Attila ROU ROU 44.514
3 (2) 161.  KARADENIZ Muhammet TUR TUR 44.537
4 (3) 56.  SIRÁLY Farkas HUN-MTK HUN 45.109
 
JUNIOR A MEN  FINAL B  500 m
RACE: 130    HEAT: 1        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 161.  KARADENIZ Muhammet TUR TUR 45.341
2 (2) 56.  SIRÁLY Farkas HUN-MTK HUN 45.433
 
JUNIOR A MEN  FINAL  500 m
RACE: 131    HEAT: 1        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 1.  ANDERMANN Nicolas AUT AUT 44.244
2 (5) 122.  TIMÁR Ádám ROU ROU 44.393
3 (2) 78.  RÉVÉSZ Gergő HUN-SZKE HUN 44.441
4 (4) 158.  AKAR Burak TUR TUR 44.926
5 (3) 121.  SZÁSZ Attila ROU ROU 46.192
 
3. Distance 
JUNIOR A MEN  HEATS  1000 m
RACE: 136    HEAT: 1        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (3) 58.  TIBORCZ Dániel HUN-MTK HUN 1:49.746  
2 (2) 121.  SZÁSZ Attila ROU ROU 1:49.823  
3 (1) 163.  ÖZDEN Fatih TUR TUR 1:51.191  
4 (4) 157.  ACAR Nurullah TUR TUR 1:51.722  
RACE: 137    HEAT: 2        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (5) 1.  ANDERMANN Nicolas AUT AUT 1:44.493  
2 (2) 161.  KARADENIZ Muhammet TUR TUR 1:44.658  
3 (4) 143.  FILIP Matej SVK SVK 1:45.252  
4 (3) 60.  VELLA Márton HUN-MTK HUN 1:48.088  
5 (1) 160.  EREN Muhammed TUR TUR 1:50.028  
RACE: 138    HEAT: 3        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (3) 162.  KARAGÖL Hazar TUR TUR 1:39.414  
2 (2) 59.  VAJDA Balázs HUN-MTK HUN 1:39.424  
3 (1) 29.  SEJPAL Zdenek CZE CZE 1:39.495  
4 (4) 79.  TAKÁCS Norbert HUN-SZKE HUN 1:41.370  
RACE: 139    HEAT: 4        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 159.  AYDEM Fatih TUR TUR 1:39.282  
2 (3) 144.  RINGER Oliver SVK SVK 1:41.818  
3 (4) 21.  POSAVEC Jan CRO CRO 1:44.779  
4 (2) 78.  RÉVÉSZ Gergő HUN-SZKE HUN 1:46.456  
RACE: 140    HEAT: 5        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (3) 122.  TIMÁR Ádám ROU ROU 1:35.337  
2 (5) 147.  HENDE Hampus SWE SWE 1:35.443  
3 (2) 164.  SAYLAR Ömer Faruk TUR TUR 1:36.530  
4 (1) 54.  BAGYINSZKI Ábel HUN-MTK HUN 1:49.474  
5 (4) 75.  KISS Bálint HUN-PSN HUN NO TIME finished
RACE: 141    HEAT: 6        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (4) 158.  AKAR Burak TUR TUR 1:40.558  
2 (5) 56.  SIRÁLY Farkas HUN-MTK HUN 1:40.716  
3 (2) 142.  CUJA Michal SVK SVK 1:41.677  
4 (1) 2.  LIU Heinrich AUT AUT 1:43.464  
5 (3) 133.  SPIŠÁK Filip SVK-SKMA SVK 1:48.650  
 
