1st Winter Youth Olympic Games, Innsbruck, AUT, 13.01. - 22.01.2012
Heat Results
2. Distance | |||||||
WOMEN QUARTER-FINAL 500 m | |||||||
RACE: 25 HEAT: 1 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (4) | 11. | SHIM Suk Hee | KOR | 44.929 | ||
2 | (1) | 13. | GAMORINA Anna | RUS | 46.382 | ||
3 | (2) | 9. | GONCHAROVA Daria | KAZ | 46.452 | ||
4 | (3) | 14. | LIN Yu-Tzu | TPE | 49.423 | ||
RACE: 26 HEAT: 2 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (1) | 2. | QU Chunyu | CHN | 46.378 | ||
2 | (2) | 12. | SOET Aafke | NED | 47.770 | ||
3 | (3) | 4. | WITT Elisabeth | GER | 49.788 | ||
- | (4) | 7. | SIGHEL Arianna | ITA | - | impeding | |
RACE: 27 HEAT: 3 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (1) | 16. | WARREN Sarah | USA | 48.241 | ||
2 | (2) | 15. | DOLGOPOLOVA Mariya | UKR | 49.624 | ||
3 | (3) | 8. | KIKUCHI Sumire | JPN | 53.823 | advanced | |
4 | (4) | 10. | PARK Jung Hyun | KOR | 1:00.289 | ||
RACE: 28 HEAT: 4 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (4) | 3. | XU Aili | CHN | 45.416 | ||
2 | (1) | 6. | MARTINELLI Nicole | ITA | 46.390 | ||
3 | (2) | 5. | TOTH Timea | HUN | 48.502 | ||
4 | (3) | 1. | BRANTNER Melanie | AUT | 53.635 | ||
WOMEN SEMI-FINAL 500 m | |||||||
RACE: 33 HEAT: 1 GROUP: B Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (1) | 9. | GONCHAROVA Daria | KAZ | 48.300 | ||
2 | (2) | 14. | LIN Yu-Tzu | TPE | 48.598 | ||
3 | (3) | 1. | BRANTNER Melanie | AUT | 51.375 | ||
RACE: 34 HEAT: 2 GROUP: B Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (3) | 10. | PARK Jung Hyun | KOR | 46.948 | ||
2 | (1) | 5. | TOTH Timea | HUN | 48.725 | ||
3 | (2) | 4. | WITT Elisabeth | GER | 49.737 | ||
RACE: 35 HEAT: 3 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (1) | 11. | SHIM Suk Hee | KOR | 44.444 | ||
2 | (2) | 2. | QU Chunyu | CHN | 45.624 | ||
3 | (5) | 8. | KIKUCHI Sumire | JPN | 46.200 | ||
4 | (3) | 13. | GAMORINA Anna | RUS | 1:07.177 | ||
5 | (4) | 15. | DOLGOPOLOVA Mariya | UKR | 1:16.735 | ||
RACE: 36 HEAT: 4 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (1) | 3. | XU Aili | CHN | 45.673 | ||
2 | (2) | 6. | MARTINELLI Nicole | ITA | 46.679 | ||
3 | (3) | 12. | SOET Aafke | NED | 46.980 | ||
4 | (4) | 16. | WARREN Sarah | USA | 47.033 | ||
WOMEN FINAL 500 m | |||||||
RACE: 41 HEAT: 1 GROUP: D Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (1) | 4. | WITT Elisabeth | GER | 49.799 | ||
2 | (2) | 1. | BRANTNER Melanie | AUT | 51.150 | ||
RACE: 42 HEAT: 2 GROUP: C Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (1) | 10. | PARK Jung Hyun | KOR | 46.339 | ||
2 | (2) | 9. | GONCHAROVA Daria | KAZ | 46.802 | ||
3 | (4) | 5. | TOTH Timea | HUN | 48.743 | ||
4 | (3) | 14. | LIN Yu-Tzu | TPE | 49.492 | ||
RACE: 43 HEAT: 3 GROUP: B Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (3) | 16. | WARREN Sarah | USA | 48.273 | ||
2 | (1) | 8. | KIKUCHI Sumire | JPN | 48.337 | ||
3 | (2) | 12. | SOET Aafke | NED | 48.362 | ||
4 | (5) | 15. | DOLGOPOLOVA Mariya | UKR | 50.545 | ||
- | (4) | 13. | GAMORINA Anna | RUS | - | impeding | |
RACE: 44 HEAT: 4 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (1) | 11. | SHIM Suk Hee | KOR | 44.122 | ||
2 | (3) | 3. | XU Aili | CHN | 44.593 | ||
3 | (4) | 6. | MARTINELLI Nicole | ITA | 46.594 | ||
- | (2) | 2. | QU Chunyu | CHN | - | impeding |
1st Winter Youth Olympic Games, Innsbruck, AUT, 13.01. - 22.01.2012
Distance Classification
WOMEN 500 m | ||||||||||
Qualif.-Round | Rank | Heat | No. | Name | Member | FP | CDR | Time | ||
FINAL | ||||||||||
1. | A | 1. | 11. | SHIM Suk Hee | KOR | 34 | 1 | 0:44.122 | ||
2. | A | 2. | 3. | XU Aili | CHN | 21 | 2 | 0:44.593 | ||
3. | A | 3. | 6. | MARTINELLI Nicole | ITA | 13 | 3 | 0:46.390 | ||
4. | A | - | 2. | QU Chunyu | CHN | 4 | 0:45.624 | |||
5. | B | 1. | 16. | WARREN Sarah | USA | 5 | 0:47.033 | |||
6. | B | 2. | 8. | KIKUCHI Sumire | JPN | 6 | 0:46.200 | |||
7. | B | 3. | 12. | SOET Aafke | NED | 7 | 0:46.980 | |||
8. | B | 4. | 15. | DOLGOPOLOVA Mariya | UKR | 8 | 0:49.624 | |||
9. | B | - | 13. | GAMORINA Anna | RUS | 9 | 0:46.382 | |||
10. | C | 1. | 10. | PARK Jung Hyun | KOR | 10 | 0:46.339 | |||
11. | C | 2. | 9. | GONCHAROVA Daria | KAZ | 11 | 0:46.452 | |||
12. | C | 3. | 5. | TOTH Timea | HUN | 12 | 0:48.502 | |||
13. | C | 4. | 14. | LIN Yu-Tzu | TPE | 13 | 0:48.598 | |||
14. | D | 1. | 4. | WITT Elisabeth | GER | 14 | 0:49.737 | |||
15. | D | 2. | 1. | BRANTNER Melanie | AUT | 15 | 0:51.150 | |||
QUARTER-FINAL | ||||||||||
A | - | 7. | SIGHEL Arianna | ITA | 17 | NO TIME |