JUNIOR A MEN  QUARTER-FINAL  1000 m
RACE: 142    HEAT: 1        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (4) 121.  SZÁSZ Attila ROU ROU 1:49.548  
2 (2) 59.  VAJDA Balázs HUN-MTK HUN 1:49.644  
3 (3) 56.  SIRÁLY Farkas HUN-MTK HUN 1:52.267  
4 (1) 164.  SAYLAR Ömer Faruk TUR TUR 1:53.883  
RACE: 143    HEAT: 2        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (4) 1.  ANDERMANN Nicolas AUT AUT 1:42.647  
2 (2) 142.  CUJA Michal SVK SVK 1:42.797  
3 (3) 144.  RINGER Oliver SVK SVK NO TIME advanced
- (1) 159.  AYDEM Fatih TUR TUR PEN. impeding
RACE: 144    HEAT: 3        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 162.  KARAGÖL Hazar TUR TUR 1:34.660  
2 (2) 29.  SEJPAL Zdenek CZE CZE 1:34.728  
3 (4) 21.  POSAVEC Jan CRO CRO 1:42.920  
- (3) 158.  AKAR Burak TUR TUR PEN. impeding
RACE: 145    HEAT: 4        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 122.  TIMÁR Ádám ROU ROU 1:38.115  
2 (4) 58.  TIBORCZ Dániel HUN-MTK HUN 1:38.310  
3 (2) 147.  HENDE Hampus SWE SWE 1:38.885  
4 (3) 161.  KARADENIZ Muhammet TUR TUR NO TIME finished
 
JUNIOR A MEN  SEMI-FINAL  1000 m
RACE: 275    HEAT: 1        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (4) 59.  VAJDA Balázs HUN-MTK HUN 1:49.284  
2 (2) 122.  TIMÁR Ádám ROU ROU 1:49.411  
3 (3) 144.  RINGER Oliver SVK SVK 1:49.945  
4 (1) 29.  SEJPAL Zdenek CZE CZE 1:50.201  
RACE: 276    HEAT: 2        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (3) 1.  ANDERMANN Nicolas AUT AUT 1:37.968  
2 (5) 121.  SZÁSZ Attila ROU ROU 1:38.399  
3 (2) 58.  TIBORCZ Dániel HUN-MTK HUN 1:38.468  
4 (4) 142.  CUJA Michal SVK SVK 1:40.126  
5 (1) 162.  KARAGÖL Hazar TUR TUR NO TIME finished
 
JUNIOR A MEN  FINAL B  1000 m
RACE: 316    HEAT: 1        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 58.  TIBORCZ Dániel HUN-MTK HUN 1:40.028  
2 (3) 144.  RINGER Oliver SVK SVK 1:40.538  
3 (4) 29.  SEJPAL Zdenek CZE CZE 1:40.602  
4 (2) 142.  CUJA Michal SVK SVK 1:40.842  
 
JUNIOR A MEN  FINAL  1000 m
RACE: 317    HEAT: 1        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (2) 121.  SZÁSZ Attila ROU ROU 1:50.563  
2 (4) 122.  TIMÁR Ádám ROU ROU 1:50.722  
3 (3) 59.  VAJDA Balázs HUN-MTK HUN 1:50.934  
4 (1) 1.  ANDERMANN Nicolas AUT AUT NO TIME finished



Danubia 5 - PANONNIA OPEN - Budapest, HUN, 06.01. - 08.01.2017


Overall Classification


JUNIOR A MEN
 
Rank No.  Name Member   Distances FP CDR
1. 121.  SZÁSZ Attila ROU ROU 3. 5. 1. 52 9
2. 122.  TIMÁR Ádám ROU ROU 8. 2. 2. 43 12
3. 158.  AKAR Burak TUR TUR 1. 4. 16. 42 21
4. 1.  ANDERMANN Nicolas AUT AUT 28. 1. 4. 42 33
5. 59.  VAJDA Balázs HUN-MTK HUN 2. 14. 3. 34 19
6. 78.  RÉVÉSZ Gergő HUN-SZKE HUN 5. 3. 21. 18 29
7. 58.  TIBORCZ Dániel HUN-MTK HUN 4. 13. 5. 8 22
8. 144.  RINGER Oliver SVK SVK 6. 15. 6. 3 27
9. 29.  SEJPAL Zdenek CZE CZE 7. 21. 7. 2 35
10. 142.  CUJA Michal SVK SVK 11. 10. 8. 29
11. 162.  KARAGÖL Hazar TUR TUR 15. 8. 9. 32
12. 164.  SAYLAR Ömer Faruk TUR TUR 9. 9. 14. 32
13. 56.  SIRÁLY Farkas HUN-MTK HUN 16. 7. 11. 34
14. 147.  HENDE Hampus SWE SWE 12. 12. 10. 34
15. 161.  KARADENIZ Muhammet TUR TUR 17. 6. 13. 36
16. 143.  FILIP Matej SVK SVK 10. 11. 17. 38
17. 159.  AYDEM Fatih TUR TUR 13. 16. 15. 44
18. 21.  POSAVEC Jan CRO CRO 18. 23. 12. 53
19. 163.  ÖZDEN Fatih TUR TUR 19. 17. 18. 54
20. 79.  TAKÁCS Norbert HUN-SZKE HUN 20. 18. 19. 57
21. 157.  ACAR Nurullah TUR TUR 14. 20. 24. 58
22. 54.  BAGYINSZKI Ábel HUN-MTK HUN 21. 24. 23. 68
23. 2.  LIU Heinrich AUT AUT 22. 27. 20. 69
24. 60.  VELLA Márton HUN-MTK HUN 23. 25. 22. 70
25. 133.  SPIŠÁK Filip SVK-SKMA SVK 28. 19. 25. 72
26. 160.  EREN Muhammed TUR TUR 24. 22. 26. 72
27. 75.  KISS Bálint HUN-PSN HUN 25. 26. 27. 78

 


Splitted Overall Classification


JUNIOR B MEN
 
Rank No.  Name Member   Distances FP CDR
1. (1.) 121.  SZÁSZ Attila ROU ROU 3. 5. 1. 52 9
2. (4.) 1.  ANDERMANN Nicolas AUT AUT 28. 1. 4. 42 33
3. (5.) 59.  VAJDA Balázs HUN-MTK HUN 2. 14. 3. 34 19
4. (6.) 78.  RÉVÉSZ Gergő HUN-SZKE HUN 5. 3. 21. 18 29
5. (7.) 58.  TIBORCZ Dániel HUN-MTK HUN 4. 13. 5. 8 22
6. (8.) 144.  RINGER Oliver SVK SVK 6. 15. 6. 3 27
7. (9.) 29.  SEJPAL Zdenek CZE CZE 7. 21. 7. 2 35
8. (10.) 142.  CUJA Michal SVK SVK 11. 10. 8. 29
9. (11.) 162.  KARAGÖL Hazar TUR TUR 15. 8. 9. 32
10. (13.) 56.  SIRÁLY Farkas HUN-MTK HUN 16. 7. 11. 34
11. (14.) 147.  HENDE Hampus SWE SWE 12. 12. 10. 34
12. (18.) 21.  POSAVEC Jan CRO CRO 18. 23. 12. 53
13. (19.) 163.  ÖZDEN Fatih TUR TUR 19. 17. 18. 54
14. (20.) 79.  TAKÁCS Norbert HUN-SZKE HUN 20. 18. 19. 57
15. (22.) 54.  BAGYINSZKI Ábel HUN-MTK HUN 21. 24. 23. 68
16. (23.) 2.  LIU Heinrich AUT AUT 22. 27. 20. 69
17. (25.) 133.  SPIŠÁK Filip SVK-SKMA SVK 28. 19. 25. 72
18. (26.) 160.  EREN Muhammed TUR TUR 24. 22. 26. 72
19. (27.) 75.  KISS Bálint HUN-PSN HUN 25. 26. 27. 78

 


Splitted Overall Classification


JUNIOR A MEN
 
Rank No.  Name Member   Distances FP CDR
1. (2.) 122.  TIMÁR Ádám ROU ROU 8. 2. 2. 43 12
2. (3.) 158.  AKAR Burak TUR TUR 1. 4. 16. 42 21
3. (12.) 164.  SAYLAR Ömer Faruk TUR TUR 9. 9. 14. 32
4. (15.) 161.  KARADENIZ Muhammet TUR TUR 17. 6. 13. 36
5. (16.) 143.  FILIP Matej SVK SVK 10. 11. 17. 38
6. (17.) 159.  AYDEM Fatih TUR TUR 13. 16. 15. 44
7. (21.) 157.  ACAR Nurullah TUR TUR 14. 20. 24. 58
8. (24.) 60.  VELLA Márton HUN-MTK HUN 23. 25. 22. 70